کلیسا اسمیندا سامبا تفلیس، سومین کلیسای مرتفع جهان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) یا به اختصار کلیسای سامبا تفلیس که بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و این کلیسا علاوه بر اینکه سومین کلیسای ارتدکس مرتفع جهان محسوب می‌شود با چندین قسمت و بخش‌های مختلف بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس در جهان نیز به شمار می‌رود. کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس دارای 15 هزار نفر ظرفیت است و بلندترین نقطه در این سازه حدود ۹۷ متر ارتفاع دارد. در این نوشته قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این کلیسای جامع در کشور گرجستان بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت. سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

    پروژه ساخت کلیسای زیبای اسمیندا سامبا (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) از سال ۱۹۹۵ آغاز شد .جالب است که بدانید ساخت این کلیسا تا سال ۲۰۰۴ میلادی به طول انجامید، این بنا که با شکوهی هر چه بیشتر ساخته شده است علاوه بر کاربری مذهبی به عنوان یک مکان گردشگری و زیارتی نیز شناخته می‌شود.

    کلیسا اسمیندا سامبا تفلیس، سومین کلیسای مرتفع جهان. غذاخوری‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارد که برای تهیه خوراکی و نوشیدنی می‌توانید به آنها مراجعه کنید. همچنین اگر بخواهید سوغاتی تهیه کنید باید به مغازه‌های اطراف این کلیسا سر بزنید. کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس یکی از جاذبه‌های گردشگری جذاب  برای گردشگران به شمار می‌آید. این کلیسا از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر برای بازدید گردشگران باز است و شما می‌توانید در هر روز هفته از این مکان بازدید نمایید.

بخش های مختلف کلیسا اسمیندا سامبا 

    کلیسای اسمیندا سامبا را باید یک مجموعه دانست که دارای بخش‌های مختلف است. این کلیسا یک محوطه بیرونی، یک ساختمان اصلی، طبقات زیرزمینی و برج ناقوس دارد. از جمله جاذبه‌هایی که می‌توانید در این کلیسا ببینید باید به برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات و کارگاه‌های آموزشی اشاره کرد.

    محوطه بیرونی کلیسای جامع تثلیث تفلیس محیطی باز با فضای سبز و درختان بسیار زیاد دارد و همچنین صندلی‌هایی در این کلیسا برای نشستن وجود دارد، زمانی که از دروازه‌های کلیسا رد شوید گل‌های رز را در حیاط خواهید دید و از حیاط کلیسا تا درهای ورودی آن، یک راه با ستون‌هایی سنگی در دو طرف خواهید دید که در بالای این ستون‌ها علامت صلیب حک شده است. ( بازدید از محوطه بیرونی کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس رایگان است.)

    با ورود به ساختمان اصلی کلیسا محراب و ساختمان زیبا و سفید آن را خواهید دید. در این کلیسا شمع‌ها و جا شمعی‌های زیادی وجود دارد که به مراسم مذهبی مسیحیان ارتباط دارد و یک مجسمه از عیسی مسیح هم در سالن به چشم می‌خورد که این مجسمه از چوب ساخته شده است و روبروی آن یک صلیب وجود دارد که محلی برای خواندن دعاهای مذهبی به شمار می‌رود.

    در طبقات زیرزمینی کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس هم در کل پنج کلیسا وجود دارد که این کلیسا ها بسیار زیبا هستند و با تزئینات مذهبی احاطه شده‌اند؛ موزه و اتاق کنفرانس نیز در بخش زیر زمین قرار گرفته است. همچنین  آثار نفیس و بسیار ارزشمندی همچون نقاشی‌ها و تابلوها، دست نوشته‌های مذهبی‌، سنگ‌هایی از کوه صهیون و رود اردن و خاکی از بیت‌المقدس و کلیسای جورج در فلسطین در موزه قابل مشاهده است.

    برج ناقوس: در سمت چپ ساختمان اصلی و در محوطه بیرونی برجی دو طبقه وجود دارد و در این برج ۹ ناقوس وجود دارد این قسمت یکی از زیباترین بخش‌های کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس است.

درباره  کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان در دکوول بخوانید.

معماری کلیسا اسمیندا سامبا تفلیس

    طرح‌های بسیار زیادی برای ساخت کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس در اغاز ارائه شد ولی از بین تعداد طرح‌هایی که معماران مختلف که اکثرشان نامدار بوددند؛ ارائه شد، طرح ارچل میندیا شویلی برای ساخت انتخاب گردید و در نهایت این کلیسا با سبک معماری مذهبی گرجی ساخته شد.

    کلیسای زیبای جامع تثلیث تفلیس یک گنبد از جنس طلا دارد که بر روی ۸ ستون استوار شده است. این گنبد از مکان‌های مختلف شهر تفلیس قابل رویت است. این کلیسا ۹ کلیسای کوچک‌تر، موزه و… دارد که ۵ کلیسای آن در زیرزمین این مجموعه واقع شده است. کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس ۵۰۰۰ متر مربع مساحت و زیربنا دارد و همچنین بناهای زیرین این مجموعه دارای ۱۳ متر ارتفاع است.

قوانین ورود به کلیسا اسمیندا سامبا

    کلیسای جامع تثلیث تفلیس سازه‌ای مذهبی است که به دلیل نشان دادن اعتقادات و اهمیت زیاد مسیحیت در گرجستان ساخته شده است. این کلیسا همچنین به عنوان نوعی سمبل برای کشور گرجستان به حساب می‌آید و به دلیل معماری بسیار زیبایش به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز به شمار می‌رود. اما مسافران و گردشگرانی که قصد بازدید از این کلیسا را دارند اما راجع به آن اطلاعات کافی کسب نکرده‌اند باید بدانند که ورود به این کلیسا قوانین خاصی دارد.

    کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس جایی است که اهمیت بسیار زیادی  برای مردم گرجستان خصوصا کسانی که به دیدن مسیحیت معتقدند؛ دارد. بنابراین برای بازدید از این مکان داشتن پوشش مناسب بسیار مهم است؛ افرادی که پوشش مناسبی برای دیدن مکانی مذهبی ندارند مجوز ورود به این مکان را نخواهند یافت. کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس این قانون را برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و دین مسیحیت و ارتدکس وضع کرده است تا گردشگران بتوانند فضایی معنوی بازدید از این مکان را نیز حس کنند. در یک کلام در کلیسای جامع تثلیث تفلیس پوشش بازدیدکنندگان باید حتما مناسب باشد و لباس‌هایی با آستین‌های بلند و شلوارهای بلند استفاده کنید.

راه های دسترسی به کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان را در دکوول بخوانید.

راه های دسترسی به کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

    کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس در پایتخت کشور گرجستان در منطقه معروف و مهم آولاباری قرار دارد. مسیرها و راه‌های زیادی برای دسترسی به این کلیسا وجود دارد و گردشگران می‌توانند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند ایستگاه مترو و اتوبوس خود را به این مکان دیدنی برسانند و از آن بازدید کنند. اگر بخواهید از طریق مترو خود را  به کلیسای زیبای جامع تثلیث تفلیس برسانید، باید در ایستگاه مترو آولاباری پیاده شوید و بعد از عبور از خیابان و ۱۳ دقیقه پیاده‌روی به کلیسا برسید. از طریق اتوبوس هم می‌توانید خود را به کلیسای زیبای اسمیندا سامبا برسانید. کافی است سوار اتوبوس با خط های ۹۱ و ۱۲۲ شوید‌ و در نزدیکی کلیسا پیاده شوید.

کلام آخر

    در این مطلب درباره یکی از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس به نام کلیسای اسمیندا سامبا یا کلیسای جامع تثلیث حرف زدیم. آن را معرفی کردیم و درباره معماری، راه های دسترسی و دیگر اطلاعات مهم آن اطلاعاتی در اختیار خوانندگان قرار دادیم. اگر قصد سفر به تفلیس را دارید حتما این کلیسا را در لیست بازدیدهای خود قرار دهید و مطمئن باشید که به بازدید یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر خواهید رفت.

    اگر هم قبلا به تفلیس سفر کرده‌اید و از این کلیسا بازدید نموده‌اید تجربه خود را از این بازدید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها