قله سنبران

زمان مطالعه: 7 دقیقه

قله سنبُران نام مرتفع‌ترین قله‌ی رشته کوه اشترانکوه است و بعد از دنا و زردکوه سومین رشته کوه مرتفع زاگرس محسوب می‌شود. ارتفاع قله‌ی اصلی از ٤١٥٠ متر و مسیر صعود به آن قله از استان لرستان و شهرستان ازنا روستای دربند و سپس روستای طیان و مسیر پاکوب برای صعود این قله مشخص است. با ما همراه باشید تا به بررسی کامل قله سنبران بپردازیم.


 قله سنبران

    یکی دیگر از قله‌های بلند در ایران و بلندترین قله استان لرستان سنبران San Boran نام دارد که از بلندترین قله‌های رشته کوه زاگرس نیز به حساب می‌آید. این قله که 4150 متر ارتفاع دارد یکی از قله‌هایی است که در پروژه سیمرغ نامش ذکر شده و کسانی که می‌خواهند این پروژه را انجام دهند باید قله سنبران را نیز فتح نمایند. معمولا تیم‌های کوهنوردی که هنوز کاملا حرفه‌ای نشده‌اند، برای صعود به قله سنبران باید یک برنامه‌ریزی دو روزه داشته باشند و شب را در جانپناه بمانند اما تیم‌های حرفه‌ای‌تر می‌‌توانند صعود به قله سنبران را یک روزه هم انجام دهند. مساله‌ای که اهمیت دارد این است که برای صعود به این قله حتما باید با یک تیم کوهنوردی همراه شوید.

    در مطلب قله سنبران قصد داریم زیر و بم این قله که در استان لرستان قرار دارد بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره مسیرهای دسترسی و اطلاعات مهم دیگر درباره آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد صعود به این قله را دارید و به همین منظور می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

سنبران

ارتفاع

4150 متر

استان

لرستان

موقعیت

شهرستان ازنا، روستای دربند

معرفی قله سنبران

    قله سنبران، بلندترین قله در رشته کوه اشترانکوه و از مهمترین قله‌های رشته کوه زاگرس است که در استان لرستان، شهرستان ازنا قرار دارد. در واقع این قله در رشته کوه زاگرس قرار گرفته و پس از دنا و زردکوه باید آن را سومین قله بلند زاگرس دانست. برای صعود به این قله کافی است خود را به شهرستان ازنا و روستای دربند برسانید. اگر می‌خواهید با قطار سفر کنید می‌توانید در ایستگاه قطار دربند پیاده شوید و این کوهپیمایی را آغاز نمایید.

    اگر چه مسیر صعود به سنبران خصوصا در زمستان کمی سخت است اما اگر از کوه‌نوردانی که این مسیر را طی کرده‌اند سوال کنید، اعتراف خواهند کرد که یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوری در ایران را طی کرده‌اند. زمانی هم که به قله برسید دریاچه گهر را زیر پایتان خواهید دید زیرا این قله به دریاچه گهر مشرف است. مسیر دسترسی به قله سنبران هم از راه بزرگراه اصفهان به لرستان امکان‌پذیر است و هم از سمت تهران از طریق شهرهای اراک و ازنا. همچنین کسانی که می‌خواهند از تهران به سوی این مسیر بیایند می‌توانند از طریق خط راه آهن سوار قطار تهران به اهواز شوند و در ایستگاه دربند از قطار پیاده شوند.

    درباره وجه تسمیه سنبران باید گفت مردم بومی این منطقه اعتقاد دارند که سنبران در زبان محلی‌شان، سنگ سفت و سخت و بران معنی می‌شود و به همین دلیل هم این نام محلی را روی این قله گذاشته‌اند. در مسیر صعود به قله سنبران دو جانپناه خواهید دید. جانپناه اول گل گل نام دارد که در کنار چشمه‌ای به همین نام قرار گرفته است و حدود 60 نفر ظرفیت دارد.

درباره وجه تسمیه اسم سنبران و پناهگاه‌های قله سنبران در پایگاه داده دکوول بخوانید.

    این جانپناه در ارتفاع 2700 متری قرار گرفته است. جانپناه بعدی در این مسیر چال کبود نام دارد که آن را در ارتفاع 3650 متری ساخته‌اند. این جانپناه در دره یخچالی واقع شده و به برخی از قله‌های مرتفع اشترانکوه مشرف است.

جغرافیای قله سنبران

    در تمام ایام سال و در هر چهار فصل می‌توانید راه صعود به قله سنبران را پیش بگیرید. در مسیر این صعود چشمه‌های چهار فصلی را خواهید دید که در همه فصل‌ها آب دارند. اما بهتر است فصل زمستان را برای صعود انتخاب نکنید تا ایمنی کافی در برنامه خود داشته باشید. زمستان را می‌توان فصلی دانست که صعود به قله سنبران نیاز به توانایی زیاد و دانش فنی کافی دارد. بنابراین بهترین زمان صعود به این قله چه از نظر زیبای طبیعت اطراف و چه از نظر آب و هوایی اواخر بهار تا اوایل تابستان است.

    درباره پوشش گیاهی این منطقه باید گفت، اشترانکوه دارای میزان زیادی پسته کوهی است. جدا از پسته کوهی این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی است و از دیگر گیاهانی که در آن می‌روید می‌توان به گون، ریواس و استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط وگل‌های طبیعی و خودرو اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که با تغییر ارتفاع پوشش گیاهی نیز تغییر می‌کند.

پوشش گیاهی منطقه سنبران و همچنین ارتفاع قله سنبران را در دکوول بخوانید.

    درباره پوشش جانوری منطقه نیز باید این منطقه را غنی دانست. از میان حیواناتی که در قله سنبران و اطراف آن زندگی می‌کنند می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ و گرندگانی همچون عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اکثر حیوانات موجود در این منطقه تحت حفاظت محیط زیست هستند.

    قله سنبران جزو رشته‌ کوه‌های زاگرس است و جاذبه‌های طبیعی فراوانی اطرافش وجود دارد. اگر برای صعود به این قله برنامه‌ریزی کردید، حتما سری هم به جاذبه‌های گردشگری اطراف این قله بزنید. همانطور که در بالا هم ذکر شد زمانی که به قله برسید دریاچه گهر را از آن بالا خواهید دید.

مسیر صعود به قله سنبران در دکوول بخوانید

مسیرهای صعود به قله سنبران

    برای صعود به قله سنبران نیز مانند هر قله دیگری مسیرهای متعددی وجود دارد که در ادامه به یکی از متداول‌ترین این مسیرها یعنی مسیر شمالی اشاره خواهیم کرد اما قبل از آن بهتر است کمی درباره سختی مسیر این کوهنوردی صحبت کنیم. صعود به این قله معمولا در یک برنامه‌ریزی دو روزه انجام می‌شود و کوهنوردان شب را در یکی از جانپناه‌ها می‌مانند اما برای کوهنوردان حرفه‌ای و کسانی که می‌خواهند برنامه‌ای فشرده داشته باشند؛ امکان صعود یک روزه این قله نیز وجود دارد.

    توجه داشته باشید که صعود به این قله در زمستان ممکن است خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. سرمای وحشتناک هوا، ریزش و حجم بسیار بالای برف و امکان وقوع بهمن، متغیر بودن شرایط جوی ارتفاعات و بوران‌های بسیار شدید همراه با کاهش دید و وجود یخچال‌هایی که عبور از آنها کار خطرناکی است، بخشی از این مخاطرات را تشکیل می‌دهند.

مسیر صعود به قله سنبران در دکوول بخوانید و با ما همراه باشید.

مسیر شمالی

    مسیر شمالی صعود به قله سنبران از روستای طیان- جانپناه گل گل، چال کبود، قله سنبران می‌گذرد. در این مسیر باید خود را به روستای طیان برسانید و از آنجا کوهنوردی را آغاز کنید. اولین کار رسیدن به جانپناه گل گل است. پس باید به سمت شمال حرکت کنید. پس از استراحت در این جانپناه مسیر خود را ادامه دهید تا به جانپناه چال کبود برسید. یک شیب خطرناک در راهتان است که باید از آن عبور کنید. پس از این شیب مسیر را به سمت شمال ادامه دهید تا به جانپناه برسید.

    بیشتر کوهنوردان تصمیم می‌گیرند شب را در این جانپناه بمانند و فردا صبح به مسیر خود ادامه دهند. اگر شما هم چنین تصمیمی دارید امکانات لازم برای کمپ شبانه را همراه خود داشته باشید. مسیر شمالی در واقع رایج‌ترین مسیری است که برای صعود به این قله وجود دارد و اکثر باشگاه‌های کوهنوردی ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند. به طور میانگین 6 تا 9 ساعت زمان لازم است تا به قله برسید. البته این محاسبه مربوط به شرایط جوی مساعد است. در صورتی که شرایط جوی مساعد نباشد ممکن است زمان بیشتری برای رسیدن به قله نیاز داشته باشید.

آب و هوای قله سنبران و همچنین صعود به قله سنبران با دکوول

کلام آخر

    در مطلب قله سنبران هر آنچه را که لازم بود درباره بلندترین قله استان لرستان بدانید بیان کردیم. رایج‌ترین مسیر صعود به این قله را به شما معرفی کردیم و بهترین زمان صعود به قله را نیز یادآورد شدیم. همچنین مختصری از جغرافیای این منطقه نیز در بالا آورده شد. حالا دیگر می‌توانید برای صعود به این قله برنامه‌ریزی کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید یک کوهنوردی دو روزه داشته باشید یا یک روزه.

    در صعود به قله سنبران سه نکته را نباید فراموش نمایید. نکته اول اینکه کوهنوردی یک ورزش گروهی است. بنابراین اگر قصد صعود به سنبران را دارید، با یک باشگاه حرفه‌ای کوهنوردی همراه شوید. نکته دوم اینکه قله سنبران و تمام مناطق اطراف آن جزو دارایی‌‍‌هایی طبیعی کشورمان هستند. این منطقه زیستگاه شمار زیادی گیاه و جانور است بنابراین در جریان این کوهپیمایی هیچگونه آسیبی به این طبیعت وارد ننمایید. بهتر است یک کیسه زباله همراه خود داشته باشید که زباله‌های خود را در ان بریزید و به جای رهایی در طبیعت با خود بگردانید.

    نکته سوم که باید یادآوری شود این است که حتما قبل از شروع کوهنوردی وسایل لازم برای این کار را تهیه کنید، لباس مناسب بپوشید و یک دست لباس مناسب نیز همراه خود داشته باشید تا در طول مسیر با مشکلی رو به رو نشوید. اگر نکته دیگری درباره قله سنبران وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از ان استفاده نمایید.
سوالات متداول شما

با توجه به توانایی که شما دارید هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان امکان صعود یک روزه به قله سنبران وجود دارد. باید توجه داشته باشید که شرایط هوایی، آمادگی جسمانی و تجهیزاتی خود را برای چنین صعودی آماده کنید.
درباره وجه تسمیه سنبران باید گفت مردم بومی این منطقه اعتقاد دارند که سنبران در زبان محلی‌شان، سنگ سفت و سخت و بران معنی می‌شود و به همین دلیل هم این نام محلی را روی این قله گذاشته‌اند.
این قله زیبا و سرسخت در شهرستان ازنا و در روستای دربند واقع شده است و دامنه‌های جنوبی این کوهستان زیبا دریاچه گهر را در آغوش گرفته است.