کاوش در عجایب پارک ملی لانگتانگ در نپال

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در دنیای جذاب مسافرت، تعدادی از مقصدها توانسته‌اند گردشگران بسیاری را جلب کنند، قطعا یکی از این مقاصد پارک ملی لانگتانگ است که در کشور زیبای نپال واقع شده است. این پارک ملی با طبیعت بسیار جذاب در قلب هیمالیا قرار گرفته است و فرصتی بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویان ایجاد کرده است. در این راهنمای جامع، شما را در سفری به زیبایی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد پارک ملی لانگتانگ همراه می‌کنیم. دکوول قصد دارد تا فهرستی کامل، از مباحثی که باید اطلاعات به دست آورید و همچنین پرسش‌های متداول و نکات مهم و ارزشمندی که سفرتان را فراموش‌نشدنی می‌کند ارائه می‌دهیم. با ما در دکوول همراه باشید.


معرفی پارک ملی لانگتانگ

    پارک ملی لانگتانگ که در سال 1976 تأسیس شد، جواهری پنهان در شمال نپال است. این پارک با مساحت تقریبی 1,710 کیلومتر مربع، مخزنی از عجایب طبیعی است که جنگل‌های سرسبز، مناظر خشن و قلل بلند و سر به فلک کشیده و شگفت‌آور مانند لانگتانگ لیرونگ تنها بخشی از آن به شمار می‌روند.

تاریخچه پارک ملی لاگتانگ

    در سال 1970، کمیسیون سلطنتی پارک ملی لانگتانگ را به عنوان اولین منطقه محافظت شده در هیمالیا اعلام کرد. همانطور که گفته شد، این پارک ملی در سال 1976 نهایتا تاسیس شد و در سال 1998 مساحت آن با افزایش مواجه شد.

    در تاریخ 31 ژوئیه 1992، پرواز 311 شرکت تای ائیرویز بین‌المللی به پارک ملی لانگتانگ برخورد کرد. هواپیمای ایرباس A310 در حال نزدیک شدن به فرودگاه بین‌المللی تریبووان در کاتماندو بود. تمامی 113 نفر درون هواپیما جان خود را از دست دادند.

    در آوریل 2015، روستای لانگتانگ که درون پارک قرار دارد، توسط سقوط یخ و سنگی که توسط زمین‌لرزه نپال در آوریل 2015 ایجاد شده بود، نابود شد. حداقل 215 نفر در طی این زمین لرزه کشته شدند. در سال 2016، اتحادیه اخترشناسی بین‌المللی یک کوه با عرض 9.8 کیلومتر روی سیاره مریخ را به نام این روستا نامگذاری کردند.

درباره پارک ملی لانگتانگ در نپال با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

  • تصاویر برگرفته از وب سایت tigerencounter.com

بررسی جغرافیایی پارک ملی لاگتانگ

    پارک ملی لانگتانگ دارای زمین‌شناسی متنوعی است، از جنگل‌های گرمسیری در ارتفاعات پایین تا چمنزارهای آلپی و قله‌های پوشیده از برف در ارتفاعات بالاتر. این پارک جزء هیمالیای لانگتانگ است که آن را به یک ناحیه حیاتی در اکوسیستم هیمالیایی تبدیل می‌کند.

تنوع زیست‌شناسی و حیات وحش

    پارک ملی لانگتانگ منطقه‌ای فراوان از منظر تنوع زیستی و حیات وحش پرداخته است. این منطقه خانه انواع متعددی از گونه‌های گرامی نظیر پاندای قرمز، پلنگ‌های برفی و تار بلبل هیمالی است. برای علاقمندان به پرندگان، اینجا به دیدار بیش از 300 گونه پرنده از جمله دانفه رنگارنگ (مونال هیمالایی) فرصت داده می‌شود.

    این منطقه به عنوان یک پناهگاه طبیعی و محیط زیست مهم در هیمالیای لانگتانگ شناخته می‌شود و در حفظ این تنوع زیستی اساسی نقش مهمی ایفا می‌کند. این تنوع زیستی برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش تجربه‌ای فراموش نشدنی ایجاد می‌کند و سفر به پارک ملی لانگتانگ برای مشاهده این زیبایی‌ها و موجودات شگفت‌آور فرصتی خاص خواهد بود.

درباره بررسی جغرافیایی پارک ملی لاگتانگ در نپال در دکوول بخوانید.

فرصت‌های ترکینگ و ماجراجویی

    دره لانگتانگ بهشتی برای ترکرها به شمار می‌رود. مناظر تصویری این منطقه پراکنده شده‌اند از دریاچه‌های آرام، آبشارهای فرودآمده و حضور شگفت‌آور قله لانگتانگ لیرونگ که به ارتفاع 7,227 متری ایستاده است. بازدید از مجموعه‌ای از مسیرهای ترکینگ در این منطقه امکان پذیر است که از جمله مشهورترین مسیر دره لانگتانگ و مسیر میراث تامانگ چالشی اشاره کرد.

    این مسیرها شما را از طریق روستاهای دلچینی هدایت می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند که در فرهنگ محلی غرق شوید و تجارب بسیاری را از همنشینی با مردمان محلی و فرهنگ‌های محلی به دست آورید. جوامع تامانگ و تبتی که در منطقه لانگتانگ زندگی می‌کنند، سنت‌ها و آیین‌های غنی خود را حفظ کرده‌اند و تجربه فرهنگی منحصر به فردی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورند.

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی لانگتانگ

    بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی لانگتانگ در نپال، فصل بهار (مارچ تا می) و پاییز (سپتامبر تا نوامبر) است. در این دو فصل، هوا معمولاً خوشایند است و مناظر زیبای این منطقه به وضوح دیده می‌شوند. در دوره‌های تابستان گرم و بارانی و زمستان‌های بسیار سرد و برفی از بازدید از کشور نپال به شکل کلی پرهیز کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید از سفری خاص و خاطره‌انگیز به این پارک ملی لذت ببرید، بهتر است، دو فصل پاییز و بهار را در نظر بگیرید.

درباره فرصت‌های ترکینگ و ماجراجویی در لانگنانگ در نپال در دکوول بخوانید.

هوا و اقلیم در لانگتانگ

    لانگتانگ تغییرات اقلیمی گسترده‌ای را تجربه می‌کند، از دماهای معتدل در مناطق پایین تا دماهای زیر صفر در ارتفاعات بالا. همراه داشتن تجهیزات مناسب برای ایمنی و راحتی شما ضروری است و باید با توجه به نوع سفری که در پیش گرفته‌اید به انتخاب تجهیزات بپردازید.

گزینه‌های اقامتی

    از اقامتگاه‌های خانوادگی یا لوژهای محلی تا کافه‌های چایی (تی هاوس) به عنوان گزینه در ترکینگ خود رد نپال می‌توانید استفاده کنید. قطعا مسیرهای ترکینگ در پارک ملی لانگتانگ نیز از این فرمول جدا نیستند. لانگتانگ انواع مختلفی از گزینه‌های اقامتی ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد تا تجربه مهمان‌نوازی و آشپزی محلی را داشته باشید.

زمین‌های خشن لانگتانگ نیازمند دقت بازدیدکنندگان هستند. برای بیماری ارتفاعی آماده شوید، تجهیزات ضروری را با خود ببرید و در خصوص شرایط آب و هوا نیز مطلع باشید.

درباره هوا و اقلیم در لانگتانگ نپال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مجوزها و مقررات

    قبل از شروع ماجراجویی خود در پارک ملی لانگتانگ، مطمئن شوید که دارای مجوزهای لازم هستید. این مجوزها شامل مجوز ورود به پارک ملی لانگتانگ و کارت TIMS (سیستم مدیریت اطلاعات ترکرها) می‌شوند. این مجوزها به شما اجازه می‌دهند تا به این پناهگاه طبیعی فوق‌العاده و محیطی بکر و زیبا دسترسی پیدا کنید و از تجربه‌ منحصر به فرد ترکینگ و کاوش در این منطقه لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که این مجوزها برای حفاظت از محیط زیست و ارتقاء ایمنی توریست‌ها لازم است و مسئولیت شماست که آن‌ها را در اختیار داشته باشید.

شیوه‌های گردشگری پایدار

    با تمرین گردشگری پایدار به حفاظت از محیط زیست ناب این منطقه کمک کنید. هیچ آثاری نگذارید، احترام به رسوم محلی را رعایت کنید و پاکی محیطی خود را به حداقل برسانید.

چک لیست سفر به لانگتانگ

    پیش از رفتن به پارک ملی لانگتانگ، فهرستی از مواردی که بهتر است همراه داشته باشید تا سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. علاوه بر آنها سعی کنید تمام مواردی که فکر می‌کنید با توجه به سفر شما ضروری است را تهیه کنید.

  • مجوزهای ترکینگ
  • لباس و تجهیزات کافی با توجه به نوع سفری که در پیش داید
  • کیت کمک‎های اولیه
  • ارز محلی و پول کافی
  • اطلاعات تماس اضطراری در صورت نیاز
  • قرص‌های تصفیه آب (منطقه معمولا کیفیت آب خوبی ندارد)
  • شارژر قابل حمل (شامل پاور بانک یا پنل خورشیدی)
  • بیمه مسافرتی از کشور خودتان
  • احترام به رسوم محلی

درباره چک لیست سفر به لانگتانگ در دکوول بخوانید.

کلام آخر 

    پارک ملی لانگتانگ شاهکاری از زیبایی طبیعت و اصالت جوامع محلی است. با تنوع زیستی غنی، مناظر دل‌نشین و مردمان مهربانش، سفر به لانگتانگ تجربه‌ای است که زندگی شما را تغییر خواهد داد. ماجراجویی را پذیرا باشید، به محیط زیست احترام بگذارید و با خاطراتی که تا ابد خواهند ماند، از این سفر بازگردید.

    به کاوش در طبیعت آرام وحشی پارک ملی لانگتانگ بپردازید و در سفری به یادماندنی از کشف وجودی شروع کنید. دکوول همراه شماست تا بتواند بهترین انتخاب‌هایی که برای ترکینگ در نپال می‌توانید تجربه کنید را برایتان به ارمغان آورد.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.سوالات متداول شما

به طور کلی، لانگتانگ برای ترکینگ‌گران ایمن است، اما ضروری است آماده باشید، اطلاعات داشته باشید و احترام به رسوم محلی را حفظ کنید.
بعد از رسیدن به کاتماندو غالبا با استفاده از ماشین می‌توانید به سمت پارک ملی لاگتانگ حرکت کنید.
معمولاً پیمایش این مسیر حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد که البته به مسیر انتخابی و همچنین سرعت حرکت شما بستگی دارد.
بله، استخدام راهنما یا شرپا رایج است و می‌تواند تجربه ترکینگ شما را بهبود بخشد. البته با توجه به اینکه با شرکتی قرارداد ببندید در زمره خدمات خود امکان این را خواهید داشت.