پارک ملی ساگارماتا

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پارک ملی ساگارماتا در شمال شرقی نپال قرار گرفته و با کوه‌های عظیم اورست و قله‌های دیگر، دره‌های عمیق و یخچال‌های هیمالیا احاطه شده است و یکی از برترین شاهکارهای طبیعی روی زمین به شمار می‌رود. این پارک ملی در فاصله ۱۳۵ کیلومتری از کاتماندو قرار دارد و به عنوان یکی از مناطق میراث جهانی یونسکو و یکی از چشم‌اندازهای مقدس هیمالیا ثبت شده است. هر جنبه‌ای از جذابیت طبیعت، از گیاهان و جانوران گرفته تا چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز، در اینجا حفظ شده است. در این مقاله از دکوول قصد داریم تا شما را با گوشه‌ای از جذابیت‌های پارک ملی ساگارماتا اولین پارک ملی نپال آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.


پارک ملی ساگارماتا: میزبان بلندترین نقطه جهان

    پارک ملی ساگاراماتا (Sagarmatha National Park)، یکی از محبوب‌ترین پارک‌های ملی در نپال است و در شرق کشور، در نزدیکی مرز تبت واقع شده است. این پارک، بیشتر به خاطر داشتن قله اورست (Mount Everest)، کوهی با ارتفاع ۸۸۴۸ متری، معروف است. این پارک ملی که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده است، مسا حتی حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود و به عنوان محل حفاظتی از زیستگاه‌های گوناگون وحشیانه و نیز فرهنگ و تاریخ منطقه شناخته شده است. از جمله ویژگی‌های پارک ملی ساگاراماتا، وجود تنوع زیستی و جغرافیایی گوناگون است. در این پارک، که به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، بیش از ۱۱۰۰ گونه گیاهی، ۱۰۰ گونه پرنده و بیش از ۳۰ گونه حیوانی گزارش شده است. در ضمن، پارک ملی ساگاراماتا، دارای یکی از بلندترین مناطق جهان است، بنابراین، در طول سفر به این پارک، توصیه می‌شود که با توجه به اینکه بالاتر از ۲۵۰۰ متر ارتفاع دارد، در مورد عوارض ناشی از ارتفاع و همچنین اقداماتی که باید در صورت ابتلا به ناهنجاری‌های خاص انجام داد، با پزشک مشورت کنید.

    در پارک ملی ساگاراماتا، همچنین به دلیل وجود قله اورست، کمپ‌های بسیاری برای کوهنوردان در دسترس قرار دارد. از جمله محبوب‌ترین کمپ‌ها، کمپ پایه (Base Camp)، کمپ ۱ (Camp 1)، کمپ ۲ (Camp 2) و کمپ ۳ (Camp 3) هستند که در مسیر صعود مورد استفاده قرار می‌گیرند و تعدادی زیادی لوژهای کوهستانی هستند که مورد استفاده طبیعت گردان و کوهنوردان قرار می‌گیرند. در پارک ملی ساگاراماتا، به علاوه کوهنوردی، مسابقات گوناگونی نیز برگزار می‌شود. برای مثال: مسابقه دویدن اورست، مسابقه اسکای رانینگ پلنگ برف (Snow Leopard), مسابقه کوهنوردی بین‌المللی، مسابقات پاراگلایدینگ و ... از جمله مسابقاتی هستند که در این پارک برگزار می‌شوند.

    در پار ک ملی ساگاراماتا، به دلیل وجود قله اورست و پوشش گیاهی و جانوری غنی، بسیاری از مسافران، کوهنوردان، گردشگران و ماجراجویان، در سفرهای خود به نپال، این پارک ملی را در برنامه‌ی خود قرار می‌دهند. این پارک ملی، با داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و با امکاناتی که برای گردشگران فراهم کرده، یکی از پربازدیدترین مناطق توریستی در نپال محسوب می‌شود. این پارک ملی با وجود برخورداری از طبیعتی خیره کننده، در حال حاضر همچنان در مسیر توسعه قرار دارد و تلاش می‌شود که این منطقه به بهترین نحو ممکن مدیریت شود.

    در کل، پارک ملی ساگاراماتا، یکی از زیباترین و جالب‌ترین مناطق نپال برای بازدید کنندگان است. این پارک، با داشتن قله اورست، منطقه‌های گردشگری طبیعی، امکانات گردشگری و فرهنگی و مردمان محلی مهمان‌نواز، باعث می‌شود تا مسافرانی که به دنبال تجربه‌ی طبیعت و گردشگری متفاوت هستند، همواره به دنبال بازدید از این پارک ملی جذاب باشند. به علاوه، برگزاری مسابقات گوناگونی در این پارک، به علاقه‌مندان به کوهنوردی و ماجراجویی، فرصتی مناسب برای تجربه‌ی جذابی در این منطقه فراهم می‌کند.

درباره پارک ملی ساگاراماتا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بهترین زمان بازدید

    بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی ساگارماتا از اکتبر تا نوامبر و از مارس تا می می‌باشد. ماه‌های تابستانی یعنی از ژوئن تا سپتامبر باید به دلیل بارندگی شدید که تقریبا 1000 میلیمتر است اجتناب شود. ماه‌های زمستانی که از دسامبر تا فوریه است، بسیار سرد هستند و بارش برف در این ماه ها رایج است.

مکان و جغرافیا

    پارک ملی ساگارماتا در منطقه خومبو نپال قرار دارد که در سال 1976 تاسیس شده است. این اولین پارک ملی نپال است. این پارک با مساحت 1148 کیلومتر مربع در ارتفاع بین 2845 تا 8848 متر قرار دارد. پارک ملی ساگارماتا در شمال با نگهداری از طبیعت ملی قوموالانگما در منطقه مستقل تبت و در جنوب با رودخانه دود کوشی محدود می شود. پارک ملی ساگارماتا در سال 1979 به عنوان میراث جهانی طبیعی شناخته شد.

موقعیت جغرافیایی

    پارک ملی ساگارماتا در منطقه خومبو نپال قرار دارد و اولین پارک ملی نپال است. این بیوسایت با مساحت ۱۱۴۸ کیلومتر مربع در ارتفاعاتی بین ۲۸۴۵ تا ۸۸۴۸ متر قرار دارد. پارک ملی ساگارماتا در شمال به ناحیه حفاظت طبیعی ملی قومولونگما در تبت خودمختار، و در جنوب به رودخانه دود کوشی منتهی می‌شود. در سال ۱۹۷۹، پارک ملی ساگارماتا به عنوان میراث جهانی طبیعی توسط یونسکو شناخته شد.

اقلیم

    اقلیم پارک ملی ساگارماتا در نپال متغیر است و از نوع نیمه خشک معتدل تا معتدل است با بارندگی متوسط تا شدید در سال. ماه‌های تابستان معتدل هستند، در حالی که ماه‌های ژوئیه تا سپتامبر بارش شدیدی را ثبت می‌کنند. ماه‌های زمستان بسیار سرد هستند و دمای هوا زیر صفر می‌رود.

هزینه و ساعت بازدید پارک ملی ساگارماتا

    این پارک زیبا در ۲۴ ساعت روز باز است تا به تمام گردشگران به ارائه خدمات بپردازد. اما بهتر است قبل از غروب بازدید کنید. پیاده‌روی و کوهنوردی در تاریکی به دلیل وجود حیوانات وحشی کمی خطرناک است. برای ورود به پارک، باید کارت ورودی را از مرکز بازدیدکننده پارک ملی ساگارماتا تهیه کنید، همچنین امکان دریافت این کارت در منزو و یا نامچه بازار نیز وجود دارد. هزینه این کارت برای ملیت‌های SAARC ۱۵۰۰ روپیه، برای خارجی‌ها ۳۰۰۰ روپیه می‌باشد.

گیاهان و جانوران پارک ملی ساگارماتا

    این پارک ملی در نپال دارای تنوع گسترده‌ای از گونه‌های گیاهی و جانوری است. اگر علاقه‌مند به مشاهده پرندگان هستید، تجربه جالبی خواهید داشت. همچنین، جانوران بومی خاصی نیز در طول مسیر پیدا خواهید کرد.

گیاهان پارک ملی ساگارماتا

    از آنجایی که پارک ملی در ارتفاعات 2845-8848 متری قرار دارد، شاهد تغییرات وسیعی در پوشش گیاهی خواهید بود. جنگل‌های مناطق کم ارتفاع توسط گل رودودندرون، بتولا، جونیپر، سرو آبی، سرو کاجی و بامبو تسلط دارند. در ارتفاعات بالاتر، درختچه های کوتاه، خزه‌ها و لیکن‌ها یافت می‌شوند. گل‌های رودودندرون در ماه‌های آوریل و می به شکوفه می‌نشینند و تا ماه سپتامبر رنگارنگ و شاداب باقی می‌مانند.

درباره گیاهان پارک ملی ساگارماتا با دکووب همراه باشید.

جانورانی که در این منطقه زندگی می‌کنند

    جانورانی که در پارک ملی ساگارماتا در نپال مشاهده می‌شوند شامل گونه‌های متنوعی از جمله هیمالیایی Tahr، مارمولک مشکی، غورال، پلنگ برفی، گرگ، شامپاین و مارمولک می‌باشند. پارک ملی ساگارماتا محل زندگی بیش از 1000 گونه پرنده نادر و در خطر است و بعضی از آنها شامل بلدرچین هیمالیا، مرغ کوهی برفی، غازی قرمز پرده‌ای و بلدرچین پرده‌ای می‌باشند. به همین دلیل پارک ملی ساگارماتا به عنوان یک منطقه مهم پرندگان توسط بیردلاف اینترنشنال شناخته شده است.

درباره جانورانی که در این منطقه زندگی می‌کنند با دکوول همراه باشید.

فعالیت‌هایی قابل انجام در پارک ملی ساگارماتا

ترکینگ و هایکینگ

    در پارک ملی ساگارماتا، پیاده‌روی کوهنوردی، محبوب‌ترین فعالیت ماجراجویانه بین بازدیدکنندگان است. مسیرهای کوهستانی در داخل جنگل وجود دارند و هر مسیر مناظر عالی از قله‌ها، کوهستان‌ها و دره‌های هیمالیا ارائه می‌دهد. بیشتر مردم می‌توانند به صورت شخصی به اکثر مسیرها دسترسی داشته باشند، اما اگر یک شرپا محلی را استخدام کنید، قطعاً بهتر و موثرتر است. برای بازدید از بهترین مسیرهای پیاده‌روی کوهستانی و مکان‌های کمپینگ، یک تور پارک ملی ساگارماتا را برگزار کنید.

    مسیرهای کوهستانی و ناهموار درون جنگل وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مناظر فوق‌العاده‌ای از قله‌ها، کوهستان‌ها و دره‌های هیمالیا را ارائه می‌دهند. بسیاری از مسیرها را می‌توانید به تنهایی طی کنید، اما اگر یک شرپای محلی را استخدام کنید، قطعا بهتر و موثرتر خواهد بود. یک تور پارک ملی ساگارماتا را انتخاب کنید تا بهترین مسیرهای پیاده‌روی کوهستانی و محل‌های کمپینگ را ببینید.

کمپینگ در دریاچه گیکو

    اگر علاقه‌مند به ماجراجویی و هیجان هستید، کمپینگ در ساحل زیبای دریاچه گیکو یک ایده عالی است. این دریاچه زیبا در پارک ملی ساگارماتا واقع شده و در زمستان یخ می‌زند. چادر خود را زیر آسمان باز نصب کنید و تجربه کمپینگ را به سطح دیگری برسانید. این مکان ارائه دهنده مناظری شگفت‌انگیز از کوهستان‌ها و یخچال‌های اطراف است، اما دیدن کوه اورست بزرگ از دریاچه گیکو به همه حال یک شگفتی است.

تلاشی برای صعود به کوه تابوچه: صعود به بلندترین کلیسای منطقه

    صعود به کوه تابوچه، کوهی با شیب و چالش برانگیز است، اما به محض رسیدن به بلندترین نقطه کلیسای تابوچه، چشم اندازهای اطراف شما قطعاً شگفت زده شما را می‌کند و قلب شما را شاد می‌کند. کلیسای تابوچه، یک استوپا زیبا و یک مرکز آموزش و ترویج بودایی است. برای عبادت، جستجوی برکت و آرام کردن قلبتان اینجا را بازدید کنید.

کوه اورست: دیدن آن از کا لاپتار

    کالاپتار، که در داخل پارک ملی ساگارماتا قرار دارد، نزدیک ترین نقطه دیدنی به کوه اورست است. این محل در ارتفاع 5545 متری قرار دارد و برای رسیدن به این منظره شگفت‌انگیز، باید صعودی تا حدودی سخت را تجربه کنید. اینجا علاوه بر دیدن کوه اورست، چشم‌انداز فوق‌العاده از قله‌ها و رشته‌های کوهستانی برف پوش، مسیر پیمایشی را ارزشمند می کند.

رودخانه دودکشی: آرامش یافتن در کنا ر این رودخانه زیبا

    رودخانه دودکشی در جنوب پارک ملی ساگارماتا قرار دارد و چشم‌انداز فوق‌العاده جریان آب روی سرسبزی‌های ناهموار را به نمایش می‌گذارد. وقت گذرانی در ساحل این رودخانه قوی و لذت بردن از زیبایی شگفت‌انگیز آن یکی از بهترین کارهایی است که در پارک ملی ساگارماتا می‌توانید انجام دهید. در این رودخانه بسیاری از پل‌های معلق وجود دارد که چشم‌اندازهای فوق‌العاده دیگری را ارائه می‌دهند.

مکان‌های اقامتی در نزدیکی پارک ملی ساگارماتا

    آیا به دنبال مکانی برای اقامت در طول سفر خود به این پارک هستید؟ پاسخ بهترین مکان های اقامتی در یا نزدیک پارک، در ادامه آمده است. به دلیل نبود هتل‌های کاملا تجهیز شده، اقامت در نزدیکی پارک ملی ساگارماتا یکی از مشکلاتی است که هر مسافری با آن مواجه می شود. اما نگران نباشید! در نزدیکی پارک، چندین خانه مهمان و لوژ دارای امکانات پایه و راحتی موجود است. شما می توانید در هتل‌های Yeti Mountain Home Phakding، Thanka Inn، Everest Inn و Hotel Khangri رزرو کنید.

رسیدن به پارک ملی ساگارماتا

    پارک ملی ساگارماتا در موقعیت دور افتاده‌ای قرار دارد و دسترسی به آن چالشی است. نزدیکترین فرودگاه دریافت مسافر در فاصله ۳۳ کیلومتری در فرودگاه تنزینگ-هیلاری، لوکلا است. بهترین و ساده‌ترین روش رسیدن از کاتماندو به پارک ملی ساگارماتا پرواز کوتاه (۲۵ دقیقه) به لوکلا است. از لوکلا، می‌توانید پیاده‌روی به سمت پارک ملی را آغاز کنید. مسیر پر از صعود و نزول ولی بسیار هیجان‌انگیز است. فاصله کاتماندو تا پارک ملی ساگارماتا: ۱۳۵ کیلومتر است. 
سوالات متداول شما

پارک ملی ساگارماتا اولین پارک ملی کشور بوده و به عنوان یکی از میراث جهانی طبیعی ثبت شده است که این مکان را یک جاذبه مهم در کشور می کند.
در منطقه ساگارماتا در کل ۱۴ ناحیه وجود دارد که در شرق نپال قرار دارند.
پارک ملی ساگارماتا در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی ثبت شد.