شهر قدیمی ماردین: اثر یونسکویی در شرق ترکیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماردین، شهری در شرق ترکیه است که دارای یک شهر قدیمی فرهنگی باستانی است که به عنوان "مرکز تاریخی شهر ماردین" شناخته می‌شود. این شهر باستانی شامل یک سری از بناهای باستانی مانند خانه‌های سنگی، کلیساها، مساجد و بناهای دیگر است که در طول قرن‌ها ساخته شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر قدیمی ماردین با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


پیشینه تاریخی شهر قدیمی مادرین

    شهر قدیمی ماردین، که در استان ماردین واقع شده است، یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ترکیه است که به دلیل دارا بودن معماری زیبا و نمادهای فرهنگی غنی، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور به حساب می‌آید. پیشینه تاریخی شهر ماردین به دوره‌ی حکومت آشوریان در سده ۲۰۰۰ قبل از میلاد باز می‌گردد. در آن دوره، این شهر با نام "مرتویا" شناخته می‌شد و بعدها به دستور کیوریصر پادشاه آشور، به نام "مرتینی" تغییر نام پیدا کرد. پس از سقوط امپراتوری آشور، شهر ماردین به دست دودمان‌های مختلف حکومتی تصرف شد، اما نهایت در دوره سلجوقیان، این شهر به عنوان مرکز امپراتوری سلجوقی انتخاب شد.

    در دوره عثمانی، شهر ماردین به دلیل موقعیت استراتژیک خود به عنوان یکی از شهرهای مهم ترکیه شناخته شد. در این دوره، شهر به عنوان مرکزی برای تجارت، فرهنگ و هنر در نظر گرفته شد. معماری بسیاری از بناهای این شهر به دوره‌ی عثمانی برمی‌گردد. در سال ۱۹۲۶، شهر ماردین به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی جهانی توسط سازمان یونسکو (UNESCO) شناخته شد. امروزه، شهر قدیمی ماردین با دارا بودن معماری و فرهنگی منحصر به فرد، بازارهای پوشاک و صنایع دستی و با تاریخچه‌ی بسیاری که در آن نهفته است، همچنان یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های توریستی ترکیه است.

درباره پیشینه تاریخی شهر قدیمی مادرین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی شهر ماردین

    همانطور که اشاره شد شهر ماردین در شمال شرقی ترکیه و در استان ماردین قرار دارد. این شهر در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه و عراق واقع شده و به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به عنوان یکی از شهرهای مهم ترکیه به شمار می‌آید. این شهر در منطقه‌ای بکر و کوهستانی قرار دارد که در زمان باستان، مسیری مهم بین آسیای غربی و خاورمیانه بوده است. شهر قدیمی ماردین به دلیل ویژگی‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی خود به عنوان یکی از مکان‌های دیدنی توریستی در ترکیه محسوب می‌شود. بخش قدیمی شهر، از شهر جدا شده و در یک کوهستان واقع شده است. خانه‌های سنگی با بام‌های شیب‌دار و خیابان‌های باریک شهر قدیمی، یک تجربه فرهنگی و تاریخی برای بازدید کنندگان پدید می‌آورد.

علت اهمیت شهر قدیمی ماردین

    شهر قدیمی ماردین به دلیل داشتن تاریخچه بسیاری که به دوران باستانی و اسلامی باز می‌گردد و همچنین داشتن معماری و فرهنگی منحصر به فرد، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم ترکیه به شمار می‌آید. شهر قدیمی ماردین دارای مساجد باستانی، کلیساهای قدیمی، بناهای تاریخی و فرهنگی و بازارهای سنتی است که همگی بیانگر معماری زیبا و غنی این منطقه هستند. این شهر همچنین دارای روستاهایی با معماری سنتی و طبیعتی زیبا است که به عنوان جاذبه‌های تفریحی و گردشگری مورد توجه قرار گرفته‌اند.

علت اهمیت شهر قدیمی ماردین را در این مقاله از دکوول بخوانید.

معرفی جاذبه های گردشگری شهر قدیمی ماردین

    شهر قدیمی ماردین دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که به دلیل داشتن تاریخچه‌ی طولانی و معماری منحصر به فرد، بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب کرده است. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم:

قلعه ماردین

    قلعه ماردین یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های شهر قدیمی ماردین به شمار می‌آید. این قلعه در قسمت بالایی شهر و در ناحیه‌ای به نام "کلیسا" قرار دارد و دارای دیوارهایی با ضخامت 3 تا 5 متر و ارتفاع 10 متر می‌باشد. این قلعه در قرن هفتم میلادی توسط ملوانان بیزنطی ساخته شده است و امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه شناخته می‌شود.

درباره  قلعه‌ی ماردین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسجد جامع ماردین

    این مسجد در قسمت جنوبی بازار شهر قدیمی ماردین واقع شده است و در زمان صفویان بنا شده است. طراحی معماری آن به شکل یک خانه مسکونی با پرده‌های سنگی انجام شده و داخل آن گنبدی با زیبایی فراوان وجود دارد.

درباره مسجد جامع ماردین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

خانه کمال‌الدین

     این خانه در بافت شهری، شمال شهر قدیمی ماردین واقع شده و به دلیل معماری بسیار زیبای خود به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شناخته شده است. خانه‌ی کمال‌الدین دارای یک باغ زیبا با درختان میوه می‌باشد و از جمله خانه‌هایی است که برای گردشگران باز است.

درباره  خانه‌ی کمال‌الدین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 بازار ماردین

     بازار ماردین یکی از بازارهای سنتی ترکیه است که در قسمت شمالی شهر قدیمی ماردین قرار دارد و دارای فضای باز بسیار زیباست. بازار ماردین با قدمتی بیش از 700 سال یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ترکیه است و بیشتر از فروشگاه‌هایی که در این بازار قرار دارند، به فروش صنایع دستی محلی شهر و منطقه مربوط می‌پردازند.

درباره  بازار ماردین با این مقاله از دکول همراه باشید.

    مسجد‌ها، کاروانسراها و بناهای تاریخی بافت بازار ماردین را به شکل یک شهر تبدیل کرده‌اند. فروشگاه‌هایی که در این بازار قرار دارند به شکل دسته‌ای توزیع شده‌اند و در هر دسته، کالاهای خاص خود را به فروش می‌رسانند. این فروشگاه‌ها علاوه بر فروش صنایع دستی، مانند نمد بافی، سجاده بافی و تابلو بافی، انواع لباس محلی، پارچه، سوغات و غذاهای محلی را نیز به فروش می‌رسانند.

نحوه دسترسی به شهر قدیم ماردین

    برای دسترسی به شهر قدیمی ماردین، می‌توانید از راه‌های حمل و نقل عمومی و یا خودرو شخصی استفاده کنید. راه‌های حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، تاکسی و دولموش است. شما می‌توانید از شهرهای مجاوری مانند دیاربکر، آدیامان و شانلی‌اورفا با اتوبوس به ماردین برسید. همچنین، شهر و شهرستان‌های دیگری همچون ازمیت، مرسین و وان نیز مسیری برای دسترسی به ماردین دارند. با توجه به وجود پارکینگ‌های عمومی در اطراف شهر قدیمی ماردین، پارک خودرو نیز مشکلی نخواهد بود.

    اگر از شهرستان ماردین به سمت شهر قدیمی حرکت می‌کنید، می‌توانید از تاکسی یا دولموش استفاده کنید. با این حال، در صورت تمایل به تجربه‌ی بهتر از بافت تاریخی ماردین، پیشنهاد می‌شود که با پیاده‌روی در این شهر وقت بگذرانید. این پیشنهاد برای بازدیدکنندگانی که در هتل‌هایی در شهر قدیمی ماردین اقامت دارند، بسیار مناسب است. با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر ماردین و فاصله کم آن با کشور سوریه، بهتر است پیش از سفر به این شهر از شرایط وجود در کشور سوریه نیز اطمینان حاصل کنید و می‌توانید در صورت مساعد بودن شرایط برای سفر به کشور سوریه نیز سفری داشته باشید.

درباره نحوه دسترسی به شهر قدیم ماردین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

آب و هوای شهر قدیم ماردین

    با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر قدیم ماردین، این شهر دارای آب و هوایی کوهستانی و خشک است. در فصل تابستان، دمای هوا معمولا در حدود 30 درجه می‌باشد، در حالی که در زمستان دمای هوا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و در بعضی از روزها زیر صفر می‌رسد. اما در طول روزهای فصول سرد سال، آفتاب را  در شهر قدیمی ماردین معمولا می‌توان مشاهده کرد. به علت واقع شدن در ارتفاع بالا، شهر قدیمی ماردین دارای آب و هوای خنک و دلپذیری در فصل تابستان است و به عنوان یک مقصد گردشگری در طول سال بسیار مورد علاقه قرار می‌گیرد.

درباره آب و هوای شهر قدیم ماردین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

نکات مهم در سفر به شهر قدیم ماردین

    در سفر به شهر قدیمی ماردین، برخی نکاتی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

  • برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهر قدیمی ماردین، بهتر است در فصل بهار و تابستان سفر کنید، زیرا در فصل زمستان، هوای شهر بسیار سرد و برفی است.
  • برای رفتن به شهر قدیمی ماردین، شما می‌توانید با اتوبوس از شهر دیاربکر و یا با قطار از انقره به مقصد برسید.
  • شهر قدیمی ماردین شهری تاریخی و فرهنگی است و بهتر است که قبل از سفر، درباره تاریخ و فرهنگ این شهر تحقیق کنید تا بتوانید بهترین تجربه را در سفر خود داشته باشید.
  • در شهر قدیمی ماردین، برخی از خیابان‌ها بسیار تنگ و پراز پله هستند، بنابراین بهتر است که در زمان اقامت در شهر، از پوشیدن کفش‌های راحت و غیر لغزنده استفاده کنید.
  • در بازار ماردین، شما می‌توانید از برخی از بهترین غذاهای محلی شهر استفاده کنید، اما در هنگام خرید، نباید قیمت‌ها را قبول کنید و می‌توانید برای کاهش قیمت تلاش کنید و اصطلاحا تخفیف بگیرید.
  • همچنین در دیدن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهر قدیمی ماردین، بهتر است از یک راهنمای محلی استفاده کنید، زیرا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره تاریخ و فرهنگ این شهر کسب کنید

کلام آخر

    شهر قدیم ماردین با تاریخچه و فرهنگی بسیار قدیمی و زیبا، در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد و به دلیل جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود، به یکی از مقاصد گردشگری محبوب ترکیه تبدیل شده است. جاذبه‌های مانند قلعه ماردین، کلیساها، مساجد، بازار سنتی، خانه‌های سنتی و چشم اندازهای زیبا در این شهر وجود دارند. همچنین، آب و هوای مطبوع، غذاهای محلی خوشمزه و مردم دوست‌داشتنی این شهر، سفر به آن را به یک تجربه فراموش نشدنی تبدیل می‌کند. در هر صورت، در سفر به ماردین نیاز به رعایت نکات مهمی مانند پوشیدن لباس‌های محتشم (اصطلاح "لباس محتشم" به لباسی اشاره دارد که برای پوشیدن در محیط‌های رسمی و مذهبی یا جایگاه‌هایی که نیاز به رعایت حداقلی آداب و رسوم دارند، مناسب است)، رزرو هتل در محل و برنامه‌ریزی خوب دارید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها