آشنایی با شهر باستانی متسختا

زمان مطالعه: 7 دقیقه

شهر باستانی متسختا Mtskheta را باید یک شهر تاریخی با قدمتی هزار ساله دانست که ترکیبی از تاریخ و طبیعت است. بازدید از این شهر، فرصت دلچسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به معنای واقعی از گردشگری لذت ببرید چراکه شگفتی‌های طبیعی و تاریخی در این منطقه پایانی ندارد.


شهر باستانی متسختا

    در مطلب آشنایی با شهر باستانی متسخا قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این شهر تاریخی و جاذبه گردشگری آن بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این شهر خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر نکات و اطلاعات مهم آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

متسختا کجاست؟

    این شهر باستانی در کشور گرجستان واقع شده است و اطراف آن را ساحل رودهای متکواری و آراگوی و همچنین کوهستان‌های زیبا فرا گرفته‌اند. فاصله شهر باستانی متسختا تا شهر تفلیس حدود 19 کیلومتر است. از آنجایی که این منطقه تاریخی علاقمندان به گذشته و تاریخ گرجستان و همچنین دوستداران طبیعت را به خود جذب می‌کند؛ اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید حتما در سفر به گرجستان، آن را در لیست بازدیدهایتان قرار دهید.

تاریخچه و پیدایش متسختا

    این شهر هزاران سال قبل به وجود آمد و در زمان افتتاحش پایتخت کشور گرجستان بود. گرجستان جزو اولین  کشورهای بود که دین مسیحیت را به عنوان آئین رسمی خود اعلام کرد. از آن زمان کلیساهای زیادی در متسختا ساخته شد و این شهر را به مرکز دینی کشور تبدیل کرد. با توجه به سبک و معماری و خانه‌ها و بناهای قدیمی و تاریخی شهر و همچنین سنگ‌ تراشی‌ها، وسایل مصرفی، ظروف سفالی و صنایع دستی می‌توان به تمدن غنی متسختا پی برد. این شهر به دلیل مراوداتی که با حکومت‌هایی همچون رم و ایران داشت، از نظر فرهنگی رشد پیدا کرد.

    گوشه و کنار این شهر باستانی پر از زیبایی و جذابیت‌های بصری است. به طوری که بازدید از هر گوشه آن روحتان را تازه خواهد کرد. در کنار سازه‌های قدیمی و تاریخی، وجود طبیعت چشم‌نواز در این منطقه نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب خواهد کرد. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های سنگ فرش شده‌ای که مانند محله هامامونو است، خاطره‌ای به یادماندنی برایتان خواهد بود.

کلیساهای متسختا

    همانطور که ذکر شد در شهر باستانی منسختا شمار زیادی کلیسا وجود دارد که برخی از آنها از اهمیت جهانی برخوردار هستند.در ادامه تعدادی از مهم‌ترین کلیساهای موجود در این شهر تاریخی را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

کلیسای سوتیتسخوولی

    یکی از مهمترین کلیساهایی که در کشور گرجستان وجود دارد؛ کلیسای ارتودکس سوتیتسخوولی است. نام این عبادتگاه از ترکیب دو کلمه گرجی به معنی «ستون» و «زندگی» به وجود آمده است. پیشینه این کلیسای که در یکی از کوچه‌های شهر متسختا  قرار گرفته، مربوط به قرون وسطی است. نقاشی‌هایی در کلیسا سوتیتسخوولی وجود دارد که قدمت آنها را نیز مربوط به همین دوره می‌دانند. این کلیسا به دلیل تزئینات کنده‌کاری‌ شده‌اش، دارای یک فضای افسانه‌ای است. در طول سال‌هایی که از ساخت کلیسا سوتیتسخوولی می‌گذرد، حملات گوناگونی به ساختمان آن وارد شده است. یک بار هم زمین لرزه قسمت‌هایی از آن را تخریب نمود اما دوباره این کلیسا را مرمت و بازسازی کردند.

    مؤسس تفلیس، شاه واختانگ یکم را در این کلیسا دفن کرده‌اند و این مساله را باید یکی از دلایل شهرت آن دانست. هر سال در گرجستان روزی را برای بزرگداشت این پادشاه اختصاص می‌دهند. طبیعتا کلیسای سوتیتسخوولی میزبان این مراسم مهم است و به همین دلیل هم از مکان‌های پرطرفدار نه تنها بین گردشگران بلکه میان مردم محلی محسوب می‌شود.

درباره کلیسای سوتیتسخوولی یکی از کلیساهای مهم کشور گرجستان در دکوول بخوانید.

کلیسای سامتاورو

    کلیسای سامتاورو که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است را باید یکی دیگر از کلیساهای موجود در این منطقه دانست که قدمتش به سده چهارم می‌رسد. این صومعه با گذر زمان دچار تخریب شد اما بالاخره پس از گذشت هفت قرن، آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند. این مکان مذهبی تاریخ را در میان دیوارهایش حفظ کرده است.

درباره کلیسای سامتاورو در کشور گرجستان در دکوول بخوانید.

کلیسای جواری

    کلیسای جواری بر فراز تپه‌ای مرتفع قرار دارد و با موقعیت مکانی بسیار جذاب خود، چشم‌اندازی فوق‌العاده از شهر و رودخانه به نمایش گذاشته است. پارک ملی تفلیس در نزدیکی این منطقه قرار دارد. این صومعه معماری بسیار زیبایی داشته و داخل آن با نقاشی‌های دیواری متعدد تزیین شده است. مؤسس این کلیسا شخصی به نام سنت نینو دانست.

    او در قرن چهارم به نشانه پیروزی مسیحیت بر افکار پیشین، صلیبی را در بالای یک تپه نصب کرد که بعدها پادشاه در محل این صلیب، این کلیسا را ساخت. به همین دلیل هم نام سنت نینو به عنوان موسس به ثبت رسیده است. تپه‌ای که صومعه بر روی آن دارد؛ یک طبیعت زیبا و بکر است. بنابراین اگر راهی بازدید از این کلیسا شدید؛ فرصت قدم زدن در هوای دلچسب آن را از دست ندهید.

درباره کلیسای جواری یکی دیگر از کلیسای کشور گرجستان در دکوول بخوانید.

صومعه سنت نینو

    این بنا در مرکز شهر متسختا واقع شده است و قدمت آن به قرن یازدهم بر می‌گردد. اولین پادشاه مسیحی (Mirian)، ملکه نانا و پدر آشوریان همگی در این مکان به خاک سپرده شده‌اند. صومعه سنت نسنو شامل کلیسای اصلی، کلیسای سنت نینو و یک برج ناقوس است.

درباره صومعه سنت نینو در دکوول بخوانید.

منطقه محافظت شده و موزه باستان شناسی متسختا

    این منطقه یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری شهر باستانی متسختا است که قدمت آثار موجود در آن به عهد برنز و اواخر قرون وسطا برمی‌گردد .

قلعه ببریس تسیخه

    قلعه ببریس تسیخه Bebris Tsikhe در شمال شهر متسختا، سمت راست رودخانه آرگاوی قرار گرفته است. تاریخ ساخت این قلعه تاریخی به دوران باستان باز می‌گردد که در آن زمان به آن بلتا  Beltaگفته می‌شده است. مساحت کل این قلعه حدود 1500 متر مربع است.

درباره قلعه ببریس تسیخه در دکوول بخوانید.

آرماز تسیخه

    آرماز تسیخه Armaztsikhe  یک منطقه تاریخی است که در امتداد بزرگراه متسختا-تفلیس قرار دارد. این منطقه که محلی‌ها آن را  به نام Bagineti  می‌شناسند؛ شامل دیوارها، برج‌ها، سازه‌های اقامتگاه سلطنتی و خرابه‌‎های طاق دفن می‌شود.

قلعه آرمازی

    قلعه آرمازی Armazi Fortress یکی از قلعه‌های مهم در کشور گرجستان است که حدود 30 هکتار مساحت دارد. در قدیم از قلعه آرمازی برای کنترل جاده به کشورهای مرزی استفاده می شده است.

صومعه شیو مگویمه

    صومعه شیو مگویمه Monastery of shio Mgvime نزدیک به شهر متسختا با فاصله 8 کیلومتری در سمت چپ رودخانه متکواری واقع شده است. این صومعه را یکی از پدران آشوری به نام shio در ابتدای نیمه دوم قرن ششم ساخته است. 

درباره صومعه شیو مگویمه در دکوول بخوانید.

زدازنی

    مجتمع زدزانی Zedazeni در 6 کیلومتر جنوب روستای Saguramo را بالای یک کوه که از جنگل‌های عمیق پوشیده شده است, ساخته‌اند. در این مجتمع کلیسای سنت جان باپتیست، قلعه و دبر قرار دارد.

درباره زدازنی در گرجستان در دکوول بخوانید.

موزه دولتی ایلیا چاوچاوادزه ساگارامو

    موزه دولتی ایلیا چاوچاوادزه ساگارامو Ilia Chavchvadze Saguramo State Museum در روستای ساگارامو Saguramo  قرار گرفته است. مجتمع موزه شامل اقامتگاه، ساختمان جانبی و باغ های انگور خانواده معروف نویسنده گرجستان ایلیا چاوچاوادزه است.

درباره موزه ایلیا جاوچاوادزه ساگارامو در دکوول بخوانید.

پیست اسکی گودائوری

    جاذبه‌های شهر باستانی متسختا فقط به جاذبه‌های تاریخی ختم نمی‌شود. بنابراین اگر دوست دارید کمی از فضای تاریخی فاصله بگیرید و در این بازدید تفریح و هیجان را هم تجربه کنید؛ باید سری به پیست اسکی گودائوری بزنید. این پیست که دامنه‌های جنوبی کوه‌های قفقاز برپا می‌شود؛ برای تمام افراد از مبتدی تا پیشرفته مناسب است.

    پیست اسکی گودائوری را باید مجهز به انواع امکانات مورد نیاز اسکی بازان از جمله کلاس آموزشی، هلیکوپتر، تله کابین و تله سیژ دانست. یقینا استفاده از این فضا، تجربه‌ای یگانه را برای علاقمندان به ورزش‌های زمستانی رقم خواهد زد. در کنار این تفریحات زمستانی در این منطقه می‌توانید از امکانی همچون پاراگلایدینگ هم استفاده کنید و تفریح خود را تکمیل نمایید.

درباره پیست اسکی گودائوری در گرجستان در دکوول بخوانید.

استراحت و خرید در شهر باستانی متسختا

    پس از گشت و گذار در قسمت‌های مختلف شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری آن، حالا وقت آن رسیده است که برای رفع خستگی سری به کافی شاپ‌ها و رستوران‌های شهر زیبای متسختا بزنید و انواع غذاها و نوشیدنی‌های گرجی را در امتحان نمایید. در این اکثر این رستوران‌ها غذاهای گرجی با کیفیت بسیار بالا ارائه می‌شوند و به همین دلیل هم غذا خوردن در این منطقه بسیار مورد استقبال گردشگران بوده است. فروشگاه‌های خرید هدیه و صنایع دستی زیادی هم در شهر به چشم می‌خورد. بنابراین اگر مایلید برای خود یا عزیزان‌تان یادگاری بخرید، می‌توانید سری به این فروشگاه‌ها بزنید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با شهر باستانی متسختا، هر آنچه که لازم بود درباره این شهر تاریخی و جاذبه های گردشگری آن بدانید بیان کردیم. شما می‌توانید در طول سفرتان به تفلیس یک یا دو روز را برای بازدید از این شهر کنار بگذارید و با این بازدید لذت سفرتان را دو چندان کنید. اگر نکته دیگری درباره شهر تاریخی متسختا وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این شهر را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها