معرفی جاهای دیدنی در کشور روسیه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

سلام دوستان! من توی این متن می‌خوام درباره یکی از شگفت‌انگیزترین کشورهایی که تا حالا دیدم صحبت کنم: روسیه. این کشور پهناور نه تنها به خاطر تاریخ پر فراز و نشیبش معروفه، بلکه مناظر طبیعی و معماری‌های بی‌نظیری هم داره که هر بیننده‌ای رو شگفت زده می‌کنه.

من خودم یه بار به روسیه سفر کردم و اونقدر جاذبه‌های دیدنی داشت که نمی‌دونستم از کجا شروع کنم! از کاخ‌های باشکوه مسکو گرفته تا سواحل زیبای سوچی، هر گوشه‌ای از این کشور داستان خاص خودش رو داره. حالا می‌خوام ده تا از این لوکیشن‌های فوق‌العاده رو که به نظرم حتما باید دید، براتون معرفی کنم. پس با من در دکوول همراه باشید تا یه سفر مجازی به این سرزمین رویایی داشته باشیم!


فهرست:

تاریخچه کشور روسیه

    روسیه، کشوریه با تاریخی پر از فراز و نشیب. اول با وایکینگ‌ها و تاتارها شروع شد، بعد تبدیل به امپراتوری تزارها با کلی جلال و جبروت شد. اختلاف طبقاتی باعث شد مردم علیه تزارها قیام کنن و انقلاب ۱۹۱۷ به وقوع پیوست. این انقلاب راه رو برای حکومت شوروی هموار کرد که تا سال ۱۹۹۱ دوام آورد. با فروپاشی شوروی، روسیه به دموکراسی روی آورد و حالا داره سعی می‌کنه تو دنیای مدرن جای خودشو پیدا کنه، با این حال، هنوز هم ارزش‌های فرهنگی و تاریخیش رو حفظ کرده.

کاخ کرملین، مسکو  

    خب، بذارین از کاخ کرملین بگم که تو مسکو هست. وقتی پا می‌ذارین تو این کاخ، انگار وارد دنیایی از قصه‌ها می‌شین. دیوارهای بلند و سرخ رنگ، برج‌هایی که هر کدوم شکل و شمایل خاص خودشو داره، و اون کلیساهای با گنبدهای طلایی که تو آفتاب می‌درخشن، همه‌شون زیباست. اینجا فقط یه کاخ نیست، بلکه قلب تپنده‌ی تاریخ روسیه‌ست. هر کوچه و پس‌کوچه‌ش داستانی داره از امپراطورها، انقلاب‌ها، و روزهایی که این کشور تو دنیا یه ابرقدرت بود. تو کرملین می‌تونین موزه‌ها رو ببینین که پر از گنجینه‌های تاریخیه، از لباس‌های تزارها گرفته تا جواهراتی که هر کدوم قیمت و ارزشی به اندازه‌ی یه کشور دارن. واقعاً جاییه که نباید از دست داد.

درباره کاخ کرملین در روسیه با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

میدان سرخ، مسکو

    میدان سرخ وقتی واردش می‌شی، اولین چیزی که نظرتو جلب می‌کنه، اون کلیسای سنت باسیل با گنبدهای رنگی رنگیشه که انگار یه قنادی شکلاتی وسط میدون زده باشه. بعد یه طرف دیگه‌ش هم اون مقبره لنینه که همیشه یه صف طولانی داره. مردم میان از نزدیک ببینن اون مردی که دنیا رو تکون داده. از اون ورش هم می‌تونی بروی تو بازار گوم که هر چیزی که فکرشو بکنی توش پیدا می‌شه. اصلاً یه چیز دیگست، یه جایی که هم تاریخ داره، هم مدرنیته، هم شلوغی شهری. هر بار که میرم مسکو، یه سر به میدان سرخ می‌زنم و هر بار یه حس جدید بهم دست می‌ده.

درباره میدان سرخ مسکو با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

آرمیتاژ(هرمیتاژ)، سن پترزبورگ

    یه موزه‌ی عظیم و باشکوه که تو سن پترزبورگ قرار داره. انگاری که تو یه خونه‌ی پادشاهی گشت و گذار می‌کنی. تو این موزه هر چی بگردی هست، از نقاشی‌هایی که هنرمندای بزرگ دنیا کشیدن تا مجسمه‌هایی که هر کدومش یه داستان داره. فکر کن تو یه راهرو قدم می‌زنی و از کنارت آثاری از داوینچی و رامبرانت رد می‌شه. حالا فکر کن همین راهروها و سالن‌ها روزی محل قدم زدن تزارها بوده. اصلاً میشه گفت موزه آرمیتاژ یه جورایی خودش یه کاخ هنریه. برای کسایی که عاشق هنرن، اینجا بهشته. ولی حتی اگه تو هنر هم خیلی سررشته نداشته باشی، بازم جذابیت‌های خودشو داره. انقدر بزرگه که یه روز کامل بگردی بازم همه جاشو نمی‌تونی ببینی. خلاصه که ارمیتاژ جاییه که هر بار بری سن پترزبورگ، باید یه سر بزنی.

درباره موزه آرمیتاژ یا همان هرمیتاژ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کانال‌های سن پترزبورگ

    سن پترزبورگ شهر کانال‌هاست، مثل رگ‌هایی که تو بدن هر شهری لازمن. اینجا بدون گشت و گذار تو این کانال‌ها، مثل اینه که نصفه کاره اومدی و رفتی. مثل همون ونیزه، ولی با طعم روسی. رفتن رو پل‌ها و دیدن قایق‌ها که تو کانال‌ها شناورن، جزئی از زندگی روزمره‌ی مردم اینجاست. پس اگه اومدی سن پترزبورگ، یه سری هم به این کانال‌ها بزن، حتی اگه فقط برای رد شدن از روی پل‌هاش باشه.

کاخ زمستانی و موزه هرمیتاژ، سنت پترزبورگ

    کاخ زمستانی تو سن پترزبورگ، اونجاییه که همه می‌گن اگه نری، انگار نرفتی سن پترزبورگ. یه بنای عظیم که حالا شده موزه هرمیتاژ. تو این موزه هنرهای جهانو جمع کردن. می‌گن اگه بخوای همه اتاق‌ها و آثارو ببینی، یه عمر طول می‌کشه. خلاصه که، همه چی تمومه اینجا؛ از نقاشی‌ها گرفته تا مجسمه‌ها و کتیبه‌های باستانی. بگذریم که بنای کاخ خودش یه شاهکاره. پس اگه اومدی اینورا، یه روزتو کامل واسه هرمیتاژ خالی کن.

درباره کاخ زمستانی روسیه با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

دریاچه بایکال

    دریاچه بایکال، وای وای، جایی نیست که بشه با کلمات توصیفش کرد. بزرگترین ظرف آب تازه‌ی دنیا همینجاست، تو دل سیبری. اینقدر آبش زلاله که انگار هیچ وقت کثیف نشده. حالا بذارید از عمقش بگم که اونم دیگه داستانی داره. میگن اگه بخواین از عمقش پایین برین، انگار دارین یه سفر به مرکز زمین می‌کنین. بعد مناظر اطرافش، اوهوی، یه چیز دیگه‌ایه. کوه‌ها، جنگل‌ها، حیوونا، همه و همه دست به دست هم دادن تا یه بهشت واقعی رو اینجا بسازن. تو فصل زمستون که یخ می‌زنه، می‌تونی روی اون قدم بزنی، فکر کن! و تو تابستونم که جشنواره‌ها راه می‌افته و همه میان برای کمپینگ و کایاک سواری. این دریاچه نه تنها یه جاذبه‌ی گردشگریه، بلکه یه عجایب طبیعیه که در یونسکو ثبت شده است و هر کسی تو عمرش باید حداقل یه بار ببینه.

درباره دریاچه بایکال روسیه با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

سوچی

    سوچی رو بگم براتون؟ یه شهر ساحلی توی روسیه که هم پر از جون و حرکته هم می‌تونه آروم و قرارت بده. توی المپیک زمستونی اینجا رو به تخته گذاشتن، ولی حقیقتش اینه که سوچی فقط برف و اسکی نیست. ساحل‌های ماسه‌ای داره که می‌تونی کنارشون دراز بکشی و آفتاب بگیری، آب و هواشم که عالیه. بعد شب‌ها؟ وای شب‌ها! موسیقی زنده، رستوران‌هایی که هر کدومشون غذایی بهتر از دیگری داره، و مردمی که همه شاد و خوشحالن. همینطوری باید بری تو خیابون‌هاش قدم بزنی و حس کنی چطور شهر با هوای گرمش تو رو در آغوش می‌کشه. می‌گن سوچی روسیه‌ی کوچکه، ولی برای من که بزرگترین تجربه‌ی دنیا بود وقتی اونجا بودم.

درباره شهر سوچی در روسیه با دکوول همراه باشید.

سرزمین کامچاتکا

    کامچاتکا، یه گوشه دنج و دورافتاده توی روسیه است که واقعاً مثل جواهری درخشانه. اینجا پره از آتشفشان‌هایی که هنوزم فعالن. تصور کن، داری راه می‌ری و همزمان دود آتشفشان‌ها رو می‌بینی! حیات وحشش هم که یه دنیای دیگه‌ایه؛ خرس‌ها، ماهی‌های عظیم، پرنده‌ها. طبیعتش بکر و وحشیه، انگار هیچ وقت دست نخورده. اگه دوست داری طبیعت رو تو حالت خامش ببینی، کامچاتکا جاییه که باید بری. ولی یادت باشه، اینجا ماجراجویی واقعیه، نه اون سفرهای معمولی!

شهر تاریخی کازان

    شهر کازان، اینجا یه داستان دیگس. ترکیبی از دو فرهنگ که انگار دست تو دست هم دادن تا یه شهر فوق‌العاده بسازن. تو کازان هم مسجد داریم هم کلیسا، و هر دوشون با هم می‌سازن. یه روز می‌تونی تو مسجد قول‌شریف باشی، که انقدر زیباست که نمی‌خوای بیرون بیای، یه روزم می‌تونی تو کلیسای آنونسیشن حال کنی با معماریش. بعدشم خود شهر، یه جورایی شیک و مدرنه ولی همزمان تاریخی و قدیمی. میدون‌هاش، خیابون‌هاش، ساختمون‌هاش، همه‌ش داره با تو حرف می‌زنه. کازان یه جاییه که باید با تمام حواست بگردی، چون هر گوشه‌ش یه چیز جدید برات داره. واسه خوراکی‌هاشم که دیگه جای حرف نمونده، ترکیبی از غذاهای روسی و تاتاری که واقعاً نمی‌شه از کنارشون رد شد بدون اینکه یه دونه‌شونو امتحان کرد.

درباره شهر تاریخی کازان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کوه‌های اورال

    کوه‌های اورال؟ آها، اونا که نمی‌شه ندید! میان روسیه رو دو دستی تقسیم کردن؛ یه طرفش آسیا، یه طرفش اروپا. نه خیلی بلندن، نه خیلی دور و دراز. ولی یه هوایی دارن، یه سکوتی، انگار همه دنیا رو می‌تونی از بالا نگاه کنی. تو مسیرت به سمت شرق یا غرب، حتما باید یه وقفه بزاری و یه نفس عمیق از هوای تازه‌شون بکشی. اونجا زمین و آسمون یه جور خاصی به هم می‌رسن.

کلام آخر

    بذارین بگم که روسیه فقط یه کشور نیست، یه عالمه! یه جایی که هر گوشه‌اش یه داستان داره، یه راز قدیمی، یه حس نوستالژیک. از میدان سرخ با اون کلیساهای رنگی‌اش تا دریاچه بایکال با آب‌های عمیق و زلالش، همه‌جاش دعوتتون می‌کنه به یه سفر خاطره‌انگیز.

    وقتی پا به این سرزمین می‌ذارین، انگار گذشته و حال با هم قاطی می‌شن. شما می‌تونین توی خیابون‌های سن‌پترزبورگ قدم بزنین و احساس کنین که توی قرن هجدهم زندگی می‌کنین. نه تنها تاریخ و فرهنگ، بلکه طبیعت روسیه هم چیزی از شما دریغ نمی‌کنه. از کوه‌های آلپ روسیه گرفته تا جنگل‌های سیبری، هر کدوم دنیایی از زیبایی‌اند.

    پس اگه دنبال یه تجربه متفاوت و خاص هستین، با ما در دکوول همراه بشید تا به این کشور رویایی سفر کنیم. منتظر چی هستید؟ روسیه منتظرتونه.


سوگل اکبرشاهی