پیست اسکی دیزین

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پیست‌های اسکی و ورزش‌های زمستانی همیشه در ایران طرفداران زیادی داشته است. در گوشه و کنار کشورمان چند پیست اسکی معروف و معتبر وجود دارد که زمستان‌ها میزبان گردشگران زیادی می‌شوند. یکی از این پیست‌ها، پیست اسکی دیزین البرز نام دارد. این پیست که در دامنه‌های رشته کوه البرز، در شمال شهر تهران قرار گرفته، یکی از جاهای دیدنی کرج به حساب می‌آید. این پیست اسکی که با استاندارد نسبتا بالایی طراحی شده است می‌تواند میزبان اسکی بازارن حرفه‌ای و آماتور باشد و با دارا بودن هتل و دیگر امکانات رفاهی خواهد توانست روز و خاطرات بسیار خوبی را برای شما به ارمغان آورد.


راهنمای بازدید از پیست اسکی دیزین

    اگر تا به حال به جاده تهران-کرج-چالوس پا گذاشته باشید، حتما تابلوهای راهنمایی را که شما را به پیست اسکی دیزین در دامنه‌های البرز می‌رساند دیده‌اید. این جاذبه گردشگری در فاصله 123 کیلومتری از مسیر جاده چالوس و همچنین 71 کیلومتری مسیر شمشک (جاده که امروزه بسته است و دسترسی به محل پیست را ندارد) قرار گرفته است. در این مسیر زمانی که از روستای ولایت‌رود گذشتید و چندین مجتمع مسکونی را پشت سر گذاشتید، به این جاذبه زیبا خواهید رسید.

    همچنین از یک مسیر دیگر به جز جاده کرج-چالوس نیز می‌توانید خود را دیزین برسانید اما، این مسیر با وجود نزدیک‌تر بودنش همیشه در فصل زمستان بسته است. این مسیر بدین صورت است که باید از لویزان به سمت لواسان-فشم بروید و بعد به سمت میگون حرکت نمایید. سپس این مسیر را ادامه دهید تا به پیست اسکی دیزین برسید.

    در مطلب راهنمای بازدید از پیست اسکی دیزین قصد داریم همه چیز را درباره این جاذبه بررسی کنیم. ابتدا درباره تاریخچه این پیست حرف خواهیم زد و سپس به بررسی اطلاعات مهم دیگر درباره آن خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

قیمت بلیط پیست اسکی دیزین و اسکی در مجموعه تفریحی دیزین را از دکوول بپرسید

مختصری از تاریخچه پیست اسکی دیزین

    مجموعه پیست اسکی دیزین را در سال 1341 و 1342 یک گروه خارجی که به دنبال کشف معدن در البرز مرکزی بودند، پیدا کردند. این پیست بین‌المللی به سرپرستی کاظم گیلانپور، مربی و قهرمان اسکی شناسایی شد و مشخص شد که برای ورزش اسکی جای بسیار مناسبی است. یک سال بعد، یعنی در سال 1343، یک دستگاه تله اسکی سیار در این محل به کار گرفته شد که از آن به عنوان محل تمرین خارج از فصل تیم ملی استفاده می‌کردند.

    در سال 1344، طرح دیزین به عنوان یک منطقه اسکی مطرح و کارهای زیر بنایی برای به انجام رساندن این طرح آغاز شد. در نهایت در سال 1346 طرح وارد عملیات اجرایی شد و راه اندازی پیست اسکی دیزین تا سال 1346- 1347 به طول انجامید. اما کنار آن، تله کابین قله که موازی با این طرح در حال انجام شدن بود تا سال 1352 طول کشید. سال 1385 یک بار دیگر بخش خصوصی در این منطقه سرمایه‌گذاری کرد تا آن را توسعه دهد.

    پیست اسکی دیزین در تابستان نیز کاربرد دارد زیرا پیست اسکی روی چمن این منطقه در سال 1372 با نظر فدراسیون جهانی اسکی کلنگ خورد و در حال حاضر در فصل تابستان می‌توانید اسکی روی چمن را در این منطقه که 650 متر طول دارد، انجام دهید. همچنین در این منطقه ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری کوهستانی، کایت سواری و تیراندازی با کمان نیز انجام می‌شود. یک باغ گل نیز در این منطقه وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آن به بازدید از گیاهان نادر بپردازند.

