ساحل ببک: تجربه‌‌ای بی ‌نظیر در سفر به استانبول

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مجاورت استانبول با دو دریای سیاه و مرمره این شهر را به شهری ساحلی تبدیل کرده است و ویژگی‌های خاصی که دریاهای اطراف استانبول دارند باعث شده ساحل گردی به یکی از جاذبه‌های توریستی این شهر تبدیل شود. در استانبول سواحل زیادی وجود دارد، اما از زیباترین آنها ساحل ببک در کنار تنگه بسفر است که گذراندن ساعاتی در کنار آن تجربه‌ای به یاد ماندنی برای کسانی است که به این شهر آسیایی – اروپایی سفر می‌کنند. در ادامه با این ساحل زیبا و جاذبه‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.


استانبول شهر سواحل جادویی

    تصویر مرغان دریایی که بر فراز شهر پرواز می‌کنند و صدایشان حتی از صدای ماشین‌ها هم بلندتر است، تصویری است که بسیاری از افرادی که یک بار به استانبول سفر کرده‌اند از این شهر در خاطرشان مانده است. این مرغان دریایی که از سواحل مختلف استانبول به پرواز در می‌آیند و از فراز شهر می‌گذرند، بیش از هر چیز موقعیت استانبول را به عنوانی شهری ساحلی نشان می‌دهند.

    استانبول دو دریای سیاه و مرمره را در کنار خود دارد و همین باعث شده این شهر به شهر تنگه‌ها، پل‌ها و البته سواحلی تبدیل شود که برخی از آنها در نوع خود بی‌نظیر هستند. نشستن در کنار ساحل، قدم زدن در آن و تماشای طلوع و غروب خورشید بر بالای دریا از جمله تفریحات استانبولی‌ها و البته کسانی است که این شهر را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده اند.

    هر چند هر یک از سواحل استانبول ویژگی‌های خاص خود را داشته و بازدید و وقت گذرانی در آنها تجربه‌ای لذت بخش است، اما ساحل ببک در کنار تنگه بسفر و در بخش اروپایی استانبول منحصر به فرد است، آن قدر که بسیاری این ساحل را زیباترین ساحل استانبول می‌دانند. آب و هوای مطبوع ساحل ببک باعث شده که از دیرباز این ساحل مورد توجه باشد و به همین دلیل در کنار آن بناهایی تاریخی و میراثی نیز وجود دارد که بازدید از آنها هم می‌تواند دلیلی دیگر برای این باشد که در سفر به استانبول بازدید از ساحل ببک را در برنامه خود بگنجانیم.

همه چیز درباره ساحل ببک

    تنگه بسفر یکی از مهم‌ترین قسمت‌های شهر استانبول است، چرا که دو دریای مرمره و سیاه و به عبارت دیگر دو قاره اروپا و آسیا به وسیله این تنگه به هم متصل می‌شوند. با وجود این، اهمیت تنگه بسفر فقط از نظر استراتژیک نیست، بلکه این تنگه، سواحل نزدیک آن، پلی که روی آن ساخته شده و… همه زیبایی خیره کننده‌ای دارند. به دلیل همین زیبایی است که تنگه بسفر و اطراف آن همواره مورد توجه بوده و ساخت و ساز‌های زیادی در کنار یا نزدیکی آن انجام شده است. در یک کلام تنگه بسفر و جاذبه‌های نزدیک آن از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی استانبول است.

    ساحل ببک در کنار تنگه بسفر و در بخش اروپایی شهر استانبول از جمله جاذبه‌های بی‌نظیر این شهر است که آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای آن بازدیدکنندگان را به وجد می‌آورد. ببک نه تنها جایی مناسب برای قدم زدم و ساحل گردی است که به دلیل وجود رستوران‌ها و کافه‌های متعدد در آن به محلی مناسب برای گذراندن چند ساعتی در سواحل استانبول تبدیل شده است.

    علاوه بر این در این ساحل زیبا جاذبه‌های دیدنی متعدد از جمله بناهای تاریخی وجود دارد که بازدید از هر کدام از آنها می‌تواند لذت سفر به بزرگ‌ترین شهر ترکیه را دو چندان کند. بازدید از ساحل ببک می‌تواند بعد دیگری به سفر شما به استانبول بدهد. کسانی که به استانبول می‌روند معمولا خواستار بازدید از بناهایی هستند که برخی از آنها در جهان بی‌نظیرند. قدم زدن در ساحل ببک استانبول و وقت گذرانی در آن شما را با بعد دیگری از این شهر یعنی طبیعت بکر آن آشنا می‌کند.

درباره ساحل ببک در ترکیه در دکوول بخوانید.

جاذبه‌های ساحل ببک استانبول

    پارک تورکان سابانجی ببک شاید مشهورترین تفریحگاه ساحل ببک باشد. این پارک ۱۶ هزار متری قدمتی بیش از صد سال دارد و در سال 2008 بازسازی و به امکانات آن افزوده شده است. این پارک محل مناسبی برای قدم زدن، نشستن و همچنین تفریح و بازی کودکان است و مکان‌های ویژه‌ای برای ورزش و دوچرخه سواری دارد. پل بسفر که یکی از جذاب‌ترین مکان‌های استانبول است، معمولا به عنوان جاذبه‌ای جداگانه از ساحل ببک شناخته می‌شود، اما واقعیت این است که این پل در مجاورت ساحل ببک و هر دو در منطقه بشیکتاش استانبول در قسمت اروپایی این شهر قرار دارند. با رفتن به ساحل ببک دسترسی آسانی به پل بسفر که آسیا را به اروپا وصل می‌کند، پیدا می کنید.

    اگر عکس‌هایی از ساحل ببک ترکیه مشاهده کرده باشید حتما در آنها عمارت سفید رنگ مجللی را دیده‌اید که معماری بی‌نظیری دارد. این عمارت کنسولگری مصر است که در سال ۱۹۰۲ در ساحل ببک ساخته شده است. کار ساخت این عمارت زیبا که از روی پل بسفر هم قابل مشاهده است از طرف آخرین خدیو مصر به معماری ایتالیایی سپرده شد و او نیز در طراحی کنسولگری مصر که هنوز هم کارهای مربوط به ویزا در آن انجام می‌شود از سبک باروک پیروی کرده است. هر چند بازدید از داخل کنسولگری مصر در ساحل ببک برای مسافران امکان‌پذیر نیست، اما دیدن نمای بیرون آن نیز شما را به وجد می‌آورد.

    استانبول همانطور که شهر مساجد، پل‌ها و کاخ‌های بی‌نظیر است، شهر موزه‌ها هم هست. در این شهر چندین موزه وجود دارد که هر کدام به نمایش چیز‌هایی مرتبط با فرهنگ و تاریخ این شهر و کشور ترکیه اختصاص یافته اند. تعداد زیاد موزه‌ها در استانبول باعث می‌شود هر جای این شهر که می‌روید موزه‌ای نزدیک‌تان باشد و در ساحل ببک هم موزه آشیان را در نزدیکی خود دارید.

    موزه آشیان یک موزه ادبی است. این مکان که در سال ۱۹۴۰ به موزه تبدیل شده در واقع محل زندگی توفیک فیکرت شاعر معروف ترک بوده و حالا که به موزه تبدیل شده چیزهایی مربوط به این شاعر و همچنین چند شاعر دیگر از جمله عبدالحق حمید طارحان، نیگار خانم و دیگر سرایندگان شعر نو ترکی در آن به نمایش گذاشته شده است.

    دانشگاه بوغازایچی یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های استانبول است که در ساحل ببک قرار دارد. این دانشگاه فقط یک مرکز آموزش عالی نیست، بلکه مکانی است که حدود دو قرن پیش توسط کریستوفر رابرت تاجر ثروتمند نیویورکی تاسیس و در طول زمان با تغییر و تحولات زیادی رو به رو شده تا نهایتا به شکل فعلی در آمده است. با رفتن به ساحل ببک می توانید از این دانشگاه قدیمی استانبول نیز بازدید کنید.

    گذشته از بازدید از مکان‌های دیدنی ساحل ببک، با رفتن به این ساحل زیبا می‌توانید تفریحات دیگری از جمله پیاده‌روی، دوچرخه سواری، کافه نشینی و همچنین خرید داشته باشید. محله ببک از جمله محله‌های مناسب استانبول برای قدم زدن و گشت و گذار شهری است. علاوه بر این استقبال زیاد ساکنان استانبول و همچنین توریست‌ها از این ساحل باعث شده رستوران‌ها و کافه‌های زیادی در ببک دایر شود که این فرصت را به بازدیدکنندگان می‌دهد که دقایقی را در کافه‌ای دنج بگذرانند یا در رستورانی که در آن غذاهای ترکی سرو می‌شود، غذا بخورند.

    به این تفریحات گشت و گذار در مراکز خرید را هم اضافه کنید. مراکز خرید و بوتیک‌های لوکسی در ساحل ببک وجود دارد و خرید از آنها انتخاب مناسبی برای کسانی است که خرید در ترکیه را نیز در برنامه سفر خود گنجانده‌اند.

جاذبه‌های ساحل ببک استانبول را در دکوول ببینید و درباره آنها بخوانید.

کلام آخر

    سفری چند روزه اگر به یک کار اختصاص پیدا کند ممکن است به اندازه کافی لذت بخش نبوده یا حتی خسته‌کننده باشد. استانبول پر از جاذبه‌های تاریخی است، به گونه‌ای که بازدید از همه آنها ممکن است مدت‌های وقت ببرد. در یک سفر چند روزه اگر علاوه بر بازدید از مکان‌های تاریخی، رفتن به مکان‌های تفریحی را نیز در برنامه خود جای دهید، لذت سفر را دو چندان کرده اید.

    استانبول شهری است که هر دو این امکانات را برای شما فراهم می‌آورد، یعنی هم به قدر کافی مکان تاریخی برای بازدید در آن وجود دارد و هم جاذبه‌های تفریحی بی‌شماری در این شهر هست؛ از جمله بهترین و هیجان انگیزترین بخش‌های تفریحی استانبول ساحل ببک است که بازدید از آن لذت سفر شما را دو چندان می‌کند.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها