قله مون بلان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله مون بلان (بانوی سفید پوش فرانسه) با ۴۸۱۰ متر ارتفاع از سطح دریا یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های اروپای غربی به حساب می‌آید. این کوهستان در مرز بین کشورهای فرانسه و ایتالیا واقع شده است. در طول تاریخ درگیری‌های زیادی برسر مالکیت این کوه وجود داشته است اما در نهایت پس از درگیری‌های فراوان مون بلان جزو خاک فرانسه به ثبت رسید. مون بلان کلمه ای فرانسوی به معنی کوه سفید است.


قله مون بلان

    هر ساله گردشگران و کوهنوردان زیادی راهی این کوهستان می‌شوند تا کوهنوردی و طبیعت‌گردی کنند و یا ورزش‌های زمستانی انجام دهند. در این مطلب قصد داریم زیر و بم قله مون بلان را درباره این کوهستان زیبا بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به این کوهستان حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

مون بلان

ارتفاع

4810 متر 

  کشور

فرانسه

رشته کوه رشته کوه آلپ

معرفی مون بلان

    مون بلان یا به زبان ایتالیایی مونته بیانکو بلندترین قله رشته کوه آلپ است که ۴۸۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این قله در مرز بین کشورهای ایتالیا و فرانسه واقع شده و تا کشور سوئیس هم پیش می‌رود. در توافق‌های بین‌المللی این قله به عنوان بخشی خاک فرانسه به ثبت رسیده است. قله مون بلان که از جنوب به مارتیگنی Martigny در سوئیس می‌رسد. 40 کیلومتر طول و 16 کیلومتر پهنا دارد. قله این کوهستان در کشور فرانسه قرار دارد و بخش‌های Graian Alps در جنوب آن، شامونی و ساووی در غرب آن، پنین در شمال غربی آن و دره     Courmayeurدر غرب آن قرار دارد.

    از دیگر قله‌های اصلی که در این منطقه کوهستانی وجود دارند، می‌توان به مونت بلان دوتکول، مونت مودیت، آگیول (پیک)، دوگنت، لس گراند جوراس، مونت دولنت و آگوئیل دو میدی اشاره کرد. پیشتر از 100 کیلومتر مربع از این کوهستان را یخچال‌های طبیعی پوشانده‌اند. جریان‌های یخی این کوهستان از گنبد اصلی و مرکزی تا ۱۴۹۰ متر پایین‌تر ادامه دارد. در اوایل قرن 17، یخچال‌ها به سوی پایین دره شامونیک حرکتشان را آغاز کردند و در جریان این حرکت زمین‌ها و مزارع زیر کشت از بین رفتند یا دفن شدند. از آن زمان، یخچال‌های طبیعی به صورت دوره‌ای عقب‌گرد داشته‌اند.

قله مون بلان در شامونی فرانسه در دکوول بخوانید.

صعود به قله مون بلان

    قله مون بلان در طول سال پذیرای شمار زیادی از کوهنوردان و طبیعت‌گردان سراسر جهان است. آنها به اینجا می‌آیند تا بر بالای اروپا به تماشای تمام قله‌های مهم این قاره در زیر پایشان بپردازند. صعود به قله مون بلان یک تجربه فوق‌العاده است که با سال‌ها تلاش و تمرین در زمینه کوهنوردی به دست می‌آید. بیشتر کسانی که راهی قله مون بلان می‌شوند، از دو مسیر مشخص برای صعود به این قله استفاده می‌کنند که هر دو مسیر از شهر شامونی فرانسه آغاز می‌شود. معمولا مسیرهایی که از Aiguille du Mid،Mont Blanc du Tacul و  Mont Maudit  عبور می‌کند کمتر توسط کوهنوردان انتخاب می‌شود زیرا صعود از طریق آنها به شرایط جوی بستگی دارد و تکنیک و تجهیزات بیشتری هم می‌خواهد.

    مسیری که از ترامای دو مونت بلان می‌گذرد آسان‌تر و ایمن‌تر است. فقط کوهنوردان باید مراقب خطر سقوط سنگین صخره‌ها در هنگام عبور از این مسیر باشند. این مسیر اگرچه از لحاظ فنی کوهنوردان را به چالش نمی‌کشد ما، باز هم برای صعود از آن کوهنوردان باید از سطح بالایی از آمادگی جسمانی و تجربه بهره ببرند.

پیشنهاد مطالعه: صعود به قله ماترهورن

مسیر گوتر هات Gouter Hut Route

    محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین راه برای صعود به ارتفاعات مون بلان اما، مسیر گوتهر هات است. توجه داشته باشید که قبل از اینکه حرکت خود را آغاز کنید باید در سامانه ایمنی پناهندگان گوتهر ثبت نام نمایید. این مسیر صعود به قله مون بلان، از اوایل ماه ژوئن تا آخر ماه سپتامبر باز است. کوهنوردان و طبیعت‌گردان می‌توانند درLes Houches  سوار تله کابین  Bellevueشوند و پس از آن با استفاده از تراموای دو مون بلان تا Nid d’Aigle بالا بروند.

    از ارتفاع ۲۳۷۲ تا پناهگاه گوتر در ارتفاع ۳۸۱۷ متری، حدود پنج ساعت باید پیاده‌روی کنید. کوهنوردان در طی کردن بخش اول مشکلی نخواهند داشت زیرا این بخش آسان است و پیاده‌روی در یک مسیر نرمال پیش می‌رود. درست پس از پناهگاه تیتو روس، وقتی ازGrand Couloir  عبور کردید؛ احتمال سقوط سنگ بیشتر می‌شود. پس باید بیشتر احتیاط کنید. از اینجا دیگر مسیر فنی می‌شود و به تجربه و تجهیزات بیشتری نیاز است.

    550 متر باقی مانده سختی بسیار زیادی دارد به طوری که مقدار زیادی از مسیر را  باید از دست‌ها کمک گرفت. مخصوصا در قسمت برگشت که کوهنوردان انرژی کمتری دارند. از این نقطه به بعد سرزمین‌ها یخچالی است و نیاز به چنگک، طناب و دیگر تجهیزات بیشتر حس می‌شود. بنابراین شما باید از قبل تجهیزات لازم را با خود ببرید.

    اکثر مسیر صعود، یک سطح آرام، آهسته و طولانی است و بدون هیچ گونه زمینی با شیب زیاد که احتمال سقوط را افزایش دهد؛ ادامه پیدا می‌کند. پس از عبور از vallot که یک پناهگاه شرایط اضطراری در آن قرار دارد  به Bosses ridge خواهید رسید و از محلی عبور می‌کنید که می‌توانید از آنجا خطوط اسکی را در دور دست مشاهده کنید. این مسیر یک لبه در معرض پرتگاه است که عبور از آن نیاز به تمرکز و روش‌های تکنیکی دارد. برای عبور از این قسمت از کوه چیزی حدودا ۴ ساعت و نیم زمان لازم دارید تا به مقصد نهایی برسد.

مسیرهای برگشت از قله مون بلان

    برای بازگشت از قله دو مسیر the Aiguille du Midi و یا برگشت از همان مسیر وجود دارد. به کوهنوردان توصیه می‌شود در مسیر برگست حتما از راهنما استفاده کنند. راهنماهای مسیر حداکثر دو کوهنورد را به طور همزمان همراهی می کنند. با توجه به اتفاقات ناگواری که تاکنون در دل این کوه سفید رخ داده مسئولان اعلام کرده‌اند که هر کسی که تلاش می‌کند از مونت بلان از طریق مسیر گواتر صعود کند باید تجهیزات و لباس‌های ضروری را با خود همراه داشته باشد.

    از میان تجهیزانی که ممکن است در این مسیر کوهنوردی نیاز داشته باشید، باید به کلاه، عینک آفتابی، ماسک اسکی، کرم ضد آفتاب، ژاکت گرم و ضد آب، شلوار کوهنوردی و لایه‌دار، چکمه‌های مخصوص کوهنوردی و صخره‌نوردی، تجهیزات نجات، جوراب گرم، جعبه کمک‌های اولیه، طناب، چکش یخ شکن،GPS یا ارتفاع سنج و ... اشاره کرد.

مسیرهای صعود به قله مون بلان در دکوول بخوانید.

بزرگ ترین عکس جهان

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ماه مه سال ۲۰۱۵، تیمی ۱۰ نفره به سرپرستی یک ایتالیایی تصمیم گرفتند یک عکس 360 درجه از این کوه یه ثبت برسانند تا با این کار بتوانند رکورد بزرگ‌ترین و حجیم‌ترین عکس دیجیتالی جهان را ثبت کنند. در این تاریخ یک عکس با حجم ۴۵ ترابایت که از مجموع ۷۰ هزار عکس تشکیل شده بود؛ به ثبت رسید.

بزرگ ترین عکس جهان از مون بلان را در دکوول ببینید.

کلام آخر

    در مطلب قله مون بلان هر آنچه را که لازم بود درباره این قله سفید پوش کشور فرانسه بدانید، بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس درباره مسیرهای صعود و دیگر اطلاعات مربوط به این قله حرف زدیم. حالا همه چیز را درباره این کوهستان زیبا که مقصد بسیاری از طبیت‌گردان، کوهنوردان و طرفداران ورزش‌های زمستانی است، می‌دانید. اگر نکته دیگری درباره مون بلان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها