آشنایی با میدان سرخ مسکو

زمان مطالعه: 9 دقیقه

میدان سرخ را باید یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری شهر مسکو دانست که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. در اطراف این میدان مهم جاذبه‌های گردشگری فراوانی همچون تئاتر بولشوی، ساختمان پارلمان، دروازه‌ها Voskresenskyو ... وجود دارد. بنابراین بعید است که کسی به پایتخت کشور روسیه سفر کند و گذرش به میدان سرخ نخورد.

در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این میدان بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف خواهیم زد. اگر قصد سفر به روسیه را دارید و یا می‌خواهید بیشتر درباره این جاذبه گردشگری بدانید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی میدان سرخ مسکو

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید، زمانی که در میدان سرخ مسکو ایستاده‌اید، پایتان روی خاک یکی از مهم‌ترین و تاریخی‌‌ترین مکان‌های روی زمین است. موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای که این میدان دارد باعث می‌شود که مردم بتوانند از آن به جاذبه‌هایی همچون کلیسای جامع سن باسیل، کرملین، فروشگاه بزرگ GUM، موزه تاریخ دولتی و مقبره لنین دید خوبی داشته باشند.

    دانستن این نکته ضروری است که تمام خیابان‌های اصلی شهر مسکو، به میدان سرخ مسکو ختم می‌شوند و به همین خاطر بعید است کسی به مسکو سفر کند و این میدان را نبیند. از میدان سرخ به عنوان نمادین‌ترین قسمت کشور روسیه یاد می‌شود و به همین دلیل هم این میدان اهمیت زیادی برای مردم این کشور دارد.

    یک واقعیت جالب درباره میدان سرخ وجود دارد که اگر آن را بدانید بازدیدتان جذاب‌تر خواهد شد و آن این است که اولین دروازه این میدان را در اواسط قرن شانزدهم ساخته‌اند اما این دروازه قدیمی را در سال ۱۹۳۱ تخریب کردند تا تانک‌ها بتوانند در طول رژه نظامی وارد میدان شوند. میدان سرخی که امروز هنگام سفر به مسکو می‌بینید تا سال ۱۹۹۴ هنوز ساخته نشده بود. این میدان همانند پلازاهای اسپانیایی یا فوروم‌های رومی، جایی برای تجمع مردم است. اگر چه با ساخته شدن این میدان، ساختمان‌های مهم مسکو یکجا دور آن جمع شدند.

درباره میدان سرخ مسکو در دکوول بخوانید.

چرا به میدان سرخ مسکو بروید

    با پیاده‌روی در این میدان عظمت آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در این میدان چیزی جز زیبایی و شکوه نخواهید دید و تمام الهامات هنری به سمت شما سرازیر می‌شود. این میدان مستطیلی شکل، کفپوشی سنگی دارد. اطرافش هم با نماهایی از جنس سنگ مرمر و نقطه دید عالی احاطه شده است. در حقیقت، در روسیه قدیم نامی که بر این میدان گذاشته بودند، به معنی «زیبا» بود. در واقع کلمه Red (سرخ) در زبان روسی به معنی زیباست. پس نام میدان سرخ مسکو در واقع میدان زیبا است.

    اما میدان سرخ مسکو با همین عنوان در جهان شناخته شد و جاذبه های زیبایی را در اطرافش ساختند. این جاذبه‌های زیبای با بسیاری از اتفاقات تاریخی روسیه ادغام شده و هیبت و هیجان باورنکردنی و دیدنی‌ای را ایجاد نموده است.

مختصری از تاریخچه میدان سرخ

    در ابتدای امر قرار بود میدان سرخ جایی برای خرید کردن باشد زیرا آن را در کنار یک منطقه تجاری بازرگانی به نام کیتای گورود (Kitay Gorod) ساخته بودند. اما پس از ساخته شدن این میدان تبدیل به جایی شد که مردم در آن جمع می‌شدند و جشن‌ها، فستیوال‌ها و مراسمات مهمشان را در آن برگزار می‌کنند و دیگر میدان سرخ فقط جایی برای خرید کردن نیست.

    همانطور که در بالا هم اشاره شد، میدان سرخ از زمان ساختش به محل تجمع مردم و محل برگزاری رویدادهای مهم مسکو تبدیل شد. اعدام‌های افراطی سربازان قزاقی یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخی در این میدان بوده است. دو شخصیت مهم به نام‌های استپان رازین (Stepan Razin) در سال ۱۶۷۱ میلادی و استرلتسی the Streltsyدر سال ۱۶۹۸ در این میدان اعدام شده‌اند.

    در 100 سال گذشته این میدان تغییرات زیادی از نظر ظاهری نداشته است. کاخ کرملین، کلیسای جامع سن باسیل، موزه تاریخ کشور و... همگی در این میدان قرار دارند و بازدیدکنندگانی که به میدان سرخ می‌آیند جدا از بازدید از این میدان می‌توانند معماری‌های زیبای این بناها را نیز مشاهده کنند.

دروازه میدان سرخ مسکو

    همانطور که بالاتر هم گفتیم، اولین دروازه‌ای که در میدان سرخ مسکو ساخته شد؛ در سال ۱۶۸۰ نابود گردید و از بین رفت. زیرا استالین می‌خواست نمایش‌های نظامیش را در این میدان برگزار کند و این دروازه تاریخی مانع آن بود. در حال حاضر ماکتی از این دروازه در میدان وجود دارد تا گردشگران بتوانند تصوری از آن داشته باشند. هنگامی که از این دروازه عبور می‌کنید، می‌توانید وارد کلیسای روشن ایوریان ویرجین مقدس شوید. این کلیسای کوچک را در اواخر قرن ۱۸ ساخته‌اند و شخصی به همین نام در آن دفن شده است. در حال حاضر مردم روسیه و مسکو برای عبادت به این کلیسای مراجعه می‌کنند.

رژه در میدان سرخ مسکو

    دولت مردان اصلی اتحاد جماهیر شوروی، برای نمایش‌های نظامی خود به میدان سرخ می‌رفتند. مهم‌ترین این نمایش‌ها در تاریخ ۷ نوامبر ۱۹۴۱، هنگامی که تانک‌ها به سمت خط مقدم و خارج از مسکو به حرکت در آمدند، اجرا شد. در طول جنگ سرد، یعنی هنگامی که خطوط حمل ICBM موشک بالستیک بین قاره‌ای در سراسر میدان به راه افتاد تا قدرت شوروی را به جهان نشان دهد. تا در سال ۲۰۰۸، دیگر رژه تانک‌ها دیگر در میدان سرخ اتفاق نیافتاد، تا اینکه برای اولین بار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تانک ها رژه پیروزی در میدان سرخ گرفتند.

تماشای عروس و دامادها در میدان

    درحال حاضر ماشین‌ها و وسایل نقلیه نمی‌توانند وارد این جاذبه تاریخی زیبا شوند. چراکه این اصل یکی از اصول محافظت از میدان‌های تاریخی به شمار می‌رود. بنابراین برای بازدید از میدان سرخ و جاذبه‌های اطرافش باید کمی پیاده‌روی کنید. در این پیاده‌روی شانس دیدن صحنه‌های جذاب و جالب بسیاری را خواهید داشت. یکی از این صحنه‌ها تماشای عروس و دامادهایی است که می‌آیند تا در این میدان عکس عروسی بگیرند.

نمای شبانه میدان

    در هنگام شب و با تاریکی فضا، میدان خلوت شده و از تعداد رهگذران و گردشگران میدان کم می‌شود. با این وجود، حال و هوای میدان به گونه‌ای دیگر شده و تازه چراغ‌های برج‌های کاخ کرملین و گنبد کلیسای سن باسیل روشن می شوند. تماشای نورپردازی شبانه میدان از نزدیک، بسیار جذاب‌تر و دیدنی‌تر از دیدن آن بر روی کارت پستال‌هاست.

موزه لنین

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید مقبره یکی از مهم‌ترین رهبران شوروی سابق یعنی لنین در این میدان قرار دارد. لنین را به شکل مومیایی دفن کرده‌اند. این رهبر در زمان خودش تاثیرات بسیار زیادی روی شوروی و انقلاب روسیه گذاشته است. هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید مومیایی لنین را ببینید. در صورت وجود چنین امکانی هم باید ساعت ‌ها در صف بمانید.

کلیسای سن باسیل

    در نگاه اول بنای کلیسای سن باسیل را ممکن است با یکی از پارک‌های تفریحی والت دیزنی اشتباه بگیرید، شما قرار است از یکی از مشهورترین کلیساهای روسیه دیدن کنید. برای رسیدن به این بنا باید خود را به انتهای جنوبی میدان سرخ برسانید. این کلیسا را باید یک نمونه دیوانه‌وار از ترکیب رنگها، اشکال و الگوها دانست و به جرئت می‌توان گفت که  کلیسای سن باسیل نقطه اوج معماری روسی را به نمایش می‌گذارد.

در سال ۱۵۵۲، ایوان، قلعه تاتاری کازان را تسخیر نمود و برای نشان دادن پیروزی خود، دستور ساخت کلیسای سن باسیل را صادر کرد. دو معمار مشهور آن دوران به نام های بارما (Barma) و پستنیک (Postnik) در سال‌های ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ شروع به ساخت کلیسای منحصر به فرد کردند.

    این سازه آنقدر منحصر به فرد از کار در آمده که شایعه است ایوان دستور داد معماران آن را کور کنند تا دیگر نتوانند سازه‌ای شبیه به این در جای دیگری خلق نمایند. درحال حاضر این شاهکار معماری بر روی اکثر کارت پستال‌های مربوط به کشور روسیه دیده می‌شود.

طراحی و نامگذاری کلیسای سن باسیل

    در طراحی گنبدهای این کلیسا، از ۹ گنبد رنگی و پیازی شکل استفاده شده است. بزرگترین گنبد در مرکز قرار دارد. سپس چهار گنبد اصلی و بزرگ اطراف آن را  احاطه کرده‌اند. در میانه این گنبدها و گنبد مرکزی چهار گنبد کوچکتر قرار دارد. در تاریخ داستانی وجود دارد که براساس آن "ایوان" دستور داد معمار این مجموعه را کور کنند تا دیگر نتواند سازه دیگری مشابه با این بنا بسازد.

    هر چند به نظر می‌رسد این ماجرا افسانه باشد زیرا شواهد نشان می‌دهد چهار سال بعد از مرگ ایوان، این دو معمار را برای افزودن یک کلیسا اضافی به ساختار کلی کلیسا، دوباره دعوت شدند. نام سن باسیل در واقع تنها به قسمت شمال شرقی کلیسا اشاره دارد. چرا که در بالای مقبره باسیل پابرهنه مقدس ساخته شده است. این شخص، لعنت شدگی ایوان را در تاریخ پیش بینی کرده بود. واسیلی (باسیل) هنگام محاصره کازان مرد و در کنار کلیسا به خاک سپرده شد. بعدها جای این کلیسا و مقبره، کلیسای سنت باسیل ساخته شد.

ساختمان کرملین

    وقتی نام ساختمان کرملین می‌آید، ممکن است تصور مثبتی در ذهن شما به وجود نیاید. درواقع ساختمان‌های زیادی در روسیه هستند که به نام کرملین شناخته می‎‌شوند و این مساله ابهام را بیشتر می‌‌کند. بنابراین وقتی می‌خواهید به این ساختمان اشاره کنید حتما باید بگویید «کرملین مسکو» تا دیگران آن را با مکان‌‌های دیگر اشتباه نگیرند. فضای داخلی کرملین مسکو بسیار زیبا و جذاب‌ است اما دیوارها و برج ‌هایی که خارجی آن با مفهوم ترس و وحشت ارتباط مستقیم دارند.

برج بوروویتسکایا

    این برج در اواخر قرن پانزدهم ساخته شد و آن را می‌توانید از اکثر نقاط میدان سرخ مشاهده کنید. این سازه را باید یکی از برج‌های کرملین دانست.

برج نیکولسکایا

    این برج را در سال ۱۴۹۱ ساخته‌اند اما آن را  ارتش ناپلئون در قرن ۱۹ تخریب کرد. آن چیزی که درحال حاضر از این برج باقی مانده است، نتیجه یک طراحی مجدد و یک بازسازی در سال ۱۸۱۶ است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آتش توپخانه در طول انقلاب روسیه آسیب‌ سطحی‌ای به این برج وارد کرد. در حال حاضر به سختی می‌توانید بفهمید که کدام بخش از برج قدیمی‌‌تر است و کدام بازسازی شده است.

برج اسپاسکایا

    این برج نمادین و ستاره‌‌دار که به انگلیسی به آن عنوان «برج نجات دهنده» را داده‌اند، در بین تمام برج‌‌های کرملین از بقیه مشهورتر است. اسپاسکایا که در سال ۱۴۹۱ ساخته شده است مانند دو برج دیگری که بالاتر درباره آنها حرف زدیم، در اغلب عکس‌‌های کارت پستالی دیده می‌‌شود. یک دلیل آن هم این است که به سن باسیل نزدیک بوده و در کادر دوربین بیشتر گردشگران حضور دارد.

میدان سنا

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که در میدان سرخ وجود دارد، میدان سنا است. در زمان امپراطوری این میدان محل برگزاری مجلس سنا بود اما درحال حاضر این میدان خانه اداره ریاست جمهوری روسیه است و آن را پوتین اداره می‌کند.

کلیسای جامع درمیشن

    کلیسای جامع Dormition با گنبد طلاییش یکی دیگر از جاذبه‌های میدان سرخ است که که قدمتش به سال ۱۴۷۹ باز می‌گردد. در این کلیسا یک مراسم برای ادای احترام به یک جشن مذهبی ارتدکس به یاد مرگ مریم مقدس برگزار می‌ شده است. این ساختمان مذهبی در زمان اتحاد جماهیر شوروی نیز توانست خود را زنده نگه دارد.

تالار اسلحه

    تالار اسلحه یکی دیگر از جاذبه‌های موجود در این میدان است که نامش را به این دلیل تالار اسلحه گذاشته‌اند که در قرن شانزدهم میلادی ضرابخانه سلطنتی روسیه در آنجا بوده است. درحال حاضر برجسته‌‌ترین قسمت تالار اسلحه‌سازی کرملین را باید صندوق الماس روسیه دانست.

مرکز خرید  GUM

    اگر به خرید علاقه دارید در میدان سرخ می‌توانید به سراغ آن بروید. مرکز خرید بزرگ و دیدنی GUM  بهترین انتخاب برای این کار است. زمان ساخت این مرکز خرید به سال ۱۸۹۳ بازمی‌گردد اما در زمان اتحاد جماهیر شوروی آن را با نام فروشگاه دولتی می‌شناختند. شب هنگام که از جلوی این فروشگاه رد می‌‌شوید،‌ نورهای بسیار زیبایی شما را خیره می‌کند به طوری که احساس می‌کنید در خیابان‌‌های پاریس قدم می‌‌زنید.

    گشت و گذار در داخل GUM ایده خوبی است به خصوص در طول زمستان‌‌های سرد مسکو که باعث می‌‌شود تا از گرما لذت ببرید. علاوه بر این می‌‌توانید از شیرینی‌‌های خوشمزه داخل فروشگاه میل کرده یا سوغاتی‌‌های خاصی خریداری کنید. فقط حتما حواستان به این باشد که GUM را با CDM که نزدیک تئاتر بولشوی قرار داشته اشتباه نگیرید.

بنای یادبود Minin-pozharsky

    بازدید از بنای یادبود  Minin-pozharsky حتما پیشنهاد می‌شود. این مکان تاریخی برای ادای احترام به دو شاهزاده روسی که دورانی به نام «Time of Troubles» را در اواسط قرن شانزدهم پایان دادند؛ ساخته شده است. در این دوران نیروهای لهستانی و لیتوانیایی روسیه را اشغال کرده بودند و قحطی تمام کشور را در بر گرفته بود.

مکان دقیق حال حاضر  این مجسمه در کنار کلیسای سن باسیل قرار دارد و معمولا  گردشگران در برابر بزرگی کلیسا متوجه حضور این یاد بود نمی‌شوند.

رودخانه مسکو

    همانطور که از کلیسای سن باسیل به سمت جنوب میدان حرکت می‌کنید، سری هم به پل Bolshoy Moskvoretskiy  بزنید. این پل روی رودخانه مسکو قرار دارد. اگر به سمت شمال میدان بچرخید، یک نمای عالی از کلیسا و برج‌های کرملین در سمت راست آن خواهید دید. اگر کمی سرتان را به سمت غرب بچرخانید، می‌‌توانید آسمان خراش‌‌های شهر مسکو را بر فراز دیوارهای کرملین مشاهده کنید.

    برای اینکه در جوار یک منظره زیبا پیاده‌روی کنید، مسیرتان را به سمت غرب در امتداد ساحل رودخانه ادامه دهید. در این مسیر مناظر زیبایی را از میدان سرخ و کرملین مشاهده خواهید کرد. در ادامه این مسیر به پارک گورکی و موزه پوشکین خواهید رسید. این مسیر در شب چشم انداز فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین اگر به مسکو سفر کرده‌اید حتما زمانی را برای پیاده‌روی شبانه در میدان سرخ مسکو کنار بگذارید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با میدان سرخ مسکو هرآنچه را که لازم بود درباره این جاذبه مهم در شهر مسکو بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این میدان پرداختیم و سپس درباره دیگر موارد مهم آن همچون جاذبه‌های اطراف و تاریخچه‌اش حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره میدان سرخ مسکو وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جاذبه را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها