آشنایی با موزه‌های شهر مسکو

تاریخ انتشار: 1401/6/15 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/25

از نظر بسیاری از افراد موزه‌ها یکی از جذاب‌ترین چیزهایی است که در طول سفر به هر کشوری باید به سراغ آن بروند. موزه‌ها اطلاعات بسیار خوبی درباره تاریخ، فرهنگ و... هر کشور در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. در این مطلب قصد داریم موزه‌های مهمی که در شهر مسکو قرار دارد را به شما معرفی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره آشنایی با موزه‌های شهر مسکو بدانید:

 موزه دولتی تاریخ روسیه  The State Historical Museum

    در موزه دولتی تاریخ روسیه (The State Historical Museum) اشیایی مربوط به به قبیله‌های قبل از میلاد به نمایش در آمده است. این قبیله‌ها در مناطقی زندگی می‌کرده‌اند که امروزه بخشی از قلمرو کشور روسیه به حساب می‌آید. موزه دولتی تاریخ می‌تواند برای کسانی که به آداب و رسوم قبایل کهن علاقه دارند، جذاب باشد. این موزه آثار نفیس و فوق‌العاده جذابی در این موزه نگهداری می‌شود که بازدید از آنها لذت سفرتان را دو چندان می‌کند.

    این موزه تاریخی را افرادی با نام‌های ایوان زابلین (Ivan Zabelin) ، الکسیه اُواروف (Aleksey Uvarov) و چند علاقه‌مند دیگر در سال 1872 میلادی تاسیس کردند. ساختمان این موزه بسیار زیباست و برای دسترسی به آن باید خود را به میدان مانج  (Manege)برسانید.

 • برای ورود به این موزه بزرگسالان باید 500 روبل روسیه، برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال باید 150 روبل روسیه باید پرداخت کنند.
 • آدرس: مسکو، روسیه، خیابان کریمسکی 9، ساختمان 32

درباره موزه دولتی تاریخ روسیه در دکوول بخوانید.

موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین  The Pushkin State Museum

    در این مکان بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند اثرات فاخر اروپایی را مشاهده نمایند. انواع اشیای هنری مانند تابلوهای نقاشی گران قیمت، وسایل دست ساز چوبی و ... برای بازدید در این موزه قرار داده شدند. نکته مهمی که باید بدانید این است که ساخت این موزه از سال 1898 تا 1912 میلادی ادامه داشت و بنای آن هم بخشی از تاریخ روسیه است. همین مدت زمان به نسبت طولانی برای ساخت و افتتاح یک موزه نشان می‌دهد که با موزه‌ای ارزشمند رو به رو هستیم.

    تا چندین سال اسم این موزه، هنرهای غربی بود؛ ولی به مناسبت صدمین سالگرد درگذشت الکساندر پوشکین، شاعر و نویسنده معروف روسی نام این موزه به پوشکین تغییر کرد.

 • برای ورودی بزرگسالان 500 روبل روسیه، برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 ساله 150 روبل روسیه باید پرداخت کنید.
 • آدرس : مسکو، روسیه، خیابان کریمسکی 9، ساختمان 32

درباره موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین در روسیه در دکوول بخوانید.

موزه دایموند فاند  Diamond Fund

    موزه دایموند فاند (Diamond Fund) را باید بخشی از کاخ کرملین دانست که به‌خاطر اهمیت و شهرت زیادش بهتر است آن را به صورت مجزا و در غالب یک موزه بررسی کرد. در این موزه گنجینه‌های طلا و جواهرات کشور روسیه نگهداری می‌شود. گنجینه‌های شگفت انگیز و بسیار زیبایی در این موزه در معرض دید عموم هستند که بسیاری از آنها در دنیا نظیر ندارند. اگر به تماشای طلا و جواهرات پادشاهان گذشته علاقه مندید، به هیچ وجه بازدید از این موزه را از دست ندهید.

     نخستین جواهر این موزه در سال 1719 کنار گذاشته بود. بعدها جواهرات مهم دیگر به این مجموعه اضافه شد و در حال حاضر این موزه را باید یکی از ارزشمندترین گنجینه‌های ملی روسیه دانست. به عبارتی می‌توان موزه دایموند فاند را صندوق ملی کشور روسیه دانست. نکته مهمی که باید درباره این موزه بدانید این است که کودکان زیر 6 سال اجازه ورود به موزه دایموند فاند را ندارند. بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزهای هفته به بازدید از این موزه جذاب بپردازند. باید توجه داشته باشید که این موزه از ساعت 13:00 تا 14:00 تعطیل است.

 • برای ورودی بزرگسالان 500 روبل روسیه، برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 ساله 150 روبل روسیه باید پرداخت کنید.
 • آدرس : مسکو، روسیه، خیابان کریمسکی 9، ساختمان 32

درباره موزه دایموند فاند مسکو در دکوول بخوانید.

موزه یهودی و مرکز بردباری  Jewish Museum and Tolerance Center

    نام کامل این مجموعه موزه جوئیش و تالرنس سنتر (Jewish Museum and Tolerance Center) به معنای موزه یهودی و مرکز شکیبایی (تساهل) است. این مکان جذاب در سال 2012 میلادی تاسیس شد و با بازدید از آن اطلاعاتی درباره تاریخ حضور یهودیان در روسیه و مسکو در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این موزه را باید جای مدرنی دانست که در آن همه چیز به واسطه فیلم و کتاب روایت می‌شود. موزه یهودی و مرکز بردباری را تاسیس کرده‌اند که بازدیدکنندگان را بیشتر با جوامع یهودی و افکار و تاریخ آنها آشنا کنند. از آنجایی که این موزه و همه چیز آن مربوط به یهودیان است، ساعات کاری و تعطیلات آن را نیز مطابق با تقویم یهودیان برنامه‌ریزی کرده‌اند.

 • برای ورودی بزرگسالان 500 روبل روسیه، برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 ساله 150 روبل روسیه باید پرداخت کنید.
 • آدرس : مسکو، روسیه، خیابان کریمسکی 9، ساختمان 32

درباره موزه یهودی و مرکز بردباری مسکو در دکوول بخوانید.

موزه هنرهای چند رسانه ای  Multimedia Art Museum

    موزه هنرهای چند رسانه‌ای (Multimedia Art Museum) همان گونه که از اسمش پیداست  قرار است آثاری را به نمایش بگذارد که حول محور هنرهای چند رسانه‌ای می‌گردند، برای مثال عکاسی، فیلم برداری، آرشیو فیلم‌های تعاملی و...

    موزه هنرهای چند رسانه‌ای در سال 2010 میلادی افتتاح شد و جز موزه‌های تازه تاسیس و نوساز و امروزی مسکو به حساب می‌آید. این موزه محل مناسبی برای طرفداران عکاسی و فیلم برداری است پیشنهاد می‌شود اگر در حوزه عکاسی و یا فیلم برداری فعالیت می‌کنید یا به این امور علاقه مند هستید، بازدید از این موزه را از دست ندهید. بد نیست ذکر کنیم که وبسایت این مجموعه، بازدید از این مکان را به افراد بالای 16 سال پیشنهاد می‌کند.

 • برای ورود بزرگسالان 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 150 روبل روسیه باید پرداخت کنید.

درباره موزه هنرهای چند رسانه ای مسکو در دکوول بخوانید.

موزه یادبود فضانوردی  Memorial Museum of Cosmonautics

    در موزه یادبود فضانوردی (Memorial Museum of Cosmonautics) اشیایی نمایش داده می‌شوند که مربوط به اکتشافات فضانوردان است. از آنجایی که کشور روسیه از قدیم در علوم هوافضا قوی بوده است، طبیعی است که چنین موزه‌ای در پایتخت این کشور وجود داشته باشد. در این موزه ابزارهایی که برای فضانوردی استفاده شده، به نمایش در آمده‌اند.

    اگر به فضا و فضانوردی علاقه دارید، در طول سفر به مسکو بازدید از این موزه را به هیچ عنوان از دست ندهید، در این موزه مجموعه‌های بسیار نفیسی را در مورد این علم خواهید دید. در طول سال نزدیک به 300،000 نفر برای بازدید از این موزه اقدام می‌کنند. حتی افراد ماجراجو و کنجکاری هستند که از کیلومترها دورتر به کشور روسیه سفر می‌کنند تا از نزدیک پیشرفت تجهیزات هوا فضایی در این کشور را مشاهده کنند.

بازدید از این موزه بسیار مقرون به صرفه آن است چراکه قیمت بلیط اینجا به نسبت دیگر موزه‌های موجود در شهر مسکو کمتر است و افراد بیشتری می‌توانند به بازدید آن بروند. برای ورود بزرگسالان به این موزه 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 150 روبل روسیه هزینه بلیط دریافت می‌کنند.

درباره موزه یادبود فضانوردی روسیه در دکوول بخوانید.

موزه دولتی داروین  mState Darwin Museu

    موزه داروین (State Darwin Museum) را باید یکی از جذاب‌ترین موزه‌های موجود در شهر مسکو دانست که فردی به نام الکساندر کوتس (Alexander Kohts) آن را تاسیس کرده است. نام داروین را حتما شنیده‌اید. او یک زیست شناس معروف بریتانیایی است که نظریه تکاملش آن را به شهرت جهانی رسانده است. موزه داروین مسکو هم درباره همین فرد و کارها و فعالیت‌هایش است. در این موزه شما می‌توانید با دنیای زیست‌شناسان، نظریه‌ها، مطالعه‌ها و عقاید داروین آشنا شوید.

    اگر حتی داروین و نظریات او را هم نمی‌شناسید، باز هم بازدید از این موزه می‌تواند برایتان جالب باشد. در این مجموعه داروین به طور کامل معرفی می‌شود و حتی اگر او را نشناسید هم با او به طور کامل، همراه با تصاویر و ماکت‌های گوناگون آشنا خواهید شد.

 • برای ورود بزرگسالان به این موزه 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 100 روبل روسیه هزینه بلیط دریافت می‌کنند.

درباره موزه دولتی داروین مسکو در دکوول بخوانید.

موزه مرکزی نیروهای مسلح  The Central Armed Forces Museum

    این موزه که با اسم موزه ارتش در روسیه معروف است، در این مکان آثار مهم ارتش روسیه از گذشته تا امروز به نمایش گذاشته شده است. این موزه در سال 1919 میلادی به دست ولادیمیر لنین بنیان‌گذار اتحاد جماهیر شوروی، تاسیس شد. بازدید از موزه ارتش به کسانی پیشنهاد می‌شود که دوست دارند درباره امور نظامی و نظم ارتش روسیه و همچنین تاریخ کمونیست در این کشور بیشتر بدانند.

    از جالب ترین وسایلی که در موزه مرکزی نیروهای مسلح خواهید دید، لباس فرماندهان بزرگ و نامی روس است؛ نکته مهم درباره موزه نیروهای مسلح این است که به راحتی می‌توانید اسلحه‌ها و تجهیزات جنگی گوناگونی که از گذشته در این کشور استفاده می‌شد را هم از نزدیک مشاهده کنید.

 • برای ورود بزرگسالان به این موزه 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 100 روبل روسیه هزینه بلیط دریافت می‌کنند.

درباره موزه مرکزی نیروهای مسلح روسیه در دکوول بخوانید.

کولومنسکویه  Kolomenskoye

    کولومنسکویه (Kolomenskoye) نام یک منطقه سلطنتی در سمت جنوب شرقی مسکو است. بناهای این ناحیه مربوط به قرن هجدهم میلادی هستند و زندگی روس‌های سلطنتی را به تصویر می‌کشند. سه سازه منحصر به فرد به نام‌های برج ساعت ویکتوریوس و سنت جورج، برج آب و شکارگاه کولومنسکویه در این محوطه تاریخی قرار دارند. درواقع ساختمان‌های ثروتمندانی که در این مکان زندگی می‌کرده‌اند، درحال حاضر تبدیل به موزه شده است و عموم کردم می‌توانند از آن دیدن کنند. اغلب این ساختمان‌ها محوطه‌ای چمن کاری شده دارد و منظره‌ای زیبا برای بازدیدکنندگان پدید آورده است.

    این مکان را در فصل تابستان‌ها باید یکی از پرطرفدارترین مکان‌های تفریحی در شهر مسکو دانست که برای تغییر آب و هوا و گردش بسیار مناسب است.

 • برای ورود بزرگسالان به این موزه 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 100 روبل روسیه هزینه بلیط دریافت می‌کنند.

درباره کولومنسکویه روسیه در دکوول بخوانید.

موزه هنرهای معاصر  Museum of Contemporary Art

    گاراژ موزه هنرهای معاصر (Garage Museum of Contemporary Art) یکی دیگر از موزه‌های مسکو است که در سال 2008 میلادی افتتاح شد. این موزه را در سال 2015 میلادی به ساختمان فعلیش در پارک گورکی (Gorky Park) انتقال دادند. موزه هنرهای معاصر سعی دارد روند و تحول فرهنگی مردم روسیه از گذشته تا امروز را نشان دهد؛ برای رسیدن به این منظور از نقاشی و هنرهای تجسمی استفاده شده است. بازدید از این موزه می‌تواند جذابیت سفر شما به مسکور ا دو چندان کند.

 • برای ورود بزرگسالان به این موزه 500 روبل روسیه و برای ورود نوجوانان بین 11 تا 17 سال 100 روبل روسیه هزینه بلیط دریافت می‌کنند.

درباره موزه هنرهای معاصر مسکو روسیه در دکوول بخوانید.

موزه عروسک های منحصر به فرد

    موزه عروسک‌های منحصر به فرد را باید یک گالری و مجموعه شخصی دانست که یولیا ویشنویسکایا که هنرمندی روس است، جمع آوری شد. در این مجموعه چندین هزار عروسک از قرن هجدهم تا به امروز وجود دارد که این عروسک‌ها مربوط به بخش‌ها و قاره‌های مختلف جهان است. در این مجموعه به جز عروسک‌ها شما می‌توانید ابزار مختلف را نیز ببینید و با لوازم جانبی آن آشنا شوید.

درباره موزه عروسک های منحصر به فرد روسیه در دکوول بخوانید.

موزه نگارخانه تریتایاکوف

    این موزه را باید یکی از برترین موزه‌های هنری ملی دنیا دانست که شاهکارهای هنری فوق‌العاده روس در آن قرار دارد. این شاهکارها متعلق به قرن دوازده تا قرن بیست و یکم است .

درباره موزه نگارخانه تریتایاکوف در دکوول بخوانید.

موزه پلانتاریوم مسکو

    موزه پلانتاریوم را باید یکی از بزرگترین افلاک نما یا رصدخانه‌های جهان دانست که در 5 نوامبر 1929 ساخته شده است و دارای مرکز تفریحی برای تمام سنین است .

درباره موزه پلانتاریوم مسکو در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با موزه های شهر مسکو با چند نمونه از مهم‌ترین موزه‌هایی که در این شهر قرار دارد آشنا شدیم. مسکو اگرچه به اندازه سن پترزبورگ جاذبه گردشگری ندارد اما موزه‌های فراوانی برای بازدید در این شهر خواهید دید. بنابراین اگر از آن دسته از افراد هستید که به موزه گردی علاقه دارید سفر به مسکو می‌تواند برایتان جذاب باشد چرا که این شهر پر از موزه‌های جذاب و دیدنی است.

    اگر نکته دیگری درباره موزه‌های مسکو وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.