نحوه استفاده از قطب نما

تاریخ انتشار: 1402/2/13 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

پیدا کردن محل کمپینگ، یک نقطه دید بی نظیر یا راه خودتان برای بازگشت از مناطق طبیعی همیشه کار ساده‌ای نیست. به همین دلیل، یک قطب نما مغناطیسی و یک نقشه کاغذی (معمولا از نوع نقشه توپوگرافی) در کنار مهارت‌های لازم برای استفاده از آنها بخشی از ده مهارت و لوازم ضروری هستند که باید همراه خود داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره"نحوه استفاده از قطب نما" با این مقاله از دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره نحوه استفاده از قطب نما بدانید:

مقدمه

این مقاله مفاهیم زیر را پوشش می‌دهد:

 • شناسایی قسمت‌های اصلی یک قطب نما
 • فهم و تنظیم نحوه دنبال کردن مسیر با قطب نما
 • استفاده از قطب نما برای تنظیم نقشه
 • درک حلقه‌ها و کاربردهای آن

همچنین مقاله دیگری که در وب سایت دکوول با عنوان "مسیریابی و جهت‌یابی برای کوهنوردی" قرار گرفته است را نیز بخوانید. همچنین خواهید توانست با شرکت در کارگاه‌های آموزشی اطمینان حاصل کنید که مهارت‌های کافی را به دست آورده‌اید. چرا فقط به گوشی یا گیرنده GPS اتکا نکنیم؟ چون باتری ممکن است خالی شود و دستگاه‌ها ممکن است دچار ایراداتی شده باشند. یک قطب نما تنها بر روی میدان‌های مغناطیسی زمین اعتماد می‌کند. اگر هنوز یک قطب نما ندارید، "نحوه انتخاب یک قطب نما" را بخوانید تا در صورتی که بخواهید یکی از آنها را تهیه کنید نوع مناسبی را انتخاب کرده باشید.

شناخت اجزای یک قطب نما

برای این مقاله، ما از یک قطب نما استفاده می‌کنیم که تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای انجام مسیریابی با نقشه را داراست:

 • صفحه پایه: شفاف است تا بتوانید نقشه را زیر آن ببینید و حداقل یک لبه راست دارد که برای گرفتن بلبرینگ و انتقال آن به نقشه شما استفاده می‌شود.
 • خط کش: با مقیاس نقشه شما برای تعیین فواصل استفاده می‌شود.
 • پیکربندی پیمایش جهت: به شما می‌گوید کدام جهت را هنگام گرفتن یا دنبال کردن بلبرینگ باید قطب نما را به آن سوق دهید.
 • حلقه چرخشی: همچنین به عنوان "حلقه آزیموتی" نامیده می‌شود و این دایره بیرونی دارای نشانه‌های ۳۶۰ درجه است.
 • خط اندیس: مستقیما در بالای حلقه چرخشی قرار دارد و به آن نشانگر "خواندن بلبرینگ در اینجا" هم گفته می‌شود.
 • سوزن آهنربایی: انتهایی که همیشه به سوی قطب آهنربایی اشاره می کند معمولاً قرمز یا سفید رنگ است.
 • فلش جهت‌یابی: برای پیکربندی حلقه چرخشی استفاده می شود و شکل آن به طور دقیقی به انتهای آهنربایی چسبیده شده است.
 • خطوط تراز: خطوط موازی که با حلقه چرخشی چرخش می‌کنند؛ همچنین آنها را با خطوط شمال - جنوبی روی نقشه تطبیق دهید تا پرچم راست شما با شمال هم تطبیق داشته باشد.

درباره قسمت های مختلف قطب نما با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تنظیم اختلاف شمال واقعی و شمال مغناطیسی

پیدا کردن شمال روی نقشه آسان است (در بالای نقشه قرار دارد). با این حال، در بیشتر مناطق جهان و شمال مغناطیسی (جایی که سوزن قطب نمایی شما به سمت آن اشاره می کند) و شمال واقعی چند درجه تفاوت دارند: این تفاوت با نام "اختلاف شمال" شناخته می‌شود.

در قاره آمریکا، اختلافات شمالی از ۲۰ درجه شرقی در برخی از مناطق ایالت واشنگتن تا ۲۰ درجه غربی در برخی از مناطق معین رخ می‌دهد. چون یک درجه خطا می‌تواند شما را در یک مایل به فاصله ۱۰۰ فوت از مسیر اصلی دور کند، بنابراین تنظیم دقیق اختلاف شمال ضروری است.

قبل از آنکه برای اختلاف شمال تنظیم انجام دهید، باید ارزش اختلاف شمال در منطقه سفر خود را پیدا کنید. نقشه‌های توپوگرافی آن را لیست می‌کنند، اما به این نکته هم توجه کنید که این اختلاف در طول زمان دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین بررسی کنید که تاریخ بازبینی نقشه چیست و یا بهتر است با اداره بین المللی اقیانوس شناسی و جوی (NOAA) برای اختلاف شمال مغناطیسی مشورت کنید.

روش تنظیم اختلاف شمال با برندهای قطب نمای مختلف متفاوت است (بعضی از برندها از ابزار کوچکی استفاده می‌کنند) و شما باید دستورالعمل‌های ارائه شده را دنبال کنید. هنگامی که اختلاف شمال برای یک سفر تنظیم شد، دیگر نیازی نیست که فکرتان را درگیر این موضوع کنید.

درباره تنظیم اختلاف شمال واقعی و شمال مغناطیسی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جهت دادن به نقشه

مهارت خواندن نقشه، هماهنگ کردن آنچه را که در برگه مشاهده می‌کنید با آنچه را که در اطراف خود مشاهده می‌کنید، یک مهارت بنیادین است که باید زودتر و به طور مداوم تمرین کنید. با این حال، قبل از این که بتوانید این کار را انجام دهید، باید نقشه خود را به درستی همراه گردانید.

پس از تنظیم اختلاف شمال، جهت‌گیری نقشه به سادگی انجام می‌شود:

 1.  قطب نما را با پیکربندی جهت حرکت به سمت بالای نقشه روی آن قرار دهید.
 2. حلقه بزل را به گونه‌ای چرخانید که N (شمال) با جهت حرکت پیکربندی شما همخط باشد.
 3. پایه نقشه را به گونه‌ای که یکی از لبه‌های صاف آن با لبه چپ یا راست نقشه شما هم‌خط باشد، جابجا کنید. (جهت حرکت پیکربندی هنوز به سمت بالای نقشه اشاره می‌کند.)
 4. سپس، در حالی که نقشه و قطب نما را در دست می‌گیرید، بدن خود را به گونه‌ای چرخانید که پایان سوزن مغناطیسی در مرز جهت‌بندی باشد.

حالا نقشه به درستی همراه گردانیده شده است و می‌توانید نشانه‌های مجاور را روی آن شناسایی کنید. برای شناختن نقشه و محیط پیرامون خود زمان بگذارید، پیش از شروع سفر. و به یاد داشته باشید که در طول مسیر نقشه خود را به خوبی بخوانید: اینکه مدام روی مسیر بمانید بسیار ساده‌تر از این است که پس از گم شدن دوباره پیدا کنید که دقیقا کجا هستید.

گرا گیری

گرفتن گرا، به شیوه‌ای دقیق و ناوبری شده برای توصیف یک جهت است. به عنوان مثال، به جای رفتن "شمال غربی" به سمت اردوگاه، شما ممکن است به جهت ۳۱۵ درجه ادامه دهید.

جهت همیشه نسبت به یک مکان خاص است. پیروی از همان جهت از دو مکان مختلف به یک مقصد یکسان نخواهد رساند. شما می‌توانید از یک جهت استفاده کنید تا در هر زمان که موقعیت خود را در نقشه می دانید به یک مکان بروید:

 1. قطب نما را روی نقشه قرار دهید تا دو طرفه تمام شده بین موقعیت فعلی خود (1a) و موقعیت نقشه برای یک مقصد مانند یک اردوگاه (1b) قرار گیرد.
 2. مطمئن شوید که پیکان جهت سمت عمومی آن اردوگاه (به عبارتی، با پایین بودن نیست) را نشان می‌دهد.
 3. حالا، حلقه قابل چرخش را به حالتی چرخانده تا خطوط تطبیقی روی قطب نما با خطوط شبکه شمال-جنوب و/یا دو طرفه نقشه شما مطابقت داشته باشد. (مطمئن شوید نشانگر شمال روی حلقه قابل چرخش به سمت شمال در نقشه، نه جنوب است.)
 4. به خط اندیس نگاه کنید تا جهت را که به تازگی گرفته‌اید، بخوانید.

اکنون می‌توانید از قطب‌نما استفاده کرده و در جهت قطعه شمالی به سمت مقصدتان بروید:

 1. قطب نمای خود را با نشانه جهت حرکت به سمت شمال نگه دارید و آن را از خود دور کنید.
 2.  بدن خود را چرخانید تا سوزن مغناطیسی داخل پیکان جهت‌نمای قطب‌نما باشد. حالا نشانه جهت حرکت به سمت قطعه‌ای که گرفتید می‌رود و می‌توانید آن را به سمت مقصدتان دنبال کنید

پیدا کردن موقعیت روی نقشه

شما همچنین می‌توانید از گرا گیری برای پیدا کردن موقعیت خود روی نقشه استفاده کنید. ممکن است بخواهید دقیقاً کجا هستید روی یک مسیر را پیدا کنید.

 1. ابتدا با پیدا کردن یک نشانی قابل شناسایی روی نقشه، شروع کنید.
 2. قطب نما را افقی نگه داشته و جهت پیمایشی آن را با گرفتن نشانه بر روی نشانی قرار دهید و آن را مستقیماً به طرف نشانه بچرخانید.
 3. حالا حلقه‌های جهت دهنده روی نشانگر شمال-جنوب خطوط شبکه و / یا لبه‌های چپ و راست نقشه خود را همانطوری قرار دهید که نشانگر شمال روی حرکت کرده باشد، نه جنوب.
 4. اکنون می‌توانید به خط فهرست نگاه کرده و گرایی که تازه ثبت کرده‌اید را بخوانید.

حالا می‌توانید آن گرا را به نقشه خود منتقل کرده و موقعیت خود را پیدا کنید:

 1.  قطب نما را روی نقشه قرار دهید و یک گوشه از لبه راست آن را با نشانی قرار داده شده هم‌تشابه کنید.
 2.  با اطمینان از این که جهت پیمایشی با جهت نشانی قرار داده شده هم‌تشابه است، تمام صفحه قطب نما را چرخانید تا خطوط جهت دهنده شمال-جنوب و نشانگر شمال روی حرکت کرده باشد تا به سمت شمال نقشه اشاره کند.
 3. حال می‌توانید یک خط روی نقشه به طول لبه صاف قطب نما بکشید، نقطه‌ای که خط از نشانی قرار داده شده مکان حدودی شما را نشان می‌دهد

روش دوم

شما می‌توانید از چندین روش مختلف استفاده کنید تا محل خود را روی نقشه پیدا کنید. اگر شما در یک ویژگی خطی مانند یک مسیر نباشید، هنوز می توانید محل خود را در نقشه پیدا کنید. این فرایند به نام "سه گوشی" شناخته می شود و فقط نیاز است که با دو نقطه دیگر دنبال همین مراحل برید. بهتر است نقطه هایی که حداقل ۶۰ درجه از نقطه اولیه شما (و از همدیگر) فاصله دارند را انتخاب کنید.

اگر خطوطی که رسم می کنید در یک نقطه به یکدیگر برسند، آن نقطه محل شماست. اغلب زمان، سه خط یک مثلث کوچک را تشکیل می دهند و محل شما در یا نزدیک آن محدوده کوچک است. اگر خطوط یک مثلث بسیار بزرگ را تشکیل می دهند، کار خود را مجدداً بررسی کنید زیرا حداقل یک خطای قابل توجه دارید.

کلام آخر

به طور کلی می‌توان قطب نما را به عنوان ابزاری ضروری در جهت یابی و استفاده از نقشه دانست که همواره توصیه می‌شود به عنوان یک کوهنورد و طبیعت گرد علاوه بر در اختیار داشتن تجهیزات کافی دانش استفاده از آن را نیز داشته باشید. با دکوول در مقاله نحوه استفاده از قطب نما همراه باشید.