چطور قطب‌نمای خود را انتخاب کنید؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

توانایی هدایت با نقشه و قطب نما یک مهارت حیاتی است که می‌تواند به معنای واقعی کمکی برای نجات جان شما باشد. قطب نما و نقشه شما همچنین می‌توانند کارهای دیگری مانند اطلاع دادن به شما کجا هستید، چه چیزی در اطراف شماست و بهترین راه برای رسیدن به مقصدتان باشند.  در فهرست ده مورد ضروری، قطب نما و نقشه هر دو به عنوان تجهیزات اجباری محسوب می‌شوند، در حالی که گیرنده GPS به عنوان یک ابزار اختیاری در نظر گرفته می‌شود. توضیح سریع برای این امر این است که "هیچ وقت به باتری خود اعتماد نکنید". گیرنده‌های GPS و برنامه‌های تلفن همراه ابزارهای شگفت‌انگیزی هستند، اما هیچ‌گاه نباید فقط به آن‌ها برای پیدا کردن راه خود اعتماد کنید تا از جنگل‌های وحشی بیرون بیایید و یا مسیرهای کوهنوردی را طی کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با مقاله "چطور قطب‌نمای خود را انتخاب کنید؟" وب سایت دکوول با ما همراه باشید.


فهرست:

در هنگام انتخاب قطب‌نما، باید به چهار ویژگی اصلی زیر توجه کرد

 • تنظیمات اعراض: یک قطب‌نما قابل اطمینان برای پیاده‌روی و کاربران مسیر باید این ویژگی را داشته باشد.
 •  آینه نشانه‌گر: اگر قصد دارید خارج از مسیر سفر کنید یا می‌خواهید به ناوبری دقیق‌تری برسید، بهتر است به یک مدل با هر دو تنظیم اعراض و این ویژگی بروید.
 •  کلینومتر: برای کوهنوردی و اسکی در ناحیه‌های دورافتاده، قطب‌نمایی با کلینومتر می‌تواند به شما کمک کند تا خطرات لغزش برف را ارزیابی کنید. دانشمندان میدانی و حرفه‌ای‌های نجات و امداد همچنین دوست دارند یک کلینومتر داشته باشند.
 •  سوزن جهانی: اگر به یک مسافر جهانی هستید و یا به یک سفری می‌روید که شما را به جنوب از خط استوا می‌برد، بهتر است یک مدل با سوزن جهانی بخرید.

درباره نحوه انتخاب قطب نما با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ویژگی‌های قطب‌نما

    اگر چه همه قطب‌نماها به سمت جهت مشخصی اشاره می‌کنند، می‌توانند دارای ویژگی‌های متنوعی باشند. به طور کلی، قطب‌نمایی با قابلیت‌های بیشتر هزینه بیشتری دارد، اما کیفیت ساخت (دقت و مقاومت) هم به قیمتی که پرداخت می‌کنید، تأثیر می‌گذارد.

ویژگی‌های ابتدایی قطب‌نما

 • سوزن مغناطیسی: معمولاً سرخی در پایین سوزن قطب‌نما است که به قطب مغناطیسی اشاره می‌کند. بیشتر سوزن‌ها در یک مایع کم‌جریان قرار دارند که به ثبات حرکت آن‌ها کمک می‌کند. این مایع نمی‌چسبد، اما گاهی برخی حباب‌ها ایجاد می‌شود که به طور معمول حرکت سوزن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.
 • حلقه چرخان (یا حلقه آزیموت): این حلقه که با درجات از 0° تا 360° علامت‌گذاری شده است، برای گرفتن جهت در میدان استفاده می‌شود و حلقه بیرونی کپسول سوزن را فرا می‌گیرد. هرچه فاصله درجه‌ای کوچکتر باشد، دقت ناوبری بیشتر خواهد بود.
 • صفحه پایه: این پایه شفاف صاف، شامل انواع نشانه‌گذاری‌های جهت‌یابی، از جمله یک خط‌کش برای اندازه‌گیری فواصل نقشه است.
 • پیکان‌ها و خطوط جهت‌دهی: نشانه‌گذاری‌های درون کپسول سوزن و روی صفحه پایه برای انجام وظایف مختلف جهت‌یابی ابتدایی استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های بیشتر

 • عدسی بزرگنمایی: برخی از قطب نماها دارای یک عدسی بزرگنمایی در پایه شیشه‌ای خود هستند؛ که برای خواندن جزئیات نقشه مفید است.
 • نشانگرهای فسفری: اگر شما قبل از طلوع خورشید شروع به حرکت می‌کنید یا بعد از غروب به مقصد خود برمی‌گردید، قطب نمایی با این ویژگی بسیار مفید است.
 • از قطب نماها و لوازم جانبی دیجیتالی بپرهیزید: قطب نماهای مشابه در جا کلیدی، ساعت مچی ابزارهای ناوبری جدی نیستند. حتی ویژگی قطب نما در یک ساعت چند منظوره هم جایگزین یک قطب نمای پایه شیشه‌ای با سوزن نیست.

درباره ویژگی‌های ابتدایی قطب‌نما با این مقاله از دکوول همراه باشید.

توضیحاتی در مورد ویژگی‌های پیشرفته قطب نما

    تنظیم اختلاف قطبیت: "اختلاف قطبیت" تفاوت در درجه بین شمال حقیقی و شمال مغناطیسی است. به دلیل تغییرات اختلاف قطبیت در هر منطقه، تنظیم اختلاف قطبیت قابل تنظیم بسیار مهم است. با تنظیم اختلاف قطبیت، آن را تنظیم می کنید و فراموش می کنید تا زمانی که به منطقه جدیدی سفر می کنید.

توضیحاتی در مورد ویژگی‌های پیشرفته قطب نما با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

راهنمای استفاده و نگهداری قطب نما

    نحوه استفاده از قطب نما را یاد بگیرید. یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری آن، شرکت در کلاس‌های آموزشی دکوول می‌باشد. پیش از خرید یک قطب نما برای کلاس، از مدرس خود بپرسید که چه نوع قطب نمایی لازم است. همچنین می توانید مقاله ما با عنوان چگونه از قطب نما استفاده کنیم را مطالعه کنید.

 • مواد فلزی قابل جذب، نتیجه‌ی نمایش داده شده در قطب نما را ممکن است تحریف کنند. قطب نمای خود را از خودرو یا اشیای فلزی مانند میز پیکنیک یا ستون فلزی دور نگه دارید. حتی سطح آهن در یک میدان آتشفشانی هم ممکن است تأثیر بگذارد. همچنین، میدانهای الکتریکی (مثلاً یک موتور خودروی در حال حرکت) نیز ممکن است دقت قطب نما را تحریف کنند.

 • قطب نمای خود را نزدیک آهنربا یا میدان الکتریکی نگهداری نکنید. در طول زمان، از دست رفتن آهنربای قطب نما به دلیل تماس با این مواد ممکن است رخ دهد. قطب نما را در کیف پوشیدنی خود در کنار تلفن همراه نگه ندهید. حتی می‌تواند یک قفل مغناطیسی که برای سوزن مصرف آب در برخی از مخازن هیدراتاسیون استفاده می شود، مشکل ساز باشد.

 • آینه نمایش: به شما کمک می‌کند تا در هنگام دنبال کردن یک قطبیت دقیق به لندمارک دوردست دقیق تر هدف بگیرید. همچنین به عنوان یک وسیله ارتباطی اضطراری نیز عمل می کند.

 • کلینومتر: به شما امکان می‌دهد زاویه عمودی (شیب) یک شیب را اندازه گیری کنید؛ برای ارزیابی خطرات لغزش برف و ارتفاع اشیاء مفید است.

 • قطب نمای جهانی: این ویژگی تغییرات میدان مغناطیسی را تعویض کرده و به قطب نما اجازه می‌دهد به صورت صاف و دقیق در سراسر جهان کار کند. در غیر این صورت، یک قطب نما مشخص شمال یا جنوب آمریکا است.