کاوش در پارک ملی کوه ماهاله: جواهر پنهان تانزانیا

تاریخ انتشار: 1402/9/8 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/12/13

پارک ملی کوه‌های ماهاله یک مکان ویژه در تانزانیا است که در نزدیکی دریاچه تانگانیکا است. این نام به خاطر کوه‌هایی است که در اینجا واقع هستند. یک نکته جالب در مورد پارک ملی کوه ماهاله این است که محل زندگی بسیاری از شامپانزه‌هاست. در واقع، این یکی از دو مکان در کل کشور است که شامپانزه‌ها مورد حفاظت قرار می‌گیرند. موضوعی دیگری که در مورد این پارک وجود دارد مساحت بسیار بزرگ آن است و همین موضوع آسایش، ایمنی و راحتی بسیار خوبی را برای شامپانزه‌ها ایجاد کرده است. همچنین در این پارک منحصر به فرد شیرها نیز زندگی می‌کنند. اما جالب است بدانید که این پارک را تنها فقط می‌توانید از طریق قایق یا پیاده به کاوش بپردازید و هیچ مسیر یا جاده‌ای منتهی به این پارک ملی بسیار خاص وجود ندارد.


پارک ملی کوه ماهاله

    پارک ملی کوه‌های ماهاله به طور سنتی توسط مردم باتونگو و هولوهولو سکونت داشته‌اند، که تا سال 1987 جمعیت آن‌ها به ترتیب ۲۲،۰۰۰ و ۱۲،۵۰۰ نفر بود. هنگامی که مرکز تحقیقات حیات وحش کوه‌های ماهاله در سال ۱۹۷۹ تأسیس شد، مردم به وحشتی از کوه‌ها اخراج شدند تا جایگاه پارک را فراهم کنند، که در سال ۱۹۸۵ با وجود اینکه مردم به شدت به محیط طبیعی تنظیم بودند و تقریباً هیچ تأثیری بر اکولوژی و اکوسیستم منطقه نداشتند، تأسیس شد. پارک ملی کوه‌های ماهاله در تانزانیا یکی از جواهرهای طبیعی این کشور است که با زیبایی‌های طبیعتی خود، طیور وحشی و مناظر جذابش مسافران را به خود جلب می‌کند. این مقاله به معرفی این پارک زیبا، بهترین زمان سفر، پرسش‌های متداول و یک لیست بررسی مختصر خواهد پرداخت. با ما در دکوول همراه باشید.

محل قرارگیری پارک ملی کوه‌های ماهاله

    پارک ملی کوه‌های ماهاله در ناحیه‌ای جنوب غربی تانزانیا واقع شده و به عنوان یکی از مناطق طبیعی بکر و زیبای کشور تانزانیا شناخته می‌شود. این پارک از جنوب به دریای تنگانیکا و از شمال به کوه‌های برهانگو در کنار دره گریات، که معروف به جایی برای مشاهده شامپانزه‌های وحشی است، منتهی می‌شود. پارکی به مساحت 1685 کیلومتر مربع که در سال 1985 به عنوان پارک ملی ثبت شد و در سمت شرقی کشور تانزانیا واقع شده است.

پارک ملی کوه‌های ماهاله کجاست؟

    پارک ملی کوه‌های ماهاله در امتداد ساحل‌های شرقی دریاچه تانگانیکا، دومین دریاچه عمیق جهان، واقع شده است. این پارک از غرب با این دریاچه زیبا هم مرز است و از شرق توسط رشته‌کوه‌های شگفت‌آور ماهاله احاطه شده است. بنابراین با استفاده از قایق خواهید توانست به این پارک ملی زیبا دسترسی داشته باشید.

    به منظور سفر به این پارک ملی زیبا در کشور تانزانیا، سفر با هواپیما (به سمت کیگوما)، راحت‌ترین راه برای دسترسی به ماهاله به شمار می‌رود. از کیگوما تا ماهاله، حدود 7 ساعت رانندگی نیاز است. همچنین در ماهاله یک فرودگاه هم وجود دارد، اما معمولا به شکل روتین پرواز از این فرودگاه انجام نمی‌گیرد. البته ما با خوشحالی شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه به راحت‌ترین و اقتصادی‌ترین شکل ممکن خودتان را به ماهاله برسانید.

درباره محل قرارگیری پارک ملی کوه های ماهاله با دکوول همراه باشید.

 • تصاویر برگرفته ار وب سایت tripadvisor.co.uk

بهترین زمان برای سفر به پارک ملی کوه‌های ماهاله

    بهترین زمان برای سفر به پارک ملی کوه‌های ماهاله در فصل خشک وارد می‌شود، که از می تا اکتبر ادامه دارد. این فصل به دلیل آب و هوای ملایم و مشاهده بهتر حیات وحش و فعالیت‌های طبیعتی، مخصوصا مشاهده شامپانزه‌ها، انتخاب مناسبی است. مهم است به یاد داشت که پارک در فصل بارانی (نوامبر تا آوریل) به دلیل شرایط دشوار تعطیل می‌شود.

شامپانزه‌ها در کوه‌های ماهاله

    این پارک (همچون همسایه شمالی‌اش، گمبه) خانه برخی از آخرین شامپانزه‌های وحشی آفریقاست؛ جمعیتی حدود ۹۰۰ نفری که با حضور انسان‌ها آشنا هستند. به علت آنکه شامپانزه‌ها به بسیاری از بیماری‌ها حساس هستند، در تنظیم پیشنهادات دقیق برای انجام ایمن سفرهای پریماتولوژی در تانزانیا زیر مجموعه ویژه‌ای اعمال می‌شود.

    این ماجراجویی را از دست ندهید! در طی پیاده‌روی‌هایتان در پارک ملی کوه‌های ماهاله، کمی وقت برای جستجوی شامپانزه‌ها اختصاص دهید. این پیاده‌روی‌ها توسط راهنمایان ماهر و با تجربه هدایت می‌شوند. شما با گروه شامپانزه‌هایی که در اینجا زندگی می‌کنند آشنا می‌شوید و وقت کافی برای مشاهده آن‌ها خواهید داشت. دیدار با شامپانزه‌ها یک تجربه منحصر به فرد و جادویی است!

درباره بهترین زمان برای سفر به پارک ملی کوه‌های ماهاله در دکوول بخوانید.

گونه‌های حیوانی که در این پارک زندگی می‌کنند: 

 • شمپانزه
 • کولوبوس آنگولا
 • کولوبوس قرمز
 • میمون‌های دم‌قرمز و دم آبی
 • پرندگان جنگل

حیوانات کمتر دیده شونده و کمیاب موجود در این پارک

 • فیل
 • شیر
 • سگ وحشی
 • گاو سرخرگ
 • ماهی‌خورک
 • زرافه

چک لیست قبل از سفر به پارک ملی کوه‌های ماهاله

 • اطمینان حاصل کنید که دارای ویزای لازم برای ورود به تانزانیا هستید.
 • لباس‌های مناسب برای محیط بکر، گرم و مرطوب همراه داشته باشید. همچنین سعی کنید چندین دست لباس اضافی نیز به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به کار بگیرید.
 • داروها و وسایل بهداشتی شخصی خود را به همراه داشته باشید. این مساله می‌تواند شامل ضد آفتاب و کرم‌های دور کننده حشرات تا کیف امداد شخصی و داروهای شخصی شما باشد.
 • دوربین و لوازم عکاسی برای گرفتن عکس‌های زیبای این منطقه را فراموش نکنید.
 • هماهنگی‌های لازمی با راهنماهای محلی برای بازدید از پارک ملی را انجام داده باشید.
 • پول کافی: با توجه به هزنه‌هایی که برای این سفر وجود دارد یادتان باشد که پول کافی همراه داشته باشید.
 • کفش مناسب: کفش‌های محکم و راحت برای پیاده‌روی و کوهنوردی در مناطق نامنظم.

    پارک ملی کوه‌های ماهاله یک بیابان واقعی است که تجربه سفر آفریقایی واقعی را با تمرکز منحصر به فردی بر روی ملاقات با شامپانزه‌ها ارائه می‌دهد. اگر به دنبال ماجراجویی در یک محیط طبیعی بکر هستید، این پارک باید در صدر لیست سفرتان باشد. از زیبایی آرامش‌بخش، مناظر ناب و ملاقات‌های حیات وحشی فراموش‌نشدنی که در ماهاله منتظرتان است، لذت ببرید.

درباره چک لیست قبل از سفر به پارک ملی کوه‌های ماهاله در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    پارک ملی کوه‌های ماهاله را همانطور که صحبت شد می‌توان یکی از امکان بی‌نظیر برای کشف طبیعت وحشی و دست نخورده تانزانیا دانست. جایی که به دلایل بسیار مختلفی چون نبود جاده و همچنین اقدامات حفاظتی بسیار مناسب توانسته است جمعیت قابل قبولی از شامپانزه‌های آفریقا را در خود جای دهد. بدون شک سفر به این منطقه که باید با پای پیاده و یا با استفاده از قایق صورت گیرد می‌تواند جذابیت بسیار زیادی داشته باشد. بنابراین با دکوول همراه باشید و بعد از کسب اطلاعات کافی پیرامون نحوه سفر به این پارک به برنامه‌ریزی این بازدید و این سفر پر هیجان بپردازید.
سوالات متداول شما

برای دسترسی به پارک ملی کوه‌های ماهاله، معمولاً مسافران از دارایی پارک نخلوتی استفاده می‌کنند. پس از رسیدن به نخلوتی، مسافران معمولاً از طریق قایق به سمت پارک حرکت می‌کنند.
در پارک ملی کوه‌های ماهاله اقامتگاه‌های ساده و رستوران‌های محلی وجود دارد. انتخابات متنوعی برای اقامت وجود دارد که از ارزان‌ترین گزینه‌ها تا اقامت در کلبه‌های لوکس وجود دارد.
در پارک ملی کوه‌های ماهاله می‌توانید مشاهده و عکس‌برداری از حیات وحش غنی این منطقه را تجربه کنید. برای علاقه‌مندان به تماشای شمپانزه‌ها، مشاهده گروه‌های این حیوانات وحشی یک تجربه منحصر به فرد است.