سن پترزبورگ کجاست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سن پترزبورگ را باید یکی از بنادر مهم کشور روسیه دانست که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده است. بیشتر گردشگرانی که تصمیم می‌گیرند به روسیه سفر کنند، سن پترزبورگ را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌نمایند. این شهر حدود 600 کیلومتر با مسکو فاصله دارد. سن پترزبورگ از نظر معماری یکی از باشکوه‌ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شهر در سال 1990 به در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. سن پترزبوگ همچنین به دلیل داشتن آب و هوای بسیار خوب در میان شهرهای اروپایی مشهور است. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این شهر پر رمز و راز بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این شهر خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر اطلاعات مهم آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


سن پترزبورگ کجاست؟

    سن پترزبورگ را باید دومین شهر بزرگ روسیه و یکی از شهرهای بزرگ در کل جهان دانست، این شهر در تاریخ روسیه نقش اساسی داشته است و  به هنوز هم آثاری باقیمانده از جنگ جهانی دوم را در آن می‌توان مشاهده کرد.

    درباره وجه تسمیه سن پترزبورگ باید گفت، این شهر در طول تاریخ مجادله‌های زیادی را بر سر نام تجربه کرده است. در طول ۳۰۰ سال از زمان تاسیس سنت پترزبورگ، این شهر با نام‌های مختلفی شناخته می‌شده است که از میان این نام‌ها می‌توان به پتروگراد، لنین گراد، سنک پترزبورگ (در داخل کشور روسیه)، پترزبورگ یا تنها پیتر اشاره نمود. شاید برایتان جالب باشد درباره برخی از این نام‌ها بیشتر بدانید.

سال ۱۷۰۳: سن پترزبورگ

    پتر کبیر در سال ۱۷۰۳ بندر سن پترزبورگ را در قسمت غربی کشور روسیه بنا کرد. این شهر به دریای بالتیک راه دارد. سن پترزبورگ در آن زمان در یک دشت قرار گرفته بود. دلیل ایجاد کردن شهر سن پترزبورگ توسط پتر کبیر این بود که از مکانی که در دوران نوجوانی مامن او بود، به نوع خود تشکری کرده باشد.

سال ۱۹۱۴: پتروگراد

    سن پترزبورگ، اولین تغییر نام خود را در طول جنگ جهانی اول یعنی در سال ۱۹۱۴ تجربه کرد. روس‌ها احساس می‌کردند نام سن پترزبورگ زیاد از حد آلمانی است؛ بنابراین تصمیم گرفتند یک نام روسی‌تر برای آن انتخاب کنند. آنها نام پتروگراد را برای تحقق این منظور انتخاب کردند. بخش اول این نام به پتر کبیر اشاره دارد و بخش دوم آن نیز در زبان روسی معنای شهر و مکان می‌دهد.

سال ۱۹۲۴: لنین گراد

    ده سال پس از این تغییر نام یعنی در سال 1917 انقلاب کبیر روسیه اتفاق افتاد و تغییرات زیادی در این کشور به وجود آمد. در جریان این تغییرات نام سن پترزبورگ را بار دیگر تغییر دادند. انقلاب روسیه قدرت را از سلطنت طلبان گرفته و به دست بلشویک‌ها داده بود و روسیه پس از این اتفاق به اولین کشور کمونیست در سراسر جهان تبدیل شد. ولادیمیر ایلیچ لنین رهبری بلشویکها را بر عهده گرفت و در سال ۱۹۹۲ جماهیر شوروی تاسیس شد. پس از مرگ لنین در سال ۱۹۲۴، پتروگراد به افتخار او، لنین گراد نامیده شد. ساختمان های تاریخی نیز در این زمان مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفتند.

سال ۱۹۹۱: سن پترزبورگ

    زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سرنگون شد، بار دیگر سلسله تغییراتی در روسیه به وجود آمد. تغییر نام لنین گراد به سن پترزبورگ نیز یکی از این تغییرات بود. در سال ۱۹۹۱ از مردم این شهر خواسته شد تا درباره نام شهرشان رای دهند. به گزارش نیویورک تایمز در آن زمان، عده‌ای از مردم شهر می خواستند تا با بازگرداندن نام قدیمی شهر، تمام آن خاطراتی را که در ده‌ها سال سرشار از آشفتگی و درد و رنج دوران حکومت کمونیست‌ها بود را فراموش کنند. از سوی دیگر، بلشویک ها این تغییر نام را توهینی به لنین می‌دانستند. در نهایت، نام این شهر دوباره به سن پترزبورگ تغییر پیدا کرد اما شما هنوز می توانید کسانی را در روسیه پیدا کنید که به این شهر لنین گراد می‌گویند.

خلاصه ای از آنچه باید در مورد سنت پترزبورگ بدانید

    جمعیت تقریبی سنت پترزبورگ تقریبا ۵ میلیون نفر است و گردشگران مکان‌های زیادی برای دیدن در این شهر زیبا و تاریخی دارند. از جمله بازدید مکان‌های مهم تاریخی مختلف، تا کمپ زدن در رودخانه نوا و شاخه‌ها و کانال‌هایش که به شهر می رسد و راهش را تا دریاچه‌ای در فنلاند ادامه می‌دهد. سنت پترزبورگ، به دلیل قرار داشتن در عرض‌های جغرافیایی بالا دارای ویژگی‌های خاصی است. مثلا در نیمه‌های تابستان تقریبا چیزی به معنای شب در این شهر وجود ندارد و شهر ۱۹ ساعت تمام از نور کامل خورشید برخوردار است.

    بنابراین، اگر برای خواب به تاریکی شب عادت دارید، در سنت پترزبورگ می‌آموزید که شب لزوما تاریکی را به همراه نخواهد داشت! نکته مهم که باید به آن توجه کنید، این است که در فصل زمستان برعکس می‌شود؛ به شکلی که امکان دارد در فصل زمستان آفتاب ساعات بسیار کمی در آسمان دیده شود.

مساحت و جمعیت سن پترزبورگ

    سن پترزبورگ را باید دومین شهر بزرگ در روسیه دانست.، براساس آخرین سرشماری انجام شده 3.6 درصد از جمعیت کل روسیه در این شهر زندگی می‌کنند. این سرشماری نشان می‌دهد که بخش اندکی از جمعیت این شهر فنلاندی و مولداوی هستند.

مذهب و زبان مردم سن پترزبورگ

    کسانی که در سن پترزبورگ زندگی می‌کنند، به زبان روسی حرف می‌زنند، اما از آنجایی که این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، برخی از مردم به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. درباره مذهب مردم این شهر میز باید گفت، به طور کلی بیشتر مردم این شهر نیز مانند بیشتر مردم روسیه پیرو مسیحیت هستند. درحال حاضر ارتدکس بزرگترین فرقه مذهبی در روسیه است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سن پترزبورگ

    سن پترزبورگ روسیه مدن بسیار بالا و فرهنگ دارد که ریشه این فرهنگ را باید در ادبیات، رقص باله، نقاشی و موسیقی کلاسیک جستجو کرد، این شهر لباس‌های محلی رنگارنگ و آراسته‌ای دارد که هر کدام از آنها نمادی خاصی از کشور روسیه هستند.

    به طور کلی در کشور روسیه خانواده از جایگاه بالا و محبوبیت زیادی  برخوردار است. روس‌ها بر این باورند  که با تشکیل خانواده موجب افزایش دوستی و محبت می‌شوند. ازدواج تنها چیزی است که در روسیه به عنوان یک عامل انگیزه و کاملاً رمانتیک برشمرده می‌شود. عموم مردم روسیه نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده واکنش خوبی نشان می دهند و معمولاً علاقه مند به ازدواج عاشقانه هستند.

    همچنین ازدواج‌های قومی و فامیلی نیز در این شهر بسیار اتفاق می‌افتد. یعنی عده زیادی از مردم این شهر با اقوام نزدیک خود ازدواج می‌کنند، عموم جوانان در سن بیست و سه سالگی مختارند ازدواج نمایند، اما مشکلات اقتصادی سبب شده که معمولا آن ها تا سن 30 سالگی یا 40 سالگی به منظور ساخت یک زندگی ایده آل برای ازدواج دست نگهدارند. مردم سن پترزبورگ روسیه هر جشنواره‌ها و فستیوال‌های متنوعی برگزار می‌کنند که در آن فرهنگ و آداب و رسوم خود را به رخ جهانیان می‌کشند، از میان فستیوال‌‌های فرهنگی این شهر زیبا و توریستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

جشنواره شمع های قرمز

    این جشنواره 20 تا 24 ژوئن در شهر سن پترزبورگ برگزار می‌شود در این جشنواره دانش آموزانی که از دبیرستان فارغ التحصیل شده‌اند؛ شرکت می‌کنند و در کنار رودخانه نوا آتش بازی می‌کنند و در برنامه‌های کنسرت و رقص باله شرکت می‌نمایند. در این جشن یک قایق پر از شمع‌های قرمز در رودخانه نوا حرکت می‌کند.

درباره جشنوراه شمع های قرمز سن پترزبورگ در دکوول بخوانید.

جشنواره ستاره های شب های سفید

    جشنواره ستاره‌های شب سفید از 20 سال پیش تا به امروز در سن پترزبورگ برگزار می‌شود که یک رویداد فرهنگی را نشان می‌دهد. مردم سن پترزبورگ این روز را جشن می‌گیرند زیرا دراین روز آلمان‌ها را از شهر و کشورشان بیرون راندند.

باله و موسیقی کلاسیک روسی تنها بخشی از این مراسم فرهنگی است. این مراسم به عنوان یکی از 10 جشنواره موسیقی برتر جهان محسوب می‌شود که هر ساله در 9 مه برگزار خواهد شد

درباره شب های سفید سن پترزبورگ در دکوول بخوانید.

روز شهر سن پترزبورگ

    27 مه را باید سالگرد سن پترزبورگ دانست. در این شهر مردم این شهر متناسب با فرهنگ و آداب و رسومشان برنامه رژه، رقص باله و ... برگزار می‌‎کنند. این جشن معمولا دو روز به طول می‌انجامد.

کریسمس و شب سال نو 

    یکی از اصلی‌ترین رسوم روس‌ها برگزاری جشن کریسمس است. زمانی که کریسمس می‌رسد، خیابان نوسکی پر از تزئینات جذاب خواهد شد و تاترهای زیبایی نیز در آن برگزار می‌شود. بزرگترین مهمانی های کریسمس در سن پترزبورگ در  تاریخ 31 دسامبر برگزار می‌شود. در این روز "پدربزرگ سرد" یا دد موروز، بابانوئل با دختر بزرگش دختر برف خواهد آمد تا بین کودکان اسباب بازی و شیرینی پخش کند. در این روز همچنین بچه‌ها دور درخت می‌رقصند و شعر می‌خوانند. معمولا همه مردم در این روز سالاد، خاویار و ودکا می‌خورند.

آب و هوای سن پترزبورگ

    آب و هوای سن پترزبورگ را باید در دسته آب و هوای مرطوب قاره‌ای قرار داد. وجود دریای بالتیک در این منطقه تابستان‌های آن را گرم و مرطوب و زمستان‌هایش را مرطوب و سرد کرده است. یک رودخانه به نام نوا در محدوده این شهر وجود دارد که در نوامبر - دسامبر یخ می‌زند. معمولا برف 118 روز سال سن پترزبورگ را می‌پوشاند. دلیل سرمای این شهر را باید موقعیت شمالی این منطقه و نفوذ جریان بادهای اسکاندیناوی از خلیج فنلاند دانست.

    شرایط آب و هوایی این شهر متغیر است. معمولا 135 روز سال متعادل است و آب و هوای مطلوبی دارد. بنابراین اگر قصد سفر به این شهر را دارید، بهتر است برنامه خود را در این روزها بریزید.میانگین بارندگی سن پترزبورگ در طول یک سال حدود 650 میلی لیتر است.

جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ

    سن پترزبورگ را باید یکی از شهرهای زیبای روسیه دانست که از نظر معماری جایگاه ویژه‌‌ای در کل اروپا دارد. جاذبه‌های تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که اکثرشان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این شهر می‌توانید یکی از بزرگترین موزه‌های هنری جهان و همچنین بلندترین آسمان خراش‌ها را ببینید. در ادامه برخی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

موزه ارمیتاژ

    موزه معروف ارمیتاژ دومین نمایشگاه بزرگ در جهان محسوب می‌شود که در قلب سن پترزبورگ قرار دارد. این موزه شامل شش ساختمان است که در آن ها مجموعه‌ای از آثار هنری رامبراند، پیکاسو و ون گوگ قرار گرفته است .

درباره موزه معروف ارمیتاژ دومین نمایشگاه بزرگ در جهان محسوب می‌شود در دکوول بخوانید.

کلیسای ناجی در خون  

    کلیسای ناجی در خون را باید یکی از مهم‌ترین  کلیساهای روسیه دانست که با یک معماری بی‌نظیر و شکوهمند در طول هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

درباره کلیسای ناجی در خون در دکوول بخوانید.

کلیسای جامع سنت ایزاک

    این کلیسا که به گنبد طلای خود مشهور است به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در سن پترزبورگ و چهارمین کلیسای جهان از نظر وسعت شناخته می‌شود. نمای خارجی این کلیسا به شدت تأثیرگذار و قابل تأمل است چرا که توسط ستون‌های غول پیکر گرانیت قرمز طراحی شده و این در حالی است که فضاهای داخلی این کلیسا با روکش طلا مزین شده‌‎اند.

درباره کلیسای جامع سنت ایزاک در دکوول بخوانید.

قلعه پیتر و پل

    این قلعه را اولین سازه‌ای می‌دانند که در سن پترزبورگ ساخته شده است. در گذشته از این قله برای دفن خانواده شاهنشاهی روسیه و همچنین نگه داشتن زندانیان سیاسی استفاده می‌کرده‌اند. اما در حال حاضر به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شود. از دیگر جاذبه‌هایی که در شهر سن پترزبورگ می‌توانید به بازدید از آنها بپردازید، می‌توان از گردش در خیابان نوسکی، بازدید از میدان اصلی شهر، قایق سواری در رودخانه نوا، موزه های هنری، تئاتر شهر و ... نام برد.

درباره قلعه پیتر و پل در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب سن پترزبورگ کجاست، هر آنچه را که لازم بود درباره این شهر زیبا و توریستی در کشور روسیه بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این شهر پرداختیم و سپس درباره وجه تسمیه، جاذبه‌ها، آب و هوا و اطلاعات مهم دیگر این شهر حرف زدیم. اگر قصد سفر به سن پترزبورگ را دارید، این مطلب می‌تواند برایتان مفید باشد. اگر نکته دیگری درباره سن پترزبورگ وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه سفر به این شهر را دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها