کاخ و محوطه کرملین

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ساختمان‌های زیادی به نام کرملین در روسیه وجود دارد اما منظور از محوطه کرملین مسکو همان کاخ کرملین مشهوری است که در روسیه به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شود. تصویرهایی که از این سازه وجود دارد. یک بنا با دیوارهای قرمز رنگ که برج و باروهای زیبایی دارد را نشان می‌دهد.

این تصویر را می‌توانید در بسیاری از کارت پستال‌های مربوط به کشور روسیه ببینید. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره محوطه و کاخ کرملین و بناهای موجود در آن بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این جاذبه خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی محوطه کاخ و محوطه کرملین

    محوطه و کاخ کرملین را باید قلب شهر مسکو دانست. بخش زیادی از بناهای تاریخی مسکو در این محوطه قرار دارد و به همین خاطر هم در سفر به مسکو حتما باید آن را در لیست بازدیدتان قرار دهید. حتی اگر فرصت نکردید تمام جاذبه‌های آن را ببینید، سعی کنید زمانی را برای قدم زدن در این محوطه کنار بگذارید تا بتوانید حداقل نماهای بیرونی بناهای موجود در این محدوده را ببینید و لذت ببرید. در ادامه این مطلب برخی از بناها و جاذبه‌های موجود در این محوطه را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

همه چیز درباره کاخ کرملین را در دکوول بخوانید.

برج های و کاخ بزرگ کرملین  

    اگر در میان کارت پستال‌های مسکو جستجو کنید، حتما کارت پستالی را پیدا خواهید کرد که کاخ کرملین بزرگ را در میان دیوارهای قرمز رنگ محوطه کرملین به شما نشان می‌دهد. این کاخ که در میانه قرن نوزدهم احداث شد؛ محل زندگی بیشتر تزارهای روسیه بوده است. در این محوطه، کاخ‌های کوچک‌تری وجود دارد که به منظور کاربردهای مختلف از آنها استفاده می‌شده است.

    کاخ فکتس، کاخ ترام، و سالن طلایی تزار شماری از این کاخ‌ها در این مجموعه هستند که ارزش دیدن را دارند. درحال حاضر از این بناها، برای برگزاری مراسمات دولتی و پذیرایی‌های مهم دولت استفاده می‌شود. در این منطقه به راحتی می‌توانید سه طبقه از کاخ را ببینید؛ نکته بعدی راجب طبقه آخر کاخ بزرگ کرملین است که به اندازه دو طبقه ارتفاع دارد. دیواری که تمام محوطه کرملین مسکو را احاطه کرده، حدود ۱۹ برج دارد (البته اگر برج کنار پل را حساب کنید، می شود دو برج.)

برج اسپاسکایا  Spasskaya Tower

    برج اسپاسکایا را باید یکی از جذاب‌ترین برج‌های محوطه کرملین دانست. این برج که در سال ۱۴۹۱ توسط یک معمار ایتالیایی ساخته شد؛ به خاطر تزئینات و جزئیات زیبایش شهرت یافته است. ورودی اصلی این برج از میدان سرخ است. این برج در گذشته تنها به هنگام مراسمات بزرگ باز می‌شد.

    تاریخ دقیق نصب ساعت برج اسپاسکایا به طور دقیق مشخص نیست. همچنین ساعت آن در طول تاریخ، بارها تعویض شده است. ساعتی که امروزه بر روی برج می‌بینید، در اواسط قرن نوزدهم بر روی آن نصب شده است. ستاره‌ای که بر بالای برج اسپاسکایا قرار دارد، به تازگی به آن افزوده شده است.

درباره برج اسپاسکایا در دکوول بخوانید.

کلیسای دورمیشین (کیسای رحمت Cathedral of the Dormition)

    کلیسای دورمیشن را باید یکی از مهم‌ترین کلیسای روسیه دانست که در قرن پانزدهم میلادی در کرملین مسکو ساخته شد. این کلیسا را با نام Cathedral of the Assumption نیز می‌شناسند. نمای این کلیسا از محوطه کاخ کرملین پیداست. بسیاری از مراسمات عروسی سلطنتی و تاج ‌ذاری تزارها در این کلیسا برگزار شده است.

    نمای داخلی این کلیسا با نقاشی‌های فرسکو و تزئینات زیبا مزین شده است. این تزئینات به صورت اختصاصی برای این بنا طراحی شده‌اند. یکی از جاذبه‌های تاریخی که در کلیسای رحمت وجود دارد، یک شخصیت مقدس به نام ولادیمیر مربوط به قرن‌های یازدهم و دوازدهم است که درحال حاضر در گالری ترتیاکوف (Tretyakov   Gallery)  آن را نگه می‌دارند. همچنین شما می‌توانید تاج پادشاهی ایوان مخوف را در این کلیسا مشاهده کنید.

درباره کلیسای دورمیشین در دکوول بخوانید.

کلیسای مقدس عید تبشیر  Annunciation Cathedral

    کلیسای مقدس عید تیشیر یک کلیسای ارتدکس خصوصی، مخصوص خانواده سلطنتی است. به نظر می‌رسد این کلیسا به اتاق‌های خصوصی تزار وصل بوده است. در این کلیسا می‌توانید از دیدن چشم‌اندازهای بی نظیری همچون گنبدهای طلایی لذت ببرید. برای اینکه بتوانید خود را به کلیسای مقدس عید تیشیر برسانید؛ باید ابتدا خود را به محوطه کاخ کرملین مسکو برسانید.

    قبل از اینکه این کلیسا ساخته شود، یک کلیسای قدیمی در این مکان قرار داشت که ایوان مخوف بنای قدیمی را تخریب کرد و بنای کنونی را جایگزین آن نمود. ایوان مخوف زمانی که می‌خواست با همسر چهارمش، ازدواج نماید، از انجام اعمال ارتدکسی در کلیسا منع شده بود و به همین علت این کلیسا را مخصوص خودش بازسازی کرد که بتواند اعمال ارتدکسی خود را در آن انجام دهد.

درباره کلیسای دورمیشین در دکوول بخوانید.

کلیسای فرشته مقرب  Cathedral of the Archangel

    در بین کلیساهای روسیه، پیشنهاد می‌شود حتما به کلیسای فرشته مقرب بروید، با دیدن این بنا نمونه‌ای از معماری ایتالیایی را در نماهای آن ببینید. درون نماهای داخلی هم می‌توانید نقاشی‌های دیدنی از تاریخ مسکو را که بر روی سقف و دیوارها کشیده شده‌اند، ببینید. پرتره شاهزادگان روسی بر روی دیوارها و نقاشی فرشته میکائیل که به صورت افسانه‌ای کشیده شده‌اند، را از دست ندهید.

    یکی دیگر از جاهایی که در کلیسای فرشته مقرب می‌توان دید، آرامگاه شاهزادگان روسی است. مقبره ایوان پسر و ایوان مخوف در این کلیسا واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایوان مخوف، به دنبال یک دعوا با پسرش او را به قتل رساند. این ماجرا توسط ایلیا رپین (Ilya Repin) به صورت نقاشی روی دیوارهای این بنا کشیده شده است.

درباره کلیسای فرشته مقرب در دکوول بخوانید.

برج بزرگ ناقوس ایوان  Ivan the Great Bell Tower

    مردم روسیه برای ۶۰۰ سال از برج بزرگ ناقوس ایوان استفاده می‌کردند. دستور ساخت این برج را  بوریس گودونوف صادر کرد. در آن زمان این بنا بلندترین سازه در مسکو به حساب می‌آمد. تا قرن نوزدهم میلادی هیچ سازه‌ای بلندتر از برج بزرگ ماقوس ایوان در این شهر ساخته نشد. از این برج هم برای دیده‌بانی و هم به عنوان برج ناقوس استفاده می‌شد. ۲۱ ناقوس به صورت معلق در این برج نصب شده که برای به حرکت در آوردن آنها، نیاز به فعالیت ۲۴ نفر خواهد بود.

درباره برج بزرگ ناقوس ایوان  در دکوول بخوانید.

ناقوس تزار Tsar Bell

    در بیرون برج بزرگ ناقوس ایوان، یک ناقوس ترک خورده ای خواهید دید که حدودا دارای ۱۱ تن وزن دارد. هنگام ساخت این ناقوس، حادثه‌ای رخ داد که باعث ترک خوردن ناقوس شد. یک رسم درمیان گردشگرانی که به بازدید کرملین می‌روند وجود دارد که برای خوش شانسی، سکه‌ای را از لای ترک ناقوس به داخل آن می‌اندازند.

درباره ناقوس تزار در دکوول بخوانید.

بنای مجلس سنا  the Senate Building

    بنای مجلس سنا متعلق به قرن هجدهم میلادی است و آن را به سبک نئوکلاسیک ساخته‌اند. در گذشته توسط نمایندگان مجلس سنا جلسات خود را در این بنا برگزار می‌کردند. در حال حاضر این بنا به محل اقامت رئیس جمهور روسیه تبدیل شده است. نماهای درونی این بنا را براساس معماری امروزی، بازسازی نموده‌اند اما سبک نئوکلاسیک نمای بیرونی همچنان پابرجاست.

درباره بنای مجلس سنا روسیه در دکوول بخوانید.

کلیسای دوازده حواریون و کاخ پدربزرگ

    کلیسای دوازده حواریون و کاخ پدربزرگ را باید یکی دیگر از بناهای موجود در محوطه کرملین دانست. این بنا را باید یکی از آخرین بناهای ساخته شده در محوطه کرملین دانست. ساخت این سازه تا قرن هفدهم ادامه داشت. جالب است بدانید برای ساخت این کاخ هیچ بودجه‌ای در نظر گرفته شده بود.

درباره کلیسای دوازده حواریون و کاخ پدربزرگ  در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره کاخ و محوطه کرملین، سیر تا پیاز را درباره این جاذبه گردشگری مهم بررسی کردیم. ابتدا به معرفی این جاذبه پرداختیم و سپس درباره بناهایی که در محوطه این کاخ قرار دارند حرف زدیم. حیف است اگر به مسکو سفر کنید و از این مجموعه زیبا دیدن ننمایید زیرا بخش زیادی از جاذبه‌های تاریخی مسکو در این محوطه قرار دارد.

    اگر نکته دیگری درباره کاخ و محوطه کرملین وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جاذبه را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها