استانبول، شهر پل‌های زیبا و شگفت‌انگیز

تاریخ انتشار: 1401/4/26 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

پل‌های استانبول از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهر آسیایی – اروپایی هستند. پل‌های بسفر، سلطان محمد فاتح، گالاتا، شاخ طلایی و سلطان سلیم یاووز پنج پل معروف در شهر استانبول هستند که بر روی تنگه‌ها و آبراه‌های این شهر ساخته شده‌اند. شهر استانبول به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه که آن را باید مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور نامید، ویژگی‌های منحصر به فرد زیادی دارد.

این شهر قدیمی که در دوره‌های مختلف در قلمرو حکومت‌های مختلف آسیایی و اروپایی بوده، علاوه بر اینکه نشانه‌هایی از فرهنگ و معماری این حکومت‌ها را در جای جای خود دارد، به دلیل جغرافیای ویژه‌اش نیز منحصر به فرد و مهم است، برای شناخت بهتر این شهر و پل‌های زیبایش با این مقاله از دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره استانبول، شهر پل‌های زیبا و شگفت‌انگیز بدانید:

استانبول تنها شهر آسیایی – اروپایی جهان

    سومین کلانشهر خاورمیانه بعد از تهران و قاهره، دریای مرمره و دریای سیاه را در مجاورت خود دارد، اما شاید از این دو مهم‌تر تنگه بسفر است که دو قاره آسیا و اروپا را به هم وصل می‌کند. در واقع این تنگه متصل کننده دو دریای سیاه و مرمره است که یکی در آسیا و دیگری در اروپا واقع شده است. می‌توان عنوان کرد که تنگه بسفر به استانبول شکل داده و فرهنگ، جغرافیا و حتی هنر و معماری آن را تحت تاثیر قرار داده است.

    شهرهای زیادی در جهان وجود دارند که هویت خود را از یک رود، تنگه یا آبراه می‌گیرند و اغلب با آن شناخته می‌شوند. تنگه بسفر با حدود ۳۰ کیلومتر طول و عرضی که از ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر متغیر است چنین نقشی را برای استانبول ایفا می‌کند.

    نه تنها بسیاری از مراودات در شهر استانبول که بسیاری از مراودات بین بخش آسیایی و اروپایی ترکیه و حتی مراودات بین دو قاره آسیا و اروپا وابسته به تنگه بسفر است. اهمیت استراتژیک این تنگه باعث شده که در طول تاریخ همواره مورد توجه باشد. به همین دلیل است که حکومت‌های مختلف برای تسهیل رفت و آمد‌ها اقدام به ایجاد پل‌هایی روی تنگه بسفر کرده‌اند که برخی از آنها علاوه بر کارکرد معمول خود، اهمیت تاریخی دارند و از معماری منحصر به فردی برخوردارند.

    استانبول همانطور که شهر مساجد زیبا و محله‌های منحصر به فرد است، شهر پل‌های شگفت‌انگیز و بی‌نظیر هم هست؛ پل‌هایی که از جمله دلایل مسافرت بسیاری از گردشگران به شهری است که از سراسر جهان مسافرانی به آنجا می‌روند و در برهه هایی از زمان گردشگرپذیرترین شهر جهان بوده است. در ادامه با پنج پل معروف در شهر استانبول بیشتر آشنا می‌شویم.

پل بسفر

    پل بسفر را باید یکی از مهم‌ترین و زیباترین پل‌های استانبول دانست. هر چند قدمت این پل به نسبت بسیاری یگر از پل‌های ایجاد شده روی تنگه‌ها و آبراه‌های استانبول کمتر است، اما زیبایی، استحکام و همچنین معماری ویژه این پل، آن را از دیگر پل‌های استانبول متمایز می‌کند.

    پل بسفر که در سال ۱۹۷۳ میلادی افتتاح شد با ۱۱۵۰ متر طول و ۳۹ متر عرض بیلربیی در قسمت آسیایی استانبول را به اورتاکوی در بخش جنوبی این شهر وصل می‌کند. این پل ۱۰۵ متر ارتفاع دارد و امکان قایق سواری در زیر آن و عبور با ماشین از رویش وجود دارد.

    از جمله جذابیت‌های پل بسفر نورپردازی آن است که جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد. وجود رستوران‌ها و کافه‌های متعدد روی پل بسفر باعث شده که این پل به ویژه در شب‌ها به محلی مناسب برای وقت گذرانی و تفریح تبدیل شود. چه خود ساکنان استانبول و چه مسافرانی که از این شهر بازدید می‌کنند، معمولا زمانی را در رستوران‌های پل بسفر که در آن غذاهای ترکی سرو می‌شود می‌گذرانند.

پل بسفر را باید یکی از مهم‌ترین و زیباترین پل‌های استانبول  می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پل سلطان محمد فاتح

    پل سلطان محمد فاتح یکی از پل‌های معروف استانبول است که آن هم مانند پل بسفر روی تنگه بسفر ایجاد شده است. این پل که زمانی یکی از پنج پل معلق جهان بوده، بر خلاف نامش نه در دوره عثمانیان که در زمان ترکیه فعلی و در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است. سلطان محمد فاتح یکی از بزرگ‌ترین سلاطین عثمانی بود که در جنگ‌های صلیبی موفق به فتح قسطنطنیه شد. فتح این شهر به قدری اهمیت داشت که سلطان محمد فاتح بعد از این اتفاق خود را قیصر روم نامید.

    هر چند او دوران پر فراز و نشیبی داشت و حتی در برهه‌ای از زمان توسط خود ترک‌ها از مقامش عزل شد، اما او را یکی از بزرگ‌ترین سلاطین عثمانی می‌دانند و پل سلطان محمد فاتح نیز برای بزرگداشت او این نام را به خود گرفته است. این پل ۱۵۱۰ متر طول، ۳۹ متر عرض و ۱۰۵ متر ارتفاع دارد و مانند پل بسفر به دلیل وجود کافه‌ها و رستوران‌های متعدد به مکانی تفریحی و گردشگری در شهر استانبول تبدیل شده است.

پل سلطان محمد فاتح بر روی تنگه بسفر ایجاد شده است و زمانی یکی از پنج پل معلق جهان محسوب می‌شود برای مطالعه بیشتر با دکوول همراه باشید.

پل گالاتا

    بسیاری پل گالاتا را زیباترین پل استانبول و نماد این شهر می‌دانند. پل جدیدی که با عنوان گالاتا شناخته می‌شود هر چند در سال ۱۹۹۲ ساخته شده، اما در واقع جایگزین پلی فلزی شده است که خود در طول تاریخ بارها تغییر شکل داده و از نو ساخته شده بود. معروف است که سلطان بایزید دوم در سال ۱۵۰۲ میلادی  بنا داشت پلی را در محل فعلی پل گالاتا بسازد و حتی به میکل آنژ و لئوناردو داوینچی پیشنهاد داد تا طرح‌هایی برای ساخت این پل ارائه دهند. میکل آنژ این کار را قبول نکرد، اما لئوناردو داوینچی طرحی ارائه داد که البته مورد پذیرش سلطان عثمانی واقع نشد.

    با وجود این در دوره‌های مختلف پل‌هایی در مکان فعلی پل گالاتا ساخته شد. مکانی که این پل واقع شده است از نظر صیادی همواره اهمیت داشت و در واقع محل ماهیگیری در استانبول است. این ویژگی همچنان حفظ شده و شما هر زمانی از شبانه روز که روی پل گالاتا ایستاده باشید ماهیگیرانی را می‌بینید که مشغول صید هستند. پل گالاتا اهمیت فرهنگی زیادی هم دارد و در آثار نویسندگان و شاعران ترک زبان چندین بار به آن اشاره شده است و حتی شهرت آن فراتر رفته و مارک تواین، نویسنده معروف نیز درباره آن نوشته است.

پل گاتالا یکی از پل های زیبای شهر استانبول است برای مطالعه بیشتر با دکوول همراه باشید.

پل شاخ طلایی

    جزیره شاخ طلایی یکی از زیباترین جاذبه‌های توریستی استانبول است که از طریق چهار پل می‌توان به آن رسید؛ پل شاخ طلایی یکی از معروف‌ترین و زیباترین این پل هاست که نام خود را هم از جزیره شاخ طلایی و هم از این اتفاق می‌گیرد که صبح‌ها نور خورشید روی این پل جلوه ویژه‌ای داشته و شبیه شاخ گاو می‌شود. این پل که از جمله مدرن‌ترین پل‌های استانبول است در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و مثل دیگر پل‌های معروف این شهر بخش آسیایی و اروپایی ترکیه را به هم وصل می‌کند.

برای رسیدن به جزیره شاخ طلایی یکی از جاذبه های گردشگری استانبول میتوانید از این پل استفاده کنید با دکوول همراه باشید.

پل سلطان سلیم یاووز

    پل سلطان سلیم یاووز نیز مانند پل سلطان محمد فاتح یک پل تاریخی نیست، بلکه تنها نام خود را از یک شخصیت تاریخی یعنی سلطان سلیم که یکی از سلاطین بزرگ عثمانی بوده گرفته است. این پل را می‌توان مدرن‌ترین پل استانبول نامید. طول پل سلطان سلیم یاووز ۲۱۶۴ متر و عرض آن ۵۸.۵ متر است، اما مهم‌تر از اینها ارتفاع این پل است که به ۳۲۲ متر می‌رسد و از این لحاظ پل سلطان سلیم استانبول بعد از پل میلو در فرانسه بلندترین پل جهان است. برای ساخت این پل زیبا که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد، سه میلیارد یورو هزینه پرداخت شده است.

درباره پل سلطان سلیم استانبول در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در استانبول با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی رو به رو می‌شوید، اما جایی که این جاذبه‌ها با هم تلفیق شده، شاهد جلوه‌های زیبایی هستید که در دنیا کم نظیر است. استانبول به عنوان تنها شهر آسیایی – اروپایی جهان پر از تنگه و آبراه است و از دیرباز با استفاده از پل از روی این تنگه‌ها و آبراه‌ها عبور می‌کردند. به همین دلیل تعداد زیاد پل در استانبول وجود دارد و در سال‌های اخیر هم پل‌هایی ساخته شده که برخی از آنها در نوع خود بی‌نظیر هستند.

    اگر می‌خواهید بر استانبول اشراف داشته باشید و همزمان بخش آسیایی و اروپایی آن را ببینید کافی است روی یکی از پل‌های معروف این شهر بایستید. بازدید از این پل‌ها با توجه به امکاناتی که برای گردشگران در نظر گرفته شده تجربه ای جالب و فراموش نشدنی است.