راهنمای بازدید از منزل رئیس علی دلواری

زمان مطالعه: 5 دقیقه

رئیس علی دلواری یکی از شخصیت‌های مهم تاریخی در ایران است. او را به عنوان یک مبارز مشروطه‌خواه و مهم‌تر از آن رهبر قیامی که در تنگستان جنوب علیه بریتانیا شکل گرفت، می‌شناسند. مردم جنوب کشور، خصوصا بوشهری‌ها نگاه ویژه‌ای به این شخصیت ملی دارند و همیشه یاد و خاطره‌اش را بزرگ می‌شمارند. بنابراین طبیعی است که منزل او به عنوان یک جاذبه تاریخی و مهم در بوشهر شناخته شود و مردم بوشهر با حفظ آن سعی کنند نام رئیس علی دلواری را زنده نگهدارند.


منزل رئیس علی دلواری

    در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره خانه این شخصیت ملی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی مختصر رئیس علی دلواری خواهیم پرداخت، سپس این مساله را بررسی می‌کنیم که منزل رئیس علی دلواری کجاست. در مرحله بعدی به بررسی مختصر تاریخچه و معماری این بنا خواهیم پرداخت و در نهایت نیز نکات مهم دیگر درباره این جاذبه گردشگری را بررسی خواهیم کرد.

رئیس عای دلواری یک مشروطه خواه بود که برای آرمانهایش بسیار تلاش کرد اطلاعات کامل را در دکوول بخوانید.

    اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه هستید، درباره شخصیت رئیس علی دلواری کنجکاوید و یا قصد سفر به شهر زیبای بوشهر و بازدید از این جاذبه را دارید، این مطلب مخصوص شماست. بنابراین تا انتهای آن با وب سایت دکوول همراه باشید.

رئیس علی دلواری کیست؟

    جنوب ایران روزهای خوب و بد زیادی را دیده است. کشورهای استعمارگر زیادی بوده‌اند که چشم به این خاک پاک داشته‌اند و دارند، اما مردم غیور جنوب همیشه در برابر این اشتغال‌گری‌ها مبارزه کرده‌اند و اجازه نداده‌اند به راحتی خاکشان به دست بیگانه بیافتد. داستان تنگستان و رئیس علی دلواری به گوش همه ایرانی‌ها آشناست. رئیس علی دلواری یک مبارزه مشروطه‌خواه بود اما نامش بیشتر به خاطر رهبری قیام مردم تنگستان در برابر انگلیسی‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است.

    زمانی که او جوان بود انگلیسی‌ها جنوب ایران را به استعمار خود درآورده بودند. او قیامی را بر علیه آنها در تنگستان رهبری کرد که هفت سال به طول انجامید. در این هفت سال او و هم‌رزمان شجاعش دو هدف را دنبال می‌کردند. هدف اولشان پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان بود و هدف دومشان هم جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران. در نهایت در جریان یکی از این نبردها یک نفوذی به نام  غلامحسین تنگکی، این قهرمان ملی را از پشت سر مورد هدف گلوله قرار دارد و کتاب زندگیش را در 33 سالگی بست.

منزل رئیس علی دلواری کجاست؟

    در پاسخ به این سوال که خانه رئیس علی دلواری کجاست؟ باید گفت این جاذبه تاریخی در بوشهر، تنگستان، بخش دلوار قرار دارد و در حال حاضر به موزه‌ای تبدیل شده است که زندگی این قهرمان ملی را به نمایش می‌گذارد. ساخت این خانه مربوط به زمان حکومت قاجاریه در ایران است. خانه رئیس علی دلواری در جنوب شرقی شهر دلوار قرار گرفته است. بازماندگان رئیس علی تصمیم گرفتند این خانه را به سازمان میراث فرهنگی اهدا کنند و سازمان میراث فرهنگی هم خانه این قهرمان را به موزه‌ای درباره او تبدیل کرد.

منزل رئیس علی دلواری یکی از مشروطه خواهان که در بوشهر زندگی میکرده است، اطلاعات کامل در دکوول بخوانید.

    این خانه حدود چهار هزار متر مساحت دارد و زمان ساختش را به سال 1286 هجری قمری نسبت می‌دهند. از ویزگی‌های این سازه می‌توان دیوارهای کوتاه و سفیدش اشاره کرد که نمادی از دوره مشروطه است. این مکان روزگاری خانه رئیس علی بوده است و امروز هم که به عنوان موزه از آن استفاده می‌کنند، سناد تاریخی نبرد جنبش دشتستان و همچنین سلاح‌های جنگی آنان در آن نگهداری می‌شود و مردم هم می‌توانند به بازدید از آنها بپردازند.

    در بخش دیگری از این موزه تندیس‌های رئیس علی دلواری و یارانش در محل جلسات را نگه می‌دارند. شما همچنین در جریان این بازدید می‌توانید وصیت‌نامه، سوگندنامه و مجموعه‌ای از تمبرهای قدیمی و وسایل خانه رئیس علی دلواری را نیز مشاهده نمایید.

مختصری از تاریخچه و معماری منزل رئیس علی دلواری

    همانطور که ذکر شد ساخت این خانه به دوره حکومت قاجارها در ایران باز می‌گردد. این خانه در تاریخ 16 آذر 1376 به ثبت ملی رسیده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید همایون شهنواز که سازنده سریال دلیران تنگستان بود در همین خانه به خاک سپرده شده است. این سریال در سال 1353 از تلویزیون پخش شد. تاریخچه این سازه با بخش مهمی از تاریخ جنوب کشور گره خورده و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است. شاید جالب باشد که بدانید، این خانه روزهای مشروطه، روزهای جنگ جهانی و روزهای استعمار را دیده است.

درباره معماری خاص و زیبای منزل رئیس علی دلواری در دکوول بخوانید.

    کسانی که دوست دارند بیشتر درباره معماری این خانه بدانند قطعا در اولین برخوردش دیوارهای سفید و کوتاه که نمادی از دوره مشروطه است را خواهد دید. در و پنجره‌هایی که در این سازه وجود دارد از جنس چوب است و رنگ تیرشان تضاد بسیار زیبایی با رنگ روشن دیوارها ایجاد می‌کند. وقتی از درگاه وارد خانه می‌شوید دو ستون را خواهید دید، سپس با دو بخش شبیه به هم در راست و چپ رو به رو می‌شوید.

    در هر کدام از این بخش‌ها راهروهایی وجود دارد که بازدیدکنندگان را به بخش‌های مختلف خانه راهنمایی می‌کنند. این خانه بزرگ دارای 23 اتاق و هفت بخش مختلف است. این خانه را با گچ‌بری‌های زیبا و شیشه‌های رنگی تزئین شده است. همچنین وجود باغچه‌های زیبا با درختان نخل حیاط خانه را دل‌انگیز کرده است. در حیاط همچنین گلابدانها و چراغهای لاله نیز وجود دارند. در حال حاضر نیز تندیس‌هایی از رئیس علی و دیگر دلیران تنگستان به حیاط اضافه شده است.

نکات مهم درباره منزل رئیس علی دلواری

  • شما می‌توانید همه روزه به جز روزهای تعطیل رسمی و ایام سوگواری از این جاذبه تاریخی که امروزه به موزه رئیس علی دلواری تغییر کاربردی داده است بازدید کنید.
  • ساعات بازدید از این مجموعه در فصل‌های بهار و تابستان ساعت هشت صبح تا 18 بعد از ظهر و در فصل‌های پاییز و زمستان تا ساعت 16 بعداز ظهر است.
  • مسیر دسترسی به این موزه از طریق آدرس بوشهر، تنگستان، بخش دلوار امکان‌پذیر است.
  • اگر برای بازدید از موزه رئیس علی دلواری به دلوار رفتید، حتما زمانی هم برای بازدید از دیگر جاذبه‌های این شهر مانند سواحل دلوار، گورستان لنج‌های دلوار و... نیز دیدن کنید. در ادامه بیشتر درباره این جاذبه‌ها حرف خواهیم زد.
  • برای بازدید از این جاذبه گردشگری باید از گیشه بلیط تهیه نمایید.

جاذبه های گردشگری نزدیک به منزل رئیس علی دلواری

    اگر گذرتان به دلوار خورد جاذبه‌هایی در این شهر وجود دارد که بازدید از آنها لذت سفرتان را دو چندان می‌کند. در ادامه برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

گورستان لنج های دلوار

    این گورستان را باید یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های دلوار دانست. این گورستان لنج‌ها درواقع یک اسکله قدیمی است که تعداد زیادی لنج‌های قدیمی در آن به گل نشسته است. این جاذبه را باید یک جاذبه فرهنگی_تاریخی دانست که شما با بازدید از آن می‌توانید اطلاعات زیادی درباره دلوار به دست آوردید.

یکی از جاذبه های گردشگری نزدیک به منزل رئیس علی دلواری گورستان لنج هاست اطلاعات بیشتر در ددکوول بخوانید.

سواحل دلوار 

    اما حیف است که تا دلوار بروید و سری به سواحل زیبای آن نزنید. درواقع این سواحل مرز میان دلوار و خلیج فارس محسوب می‌شوند. ترکیب درختان نخلی که در نزدیکی دریا قرار دارند و شن‌های ساحل این منطقه را زیباتر کرده‌اند. از میان سواحل دلوار پارک ساحلی شهرت و محبوبیت بیشتری میان بومیان و گردشگران دارند.

یکی دیگر از جاذبه های استان بوشهر سواحل دلوار است که در نزدگی منزل رئیس علی دلواری است اطلاعات بیشتر را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از منزل رئیس علی دلواری هرآنچه را باید درباره این جاذبه گردشگری بدانید، بیان کردیم. حالا آماده بازدید از این جاذبه هستید. توجه داشته باشید که این موزه یک جاذبه تاریخی محسوب می‌شود، بنابراین دقت کنید که هیچگونه آسیبی به بافت تاریخی این خانه وارد ننمایید تا آیندگان نیز بتوانند مانند ما از این موزه بازدید کنند و درست‌هایی از تاریخی که بر بر این سرزمین گذشته را فرا بگیرند.

    در این نوشته ابتدا به معرفی مختصر رئیس علی دلواری پرداختیم و پس از آن اطلاعاتی درباره تاریخ و معماری و... این جاذبه را در اختیار خوانندگان قرار دادیم اما اگر قصد بازدید از این جاذبه را داشتید بهتر است قبل از بازدید کمی بیشتر درباره رئیس علی دلواری و دلاوران تنگستان اطلاعات کسب کنید تا بازدیدتان لذت‌بخش‌تر شود. اگر نکته دیگری درباره منزل رئیس علی دلواری در بوشهر وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.