دریای بالتیک

زمان مطالعه: 9 دقیقه

قصد دارم امروز در مورد دریای بالتیک باهاتون صحبت کنم که نه فقط یه آب‌نماست، بلکه یه دنیای پر از داستان و اسراره. دریای بالتیک، با کشتی‌های غرق شده‌اش، آمبرهای باستانی و مناظری که نفس رو در سینه حبس می‌کنه.
تو این مقاله، قراره با هم سفری داشته باشیم به دل این دریای اسرارآمیز، از تاریخچه و فرهنگ مناطق اطرافش بگم، تا جاذبه‌های گردشگری و تلاش‌هایی که برای حفاظت از محیط زیستش می‌شه. پس اگه دوست دارید بیشتر بدونید و همراه من تو این ماجراجویی باشید، بمونید و ادامه مقاله رو  در دکوول بخونید.

 


معرفی کلی دریای بالتیک

    خب، حالا بذارید یه نگاهی بندازیم به دریای بالتیک، این دریای خفن که تو شمال اروپا قرار گرفته. اول از همه، این دریا اصلا تو مدیترانه نیست، بلکه خیلی بالاتره، بین کشورهای شمالی اروپا مثل سوئد، فنلاند و استونی و اینا. دریای بالتیک یه دریای نیمه بسته‌است، یعنی از یه طرف با خشکی احاطه شده. این دریا تقریباً یه جورایی اتاقکیه تو شمال اروپا که از جنوب دانمارک شروع می‌شه و تا نزدیک دایره قطبی شمالی کشیده می‌شه.

    حالا بریم سراغ اندازه‌ها و ارقام؛ دریای بالتیک یه مساحتی داره حدود 377,000 کیلومتر مربع. این یعنی خیلی بزرگه، ولی بازم نسبت به دریاهای غول پیکر دیگه مثل اقیانوس اطلس یا حتی مدیترانه، کوچیک‌تره. عمقش چطوریه؟ خب، میانگین عمقش حدود 55 متره، که نشون می‌ده خیلی عمیق نیست، اما در بعضی نقاط می‌تونه تا حدود 459 متر هم برسه. پس اگه قصد غواصی دارید، همه جاش برای شیرجه زدن مناسب نیست!

    حالا بریم سراغ حجم آب؛ بیشترین حجم آبی که تو دریای بالتیک می‌تونید پیدا کنید حدود 21,000 کیوبیک کیلومتره. این یعنی اگه همه آبش رو بخواید جا به جا کنید، کلی کار دارید! خلاصه که دریای بالتیک یه جای خیلی خاصه با ویژگی‌های منحصر به فردی که توش پیدا می‌شه، مثل شوری آبش که نه خیلی شوره نه خیلی شیرین، به خاطر ترکیب آب دریا و آب رودخونه‌ها. پس اگه دلتون خواست یه سفر شمالی برید، دریای بالتیک می‌تونه یه گزینه عالی باشه.

درباره دریای بالتیک در قاره اروپا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تاریخچه و فرهنگ

    از دوران وایکینگ‌ها و قرون وسطایی گرفته تا دوران مدرن، کشورهای اطراف دریای بالتیک همیشه نقش مهمی در تجارت و فرهنگ اروپا داشته‌اند. اتحادیه هانزا، که یک اتحادیه تجاری قدرتمند در قرون وسطایی بود، نشان دهنده اهمیت این منطقه در تجارت دریایی و تبادل فرهنگی بین شهرهای ساحلی اروپا است. میراث فرهنگی مناطق اطراف دریای بالتیک در قالب معماری، ادبیات، موسیقی و جشنواره‌های سنتی قابل مشاهده است. موزه‌ها، گالری‌ها و اماکن تاریخی فراوانی وجود دارد که داستان‌هایی از گذشته این منطقه را روایت می‌کنند.

چرا دریای بالتیک مهمه؟

    حالا چرا این همه حرف و حدیث در مورد دریای بالتیکه؟ خب، اول از همه، این دریا مثل یه پل فرهنگی بین کشورهای شمالی و شرقی اروپا عمل کرده. تجارت، تاریخ و فرهنگ این منطقه رو شکل داده. علاوه بر اینا، به خاطر اکوسیستم خاصش که هم آب شیرین داره هم آب شور، خونه‌ی یه عالمه موجود زنده‌ست که تو جاهای دیگه نمی‌تونی پیدا کنی. پس، دریای بالتیک نه فقط به خاطر آب و هواش، بلکه به خاطر اینکه چه جوری تاریخ و زیست‌بوم اطرافشو شکل داده، مهمه.

درباره ویژگی‌های خاص دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جغرافیای این دریا

    جغرافیای دریای بالتیک واقعا منحصر به فرد و جالبه. این دریا تو شمال اروپا قرار داره و از شمال به سوئد و فنلاند، از جنوب به کشورهای بالتیک (استونی، لتونی، و لیتوانی)، لهستان و آلمان، از غرب به دانمارک و از شرق به روسیه محدود می‌شه. یعنی یه جورایی دریاچه بزرگیه که به اقیانوس اطلس از طریق تنگه‌های کاتگت و اسکاگراک وصله.

    دریای بالتیک دارای چندین خلیج مهمه، مثل خلیج بوتنیا و خلیج فنلاند، که هر کدوم ویژگی‌های جغرافیایی و اکولوژیکی خاص خودشون رو دارن. همچنین، چندین جزیره بزرگ مثل گوتلند (سوئد) و سارما (استونی) در این دریا واقع شده که هر کدوم جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی خودشون رو دارن.

    یکی از خصوصیات جالب دریای بالتیک، شوری کم آبشه که به خاطر ورود آب شیرین از رودخانه‌هایی که به این دریا می‌ریزند، ایجاد شده. این موضوع باعث می‌شه که اکوسیستم دریای بالتیک کاملا منحصر به فرد باشه و حیات آبزیان خاصی رو در خودش جای داده که شاید تو سایر دریاها به این شکل پیدا نشن.

    علاوه بر این، این دریا نقش مهمی در تجارت و حمل و نقل بین کشورهای اطرافش داره و به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش، تو تاریخ همیشه اهمیت داشته. دریای بالتیک، به ویژه برای کشورهای حوزه بالتیک، نه تنها یه منبع حیاتی برای ماهیگیریه، بلکه مسیری برای ارتباطات بین‌المللی و گردشگری هم به حساب میاد.

درباره جغرافیایی دریای بالتیک در قاره اروپا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کشورهای پیرامون دریای بالتیک

    کشورهایی که دور تا دور دریای بالتیک قرار گرفتند عبارتند از:

 • سوئد: با سواحل طولانی و زیبا که به دریای بالتیک می‌رسند.
 • فنلاند: شرقی‌ترین کشور اسکاندیناوی که با سواحل سنگی و جنگل‌های انبوهش معروفه.
 • استونی: کوچکترین کشور حوزه بالتیک که با فرهنگ غنی و شهرهای تاریخی مثل تالین شناخته می‌شه.
 • لتونی: با پایتخت ریگا که به خاطر معماری آرت نوو و فرهنگ غنی‌اش معروفه.
 • لیتوانی: جنوبی‌ترین کشور حوزه بالتیک که با فرهنگی ترکیبی و طبیعت زیباش مشخص می‌شه.
 • روسیه: فقط قسمت کلینینگراد روسیه به دریای بالتیک دسترسی داره که یک اکسکلاو بین لهستان و لیتوانی است.
 • آلمان: با ساحل دریای بالتیک، که شامل بخش‌های توریستی مثل جزیره روگن می‌شه.
 • لهستان: با سواحل طولانی و شنی که مقصد محبوب تابستانی برای توریست‌هاست.
 • دانمارک: اگرچه بیشتر در مرز دریای شمال قرار داره، اما جزایر دانمارکی مثل بورنهولم به طور مستقیم به دریای بالتیک دسترسی دارند.

    این کشورها با فرهنگ‌ها، طبیعت‌ها و تاریخ‌های متفاوت، حوزه دریای بالتیک رو به یک منطقه جذاب برای گردشگران و محققان تبدیل کرده‌اند.

درباره تمامی کشورهای پیرامون دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری که در کنار دریای بالتیک

    خب، دریای بالتیک با همه جاذبه‌های دور و برش واقعا یه بهشت برای گردشگرا هستش. بیاین یه نگاهی بندازیم به بعضی از خفن‌ترین جاهایی که می‌تونید دور و بر این دریا ببینید:

 • استکهلم: پایتخت سوئد، استکهلم، با کلی جزیره کوچیک و بزرگ، واقعا چشم‌نوازه. شهری روی آب که موزه‌ها، کافه‌ها، و قلعه‌های تاریخی توش یه حال و هوای دیگه‌ای داره.
 • تالین: پایتخت استونی، تالین، با محله قرون وسطایی‌اش که تو لیست یونسکو هم هست، یه دنیای دیگه‌اس. کوچه‌پس‌کوچه‌ها و بازارهاش حسابی حال می‌ده.
 • ریگا: ریگا که پایتخت لتونیه، با معماری آرت نوو و منطقه تاریخی فوق‌العاده‌اش، خیلیا رو به خودش جذب می‌کنه.
 • گوتلند: جزیره گوتلند، با سواحل شنی بی‌نظیر و شهر تاریخی ویسبی، یه جای عالی برای کشف کردنه.
 • سارما: جزیره سارما با قلعه قرون وسطایی و طبیعت بکرش، مکانی عالی برای آرامش و لذت بردنه.
 • هلسینکی: پایتخت فنلاند، هلسینکی، با موزه‌های مدرن، معماری خاص و جزیره‌های اطرافش، یه جای خاص برای گشت و گذاره.
 • کورسار: یه جزیره کوچیک دیگه تو استونی که با طبیعت دست نخورده و فرهنگ سنتی‌اش معروفه.
 • دانزیگ (گدانسک) : شهر ساحلی گدانسک، با میدان‌های تاریخی و معماری باشکوه، یه تجربه فراموش نشدنی رو پیش روی گردشگرا قرار می‌ده.
 • آلاند: جزایر آلاند، با مناظر طبیعی زیبا و فرصت‌هایی برای قایقرانی و دوچرخه‌سواری، مکانی عالی برای استراحت و تفریحه.

    هر کدوم از این جاها ویژگی‌های خاص خودشونو دارن و می‌تونن تجربه‌ای یادگاری برای هر گردشگری باشن. پس اگه قصد سفر دارید، حتما به این نقاط سر بزنید.

درباره جاذبه های گردشگری در اطراف دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

از نگاهی دیگر

    خب، بذارین چندتا اطلاعات خفن و کمتر شنیده شده درباره دریای بالتیک براتون بگم که شاید جای دیگه نشنیده باشید:

دریای بالتیک و کشتی‌های غرق شده

    این دریا خونه کلی کشتی غرق شده‌است، از دوران وایکینگ‌ها گرفته تا جنگ جهانی دوم. آب شوری کمش باعث شده که این کشتی‌ها خیلی خوب حفظ بشن، پس یه بهشت برای غواصانیه که دنبال کشف این گنجینه‌های زیر آب هستن.

آمبر دریای بالتیک

    می‌دونستید که دریای بالتیک یکی از بزرگترین منابع آمبر در جهانه؟ آمبر که از رزین درختان قدیمی به وجود اومده، در سواحل این دریا زیاد پیدا می‌شه و برای هزاران ساله که یه جنس معاملاتی محبوب بوده.

جزیره بورنهولم

    یه جزیره دانمارکی تو دریای بالتیکه که به خاطر صخره‌های عجیب و غریبش، روستاهای قدیمی و دژهای تاریخی معروفه. این جزیره یه دنیای کوچیک با فرهنگ و طبیعت منحصر به فرده.

یخ‌زدگی دریای بالتیک

    تو سردترین زمستون‌ها، قسمت‌هایی از دریای بالتیک می‌تونه کاملا یخ ببنده. این اتفاق باعث می‌شه که مسیرهای کشتیرانی محدود و گاهی اوقات حتی مردم بتونن روی بخش‌هایی از دریا پیاده‌روی کنن!

مسابقه قایقرانی Gotland Runt

    این یکی از بزرگترین مسابقات قایقرانی دریایی در جهانه که هر سال دور جزیره گوتلند برگزار می‌شه. شرکت‌کنندگان از سراسر جهان میان تا تو این مسابقه حماسی شرکت کنن.

درباره سایر جذابیت های دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

نور شمالی 

    تو بعضی شب‌های زمستون تو شمال دریای بالتیک، ممکنه شانس دیدن نورهای شمالی یا اورورا بورئالیس رو داشته باشید. این پدیده نورانی فوق‌العاده‌ایه که فقط تو مناطق خاصی از دنیا دیده می‌شه. همین‌ها کافیه تا نشون بده دریای بالتیک فقط یه دریا نیست؛ یه دنیای پر از رمز و راز، تاریخ، و زیبایی‌های طبیعیه که منتظر کشف شدنه.

چه حیواناتی تو دریای بالتیک زندگی می‌کنن؟

    فکر کنم بپرسی تو دریای بالتیک چه خبره؟ خیلی چیزا! از ماهی‌های سردسیری مثل ماهی سفید و شاه‌ماهی گرفته تا پرنده‌های مهاجر و حتی فوک‌های خوشگل که تو سواحلشون آفتاب می‌گیرن. همینطور، اگه خوش‌شانس باشی، ممکنه نهنگ‌ها رو هم ببینی که توی آب‌هاشون دارن شنا می‌کنن. این دریا واقعا یه بهشت واقعی برای طبیعت‌دوستانه.

درباره جانوران دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

چه فعالیت‌هایی تو دریای بالتیک می‌شه انجام داد؟

    خب، دوستان، اگه دلتون می‌خواد بدونید تو دریای بالتیک چه کارهای باحالی می‌شه کرد، من یه لیست باحال براتون آماده کردم:

 1. غواصی برای کشف کشتی‌های غرق شده: تصور کن تو آب‌های شفاف دریای بالتیک داری به دنبال کشتی‌هایی می‌گردی که سال‌ها پیش غرق شدن.
 2. شنا تو سواحل شنی: خیلی از سواحل دریای بالتیک شنی و دعوت‌کننده‌ان. روزی آفتابی، یه شنا تو این دریا می‌تونه خیلی حال بده.
 3. قایقرانی و کایاک‌سواری: آب‌های آروم دریای بالتیک جای عالی‌ای برای قایقرانی و کایاک‌سواریه، مخصوصا تو خلیج‌ها و بین جزایر.
 4. پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دور سواحل: اطراف دریای بالتیک مسیرهای زیادی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری داره که منظره‌های نفس‌گیری از دریا بهت نشون می‌ده.
 5. ماهیگیری: برای دوست‌داران ماهیگیری، دریای بالتیک می‌تونه یه بهشت باشه. از ماهی سفید گرفته تا شاه‌ماهی، اینجا همه چی پیدا می‌شه.
 6. تماشای پرندگان: برای کسایی که به پرندگان علاقه‌مندن، سواحل دریای بالتیک می‌تونه یه استاپ خوب برای تماشای مهاجرت پرندگان باشه.
 7. تجربه فستیوال‌های محلی: اطراف دریای بالتیک، خصوصا تو فصل‌های گرم، میزبان فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگیه که هر کدوم داستان و فرهنگ منحصر به فرد خودشون رو دارن.

درباره سایر فعالیت های تفریحی در دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

آب و هوای

    آب و هوای دریای بالتیک می‌تواند خیلی متغیر باشه، بسته به اینکه کجای این دریا قرار دارید. ولی خب، به طور کلی چندتا نکته اصلی هست که می‌توم در مورد آب و هوای این منطقه بگم:

 • زمستان‌ها سرد و برفی: خصوصا تو شمال و شرق دریای بالتیک، زمستان‌ها می‌تونن خیلی سرد بشن. برف زیادی می‌باره و دما می‌تونه به شدت پایین بیاد. پس اگه قصد سفر تو این فصل رو دارید، لباس گرم فراموش نشه!
 • تابستون‌ها خنک و دلپذیر: تابستون‌ها در این منطقه معمولا خنک و دلچسبه، به خصوص کنار ساحل. دما معمولا به آرامی بالا می‌ره و هوا برای گشت و گذار و تفریحات ساحلی عالیه.
 • بهار و پاییز متغیر: این دو فصل می‌تونن کمی ناپایدار باشن. گاهی اوقات هوا خیلی خوب و معتدله و گاهی اوقات می‌تونه کمی سرد و بارانی بشه. پس بهتره همیشه یه چیزی برای پوشیدن اضافه همراه داشته باشید.
 • بادهای قوی: به دلیل موقعیت جغرافیاییش، گاهی اوقات دریای بالتیک شاهد وزش بادهای قویه، مخصوصا تو فصل‌های پاییز و زمستون. این بادها می‌تونن سفرهای دریایی رو کمی چالش‌برانگیز کنن.
 • شرایط آب و هوایی متفاوت در کشورهای مختلف: با توجه به اینکه دریای بالتیک از شمال تا جنوب کشورهای مختلفی رو در بر می‌گیره، آب و هوای این مناطق می‌تونه تفاوت‌هایی داشته باشه. برای مثال، شمالی‌ترین نقاط مثل فنلاند و سوئد معمولا زمستون‌های سردتری نسبت به جنوبی‌ترین نقاط مثل آلمان و لهستان دارند.

    پس در کل، وقتی صحبت از آب و هوای دریای بالتیک می‌شه، باید آماده هر نوع شرایطی باشید، از سرمای کوبنده گرفته تا هوای خنک و دلنشین تابستونی.

درباره آب و هوا و شرایط زیست محیطی دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

حفاظت از محیط زیست

    حفاظت از محیط زیست دریای بالتیک به دلیل تاثیرات زیست محیطی ناشی از فعالیت‌های انسانی و تغییرات آب و هوایی، اهمیت ویژه‌ای دارد. کشورهای حوزه بالتیک با همکاری‌های بین‌المللی و ابتکارات مشترک سعی در حل مشکلات زیست محیطی دارند. کنوانسیون هلسینکی، که در سال ۱۹۷۴ تصویب شد، یکی از اولین تلاش‌ها برای مقابله با آلودگی دریایی در سطح بین‌المللی بود. این کنوانسیون و تشکیل کمیسیون حفاظت از محیط زیست دریایی بالتیک (HELCOM) نشان دهنده تعهد کشورهای اطراف به حفاظت و بهبود وضعیت زیست محیطی این دریا است.

    تلاش‌ها برای کاهش آلودگی ناشی از کشاورزی، صنعت و حمل و نقل دریایی، بهبود کیفیت آب، حفاظت از تنوع زیستی و مدیریت پایدار منابع طبیعی از جمله اقداماتی هستند که به منظور حفاظت از این دریای حیاتی انجام می‌شوند. در نهایت، هم تاریخ و فرهنگ غنی و هم تلاش‌های مستمر برای حفاظت از محیط زیست، دریای بالتیک را به یکی از مناطق جذاب و حیاتی در اروپا تبدیل کرده‌اند که نیازمند توجه و مراقبت دائمی است.

درباره حفاظت از دریای بالتیک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    خب دوستان، به انتهای مقالمون درباره دریای بالتیک رسیدیم. امیدوارم از این گشت و گذار مجازی لذت برده باشید و چیزهای جدیدی یاد گرفته باشید. دریای بالتیک نه فقط یه دریا، بلکه یه جهان پر از اسرار، زیبایی و داستانه که هر کنجش داستانی برای گفتن داره. از کشتی‌های غرق شده گرفته تا فرهنگ‌های متنوع اطرافش، همه و همه یادآور اینه که چقدر کره زمینمون شگفت‌انگیزه.

    امیدوارم این مقاله بتونه شما رو برای کشف بیشتر و قدردانی از زیبایی‌های پیرامونمون ترغیب کرده باشه. پس بیاید با هم قول بدیم که به حفاظت از این گنجینه‌های طبیعی و فرهنگی ادامه بدیم، تا نسل‌های آینده هم بتونن ازشون لذت ببرن. تا دفعه بعد که در دکوول ببینمتون، سفرهای خوبی داشته باشید و همیشه به یاد داشته باشید که جهان پر از زیبایی‌های نهفته‌ای است که منتظر کشف شدن هستند.


سوگل اکبرشاهیامتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

دریای بالتیک یه دریای نیمه‌بسته تو شمال اروپاست که از طرفی به کشورهای اسکاندیناوی و از طرف دیگه به کشورهای بالتیک و شرقی اروپا راه داره.

به خاطر اینکه هم یه منطقه حیاتی برای تجارت دریایی تاریخی بوده، هم به خاطر بیوتوپ منحصر به فردش که محل زندگی انواع گونه‌های دریاییه، و هم به خاطر تاریخ و فرهنگ غنی اطرافش.

آب و هوا تو مناطق مختلف دریای بالتیک می‌تونه خیلی فرق کنه، ولی معمولا زمستون‌ها سرد و تابستون‌ها خنک و دلپذیره.

آره، می‌شه. تابستون‌ها، خصوصا تو سواحل شنی و مناطقی که آب گرم‌تره، خیلیا برای شنا و تفریح به سمت دریای بالتیک می‌رن.