قله کازبک (اورست کوچک)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله کازبک با توجه به ساختار و نمای زیبایی که دارد و همچنین با توجه به خدماتی که در روی این کوه وجود دارد می‌تواند تبدیل به یک تجربه ارزشمند در دوران کوهنوردی شما شود. اگر تا به حال با شکاف‌های یخی مواجه نشده‌اید این قله می‌تواند این تجربه ارزشمند را برای شما رقم بزند. علاوه بر هم طنابی، طبیعت زیبای گرجستان، منطقه کازبکی با آن کلیساهای زیبا و همچنین شهرگردی زیبا در تفلیس در اثناء صعود خاطراتی بسیار شیرین برای شما رقم خواهد زد. در این مقاله بر آن هستیم تا شما را با زیر و بم این قله بسیار زیبا که در کشور گرجستان و منطقه قفقاز قرار گرفته است آشنا کنیم.


قله کازبک، اورست کوچک

    شهرهای مدرن و پر شور و جاذبه‌های طبیعی دیدنی، کشور گرجستان را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری برای ایرانیان تبدیل کرده است. طبیعت بکر، از جمله قله‌های استثنایی این کشور، همواره مورد توجه طبیعت دوستان بوده است. یکی از این جاذبه‌ها قله کازبک است که در ادامه این مطلب از وب سایت دکوول درباره ویژگی‌های این قله و چگونگی صعود به آن می‌خوانید.

نام قله قله کازبک
ارتفاع 5047 متر (16580 فوت)
کشور گرجستان
واحد پول لاری
زبان مردم محلی گرجی
بهترین فصل صعود تابستان

همه چیز درباره قله کازبک گرجستان

    کازبک، کازبگی یا قازبگی قله‌ای ۵۰۴۷ متری در شمال شرق گرجستان و در مرز این کشور با روسیه قرار است. گرجستان کشوری کوهستانی است، چرا که بخش زیادی از رشته کوه قفقاز که در پنج کشور روسیه، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه واقع شده است، در این کشور قرار دارد. بلندترین قله‌های رشته کوه قفقاز در دو کشور روسیه و گرجستان هستند. صعود به قله کازبک که ششمین قله مرتفع رشته کوه قفقاز است و با جذابیت‌های منحصر به فردی که دارد تجربه‌ای بسیار ارزشمند برای شما به ارمغان خواهد آورد.

قله کازبک کجاست را در مقاله دکوول بخوانید

    هر چند از نظر ارتفاع قله کازبک کوتاه‌تر از قله‌های دیگری مانند دیخ تاو، شخارا، کوشتان تاو و جانگا است، اما از آنجا که برآمدگی این قله از همه قله‌های ذکر شده بیشتر است، کازبک را می‌توان دومین قله بلند رشته کوه قفقاز بعد از قله البروس روسیه دانست. برآمدگی قله کازبک ۲۳۵۳ متر است و این در کنار شکاف‌های یخی و شیب‌های تند و مسیرهای پیمایش طولانی می‌تواند به عنوان عاملی باشد که کوهنوردان علاقه‌مند به صعود به قله کازبک باشند.

    قله کازبک قله‌ای سخت و برفی است و در میان گرجی‌ها به قله یخ زده شهرت دارد. سختی و سرمای کازبک را با قله‌های هیمالیا مقایسه می‌کنند و این کوه آتشفشانی را اورست کوچک می‌نامند. به صورت کلی رشته کوه قفقاز بسیار سخت‌تر و با صلابت تر از رشته کوه‌های داخل فلات ایران است، آنقدر که بلندی قله‌های این رشته کوه باعث شده در اسطوره‌های ایرانی از این کوه‌ها با عنوان دیواره‌هایی یاد شود که جلو هجوم اقوام وحشی مانند قوم‌های عجیب و غریب یاجوج و ماجوج را می‌گرفته‌اند.

مسیر صعود به قله کازبک گرجستان

    فتح قله کازبک گرجستان آرزوی بسیاری از کوهنوردانی است که کوهنوردی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. در واقع همانطور که هر کوهنورد حرفه‌ای به این فکر می‌کند که روزی اورست، کلیمانجارو و قله‌هایی از این قبیل را فتح کند، صعود به قله کازبک را هم در برنامه خود داردقرار گرفتن اورست کوچک در همسایگی ما باعث شده هر ساله ایرانیان زیادی به قصد صعود به قله کازبک به گرجستان سفر کنند. به همین دلیل همانطور که تورهای متعددی برای مقاصد گردشگری گرجستان از جمله تفلیس و باتومی وجود دارد، تور مخصوص صعود به قله کازبک نیز به وفور یافت می‌شود.

    صعود به کازبک برای ایرانیان برنامه‌ای چند روزه است، چرا که اول باید خود را به تفلیس برسانند و از آنجا به سمت شمال شرق گرجستان یعنی مرز این کشور با روسیه حرکت کنند. این مسیر که معمولا با ماشین طی می‌شود خود زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد.

    قله کازبک کجاست؟ وقتی به روستای کازبکی رسیدید باید به سمت کلیسای گرگتی و سپس کمپ میتو حرکت کنید. بازدید از کلیسای گرگتی می‌تواند لذت بخش باشد، چرا که این کلیسا، کلیسایی قدیمی با معماری زیباست. کمپ میتو که رسیدن به آن اولین کوهنوردی جدی شما در مسیر صعود به قله کازبک را رقم می‌زند در ارتفاع ۳۶۵۰ متری قرار دارد و کوهنوردان معمولا در روز اول صعود حرکت خود را با رسیدن به آن متوقف کرده و شب را در این کمپ اتراق می‌کنند.

کلیسای گرگتی در مسیر صعود به قله کازبک از جمله جاذبه های گردشگری گرجستان است

    قسمت دوم برنامه صعود به قله کازبک که از کمپ میتو و با حرکت از سمت چپ این کمپ آغاز می‌شود، بخش سخت فتح قله است. وقتی به سمت قله حرکت می‌کنید یخچال طبیعی گرگتی را سر راه دارید و باید از کناره یک دیوار ریزشی عبور کنید. ادامه مسیر به سمت یک یخچال طبیعی دیگر به نام پلاتو است. بعد از رسیدن به این یخچال طبیعی که زیبایی آن خیره کننده است، فاصله زیادی تا قله ندارید و با ادامه دادن مسیر می‌توانید خود را به بالای قله‌ای برسانید که فتح آن یکی از سخت‌ترین و البته لذت بخش‌ترین تجربه‌های شما در کوهنوردی است. فرود از قله کمی بعد از فتح شروع می‌شود، اما این کار هم یک روزه امکان‌پذیر نیست.

    شما باید طوری برنامه‌ریزی کنید که موقع مناسب به نوک قله برسید تا زمان کافی برای بازگشت را داشته باشید. مقصد اول شما در فرود از قله کازبک همان کمپ می‌تواست که باید شب دیگری را در آن بگذرانید و بعد عملیات فرود را از سر بگیرید و به پایین کوه و بعد هم به روستای کازبکی برسید.

پیشنهاد مطالعه: صعود به قله آرارات

نکات مهم درباره صعود به قله کازبک

    کازبک با اینکه ارتفاع کمتری نسبت به قله دماوند خودمان دارد اما سردسیر و برف گیر است. در کل می‌توان رشته کوه‌های قفقاز از مناطق سردسیر و برف گیر و قله‌های مرتفع این رشته کوه از جمله قله کازبک در تمامی سال پوشیده از برف و یخ هستند. بر این اساس صعود به این قله در زمستان تقریبا غیرممکن است و کوهنوردان حرفه‌ای فصل‌های گرم و به ویژه تابستان را برای صعود به این قله انتخاب می‌کنند. تیر، مرداد و شهریور بهترین ماه‌هایی هستند که می‌توانید برای صعود به قله کازبک برنامه‌ریزی کنید.

    صعود به قله کازبک هر چند به تنهایی هم امکان‌پذیر است، اما تنها افرادی که اطلاعات، تجهیزات و مهارت کافی دارند می‌توانند به طور انفرادی این صعود را انجام دهند. صعود به این قله که سه و گاه چهار روز طول می‌کشد معمولا به طور تیمی انجام می‌شود و در میان افراد گروه صعود کننده حتما باید فردی کار بلد حضور داشته باشد که چند بار صعود به این قله را تجربه کرده است و می‌داند که در شرایط مختلف چه کارهایی باید انجام داد.

     همچنین بسیاری از افرادی که به دنبال کسب تجربه در قلل 7000 متری هستند نیز قله کازبک را برای حصول آمادگی انتخاب می‌کنند. صعود به قله کازبک می‌تواند مقدمه خوبی برای دیدن شکاف‌ها و تمرین قلل پلنگ برفی به خصوص صعود به قله لنین باشد

صعود به قله کازبک و گزارش برنامه صعود به قله کازبک از دکوول

    به دلیل سخت بودن مسیر صعود و پوشیده بودن قسمت‌های زیادی از قله کازبک با برف و یخ و همچنین شیب زیاد بخش‌هایی از مسیر صعود، افرادی که قصد دارند قله کازبک گرجستان را فتح کنند باید علاوه بر داشتن تجهیزات کاملا حرفه‌ای و مناسب، توانایی بدنی بالا و تجربه کافی در کوهنوردی را داشته باشند. بی‌شک قله کازبک اولین قله‌ای نیست که شما قصد فتح کردنش را داشته باشید. قبل از رفتن به سمت این قله باید فتح قله‌های متعدد با ارتفاعی نزدیک به قله کازبک و همچنین شرایط جوی نزدیک به رشته کوه قفقاز را تجربه کرده باشید تا عملیات صعود شما بدون مشکل انجام شود و از کوهنوردی در کوهی زیبا، منحصر به فرد و با صلابت لذت ببرید.

کلام آخر

    اغلب افرادی که گرجستان را به عنوان مقصدی برای یک سفر خارجی در نظر می‌گیرند با جاذبه‌های تفریحی تفلیس و باتومی آشنایی دارند و معمولا در سفر خود به این مناطق می‌روند. در سال‌های اخیر تبلیغات زیادی روی جاذبه‌های گردشگری تفلیس و باتومی شده و دولت گرجستان برای جذب گردشگر کارناوال‌های و مراسم فرهنگی متعددی برگزار می‌کند که باعث می‌شود افراد به فکر سفر به تفلیس یا باتومی بیفتند. این در حالی است که جاذبه‌های طبیعی گرجستان به ویژه مناطق کوهستانی و قله‌های مرتفع آن بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند و بازدید از آنها شما را سرشار از لذت می‌کند. قله کازبک یکی از این قله هاست که صعود به آن تجربه‌ای ناب و به یاد ماندنی خواهد بود.

تور قله کازبک و صعود به قله کازبک با دکوول

    مسیر رسیدن به این قله، اطراف آن و خود قله، مناظری زیبا و کارت پستالی پیش چشم شما می‌گذارد که در هیچ جای جهان نظیر آن را نمی‌بینید. سفر به گرجستان به قصد صعود به قله کازبک یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرهای شما خواهد بود و همسایگی گرجستان با کشور ما باعث می‌شود که این سفر مقرون به صرفه باشد.

    گشت و گذاری در آفرهای تورهای گردشگری نشان می‌دهد که اگر قصد داشته باشید در سفر خود به گرجستان به سمت شمال شرق این کشور یعنی قله کازبک بروید، هزینه کمتری نسبت به زمانی می‌پردازید که تفلیس و باتومی را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنید. هر چند تفلیس و باتومی جذابیت‌های خاص خودشان را دارند، اما اگر قصد شما شناخت و دیدن فرهنگ و سبک زندگی گرجی هاست، باز هم سفر به سمت قله کازبک انتخاب مناسب‌تری است. در مسیر رسیدن به قله، شما از روستاهای متعدد گرجستان عبور می‌کنید و با نوع زندگی، پوشش، غذاها و ... گرجستانی‌ها آشنا می‌شوید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

قله کازبک به ارتفاع 5047 متر که معادل با 16580 فوت می‌باشد.
قله کازبک در کشور گرجستان قرار گرفته است و بخشی از رشته کوه قفقاز به شمار می‌رود. کازبک بلندترین قله گرجستان نیست اما بی شک مهمترین و پر طرفدارترین قله کشور گرجستان به شمار می‌رود. این قله در بخش‌های شمالی گرجستان و روستای استفانی قرار گرفته است.
صعود به قله کازبک نیازمند دانش کافی برای پیدا کردن مسیر و پیمایش در یخچالی که دارای شکاف‌های فراوان است می‌باشد. قله کازبک برای صعود خود نیازمند توانایی کافی برای پیمایش طولانی مدت و همچنین پیمایش در شب دارد.
هزینه قله کازبک کاملا وابسته به خدماتی که قصد دریافت آن را دارید و همچنین هتل‌هایی که برای اقامت در گرجستان انتخاب می‌کنید دارد. به طور متوسط این قله را می‌توان با بودجه‌ای 400 دلاری صعود کرد. البته توجه کنید که اگر قصد داشته باشید با هواپیما به این سفر بروید قطعا هزینه بیشتر از این اعداد خواهد بود.
قله کازبک در بین قلل قفقاز سخت‌ترین به شمار می‌رود. برای صعود به این قله هم نیاز به تجهیزات فنی مانند کرامپون و هارنس خواهید داشت و هم باید توانایی پیمایش در شب داشته باشید.