لذت بردن از طبیعت بکر گرجستان با سفر به سوانتی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بسیاری از تصاویر زیبا و چشم‌نواز از طبیعت بکر گرجستان که در ژورنال‌های گردشگری منتشر می‌شود مربوط به منطقه‌ای به نام سوانتی در این کشور است. این منطقه که آن را مرتفع‌ترین اقامتگاه دائمی انسان در اروپا می‌دانند، مکانی ویژه و پر از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است. در ادامه با این منطقه بکر گردشگری که در سال‌های اخیر دولت گرجستان به آن توجه بیشتری نشان داده و آن را به عنوان یک مقصد گردشگری ویژه معرفی کرده است آشنا می‌شویم، درباره این منطقه بکر با این مقاله از دکوول همره باشید.


طبیعت بکر گرجستان

    گرجستان علاوه بر شهرتی که در زمینه جاذبه‌های تاریخی و تفریحی دارد، به طبیعت بکر و منحصر به فردش نیز معروف است. این کشور واقع شده در قفقاز جنوبی، کشوری کوهستانی، در مجاورت دریا و دارای رودها و دریاچه‌های زیباست.

    هر چند جاذبه‌های گردشگری کشور گرجستان در هم تنیده است و معمولا تلفیقی از جاذبه‌ها را در هر جای این کشور می‌بینیم، اما گردشگران اگر به قصد تفریح به این کشور سفر می‌کنند معمولا شهر تفلیس را انتخاب کرده، اگر قصد دارند از جاذبه‌های تاریخی دیدن کنند به کوتائیسی می‌روند و اگر هدف‌شان از سفر، دیدن جاهای بکر و زیبای طبیعی باشد، سوانتی را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.

    سوانتی در مرز سرشاخه‌های رود اینگوری در قفقاز و کشور گرجستان است که در سه استان این کشور واقع شده است. این منطقه استان‌های راچا لچخومی، کومو سوانتی و سامگرلو زموسوانتی را پوشش می‌دهد و خود به دو بخش سوانتی جنوبی و شمالی تقسیم می‌شود. در واقع سوانتی را می‌توان منطقه باستانی گرجستان نامید، چرا که بسیار پیش از شکل‌گیری این کشور و همچنین امپراتوری‌هایی که در دوره‌های مختلف بر قفقاز و گرجستان حکومت می‌کردند، سوانتی اقامتگاه انسان یکجانشین بوده و زندگی در آن جریان داشته است.

    ساکنان سوانتی خود را مردمان اصیل گرجستان می‌دانند و باید عنوان کرد که تا حد زیادی فرهنگ امروز این کشور متاثر از سبک زندگی و آداب و رسوم کسانی است که در این منطقه زندگی می‌کنند.

    تا چند سال پیش سوانتی کمتر مورد توجه گردشگران خارجی قرار داشت، چرا که زیرساخت‌های مناسبی از جمله جاده و وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به آن وجود نداشت. از آغاز قرن بیست و یکم و به دنبال توجه دولت گرجستان به گردشگری خارجی، سوانتی هم مورد توجه قرار گرفت و اکنون تبدیل به یکی از پرطرفدارترین مراکز گردشگری در گرجستان شده است.

    اکنون دسترسی به سوانتی تا حد زیادی تسهیل شده و گردشگران به راحتی می‌توانند به این منطقه بکر برسند. فاصله سوانتی تا تفلیس، پایتخت گرجستان حدود ۵۰۰ کیلومتر است که معمولا با استفاده از هواپیما طی می‌شود. شما می‌توانید از تفلیس با اتوبوس، تاکسی یا ماشین شخصی هم خود را به سوانتی برسانید. این کار هر چند جذابیت خود را دارد و باعث می‌شود سفری را از قلب گرجستان به سمت مناطق حاشیه‌ای این کشور تجربه کنید، اما زمان بیشتری را از شما می‌گیرد. در صورتی که قصد دارید برای رسیدن به سوانتی از هواپیما استفاده کنید، می‌توانید از شهر تفلیس برای مستیا بلیت تهیه کنید.

    جاذبه‌های گردشگری سوانتی که مرکز آن شهری زیبا به نام مستیا است، تلفیقی از جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی است که بازدید از آنها شما را سرشار از لذت می‌کند.

درباره طبیعت بکر سوانتی در دکوول بخوانید.

جاذبه های طبیعی سوانتی

    شاید نام بردن از جاذبه‌های طبیعی سوانتی کار راحتی نباشد. دلیل آن این نیست که در این منطقه جاذبه‌های طبیعی کمی وجود دارد، بلکه برعکس از آنجا که جای جای سوانتی دارای طبیعت بکر و زیباست، باید عنوان کرد که همه جای آن جاذبه طبیعی است. با وجود این، در ادامه چند جاذبه شاخص طبیعی این منطقه را معرفی می‌کنیم که تا حد زیادی می تواند  به شناخت بیشتر ما از سوانتی کمک کند.

    به طور کلی سوانتی منطقه‌ای مرتفع است و به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی آن کوهستان‌هایی باشد که هم می‌توانند مقصد کوهنوردان و اسکی بازان قرار گیرند و هم می‌توانند به مکانی مناسب برای لذت بردن از طبیعت و زیبایی‌های کوهستان باشند. قله‌های اوشبا، جانگا و شخارا از مرتفع‌ترین و جذاب‌ترین قله‌های واقع در سوانتی هستند. این قله‌ها که از قله‌های شاخص رشته کوه‌های قفقاز در گرجستان به شمار می‌روند، مقصد کوهنوردان حرفه‌ای و همچنین علاقمندان به ورزش‌های زمستانی بوده و در مسیر آنها امکانات تفریحی مناسبی از جمله تله کابین قرار داده شده است.

    علاوه بر جاذبه‌های طبیعی مربوط به مناطق کوهستانی که در سوانتی محدود به قله‌ها نمی‌شود و شما می‌توانید در این منطقه یخچال‌های طبیعی و دریاچه‌های موقت و دائمی را هم ببینید، سوانتی جاذبه‌های طبیعی دیگری هم دارد که برخی از آنها نتیجه دستکاری‌های انسانی است. شاخص‌ترین جاذبه در این زمینه سد اینگوری است که در واقع سدی مرزی بین گرجستان و آبخازیا است. طبیعت اطراف این سد فوق‌العاده زیباست و شما می‌توانید با توقفی چند ساعته در کنار سد اینگوری از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

برج سنگی سوانتی در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

جاذبه های فرهنگی سوانتی

    شاید جاذبه‌های فرهنگی سوانتی را بتوان حتی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه نیز شاخص‌تر و جذاب‌تر دانست. منظور از جاذبه‌های فرهنگی جاذبه‌هایی مربوط به سبک زندگی انسان‌ها و ساکنان بومی یک منطقه است.

    همانطور که عنوان شد سوانتی از نظر اینکه سکونتگاه انسان یکجا نشین بوده قدمتی بسیار زیاد دارد و می‌توان گفت اولین مردمانی که در گرجستان بوده‌اند در سوانتی زندگی می کرده‌اند. به همین دلیل مردمان این منطقه فرهنگ و آداب و رسوم ویژه‌ای دارد. اوج این جاذبه‌های فرهنگی را می‌توان در اوشگولی سوانتی دید.

    اوشگولی در واقع منطقه‌ای متشکل از چهار روستا در سوانتی است که علاوه بر اینکه طبیعت زیبایی دارد، خاستگاه فرهنگی این منطقه نیز هست. به طور کلی دو جاذبه فرهنگی در سوانتی بیش از همه جلب توجه می‌کند. اولی مربوط به غذاهای گرجی است که در اوشگولی و البته دیگر جاهای این منطقه طبخ می‌شود. جاذبه دیگر رقص معروف گرجی است که اگر خواستار تماشای آن هستید به راحتی در مستیا به آن دسترسی داشته و می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید.

جاذبه های تاریخی و میراثی سوانتی

    سومین دسته از جاذبه‌های سوانتی جاذبه‌های تاریخی و میراثی این منطقه است. هر چند از این نظر سوانتی توانایی رقابت با کوتائیسی را ندارد، اما حضور طولانی انسان یکجا نشین در این منطقه باعث شده شاهد به جا ماندن آثاری باشیم که بازدید از آنها برای شما جالب خواهد بود.

    کلیسای لاماریا از جمله جاذبه‌های تاریخی سوانتی است که در منطقه کوهستانی و مشرف به روستاها ساخته شده است. این مکان تاریخی به ویژه به دلیل نقاشی‌های دیواری‌اش معروف است.

    خانه مارگیانی که در واقع خانه حاکمان سوانتی یعنی سوان‌ها بوده نیز از جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌رود. از این حاکمان یک برج کوچک در کنار رودخانه و مجاورت جنگلی کوهستانی هم به جا مانده که به برج عشق معروف است.

    این برج کوچک سنگی توسط حاکم سوانتی و به پاس عشقی ساخته شده که خواهر او نسبت به همسر متوفی خود ابراز می‌کرده است. محلی که این برج در آن ساخته شده در واقع جایی بوده که خواهر حاکم سوانتی هر روز به آنجا می‌رفته و برای همسرش گریه و زاری می‌کرده است. حاکم آن برج سنگی کوچک را برای راحتی حال خواهرش ساخته است.

    موزه تاریخ و قوم‌شناسی سوانتی نیز از جمله جاذبه‌های این منطقه است که با بازدید از آن می‌توانید اطلاعاتی جذاب درباره سوانتی و سوان‌ها که حاکمان این منطقه بوده‌اند به دست بیاورید.

کلام آخر

    گرجستان که به ویژه در سال‌های اخیر به مقصد جذابی برای گردشگران از جمله گردشگران ایرانی تبدیل شده است، جاذبه‌های مختلفی دارد که با سفر به این کشور می‌توانید از آنها بازدید کرده و لذت ببرید. این جاذبه‌ها تلفیقی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و همچنین تفریحی است و بسته به اینکه چه چیزی بیشتر برای شما لذت بخش است، برای دیدن هر دسته از این جاذبه‌ها باید به جایی از گرجستان سفر کنید.

هر چند در همه جای گرجستان شاهد جاذبه‌های مختلف هستیم، اما اگر دنبال طبیعتی بکر و آرامش بخش هستید، مناسب‌ترین مقصد سوانتی است. دسترسی به این منطقه در سال‌های اخیر آسان‌تر شده و با سفر به سوانتی می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر گرجستان با فرهنگ و آداب و رسوم گرجی‌ها بیشتر آشنا شوید. 
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها