همه چیز درباره مجسمه مادر

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شهر تفلیس پایتخت کشور زیبای گرجستان، زیبایی‌های خیره‌کننده زیادی دارد و به همین دلیل هم در چندین دهه اخیر گردشگران بیشماری از سرتاسر دنیا و مخصوصا ایران راهی این شهر شده‌اند. تفلیس یکی از گزینه‌های پرطرفدار سفر در میان ایرانیان است. این شهر از نظر آب و هوا، نظافت و پاکیزگی، جاذبه های گردشگری، مردمانی مهمان‌نواز و فرهنگ و آداب و رسوم و... موقعیت ممتازی دارد. در این شهر زیبا آثار تاریخی و جاذبه‌های گوناگون زیادی برای بازدید گردشگران وجود دارد که هر کدام از این جاذبه‌ها به نوعی می‌‌توانند روایت‌گر داستان بخشی از تاریخ کشور گرجستان باشند. تندیس کارتلیس یا مجسمه مادر گرجستان که در این نوشته قصد داریم درباره آن حرف بزنیم و سیر تا پیاز آن را بررسی کنیم؛ یکی از این جاذبه‌ها است. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی مجسمه مادر

     مجسمه مادر تفلیس که به کارتلیس ددا kartlis deda  نیز معروف است را باید یکی از جاذبه‌های بسیار دیدنی و معنوی در کشور گرجستان دانست. کارتلیس ددا در زبان گرجی یعنی مادر گرجستان و به همین دلیل هم در میان ایرانیان و شاید دیگر مردم جهان این مجسمه با نام مجسمه مادر شهرت یافته است. نکته دیگر اینکه تندیس کارتلیس بر بلندی‌های کناره شهر تفلیس و بر روی تپه های سولولاکی بنا نهاده شده است و مهمتر اینکه این مجسمه از تمام شهر دیده می‌شود و به نوعی نماد شهر هم به شمار می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در حال حاضر شبیه به این مجسمه در کشور ارمنستان هم وجود دارد.

     جنس این تندیس عظیم که از تمام شهر می‌توان آن را دید از آلومینیم است و باید آن را نماد تفلیس و نشان‌دهنده زنی مهربان و درعین حال قوی دانست که در یکی از دست‌هایش شمشیر و در دست دیگرش قدح شراب قرار دارد. قدح برای پذیرایی از کسانی است که با صلح وارد کشور گرجستان می‌شوند و شمشیر برای مبارزه با دشمنان این کشور است. مجسمه مادر، به عنوان یک سمبل در شهر تفلیس، توجهه همه گردشگرانی را که این شهر سفر می‌کنند را به خود جلب می‌کند. گردشگران می‌توانند، از اکثر نقاط  شهر مجسمه مادر را تماشا کنند. این مجسمه 20 متری در سال 1958 میلادی و به مناسبت 1500 سالگی شهر تفلیس به وسیله مجسمه ساز گرجی معروف به نام " الگوجا آماشوکلی " طراحی و ساخته شده است . به جرات می توان گفت که این مجسمه از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری شهر تفلیس به شمار می‌رود.

     قطعا در هر کشور جاهایی وجود دارد که در دل مردمان آن کشور ارزش و جایگاه ویژه‌ای دارند. برای مردم گرجستان، مجسمه مادر یکی از این مکان‌ها است. این مجسمه برای مردم کشور گرجستان اهمیت زیادی دارد و به نوعی باید آن را یکی از نمادهای این کشور دانست. هنگامی که بر روی تپه سولالاکی در تفلیس بیاستید؛ شمار زیادی گردشگر را خواهید دید که در حال عکسبرداری از مجسمه مادر که به آن ددا هم می‌گویند؛ هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شبیه به این مجسمه در شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان هم وجود دارد که به آن هم مجسمه مادر می‌گویند. همانطور که در بالا ذکر شد؛ این مجسمه از همه جای شهر تفلیس قابل رویت است اما اگر آن را از نزدیک ببینید، شیفته و مجذوبش خواهید شد.

درباره مجسمه مادر گرجستان در دکوول بخوانید.

تحلیل مجسمه مادر

     مجسمه مادر با هنرمندی هر چه تمام دست معمار ساخته شده، 20 متر ارتفاع دارد و جنس آن از آلیاژ آلومینیوم است. شکل این مجسمه یک زن گرجی را نشان می‌دهد که در دست چپش یک قدح و در دست راستش یک شمشیر قرار دارد. این شمشیر را باید نماد سلحشوری و شجاعت او در مواجهه با دشمنان کشور دانست و در قدح شراب را نیز می‌توان نشانه خوش آمدگویی به یاران و دوستانشان تعبیر کرد. این زن چهره زن گرجی را نشان می‌دهد که لبخندی بر صورت این دارد. این لبخند نشان از مهربانی مادرانه اوست.

مسیر دسترسی به مجسمه مادر

     جدیدترین مسیر که شما را به مجسمه مادر می‌رساند؛ تله کابین تفلیس است. استفاده از این مسیر هم فال است و هم تماشا. یعنی شما هم می‌توانید خود را به جاذبه گردشگری مورد نظرتان برسانید و هم از مسیر لذت فراوانی ببرید. اما به طور کلی از همه جای شهر تفلیس می‌توان به این مجسمه دسترسی پیدا کرد. اگر نزدیک به بافت تاریخی این شهر هستید می‌توانید با کمی پیاده‌روی خود را به این مجسمه زیبا برسانید؛ همچنین همانطور که ذکر شد می‌توانید سوار تله کابین تفلیس شوید و از کنار این مجسمه و میدان اروپا عبور کنید. اگر هم بخواهید با خودروی شخصی یا تاکسی دربست به خود را به مجسمه مادر برسانید، مسیر آن از خیابان سولالاکی می‌گذرد. انتهای این خیابان به مجسمه مادر خواهد رسید.

تعبیر مجسمه مادر گرجستان را در دکوول بخوانید.

تعبیر مجسمه مادر

     مجسمه زیبا و دیدنی مادر یا مادر کارتلی را باید سمبل روح  زنانه و زاینده‌ای دانست که عشق و محبت را به همه هدیه می دهد و عصاره حیات را از جان خویش به کام همه فرزندانش می‌ریزد. او در نهایت لطافت و لطف و حس مادرانگی، بسیار هم قدرتمند است و این مساله را باید از شمشیری که در دست دارد، فهمید. برای حراست از عشق و کشورش شمشیر از دست گرفته و اجازه نمی‌دهد آسیبی به این دو وارد شود. اونسبت به کسانی که با نیرنگ و دشمنی آمده اند و خنجری در پشت سر نهان داشته‌اند ، شمشیرش را آشکارا از مقابل در دست گرفته است.

     این مجسمه را باید تعبیر زیبا از یک زن و یک مادر دانست. درواقع آنهایی که در جستجوی امنیت هستند می‌توانند به آغوش گرم و آرام‌بخش او پناه ببرند و قدحی از حیات جاودانه از او دریافت کنند و دشمنان نیز باید از این مادر بترسند و بدانند با تمام وجود از عشقش و فرزندانش حفاظت می‌کند. درک این تعابیر شاید در حال حاضر کمی پیچیده باشد اما هنگامی که این مجسمه را برای اولین بار از نزدیک ببینید، تمامی این توصیفات برایتان قابل لمس خواهد بود.

کلام آخر

     در مطب همه چیز درباره مجسمه مادر، هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری که به نوعی باید آن را نماد و سنبل کشور گرجستان نیز دانست؛ بدانید، بیان کردیم. ابتدا به معرفی این مجسمه و بررسی ویژگی‌هایش پرداختیم و سپس درباره دیگر نکات مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری در این باره وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از مجسمه مادر را دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها