همه چیز درباره قلعه باستانی ناریکالا

تاریخ انتشار: 1401/6/2 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/12/1

تفلیس زیبا از آن دسته شهرهایی است که به دلیل نزدیکی جغرافیایی، هزینه‌های نسبتا پایین و البته بافت شهری مدرن و فوق‌العاده‌اش، در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران ایرانی قرار گرفته است و توانسته در میان تورهای خارجی محبوببه دست آورد. در ضمن این شهر شمار زیادی جاذبه گردشگری و دیدنی‌های متنوعی دارد که یکی از مهم‌ترین این جاذبه‌ها، قلعه ناریکالا نام دارد. محال است که مسافر این شهر باشید و از این جاذبه مهم و منحصر به فرد دیدن ننمایید. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این سازه که در واقع قلعه‌ای باستانی‌ و یادگاری جالب از دوره ساسانیان است؛ بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

 


معرفی قلعه باستانی ناریکالا

    قلعه باستانی ناریکالا به معنای قلعه کوچک درست در قلب شهر زیبای تفلیس قرار دارد و جالب است بدانید که عنوان قدیمی‌ترین ساختمان شهر را هم به این قلعه نسبت داده‌اند. از بالای این قلعه شما می‌توانید کل شهر تفلیس را زیر پای خود ببینید چرا که این سازه بر بلندای یک تپه به نام متاتسمیندا ساخته شده است. قلعه باستانی ناریکالا یا دژ ناریکالا دقیقا جایی بر بلندای تپه‌های متاتسمیندا در شهر تفلیس قرار دارد و باید آن را جزو قدیمی‌ترین سازه‌های این شهر دانست. این قلعه در قرن چهارم ساخته شده است و به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری گرجستان شناخته می‌شود.

    شاید جالب باشد که بدانید قلعه ناریکالا را با نام  قلعه انتقام نیز می‌شناسند. این قلعه دو بخش احاطه شده با دیواره‌های بلند و وسیع دارد و در یک تپه شیب‌دار، در نزدکی یک جاذبه گردشگری مهم یعنی حمام گوگرد واقع شده است. متاسفانه در سال 1827 میلادی یک زلزله در این منطقه رخ داد و به قسمت اصلی دیوار این قلعه در جریان این زلزله آسیب بدی وارد شد. در حال حاضر در این قلعه کلیسایی ساخته‌اند و آن را با ناقوس‌هایی قدیمی و فوق‌العاده زیبا تزئین نموده‌اند. این کلیسا بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

    اگر قصد سفر به شهر تفلیس را دارید و به دنبال جاذبه‌ای می‌گردید که بازدید خود را از آنجا آغاز نمایید ناریکالا یکی از بهترین گزینه‌های برای انتخاب خواهد بود. یقینا زمانی که به آنجا بروید این موضوع را تایید خواهید کرد. این قلعه باستانی را در واقع باید قدیمی‌ترین ساختمان شهر تفلیس و همچنین یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های پایتخت کشور گرجستان به حساب آورد. زمانی که به این قلعه بسیار دیدنی رسیدید، احتیاجی نیست راهی سخت و در عین حال دور و طولانی را طی نمایید. به دلیل اینکه این قلعه درست در مرکز شهر تفلیس قرار گرفته و بنابراین هر جای شهر که باشید به راحتی می‌توانید به آن برسید. این بنای تاریخی بر بالای تپه‌ای به همین نام و بر روی کوه متاتسمیندا Mtatsminda جای خوش کرده است.

    پس از اینکه به بالای این کوه رسیدید؛ سراغ برج ناریکالا بروید و از آنجا به سوی شهر بچرخید و منظره فوق‌العاده‌ پیش رویتان را مشاهده کنید. یقینا تصویری شگفت‌انگیز از تفلیس در برابر چشمان‌تان نقش می بندد که تا به حال شبیه به آن را جایی ندیده‌اید. قسمتی که تعجب گردشگران را بیشتر می‌کند این موضوع است که ناریکالا قبل از آن که تفلیس بوجود آید و این چنین گسترش یابد، در قرن چهارم میلادی به دست ایرانیان ساخته شده بوده است و بعد از آن شهر تفیلس به دست پادشاه وقت گرجستان ساخته و بعدها در گذر زمان به شهری مورد توجه و بعدترها به‌عنوان پایتخت گرجستان شناخته شده است.

    بنابراین قلعه ناریکالا درواقع یک جاذبه ایرانی محسوب می‌شود که قدمتی بیش از 1600 سال دارد. معماری پارسی این سازه آن را بسیار دیدنی و جذاب کرده است. ناریکالا از ابتدای ساخت و تا سال‌ها بعد آن، نقش بسیار مهم و جدی در حفاظت از مناطق اطراف و همچنین شهر تفلیس را بر عهده داشته است.

    این نقش مهم در طول قرن‌های هفتم تا دوازدهم میلادی یعنی درست همان زمان که موضوع توسعه و رشد مطرح و مورد توجه بود و روز به روز بر وسعت و پیشرفت شهر تفلیس اضافه می‌شد و دیوارهای شهر تا نزدیکی رود کر ( Kura river ) پیش آمده بود؛ ادامه داشت و قلعه ناریکالا کنترل نظم این منطقه را در دست داشت و مهم‌تر اینکه امنیت مسیرهای تجاری اطراف رودخانه را نیز بصوت کامل تامین می‌کرد.

    با همه این اوصاف ، خود قلعه ناریکالا هم در طی تواریخ گوناگون مورد نفوذ و تسخیر قرار گرفته و دست به دست بین حکومت‌های مختلف چرخیده است. با وجود اینکه این قلعه در زمان ساسانیان ساخته شده اما بازسازی‌های متعددی خصوصا در زمان حکومت اومویان بر روی آن انجام شده است که این بازسازی‌ها بر معماری قلعه تاثیر داشته است. به طوری که با نگاهی عمیق به معماری این قلعه، نمادهای معماری اسلامی را قبل از هر سبک دیگری به وضوح تشخیص خواهید داد.

     و در انتها مهم است که بدانید، ناریکالا در این شهر در میان عموم مردم گرجی با عنوان " قلعه مادر " نیز شناخته می‌شود و به عنوان نماد باستانی و دفاعی شهر نیز حائز اهمیت است . همانطور که ذکر شد از بالای قلعه دید خوبی به شهر تفلیس خواهید داشت. بنابراین علاقمندان می‌توانند زمانی که وارد قلعه شدند، به سراغ بخش‌های مرتفع اعم از دیوارهای قلعه بروند تا دید بهتری برای تماشای داشته باشند البته توجه داشته باشید که این کار به هر کسی توصیه نمی شود و قدری خطرناک است.

    همچنین باید توجه داشته باشید که ناریکالا بر روی کوه واقع شده است و بنابراین برای پیاده‌روی باید از دامنه متاتسمیندا پایین بیایید که این مسیر شیب تندی هم دارد پس شاید بهتر باشد در این بازدید با خودتان کودک و سالمندی را همراه نبرید.

    ناریکالا با دیدنی‌های بسیاری احاطه شده که بازدید از همه آنها را می‌توانید در برنامه‌ریزی یک روزه خود جای دهید. خوشبختانه از آنجایی که این جاذبه‌های پرطرفدار فاصله بسیار کمی با یکدیگر دارند، می‌توانید این مسافت را با پای پیاده طی کنید و همچنین به عنوان گردشگر، به شما عزیزان توصیه می‌کنیم که سعی نمایید برای بازدید روشنی روز را انتخاب کنید و پیش از تاریک شدن هوا این منطقه را ترک نمایید. در ادامه برخی از جاذبه های گردشگری اطراف قله را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

همه چیز درباره قلعه باستانی ناریکالا را در دکوول بخوانید.

کلیسای سنت نیکلاس ( St. Nicholas church )

    یکی از جاذبه مهم یا شاید بهتر باشد که بگوییم مهم‌ترین جاذبه که در قلعه ناریکالا می‌توان از آن بازدید کرد؛ کلیسای کوچک سنت نیکلاس است. قدمت این کلیسای به قرن 12 میلادی بر می‌گردد، یعنی درست هنگامی که شاه داویت چهارم حاکم تفلیس بوده است. شاید جالب باشد که بدانید این کلیسا پستی و بلندی‌های زیادی را در طول حیاتش تجربه کرده است. از میاناین فراز و نشیب‌ها می‌توان به یک زلزله در سال 1827 میلادی و یک آتش‌سوزی اشاره نمود که باعث تخریب این کلیسا شدند.

    در کاوش‌هایی که در سال 1966 میلادی انجام شد، تعدادی لوح مذهبی کلیسا پیدا کردند و در نهایت کار بازسازی کلیسای سنت نیکلاس در طی تاریخ 1996 آغاز و تا سال 1997 ادامه یافت. پس از این بازسازی این کلیسا را به روزهای اوج خود بازگشت. کلیسای سنت نیکلاس سه ورودی در جهت‌های مختلفی دارد. هنگامی که شما وارد آن می شوید با حکاکی‌های جالب توجه و زیبایی بر روی دیوار روبرو خواهید شد و همچنین بر روی دیوارهای این کلیسای کوچک، نقاشی‌هایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان را خواهید دید که قطعا دوربین را برداشته و چند عکس از این همه زیبایی می‌گیرید .

    در نهایت اطراف این قلعه زیبا جاذبه‌های متعددی انتظار شما را می‌کشد که می‌توانید از آنها نیز در یک روز بازدیدی داشته باشید : کلیسای ارمنی سنت جرج ( Saint George Armenian Cathedral ) که در فاصله 87 متری قلعه ، مسجد جامع تفلیس ( Jumah Mosque ) در فاصله 400 متری قلعه ، حمام های گوگردی تفلیس ( Sulfur Baths Tbilisi ) در فاصله 400 متری و همچنین تندیس کارتلیس ددا ( Kartlis Deda ) در فاصله 500 متری و باغ گیاه شناسی ملی گرجستان ( National Botanical Garden of Georgia ) در فاصله 700 متری و در نهایت تندیس کارتلیس ددا ( Kartlis Deda ) در فاصله 500 متری قلعه زیبای ناریکالا؛ بخش‌هایی از این جاذبه‌هاست.

درباره کلیسای سنت نیکلاس در دکوول بخوانید.

دسترسی به قلعه ناریکالا

    همانطور که در بالا هم ذکر شد قلعه ناریکالا در مرکز شهر تفلیس واقع شده است، پس بنابراین به راحتی می‌توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو ، اتوبوس و تاکسی خود را به این قلعه برسانید. یکی از جالب‌ترین راه‌هایی که برای دسترسی به ناریکالا می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم، استفاده از تله کابین تفلیس است که برای استفاده از آن باید خود را به بوستان رایک ( Rike Park ) که درست در آن سوی رودخانه کر قرار دارد؛ برسانید و بعد از آن تنها با پرداخت 2 لاری سوار بر تله کابین تفلیس شوید.

    سوار بر این تله کابین شوید و در نزدیکی قلعه پیاده شوید. در صورتی که بخواهید برای بازگشت هم از همین راه استفاده نمایید، در مجموع کارتی با شارژ 5 لاری گرجستان همان ابتدا به شما داده خواهد شد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره قلعه باستانی ناریکالا هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به آن حرف زدیم. این قلعه را باید یکی از مهم‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های شهر تفلیس دانست که در لیست اکثر کسانی که به این شهر سفر می‌کنند؛ قرار دارد. اگر نکته دیگری درباره قلعه ناریکالا وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این قلعه را دارید؛ آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید