راهنمای بازدید از منطقه گردشگری اخلمد

تاریخ انتشار: 1401/4/4 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/26

روستای اخلمد یکی از مناطق گردشگری زیبا در استان خراسان رضوی است که سالانه عده زیادی گردشگر را به سوی این دیار جذب می‌کند. بسیاری از افراد زمانی که به مشهد سفر می‌کنند تنها به زیارت حرم مطهر امام رضا و گشت و گذار در بازارهای این شهر می‌پردازند. غافل از اینکه شمار زیادی جاذبه تاریخی و طبیعی در این شهر و اطراف آن وجود دارد که بازدید از آنها سفر را لذت‌بخش‌تر می‌کند. قبلا درباره برخی از این جاذبه‌ها مانند آرامگاه نادر و آرامگاه فردوسی حرف زده‌ایم. روستای گردشگری اخلمد هم یکی از این جاذبه‌هاست.


منطقه گردشگری اخلمد

    روستای اخلمد مشهد روستایی بکر با طبیعت خاص است که در نزدیکی شهر مشهد قرار دارد و به دلیل طبیعت بکر و زیبایی که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. این روستا در واقع از ییلاق‌های شهرستان چناران است. 85 کیلومتر با شهر مشهد و 24 کیلومتر با شهرستان چناران فاصله دارد و درواقع میان  سلسله کوه‌های بینالود قرار گرفته است.

    در مطلب راهنمای بازدید از منطقه گردشگری اخلمد قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این روستای زیبا بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت. سپس کمی پیشنه تاریخی روستا را بررسی می‌کنیم. در مرحله بعد خلاصه‌ای از موقعیت جغرافیایی روستا را بیان می‌کنیم و در نهایت هم اطلاعات مهم دیگر مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان بازدید و... را درباره این روستا بیان خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

منطقه گردشگری اخلمد کجاست؟

    منطقه گردشگری اخلمد در نزدیکی شهرهای مشهد و چناران قرار دارد و به عنوان یکی از روستاهای ییلاقی استان خراسان رضوی شناخته می‌شود. این روستا علاوه بر اینکه طبیعتی زیبا و بکر دارد، از قدمتی چند هزار ساله نیز برخوردار است. در این روستا می‌توانید ترکیبی از بافت تاریخی و بافت طبیعی شامل درختان و باغات میوه سرسبز و زیبا را از نزدیک ببینید. درختان میوه این روستا خصوصا درختان سیبش در استان شهرت دارد.

    منطقه گردشگری اخلمد همچنین یک آبشار زیبا دارد که گردشگران را جذب خود می‌کند. بعید است کسی گذرش به این روستا بخورد و از این آبشار زیبا دیدن نکند. همچنین یک رودخانه دائمی در این روستا می‌گذرد که هم باعث زیباتر شدنش شده و هم درختان و باغات متعدد این منطقه را سیراب می‌کند. از دیگر جاذبه‌های این روستا می‌توان به وجود چند چشمه جوشان اشاره کرد.

    روستای اخلمد در دل کوه‌های بینالود قرار دارد و به همین دلیل هم آب و هوای آن خنک و کوهستانی است. این آب و هوای فوق العاده با طبیعت زیبای روستا ترکیب شده و منطقه‌ای ممتاز و نمونه برای گردشگران به وجود آورده است. بیش از صد باغ میوه در این منطقه قرار دارد که زمانی که به بار می‌نشینند باغداران محصولاتشان را ابتدای جاده برای فروش بساط می‌کنند و منظره جالبی ایجاد می‌شود.

روستای هدف گردشگری اخلمند یکی از زیبایی های استان خراسان رضوی دررباره آن در دکوول بخوانید.

مختصری از تاریخچه منطقه گردشگری اخلمد

    همانطور که ذکر شد روستای اخلمد قدمتی چند هزار ساله دارد و این مساله را وجود آثار تاریخی مربوط به چند هزار سال پیش به ما ثابت می‌کند. برای مثال در نزدیکی روستا کوهی وجود دارد که روی آن کوه برج‌ها و باروهایی را می‌توانید مشاهده کنید. به نظر می‌رسد این برج و باروهای عظیم حداقل هزار سال پیش ساخته شده باشند. این سازه‌ها در حال حاضر تا کف رودخانه کشیده شده‌اند اما به نظر می‌رسد در زمان ساخت‌شان کف رودخانه بالا بوده است.

    همچنین یک بند در روستا وجود دارد که زمان ساختش به دوره بایسنقر میرزای تیموری، فرزند شاهرخ و حاکم توس، یعنی قرن نهم هجری باز می‌گردد. روایت‌هایی وجود دارد که هنگام حمله اعراب به ایران، مردم خراسان برای اینکه از صدمات جنگ و حملات اعراب در امان بمانند از به دره این روستا پناه بردند. آنها برای اطلاع دادن خطر به دیگران از عبارت "خالد آمد" استفاده می‌کردند. خالد درواقع سردار عربی بود که در حمله اعراب به این منطقه نقش داشت. به همین دلیل هم این روستا رفته رفته و به مرور زمان به نام اخملد مشهور شد.

درباره تاریخچه منطقه گردشگری اخلمد در دکوول بخوانید.

مختصری از جغرافیای منطقه گردشگری اخلمد

    روستای اخلمد که در کوه‌های بینالود قرار دارد در گذشته‌ای که زمان زیادی هم از آن نگذشته سه آبادی اخلومد علیا، سفلی و دهنه اخلومد را شامل می‌شد. درحال حاضر دهنه اخلومد خود یک واحد مستقل را تشکیل داده است. روستای گردشگری اخلمد در 85 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. بخش زیادی از جاده این روستا خاکی است. درواقع جاده این روستا از مسیر مشهد به قوچان نزدیک پلیس راه چناران جدا می‌شود اما اگر بخواهیم از مشهد خود را به این روستای ییلاقی برسانیم باید وارد جاده مشهد قوچان شویم.

    در این روستا جاذبه‌های طبیعی زیادی برای دیدن وجود دارد که از میان این جاذبه‌ها می‌توان به یک دره تنگ با کوه‌هایی که اطراف این دره را فراگرفته‌اند. کف این دره را شن‌های سفیدی پوشالنده‌اند که مانند صدف و مروارید می‌درخشند. همچنین شماری چشمه و یک رودخانه دائمی و یک آبشار اشاره کرد. اما چیزی که بیش از همه درباره این روستا جذاب است، آب و هوای فوق‌العاده لطیف و کوهستانی و همچنین طبیعت بکر و زیبایش است. اگر بتوانید یکی دو روز را در این روستای ییلاقی در زمان مناسب آن اتراق کنید، حتما تجربه‌ای بی‌نظیر را به دست خواهید آورد.

    این روستا در ارتفاع 1335 متری از سطح دریا قرار گرفته است. آب کافی برای کشاورزی در این روستا وجود دارد و به همین دلیل هم باغات میوه پر بار و فراوانی در آن ساخته شده‌اند. این صدها باغ میوه چهره سبز و فوق‌العاده ای را به اخلمد بخشیده است. زمانی که شکوفه‌های درختان گیلاس جوانه می‌زنند. یک قاب شگفت‌انگیز در این منطقه انتظارتان را می‌کشد.

    اگر بخواهید از روستا و آثار تاریخی‌اش دیدن کنید، ناچارید از طبیعت بکر آن عبور کنید. بنابراین توفیقی اجباری نصیب‌تان خواهد شد که تنها و تنها باید از آن لذت ببرید. فراوانی آب در منطقه باعث شده است که در تمامی مناطق این روستا پوشش گیاهی مشاهده شود. سه کوه مهم در این روستا وجود دارد که محلی‌ها این کوه‌ها را به نام کوهسار می‌شناسند. همچنین «منیجه و پرو» نام دیگری است که روی این کوه‌ها گذاشته‌اند. این نام محلی تداعی‌گر معنای "پر آب" است. یک رودخانه پر آب از میان این کوه‌ها می‌گذرد و در نهایت به دره اخلمد می‌رسد.

    در کوهستان‌های این منطقه گیاهان دارویی و غذایی زیادی وجود دارد که ارزش این کوه‌ها را دو چندان می‌کند. از میان گیاهان غذایی می‌توان به قارچ، زیره، پونه، بیوک، کاکاتو، سکنگور و از میان گیاهان دارویی هم می‌توان به پرسیاوشان، گلپر، گل بابونه، کاسنی، زرشک کوهی، تمشک، شاه تره، پونه کبود، خاکشیر، بابیرم، کنوچه، دمگاوی، بیرم نخودی، هواچوبه، چوبک، سریش، کتیرا، باریجه و... اشاره کرد. شاید جالب باشد که بدانید قارچ‌هایی که در کوهستان‌های این منطقه رشد می‌کند به فروش می‌رسند.

درباره ویژگی های منطقه اخلمد در دکوول بخوانید.

در منطقه اخلمد از چه چیزهایی بازدید کنیم؟

    منطقه گردشگری اخلمد که به بهشت خراسان نیز مشهور شده است، جاذبه‌های طبیعی زیادی برای دیدن دارد. در بالا فهرست وار به برخی از این جاذبه‌ها اشاره کردیم. اما در این قسمت بیشتر درباره آنها توضیح خواهیم داد. یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه سنگ‌های آهکی سفید رنگی هستند که به نوعی منطقه را دیوارکشی کرده‌اند. این سنگ‌های آهکی که بدان کوه و کمر نیز می‌گویند بیش از 100 متر ارتفاع دارند.

    فصل بهار که می‌آید این دیواره‌ها را خزه‌ها و گیاهان سبز مخملی می‌پوشانند. همچنین هنگامی که باران می‌بارد از این دیواره‌ها آبشارهای متعددی به سمت زمین سرازیر می‌شوند و منظره‌ای شگفت‌انگیز بله وجود می‌آورند. یک رودخانه دائمی از میان روستا می‌گذرد که اطرافش را باغ‌های میوه فرا گرفته‌اند. آب این رودخانه از محلی به نام  «پیش باغ» و «شیر مرغ» تامین می‌شود. وجود صدها باغ سرسبز و پربار میوه در این منطقه چهره بی‌نظیری بدان بخشیده است.

    در لابه لای این زیبایی‌ها، از دامن کوه تا کنار رودخانه مردم خانه‌های خود را بنا کرده‌اند. بسیاری از این خانه‌ها در دل درختان پنهان شد است. جاذبه دیگری که بر زیبایی‌های طبیعی این روستای ییلاقی افزوده است، آبشاری است که دو کیلومتر مانده به روستای قدیمی اخلمد قرار دارد. اگر برای بازدید از منطقه اخلمد مشهد اقدام کردید حتی بازدید از این آبشار را نیز در برنامه‌های خود قرار دهید تا لذن سفرتان دو چندان شود.

    همچنین شمار زیادی چشمه در این روستا وجود دارد که از میان آنها می‌توان به  چشمه دیزبار، چشمه دراجی، چشمه خواهش، چشمه سربرج، چشمه غسل خانه، چشمه پونه‌زار، چشمه حاتم، چشمه حصار، چشمه سلیمه، چشمه دنبه، چشمه بلبل و... اشاره کرد. همچنین شماری کوهستان نیز در این منطقه قرار دارد که از جاذبه‌های طبیعی آن به حساب می‌آید.

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که می‌توانید در این روستا به بازدید از آن بپردازید، دره‌ای به نام دره اجنه است که در نزدیکی این منطقه قرار دارد. افسانه‌های ترسناک و عجیبی درباره این دره سینه به سینه منتقل شده و به دست مردم امروز رسیده است. اگرچه این افسانه‌ها ارتباطی با واقعیت ندارند اما وجودشان از دره اجنه جایی جذاب، مرموز و ترسناک ساخته است.

درباره آبشارها و منطقه گردشگری اخلمد در دکوول بخوانید.

نکات مهم درباره منطقه گردشگری اخلمد

  • بهترین زمان بازدید از منطقه گردشگری اخلمد مشهد را باید فصل‌های بهار و تابستان دانست. در این فصول طبیعتی بی نظیر منطقه را فرا گرفته، آبشارها روانند و آب و هوای لطیفی هم بر روستا حاکم است.
  • روستای اخلمد یک روستای بکر و ییلاقی است و تا امروز هتل و مسافرخانه‌ای در آن ساخته نشده است. بنابراین برای اقامت در این روستا باید به سراغ گزینه اجاره خانه یا ویلا بروید.
  • همچنین می‌توانید در دل کوه‌های این منطقه کمپ کنید اما بهتر است برای این کار فردی باتجربه و یا لیدری محلی همراهتان باشد و خودتان نیز تا حدودی مهارت کافی برای کمپ کردن را داشته باشید.
  • روستای ییلاقی اخلمد محل مناسبی برای عکاسی است، بنابراین اگر قصد بازدید از این روستا را دارید، حتما دوربین‌تان را نیز همراه با خود ببرید.
  • مسیر دسترسی به روستای اخلمد از طریق  جاده قوچان، چناران امکان‌پذیر است. یعنی شما باید از مشهد وارد جاده مشهد- قوچان روید و قبل از رسیدن به چناران، مسیرتان را به سمت جاده خاکی این منطقه کج کنید.

درباره نکات مهم درباره منطقه گردشگری اخلمد در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از منطقه گردشگری اخلمد، با این روستا به عنوان یکی از جاهای دیدنی استان خراسان رضوی آشنا شدید. درباره تاریخچه و موقعیت جغرافیایی و همچنین جاذبه‌های گردشگری این روستا اطلاعاتی را به دست اوردید و حالا آماده بازدید از این منطقه ییلاقی هستید. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، حتما یکی دو روز را هم برای بازدید از روستای اخلمد کنار بگذارید. توجه داشته باشید که این روستا هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است بنابراین، هیچگونه آسیبی به طبیعت آن وارد ننمایید. همراه با خود یک کیسه زباله داشته باشید تا زباله‌هایتان را با خود برگردانید و در طبیعت رها نکنید. این مساله مهم را به دیگران نیز گوشزد کنید.

    اگر نکته دیگری درباره روستای اخلمد خراسان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها