نحوه برنامه‌ریزی برای یک برنامه کوهنوردی بخش اول

تاریخ انتشار: 1401/6/27 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

قبل از اینکه کوله‌پشتی‌های خود را ببندید و به منظور صعود از یک قله بلند از منزل خارج شوید، ارزش آن را دارد که وقت بگذارید و برای یک برنامه دقیق تلاش کنید. با فکرکردن به جزئیات بزرگ و کوچک، مانند تعداد روزهایی که باید کوهپیمایی کنید، مهارت‌هایی که دارید و تجهیزاتی که مورد نیاز است، قادر خواهید بود تا هدف مناسبی را انتخاب کنید و شانس خود را برای صعود به قله و داشتن اوقاتی لذت بخش در کوهستان، افزایش دهید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید. اگر قصد دارید که به کوهنوردی بروید، مقاله ما با عنوان آغاز کوهنوردی را برای یادگیری اصولی درباره مهارت‌ها و تجهیزاتی که برای کوهنوردی نیاز دارید، ببینید.


آنچه میخواهید درباره نحوه برنامه‌ریزی برای یک برنامه کوهنوردی بخش اول بدانید:

نحوه برنامه­ ریزی برای یک برنامه کوهنوردی

 1. انتخاب‌های برنامه خود را محدود کنید: چیزهایی مانند تعداد روزهایی که فرصت دارید، تعداد افرادی که با آنها به کوهنوردی خواهید رفت، مهارت‌هایی که دارید و زمانی از سال که در آن هستید، می‌توانند گزینه‌های شما را محدود کنند.
 2. درباره مسیرها تحقیق کنید: کتاب‌های راهنما و منابع آنلاین را برای انتخاب یک هدف به کار ببرید. یا برای انتخاب قله‌ای که می‌خواهید به آن صعود کنید، با یک سرویس راهنما تماس بگیرید. ضمن اینکه تحقیقات خود را انجام می‌دهید، مهارت‌های موردنیاز در مسیر، اندازه ‌ایده­آل گروه برای نوع مسیر و اینکه آیا نیاز به مجوز وجود دارد را در نظر داشته باشید و بررسی کنید.
 3.  یک برنامه مسیر ایجاد کنید: یک برنامه روزانه ایجاد کنید که شامل اطلاعاتی مانند مقدار کیلومترهایی که باید بپیمایید و ارتفاع بر حسب پا که بازای هر روز قصد دارید بالا بروید یا از دست بدهید، باشد. شما همچنین می‌توانید جزئیاتی مانند اینکه کجا کمپ بزنید، نحوه دسترسی به آب و چگونه بودن ناحیه را نیز در برنامه بگنجانید.
 4.  تجهیزات و لوازم خود را جمع­آوری کنید: تبر یخ، کفش‌ها، کرامپون ها و سایر تجهیزات کوهنوردی خود را بردارید. چیزهایی مانند چادرها، طناب ها و دستکش‌ها را می‌توان بین اعضای گروه به اشتراک گذاشت. اگر شما آیتم‌های خاصی را ندارید، احتمالا می‌توانید به جای خرید آنها را اجاره کنید.
 5.  آماده‌سازی نهایی را انجام دهید: قبل از اینکه حرکت کنید، کوله خود را جمع کنید، هوا را چک کنید، اصول هیچ ردی جا نگذارید را مرور کنید و برنامه سفر خود را با یک دوست در میان بگذارید.

    یادداشت: این مقاله اساسا برای افرادی است که خودشان صعود خودشان را برنامه‌ریزی می‌کنند، با این حال، اگر به سفری می‌روید که راهنما دارید، احتمالا برخی از اطلاعات را نیز مفید خواهید یافت.

درباره نحوه برنامه­ ریزی برای یک سفر کوهنوردی در دکوول بخوانید.

گزینه‌های برنامه کوهنوردی خود را محدود کنید

    قله‌های بسیار زیادی در جهان وجود دارند که می‌توان به آنها صعود کرد. برای محدود کردن گزینه‌هایی که دارید، مفید خواهد بود که با در نظر گرفتن چندین پارامتر سفر فکرکنید: میزان زمانی که دارید: آیا یک آخر هفته آزاد دارید یا کل تابستان را تعطیل هستید؟ سفرهای کوهنوردی‌ای وجود دارند که می‌توانند در یک روز انجام شوند و موارد دیگری هستند که انجام آنها چند هفته یا بیشتر طول  می‌کشد، آگاهی از میزان زمانی که دارید، تمرکز شما را محدود خواهد کرد. اگر محدودیت زمانی دارید، مطمئن شوید درباره تعداد کیلومترهایی که باید بپیمایید و میزان ارتفاع که هر روز قصد دارید بپیمایید، فکر کرده و اهدافی را که با آن متناسب هستند، بررسی کرده‌اید.

 • جایی که می‌خواهید بروید: با توجه به جایی که زندگی می‌کنید و آنچه اهداف شما هستند، ممکن است قله‌ای برای صعود وجود داشته باشد که با یک رانندگی کوتاه به آنجا می‌رسید. اما اگر در ایران زندگی می‌کنید، با توجه به کوهستانی بودن بسیاری از مناطق کشور فقط با رانندگی به بیرون از شهر خواهید توانست به کوهستان‌های مختلفی دست پیدا کنید. بعضی از کوهنوردان برنامه‌های خود را برای قله‌های بین­المللی تنظیم می‌کنند؛ اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی، قرقیزستان، نپال، هند و کشورهای حوزه قفقاز همگی محل‌های محبوب برای سفر با مقصد کوهستان‌های عظیم هستند. با ایده کلی از جایی که می‌خواهید به آن بروید، می‌توانید برنامه‌ریزی ابزارهای سفر و اقامتگاه­ها را آغاز کنید.
 • زمان سال: تابستان، دمای گرم‌­تر و هوای پایدارتری دارد، که آن را به فصل سنتی برای کوهنوردی تبدیل می‌کند. البته این بستگی به منطقه و کشور مقصد دارد برای مثال برای سفر به نپال باید فصل‌های پاییز و بهار را امتحان کنید. به طور طبیعی، این امر با توجه به مقصد و قله خاص، متغیر است. در بیشتر محل ها، کوهنوردی زمستانی، چالش‌های بیشتری دارد و بنابراین فقط برای کوهنوردان بسیار ماهر توصیه می‌شود.
 • تعداد نفرات گروه: آیا فقط با چند نفر یا با یک گروه بزرگ از کوهنوردان دیگر به کوهنوردی می‌روید؟ اگر تعداد را از قبل می‌دانید، این امر می‌تواند در برنامه‌ریزی چیزهایی مانند محل کمپ زدن، تجهیزات گروهی که باید آورده شوند و میزان غذایی که باید با خود بردارید، به شما کمک کند. همچنین به خاطر داشته باشید که بعضی از مجوزها، تعداد افرادی را که می‌توانید با آنها بروید، محدود می‌کنند.
 • زمان آماده سازی: آیا می‌خواهید همین آخر هفته حرکت کنید یا در حال برنامه‌ریزی برای چند ماه بعد هستید؟ مقصدی که انتخاب می‌کنید، احتمالا تحت تأثیر وضعیت بدنی شما و اینکه آیا شما به زمان نیاز دارید تا درباره یک کوه بلند یا میزان زیاد پیمایش ارتفاع آموزش ببینید، قرار دارد. (درباره نحوه رسیدن به تناسب اندام برای یک صعود بزرگ در مقاله ما با عنوان آموزش برای کوهنوردی، مواردی را یاد بگیرید).

درباره گزینه‌های سفر کوهنوردی اعم از تعداد نفرات و تجهیزات در دکوول بخوانید.

درباره مسیرهای کوهنوردی تحقیق کنید

    وقتی که درباره بعضی از پارامترهای سفر فکر کردید، احتمالا برای جایی که می‌خواهید بروید، یک نظر کلی دارید. حال وقت آن است که جزئیات را بررسی کنید و یک قله و مسیر را برای صعود انتخاب کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید که یک سرویس راهنما را به کار بگیرید، آنها احتمالا گزینه‌های از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای دارند که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید، اما هنوز ارزشمند است که درباره صعودها تحقیق کنید تا مطمئن شوید به سفری می‌روید که شما را به هیجان می آورد و میزان قابل قبولی چالش دارد. چندین روش برای تحقیق کردن درباره قله‌ها و مسیرها، و برخی چیزهای دیگر که می‌توانید ضمن انجام کار به آنها فکر کنید، در اینجا آورده شده‌اند:

از کتاب‌های راهنما و وب‌ سایت‌ها استفاده کنید

    کتاب‌های راهنما و وب‌ سایت‌ها، هر دو منابع فوق العاده‌ای هستند زیرا آنها بطور کلی، تمام اطلاعاتی را که شما نیاز دارید مانند ارزیابی‌های مسیر، فاصله، میزان پیمایش ارتفاع، ویژگی‌های مسیر، موقعیت‌های محل کمپ، منابع آب و الزامات مجوز، ارائه می‌دهند. وب‌ سایت‌ها همچنین ممکن است گزارشات سفر جدید را نیز ارائه دهند، بنابراین شما می‌توانید درباره اینکه شرایط کنونی چگونه‌اند، یک دید کلی بدست آورید. تعدادی از توصیه‌ها درباره منبع در اینجا آورده شده‌اند:

 • SummiPost.org: این یک محل مناسب برای مراجعه و خواندن توضیحات عمیق­تر درباره قله‌ها و مسیرها است. شما ممکن است بتوانید تصاویر و گزارشات سفرهای جدید را بیابید.
 • کتابخانه کلوپ آلپی آمریکایی: کتابخانه که در دسترس اعضای کلوپ آلپی آمریکایی قرار دارد، بیشتر از 50،000 کتاب و تمام اطلاعاتی را که برای برنامه‌ریزی یک صعود می‌خواهید، دارد. درصورتی که در حال برنامه‌ریزی برای سفری به یک قله ناشناخته هستید که در کتاب‌های راهنمای مسیر اصلی درباره آن صحبتی نشده است، این کتابخانه می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • فروم های کوهنوردی: بیشتر ناحیه‌هایی که در بین کوهنوردان محبوب هستند، یک فروم آنلاین دارند که ناحیه را پوشش می‌دهد. اینها برای خواندن گزارشات سفر جدید، به اشتراک­گذاری بتا، یافتن همسفر و فروش تجهیزات، عالی هستند. اگر برای یافتن اطلاعات درباره یک کوه یا مسیر خاص مشکل دارید، می‌توانید پست یک سوال بر روی فروم را امتحان کنید؛ سایر کوهنوردان معمولا تمایل دارند تا آنچه را می‌دانند به اشتراک بگذارند. CascadeClimbers.com، یک منبع این چنینی است که به کوهنوردی در شمال غربی آرام تخصیص داده شده است.

ئرباره مسیرهای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

با محلی‌ها و کوهنوردان دیگر صحبت کنید

    صحبت با افرادی که ناحیه را می‌شناسند و سایر کوهنوردان، دو روش مناسب برای دستیابی به پیشنهادات درباره مسیر و همچنین بروزرسانی‌ها درباره شرایط کنونی است. تماس با مناطق محیط بانی محلی در ناحیه‌ای که قصد رفتن به آنجا را دارید نیز ایده مناسبی است. محیط­بانان معمولا درباره شرایط مسیر، انسدادهای جاده و هرچیز دیگری که ممکن است صعود شما را تحت تأثیر قرار دهد، به­روزترین اطلاعات را دارند.

بررسی کنید که‌ آیا مجوزها الزامی‌اند؟

برای صعود و یا اردو زدن در نزدیکی بعضی از کوهستان، مجوز الزامی است. مقاصد محبوب­تر ممکن است شما را ملزم کنند تا جهت دستیابی به یک مجوز، وارد قرعه­کشی شوید. گرفتن یک مجوز (و پرداخت بازای آن) گاهی اوقات دردسرساز است، اما وقتی که کوهستان ها شلوغ­تر می‌شوند، الزام مجوز، راهی برای محدودکردن ترافیک و پیامدهای تأثیر انسانی است. جهت آگاهی از اینکه آیا به مجوز نیاز دارید، تحقیقاتی را به صورت آنلاین و در کتاب‌های راهنما انجام دهید یا با یک نمایندگی مناسب ثبت املاک در آن ناحیه تماس بگیرید.

تعداد نفرات گروه را در نظر بگیرید

    چه از قبل یک تیم صعود را تشکیل داده باشید یا آن را بعد از انتخاب یک مسیر انجام دهید، فکر کردن درباره تعداد درست افراد برای یک هدف، به جا است. مواردی برای در نظر گرفتن در اینجا آورده شده‌اند (به خاطر داشته باشید که تعداد مناسب افراد برای یک صعود، با توجه به مسیر و سطح مهارت می‌تواند تا حد زیادی متغیر باشد):

 • حداقل استاندارد تعداد برای یک صعود کوهنوردی در ناحیه پوشیده شده از یخ، سه نفر است. در موردی که یک کوهنورد آسیب می‌بیند، دو کوهنورد برای کمک در عملیات نجات، باقی می‌مانند.
 • دو تیم هم‌طناب مجزا، عملیات نجات از شکاف یخچالی را ساده­تر می‌کنند. اگر کوهنوردی از یک تیم در شکاف سقوط کند، تیم دوم در آنجا حضور دارد تا کوهنورد را بیرون بکشد.
 • ویژگی خاص مسیر می‌تواند آنچه را اندازه درست گروه است، تعیین کند. برای مثال، در صخره نوردی‌های تکنیکی، دو کوه‌پیما با هر طناب (هم‌طناب)، امکان بیشترین تأثیر را برای سفر فراهم می‌کند.
 • گروه‌های کوچکتر، سریع‌تر از گروه‌های بزرگتر حرکت می‌کنند.
 •  گروه‌های بزرگتر می‌توانند ابزارها و تدارکات بیشتری را حمل کنند.
 • اندازه گروه گاهی اوقات به واسطه قوانین کاربرد زمین و مجوزها کنترل می‌شود.
 • مهارت‌های خودتان و سایر افراد گروه را امتحان کنید.

    برای داشتن یک سفر مفرح و لذت­بخش، لازم است که درباره مهارت‌های خودتان و باقی اعضای گروه تیم کوهنوردی خودتان، فکر کنید. اگر از قبل گروهی را شکل داده‌اید که با آن به کوهنوردی بروید، اهمیت زیادی دارد که مسیری را انتخاب کنید که برای همه مناسب باشد؛ انجام چنین کاری شانس موفقیت شما را افزایش خواهد داد. وقتی که شما در حال تحقیق درباره قله‌ها و مسیرها هستید، درباره نحوه چالش برانگیز بودن صعود و اپروچ و مهارت‌هایی که مورد نیاز هستند، اطلاعاتی را کسب کنید. بعد از آن، مهارت‌های تکنیکی خودتان و سایر اعضای گروه را آزمایش کنید. مهارت‌های شما باید با الزامات مسیر مطابق باشد.

    اگر شما گروهی را تشکیل نداده‌اید که با آن صعود کنید اما در حال انتخاب مسیر خود هستید، نیاز دارید که بعدا افرادی را بیابید که مهارت‌ها و تناسب اندام مناسبی برای صعود داشته باشند. به هر طریق، یک دور همی قبل از سفر، روشی فوق العاده است که مطمئن شوید شما و همراهانتان در یک سطح قرار دارید. می‌توانید مهارت‌ها را تمرین کنید، تحقیقاتی را انجام دهید یا تجهیزات را بررسی کنید. ملاقات‌های بین فردی در بهم نزدیک کردن اعضای یک گروه قبل از اینکه بواسطه اتصال با طناب بهم نزدیک شوند، بسیار ارزشمند است.

آب و هوا و شرایط مسیر را بررسی کنید

    وقتی که روز صعود شما نزدیک می‌شود، بررسی آب و هوا و شرایط مسیر را آغاز کنید. خدمات هواشناسی ملی ، یک گزینه مناسب برای پیش­بینی های کامل است یا شما می‌توانید هر وب سایت یا اپلیکیشنی را که به آن عادت کرده‌اید، به کار ببرید. همچنین بررسی وب‌سایت‌های نمایندگی های ثبت املاک در ناحیه مانند خدمات پارک ملی و وب‌سایت‌های جنگل ملی ناظر بر ناحیه‌ای که در آن خواهید بود، ارزشمند است. در آنجا شما اغلب می‌توانید پیش­بینی های وضعیت هوا و اطلاعاتی را درباره جاده و شرایط مسیر بیابید. مراکز سقوط بهمن منطقه‌ای نیز منابع مناسبی برای پیش­بینی آب و هوای کوهستان و پیش­بینی های بهمن هستند.

    اگر چه هیچ چیزی جای یک گزارش مستقیم دست اول  از شرایط مسیر را نمی‌گیرد، اما اگر کسی را می‌شناسید که مسیر را اخیرا پیموده است، ببینید آنها چه چیزی برای گفتن دارند. همچنین ممکن است بتوانید گزارشات اخیر درباره شرایط را بر روی فروم‌های کوهنوردی، بلاگ‌ها یا وب‌سایت‌های نمایندگی ثبت املاک در ناحیه، بیابید. یک تماس تلفنی با ایستگاه محیط­بانی محلی نیز گزینه­ای مناسب است.

یک برنامه اقتضایی (محتمل الوقوع) ایجاد کنید

    در مواردی که هوا به هم می‌خورد و زمان صعود شما است، مخصوصا اگر افراد با پرواز به سمت مقصد بیایند، داشتن یک طرح پشتیبان، ایده مناسبی است. این طرح پشتیبان می‌تواند صعودی دیگر در یک موقعیت متفاوت یا چیزی کاملا متفاوت باشد. شاید یک آخرهفته بارانی فرصت مناسبی برای گردش در شهر یا بازدید از یک پارک باشد.