همه چیز درباره شهر غاری واردزیا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر قصد سفر به کشور زیبای گرجستان را دارید و دوست دارید در طول این سفر بیشتر درباره تاریخ این سرزمین بدانید؛ پیشنهاد می‌شود سری به شهر غاری واردزیا بزنید. این شهر را باید بخشی از میراث ملی کشور گرجستان دانست. این شهر که پر از بناهای تاریخی و طبیعی است و در طول سال گردشگران بیشماری را به سوی خود جذب می‌کند. در این منطقه درواقع طبیعت و تاریخ با یکدیگر هم دست شده‌اند و فضایی تماشایی را به پدید آورده‌اند. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره این شهر تاریخی زیبا که جاذبه‌های طبیعی فراوانی هم دارد بررسی کنیم. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این شهر بدانید؛ با دکوول تا انتهای این نوشته همراه شوید.


معرفی شهر غاری واردزیا

    واردزیا شهری سنگی و کهن، در قلب یک کوهستان است که هنگام حمله مغول‌ها به گرجستان، برای ایمن ماندن از خطر ساخته شده و درحال حاضر یکی از جاهای دیدنی این کشور به شمار می‌رود. نمای بیرونی این شهر در گذشته به صورتی طراحی شده بود که قابل تشخیص و دسترسی دشمنان نباشد. ورودی این شهر به شکل یک تونل مخفی در حوالی رود متکواری طراحی شده بود و برای تامین امنیت بیشتر دور تا دور شهر را سدهای دفاعی گذاشته بودند. جدا از این سدهایی طبیعی و غیر طبیعی مانند دره‌ها و یا صخره‌های غیر قابل عبور در مسیر شهر واردزیا، همیشه تعدادی سربازان هم از این شهر پاسبانی می‌کردند.

    دامنه‌های کوه حاصل‌خیر هستند و به همین دلیل امکان کشت و زرع برای ساکنان این منطقه فراهم بوده و هست. غار واردزیا که ملکه تامار دستور ساخت آن را صادر کرده، از جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود که در کوه اوروشتی و در جنوب گرجستان قرار دارد. در این شهر سنگی شش هزار واحد مسکونی، سکونت‌گاه پادشاه و کلیسا وجود دارد. از آنجایی که این شهر در نزدیکی ساحل رودخانه متکواری قرار گرفته است، در نهایت توانست از حملات مغولان جان سالم به در ببرد. اما در سال 1283 زلزله‌ای در این منطقه رخ داد که باعث شد قسمت‌هایی از شهر دچار تخریب شود. اما همچنان هم جاذبه های گردشگری زیادی برای بازدید گردشگران در این شهر سنگی وجود دارد.

    به هر گوشه از این شهر غاری که نگاه کنید، فکر اینکه چگونه در گذشته چنین بنایی در دل سنگ‌های سخت کوهستان توسط عده‌ای از مردم ایجاد شده است شما را شگفت‌زده خواهد کرد. طبقه‌های زیرین و سالن‌های غار واردزیا با حفاری در عمق زیاد ایجاد شده‌اند. حفاری‌ها به گونه‌ای است که انگار سنگ در دستان گرجی‌ها به نرمی گل شکل گرفته و اتاق‌ها و سالن‌ها را در این سنگ‌ها ساخته‌اند.

    این سکونت‌گاه غاری با اینکه ساخته دست انسان است، مانند طبیعت اطرافش بکر به نظر می‌آید و مطمئنا برای لحظاتی فراموش خواهید کرد که این فضا در حدود هزار سال پیش به دست انسان‌ها ساخته شده است. اگر علاقمند به ماجراجویی و سفرهای تاریخی هستید بازدید از این مکان تاریخی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

درباره شهر غاری واردزیا در دکوول بخوانید.

منطقه های  مختلف شهر واردزیا

    این شهر سنگی در اصل در طول چند مرحله و در زمان حکومت پادشا‌ه‌هان مختلف ساخته و تکمیل شده است. در این شهر سنگی شماری کلیسا و اتاق‌ها برای استراحت راهبان وجود دارد، همچنین اتاق‌های مسکونی، سالن اجتماعات، سکونت‌گاه ملکه تامار، اتاق پذیرایی و حتی داروخانه بخش‌های دیگر این شهر سنگی بزرگ و شگفت‌انگیز را تشکیل می‌دهند. در این شهر  انبارهای متعددی برای نگهداری آذوقه و غذای ساکنان شهر وجود دارد و همچنین نانوایی و اجاق پخت نان از دیگر بخش‌هایی هستند که نشان می‌دهند در این منطقه شهری با تمام امکانات وجود داشته است.

کلیسای تعهد

    در این شهر غاری، یک کلیسا به نام کلیسای تعهد وجود داشته است که به نظر می‌رسد آن را در سال 1180 ساخته‌اند. زمانی که عثمانی‌ها به این منطقه نفوذ کردند؛ این کلیسا تقریباً متروکه و بدون استفاده باقی ماند. در بخش بیرونی این بنا برجی بلند با ناقوس وجود دارد. همچنین قسمت‌های مختلف این سازه خصوصا دیوار‌های آن با نقش‌ها و کتیبه‌هایی تزیین شده‌اند که هر کدام از این نقاشی‌ها تمثالی را به تصویر کشیده است. این نقاشی‌ها را می‌توان نشان‌دهنده اهمیت ظهور و پیشرفت دیوارنگاره در قرون وسطایی دانست.

    برای مثال، تمثالی از ملکه تامار و کتیبه‌ای به این مضمون که "خدا به او عمر طولانی عنایت کند" وجود دارد. نقاشی‌های دیواری از سال 2012 به این سو توسط چند مرکز از جمله مؤسسه ملی حفظ میراث گرجستان مورد حفاظت قرار گرفتند. این کلیسا را باید یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر واردزیا گرجستان دانست، این مکان در زمان ملکه تامارمیزبان جشن‌های پیروزی بوده است.

    این کلیسا را باید مرکز روحانی – معنوی و کانون تاریخی این محل دانست که از دل صخره تراشیده شده است. دیوارهای سنگی این کلیسا ۲۷ فوت در ۴۸ فوت است و به ارتفاع آن به ۳۰ فوت می‌رسد. روی دیوار شمالی کلیسا، تمثالی از راتی سوراملی وجود دارد که همراه با این تمثال کتیبه‌ای نیز با دیده می‌شود که مضمون کتیبه به این شرح است: «خدایا، این هدیه را از بنده ات راتی بپذیر… که او این کلیسا را برای رضای تو تزئین کرده‌است»

    روی همان دیوار (دیوار شمالی) تمثال‌های از مؤسسان سلطنتی، گیورگی سوم و ملکه تامار نیز دیده می‌شود. اما همراه تمثال گیورگی کتیبله‌ای وجود ندارد و این موضوع نشان دهنده این است که تاریخ این نقاشی‌ها بین مرگ گیورگی در سال ۱۱۸۴ و ازدواج تامار در سال ۱۱۸۶ بوده‌ است. همچنین نقاشی‌هایی از حوادث مهم زندگی عیسی در این کلیسا وجود دارند که دیوارهای زیر زمین و همچنین دیوارهای بالایی را پوشانده‌اند. این نقاشی‌ها با بشارت جبرئیل به مریم مقدس آغاز شده است. در قسمت پایینی دیوارها هم می‌توان تصاویر قدیسان را دید. دسترسی به این بخش راحت‌تر از سایر بخش‌هاست.

درباره کلیسای تعهد در شهر واردزیا در دکوول بخوانید.

معماری شهر غاری واردزیا

    حفاری‌های مربوط به دوره برقراری اتحاد بین جمهوری‌های موسوم به شوروی، نشان می‌دهند که واردزیا در عصر برنز مسکونی بوده ‌است و این مسئله نشان دهنده تأثیر و نفوذ فرهنگ منطقه تریالتی گرجستان در این منطقه بوده ‌است. مراحل ساختمانی در واردزیا اینگونه مشخص می‌شود:

  • مرحله اول: زمان سلطنت گیورگی سوم (۱۱۵۶ – ۱۱۸۴) م، در این مرحله زمانی، این مکان در معرض دید قرار داشته و اولین غار به منظور سکونت حفر شده‌ است.
  • مرحله دوم: حد فاصل مرگ او (گیورگی سوم) و ازدواج جانشین او ملکه تامار در سال ۱۱۸۶ م، یعنی زمانی که کلیسای تعهد با کنده‌کاری و سنگ‌تراشی‌ها، تزئین شد.
  • مرحله سوم: از آن تاریخ (۱۱۸۶ م) تا زمان جنگ باسیان در سال ۱۲۰۳ را شامل می‌شود که در این مدت خانه‌های مسکونی در این شهر سنگی ساخته شد که از آنها برای استحکامات دفاعی، محل ذخیره کردن آب و شبکه آبیاری استفاده می‌کردند.
  • مرحله چهارم: یک دوره زمانی برای بازسازی جزئی بناها بود، چرا که زمین لرزه سال ۱۲۸۳ خسارات بزرگ و مهیبی زده شد.

وضعیت امروزی واردزیا

    بعد از زلزله، حصارهای بیشتر اتاق‌ها و سالن‌ها فرو ریخت و این اتاق‌ها که تا قبل از آن نمایان نبودند دسترسی به این مکان‌ها راحت‌تر شد. قسمت‌های مختلف این شهر را از بیرون با نرده‌های فلزی امن کرده‌اند تا گردشگران هنگام بازدید و تماشا دچار حادثه نشوند و خطری تهدیدشان نکند.

نحوه دسترسی به شهر غاری واردزیا

    سفر به این شهر تاریخی و تماشای خانه‌های غاری در حدود یک روز زمان نیاز دارد. به دلیل اینکه در محوطه اطراف کافه و رستورانی وجود ندارد، بهتر است همراه خود خوراکی و نوشیدنی ببرید و عازم یک ماجراجویی جذاب شوید. جهت دسترسی به این جاذبه می‌توانید یکی از سه مسیر زیر را انتخاب کنید:

  • شهر آخالتسیخه: از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و به غاری واردزیا بروید.
  • برجومی: اگر مبدأ حرکت شما برجومی باشد، با استفاده از تاکسی پس از دو ساعت به آنجا خواهید رسید.
  • تفلیس: ابتدا به شهر آسپیندزا بروید و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این شهر برسید.

    پیشنهاد می‌شود برای اینکه از گردش در قسمت‌های مختلف این شهر غاری خسته نشوید، لباس سبک و کفش راحت داشته باشید. همچنین برای جلوگیری از آسیب نور آفتاب حتماً از کلاه یا ضد آفتاب استفاده کنید.

درباره ویژگی های شهر واردزیا و معماری آن در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره شهر غاری واردزیا هر آنچه که لازم بود درباره این شهر سنگی که هزاران سال قدمت دارد و در زمان حمله مغول در کشور گرجستان ساخته شده است، بدانید را بیان کردیم. ابتدا به معرفی این شهر پرداختیم سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره غاری واردزیا وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جاذبه تاریخی را دارید؛ تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها