آشنایی با قله ماچاپوچار

تاریخ انتشار: 1401/2/18 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/14

تاکنون نام قله ماچاپوچار یا ماچاپوچره را شنیده‌اید؟ قله‌ای در کشور نپال که به آن لقب باکره مقدس را داده‌‌اند. معنای نام این قله ۶٬۹۹۳ متری، دم ماهی است و به این دلیل چنین نامی برایش انتخاب کرده‌ان که سرش مانند دم ماهی دوگانه است. ماچوپوچار را باید بخشی از توده کوه آناپورنا دانست که خود این توده کوه بخشی از ارتفاعات هیمالیا محسوب می‌شود.


قله ماچاپوچار

    قله ماچاپوچار در شمال مرکزی کشور کوهستانی نپال قرار دارد. بومیانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، از این  کوهستان به عنوان اقامتگاه شیوای مقدس نام می‌برند و آن را مقدس می‌دانند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به دلیل این مقدس بودن اجازه صعود به ماچاپوچار توسط کشور نپال صادر نمی‌شود و بنابراین به این قله صعود نشده هم می‌گویند.

    در مطلب آشنایی با قله ماچاپوچار قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این کوهستان زیبا در کش ور نپال بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت. سپس مختصری تاریخچه آن را بررسی خواهیم کرد و در نهایت درباره نکات مهم مربوط به این منطقه کوهستانی حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

ماچاپوچار

ارتفاع

6993 متر

  کشورها 

نپال

  

ناحیه

کوهستانی

ساعت بازدید

شبانه روز

برجستگی

1233 متر

آدرس

شمال مرکزی کشور نپال

معرفی قله ماچاپوچار

    در پاسخ به این سوال که قله ماچاپوچار در کجا قرار دارد باید گفت، این قله در انتهای خط الرس بلندی قرار دارد که در توده کوه آناپورا قرار دارد و مرز شرقی پناهگاه آناپورا را شکل داده است. این قله تا شمال استان پوخارا حدود 25 کیلومتر فاصله دارد. قله ماچاپوچار در قسمتی از رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است که سه ارتفاع بلند جهان در آن نقطه هستند.

    این قله علیرغم اینکه نسبت به قله‌های یاد شده از ارتفاع کمتری برخوردار است، شیب بسیار بالا و نوک تیزی هم دارد. همین دو ویژگی آن را به قله‌ای چشمگیر در منطقه تبدیل کرده است. این قله حالت دو گانه‌ای شبیه به نوک ماهی دارد و به همین دلیل به آن ماچاپوچار یعنی دم ماهی می‌گویند.  لقب دیگری که بر روی این کوه مقدس گذاشته‌اند، ماترهون نپال است.

درباره قله ماچاپوچار و مسیرهای دسترسی به آن و محل قرار گیری آن در دکوول بخوانید.

    این منطقه را به طور کلی می‌توان یک منطقه گردشگری پرطرفدار در کشور نپال دانست زیرا قله‌های مهم و جاذبه‌های طبیعی فراوانی در آن وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. اما چه کوهنوردان و چه گردشگرانی که راهی این منطقه می‌شوند فقط می‌توانند مسیر صعود به سه قله دیگر را در پیش بگیرند زیرا به دلیل اعتقادات مدهبی مردم بومی منطقه، صعود به این کوه مقدس ممنوع شده است.

    همانطور که ذکر شد قله ماچاپوچار بخشی از آناپورنا  (Annapurna) است. قله آناپورنا که دهمین ارتفاع بلند جهان به حساب می‌آید؛ به عنوان یکی از مرگبارترین کوهستان‌های جهان نیز شناخته می‌شود زیرا مسیر سختی برای صعود دارد. قله ماچوپوچار بخشی از توده کوه آناپورنا را تشکیل می‌دهد. شاید جالب باشد که بدانید خود آناپورنا بخشی از رشته کوه هیمالیا است.

قله ماچاپوچار بخشی از آناپورنا است و برای آشنایی با آن با دکوول همراه باشید.

مختصری از قله ماچاپوچار

    گفته می‌شود هرکز فرد یا گروهی اجازه پیدا نکرده‌اند به این کوه باکره مقدس صعود کنند اما به نظر می‌رسد این مساله هم حقیقت دارد و هم حقیقت ندارد. در سال 1957 یک گروه بریتانیایی که سرپرستشان فردی به نام کلنل جیمی روبرت بود؛ توانستند تا 150 متری قله ماچاپوچار را فتح کنند. آنها قول داده بودند که روی قله نیاستند. بنابراین از مسیر شمالی تا 150 متری قله پیش رفتند و سپس به دلیل قول‌شان به مندرا از ایستادن روی قله صرف نظر کردند.

    پس از این صعود نیمه کاره دیگر هیچوقت مجوز صعود به قله مقدس توسط دولت نپال صادر نشد. گزارش‌هایی وجود دارد که براساس آن یک کوهنورد نیوزلندی به نام بیل دنز در سال 1980 توانسته است به صورت غیرقانونی یک صعود موفق به قله ماچاپوچار داشته باشد. شاید جالب باشد که بدانید این کوهنورد در جریان صعود به ماناسلو به دلیل ریزش بهمن کشته شد اما تا قبل از مرگش یک صعود غیر قانونی دیگر نیز داشته است.

    در واقع هفت قله در جهان وجود دارند که تاکنون کسی به آنها صعود نکرده و یا اگر هم این اتفاق افتاده مانند نموده بالا به صورت غیرقانونی بوده است. لیست این هفت قله به شرح زیر است:

 • کارجیانگ یک، تبت (Karjiang I)
 • موچو چیش، پاکستان (Muchu Chhish)
 • چانگار پوئنسوم، بوتان (Gangkhar Puensum)
 • قله شمالی کابرو، هند (Kabru North Summit)
 • لابوچه کانگ ۳، تبت (Labuche Kang III)
 • رخ شمالی ماشربروم، پاکستان (Masherbrum North Face)
 • کوه سیپل، جنوبگان (Mount Siple)

نکات مهم درباره قله ماچاپوچار

 • اگرچه نمی‌توان مجوز صعود به قله ماچاپوچار را گرفت اما در دامنه و اطراف این قله جاذبه‌ های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. از میان این جاذبه‌ها می‌توان به دریاچه پوخارا اشاره کرد.
 • قله ماچاپوچار 6993 متر ارتفاع دارد و در میان سه قله دیگری که در کنارش قرار گرفته کوتاه قامت‌ترین است.
 • دلیل مقدس شمرده شدن این کوهستان به درستی مشخص نیست اما به نظر می‌رسد به آیین هندو باز می‌گردد.
 • تنها صعود کاملی که به این قله انجام شده، به صورت غیرقانونی بوده است.
 • از این قله می‌توانید به بیس کمپ آناپورنا دسترسی پیدا کنید.
 • این قله اگرچه در لیست قله‌های هشت هزار متری قرار نمی‌گیرد اما باز هم باید آن را یکی از ارتفاعات بلند کشور نپال و جهان دانست.

درباره آشنایی با قله ماچاپوچار در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    نپال کشوری پر از قله‌های هیجان انگیز است به طوری که به راحتی می‌توان لقب کشور قله‌های بلند را به آن داد. در مطلب آشنایی با قله ماچاپوچار، یا همان باکره مقدس همه چیز را درباره یکی از قله‌های این کشور یعنی  همان ماچاپوچار بررسی کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس درباره نکات مهم و تاریخچه‌اش حرف زدیم. اگر گذرتان به کشور نپال افتاد حتما از دامنه این کوه و جاذبه های گردشگری اطرافش دیدن کنید. همچنین اگر نکته دیگری درباره این قله صعود ممنوع می‌دانید که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما  و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها