نحوه تنظیم انحراف در قطب نما

زمان مطالعه: 4 دقیقه

قطب‌نما، همیشه یکی از وسایل کوهنوردی  بسیار مهم در مسیریابی و کاوش در طبیعت بوده. اما یک جنبه‌ای که ممکن هستش در اولین نگاه فراموش شود، انحراف مغناطیسی هست. در این مقاله، من قصد دارم در مورد تنظیم این انحراف در قطب‌نما با شما صحبت کنم.

آیا تا به حال با موقعیت جغرافیایی خود و نحوه تأثیر انحراف مغناطیسی بر قطب‌نما آشنا شده‌اید؟ چگونه می‌توانید با تغییرات انحراف، قطب‌نمای خود را به نحوی تنظیم کنید که هر گرایی را با دقت به دست بیاورید و چگونه از قطب نمای خود را انتخاب کنیم؟ اگر شما نیز به دنبال جواب به این سوالات هستید و می‌خواهید مسیریابی خود را به یک سطح جدید برسانید، با ما  در دکوول همراه باشید. در ادامه مقاله، به شما نشان خواهیم داد چگونه این انحراف را تا حد امکان کاهش دهید و از قطب‌نمای خود به بهترین شکل استفاده کنید.


فهرست:

چگونه قطب‌نما را با توجه به اختلاف مغناطیسی تنظیم کنیم؟

    هر کسی که به درباره مسیریابی شروع به مطالعه کند، با واژه‌‌ی نسبتا گیج‌کننده "انحراف مغناطیسی" آشنا خواهد شد. همچنین خواهید دانست که قبل از اینکه به هر جا بروید (حداقل با دقت)، باید بفهمید این اصطلاح چه معنی‌ای دارد و چگونه انحراف مغناطیسی را به درستی در قطب نما خود تنظیم کنید. در دکوول شما را در این فرآیند راهنمایی می‌کنم و به شما می‌گویم:

انحراف مغناطیسی چیست؟

 • چگونه انحراف مغناطیسی مورد نیاز خود را پیدا کنید؟
 • چگونه انحراف را در بیشتر قطب نماهای Brunton و Suunto تنظیم کنید؟
 • چگونه انحراف را در قطب نماهایی که انحراف قابل تنظیم ندارند، مدیریت کنید؟

توضیح کوتاه درباره انحراف مغناطیسی

    وقتی کودک بودید، یاد گرفتید که شمال در بالای کره زمین هستش. اما به عنوان یک مسیریاب بزرگ‌تر، حالا متوجه می‌شوید که جهان همانقدر ساده نیست. آنچه ما به عنوان بالای کره زمین فکر می‌کنیم، به عنوان "شمال حقیقی" شناخته می‌شود. شمال مغناطیسی (جایی که سوزن قطب‌نما واقعاً اشاره می‌کند) ناشی از میدان‌های مغناطیسی زمین و عناصر مرکزی آن است که به شکل‌های پیچیده‌ای نوسان می‌کنند. در حال حاضر، شمال مغناطیسی تقریباً در شمال خلیج هادسون در کانادا واقع شده.

    در قاره آمریکا، انحراف مغناطیسی می‌تواند از حدود 20 درجه شرق در برخی از مناطق ساحل غربی به حدود 20 درجه غرب در برخی از مناطق ساحل شرقی تغییر کند. وقتی در دشت‌های وحشی جلو می‌روید، درجات اهمیت دارند. به عنوان مثال، یک خطا در 15 درجه در یک سفر یک مایلی ممکن است شما را یک چهارم مایل از مقصدتان دور کند.

درباره انحراف مغناطیسی در قطب نما با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پیدا کردن انحرافی که باید تنظیم کنید

    چون انحراف مغناطیسی بسته به مکان شما در روی کره زمین متغیر هستش، گام اول شما برای پیدا کردن مقدار انحراف برای منطقه سفر خود است. و هر زمان که به یک منطقه جدید می‌روید، نیاز است که جهت‌نما خود را بررسی کرده و احتمالاً برای آن منطقه دوباره تنظیم کنید.

    نقشه‌های زمین‌شناسی انحراف را در لیجند ذکر می‌کنند، اما یک پیچیدگی اضافی این هستش که انحراف در یک مکان خاص هم به آرامی با گذر زمان تغییر می‌کند. بنابراین، تاریخ بازنگری نقشه خود را چک کنید یا حتی بهتر است به وب‌سایت اداره اقیانوس‌شناسی و جوی ملی (NOAA) برای انحراف مغناطیسی مراجعه کنید. این سایت باید داده‌های به‌روزترین را داشته باشد.

تنظیم انحراف در قطب نما

    برانتون و سونتو، دو برند بزرگ مسیریابی، در روش تنظیم انحراف بر روی بیشتر مدل‌های قطب‌نمای خود تفاوت دارند. مراحل زیر برای هر برند برای یک انحراف مغناطیسی حدود 15.6 درجه غربی ارائه شده‌اند.

تنظیم انحراف در قطب نما برانتون

    سیستم تنظیم بدون ابزار برانتون نگرانی درباره از دست دادن ابزار تنظیم را حذف می‌کند، اما ممکن است کمی زمان ببرد تا با آن آشنا شوید.

 1. ابتدا انگشت شستتونو روی مرکز قطب‌نما بزارید، بعد با انگشت شست در پایین قطب‌نما، دقیقاً مقابل انگشت شست، خیلی محکم فشار بدید.
 2. حلقه چرخان روی مرکز هاب رو با دست دیگه‌اتون محکم (و کاملاً ساکن) بگیرید در حالی که انگشت شست و انگشت شستتونو به جهت عقربه‌های ساعت به سمت راست می‌چرخونید.
 3. به مقیاس انحراف (در این مثال زرد) که درون حلقه چرخانه، دقت کنید. نشونگر انحراف (در این مثال یه خط قرمز) شروع به چرخش می‌کنه وقتی شما دارید می‌چرخید. توجه: اگه مدل شما مقیاس جداگانه انحراف نداره، از شماره جهت‌دهی و مقیاس درون حلقه چرخان استفاده کنید.
 4. وقتی نشونگر انحراف بیشتر از مقدار انحراف شما (در این مثال 15.6 درجه غربی) مرکز شد، حالا انحراف شما تنظیم شده و می‌تونید برای مدت سفرتون اونو همینجوری باقی بزارید.

درباره پیدا کردن انحرافی که باید تنظیم کنید را با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تنظیم انحراف در قطب نما سونتو

    تنظیم سونتو آسان است، اما شما باید از کلید تنظیم که این کار را انجام می‌دهد، پیگیری کنید. کلید تنظیم بر روی بند قطب‌نما که در بسته قطب‌نما به همراه آن قرار دارد، قرار دارد. (افراد خلاق که کلید را از دست می‌دهند، ممکن است با استفاده از یک نوک کوچک در یکی از ابزارهای چندکاره، تنظیم را انجام دهند.)

 1. قطب‌نما را برگردانید.
 2. کلید فلزی (که با قطب‌نمای شما ارائه شده است) را در پیچ تنظیم وارد کنید.
 3. کلید را بچرخانید تا نشانگر انحراف به تعداد صحیح درجه شرق یا غرب از 0° باشد (در این مثال 15.6 درجه غربی).

اگر قطب‌نمای شما دارای انحراف قابل تنظیم نباشد، چه کاری باید انجام دهید؟

    اگر قصد دارید به جز گرفتن تصویر کلی از شمال، جنوب، شرق و غرب، هر نوع مسیریابی پیشرفته‌تری انجام دهید، واقعاً باید در یک قطب‌نما با امکان تنظیم انحراف سرمایه‌گذاری کنید. این یک ویژگی گران‌قیمت نیست و مسیریابی را ساده‌تر و کمتر حساس به خطاهای ذهنی می‌کند.

    اگر در شرایطی هستید که نیاز به مسیریابی دقیق دارید و قطب‌نمای شما دارای قابلیت تنظیم انحراف نیست (اما دارای مقیاس انحراف درون حلقه چرخان است)، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای منطقه خود انحراف را با استفاده از دقیقاً همان مراحلی که برای یک قطب‌نمای با امکان تنظیم انحراف انجام می‌دهید، پیدا کنید.
 • سپس، تنظیمات انحراف را با افزودن یا کم کردن همان انحراف هر بار که با یک جهت کار می‌کنید، انجام دهید.
 • توجه داشته باشید که برای تمام محاسبات، انحراف شرقی عدد مثبت است و انحراف غربی عدد منفی است.
 • برای به‌روزرسانی نحوه استفاده از قطب‌نما، مطلب «چگونه از یک قطب‌نما استفاده کنیم» را مطالعه کنید.
 • هر زمان که یک جهت مغناطیسی را که در میدان گرفته‌اید به نقشه خود منتقل می‌کنید، انحراف مغناطیسی را اضافه کنید تا به جهت حقیقی برسید. (توجه داشته باشید که اصطلاحاً انحراف غربی کم می‌شود زیرا شما یک عدد منفی را اضافه می‌کنید.)
 • هر زمان که یک جهت از نقشه خود به میدان منتقل می‌کنید، انحراف مغناطیسی را کم کنید تا به جهت مغناطیسی برسید. (حالا اصطلاحاً انحراف غربی افزوده می‌شود زیرا شما یک عدد منفی را کم می‌کنید.)

درباره اگر قطب‌نمای شما دارای انحراف قابل تنظیم نباشد، چه کاری باید انجام دهید، با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در پایان، امیدوارم که این مقاله به شما یک نگاه جدید به دنیای قطب‌نما و تنظیم انحراف آن داده باشه. از آنجایی که قطب‌نما یکی از همراهان قدیمی ما در مسیریابی و کاوش هستش، شناخت  بهتر از آن یک ابزار اساسی برای مسافرت‌هایتان می‌شود.

    اگر سوالی دارید یا می‌خواهید تجربیات خود را در مورد تنظیم انحراف در قطب‌نما به اشتراک بگذارید، خوشحال می‌شوم که نظرات شما را بشنوم و با هم به ارتقاء مهارت‌های مسیریابی و کاوشی خود بپردازیم ، دنیای جذاب قطب‌نما را باز کنیم. برای مطالعه مقالات بیشتر در این حوزه و دریافت راهنمایی‌های دیگر، همراه من در دکوول باشید. با تشکر از شما که با ما بودید و موفقیت در ماجراهایتان را آرزو می‌کنم.


سوگل اکبرشاهی