نکات مهم درباره پیست اسکی دیزین

  • دو نوع پیست در مجموعه دیزین وجود دارد که به ورزشکاران حق انتخاب بیشتری می‌دهد. یکی پیست مبتدی و دیگری پیست وپیست است. پیست مبتدی مکانی امن برای یادگیری این ورزش در هر سنی محسوب می‌شود و پیست وپیست محیطی جذاب برای ورزشکاران حرفه‌ای اسنوبرد است تا بتوانند در این منطقه تمرین کنند و خودشان را برای مسابقات آماده نمایند.
  • پیست اسکی دیزین را باید یک پیست بین‌المللی دانست که جدا از ورزشکاران ایرانی، افراد غیر ایرانی نیز برای ورزش و تمرین بدان مراجعه می‌نمایند.
  • دو هتل و 19 کلبه برای اقامت کسانی که قصد دارند زمان بیشتری را در این جاذبه گردشگری بگذرانند وجود دارد. همچنین وجود پنج رستوران امکان خوبی برای استراحت به گردشگران می‌دهد.
  • در پاسخ به این سوال که پیست اسکی دیزین کجاست باید گفت این پیست رشته‌ کوه‌های البرز قرار دارد. این جاذبه فاصله زیادی تا شهرهای پر جمعیت و شلوغ تهران و البرز ندارد و این مزیتی است برای ساکنان این شهرها تا بتوانند در فاصله کمی از محل سکونتاشان در جایی دور از هیاهوی شهر آرام بگیرند.
  • مجموعه تفریحی دیزین را مجهزترین پیست اسکی در ایران می‌دانند که چهار تله کابین، 9 تله اسکی بشقابی، دو تله سیژ و یک تله اسکی چکشی دارد. همچنین پیست اسکی روی چمن را نیز به این مجموعه اضافه نمایید.
  • یکی از دلایل محبوبیت پیست اسکی دیزین البرز، امکاناتی است که در این مجموعه وجود دارد. وجود امکانات رفاهی باعث می‌شود خانواده‌های بیشتری این مکان را برای تفریح و گردش انتخاب کنند.

پیست اسکی دیزین باز است؟ پیست اسکی دیزین آب و هوا از جمله مطالبی است که در دکوول مطالعه می‌کنید.

چرا به پیست اسکی دیزین برویم؟

    در اطراف تهران چند پیست اسکی دیگر نیز وجود دارد اما هیچکدام به اندازه دیزین محبوبیت نیافته‌اند. این پیست با وجود اینکه در دهه 40 ساخته شده است، اما تاییده فدراسیون جهانی را دارد و این یعنی استانداردهای لازم در این مجموعه وجود دارند. در این مجموعه پیست اسکی حرفه‌ای‌ها از مبتدی‌ها جداست و این مساله باعث استقبال بیشتر مردم از این پیست اسکی جذاب شده است.

    همچنین وجود پیست اسکی چمن باعث شده پیست اسکی دیزین در تابستان نیر مورد توجه قرار بگیرد و همین امر نیز بر محبوبیت این جاذبه گردشگری افزوده است. مساله دیگر که بر محبوبیت دیزین افزوده است این است که مسابقات اسکی نیز در این مکان برگزار می‌شود و یک مدرسه برای یاد گرفتن اسکی نیز در این مکان وجود دارد که در آن اسنوبرد و آلپاین یاد داده می‌شود.

    فقط کافی است تصمیم بگیرد در پیست اسکی دیزین البرز می‌خواهید چه کاری انجام دهید، دوست دارید اسکی حرفه‌ای انجام دهید یا تازه می‌خواهید یاد بگیرید. می‌خواهید اسکی روی چمن را امتحان کنید یا از دیگر امکانات موجود در این مجموعه استفاده نمایید. برف بازی کنید و یا با کمک تله کابین به ارتفاع 430 متری قله برسید و و دنیا را زیر پایتان ببینید. دست شما برای انتخاب هر کدام از این فعایت‌ها باز است و این را باید یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت پیست اسکی دیزین البرز دانست.

    جدا از ورزش‌های مربوط به برف، می‌توانید در مجموعه دیزین کارهای دیگری مانند تنیس بازی، دوچرخه سواری، پاراگلایدر، تیراندازی با کمان، کایت سواری و ... را نیز امتحان کنید. در یک کلام مجموعه تفریحی دیزین می‌تواند روزی مفرح برای شما پدید آورد. پس به هیچ عنوان این تجربه را از دست ندهید.

هزینه بازدید از پیست اسکی دیزین

    بسیاری از افراد بازدید از پیست اسکی دیزین را کاری پر هزینه می‌دانند. هزینه ورود به این مجموعه تا سال 1397، 132 هزار تومان برای هر نفر بود. اما این فقط ورودی است و شما باید برای هر فعالیتی که می‌خواهید در دیزین انجام دهید، مبلغی جداگانه پرداخت نمایید. بازدید از پیست اسکی دیزین اگر چه سفری یک روزه است اما هزینه بالایی دارد و بسیاری از افراد این را یکی از معایب این مجموعه می‌دانند. حالا جدا از این هزینه‌ها برای اسکی باید لباس مخصوص و دیگر امکانات را نیز داشته باشید و اگر بخواهید غذایی هم در یکی از رستوران‌های این مجموعه نوش جان کنید هزینه بازدیدتان بالاتر می‌رود. بنابراین در یک کلام می‌توان گفت بازدید از پیست اسکی دیزین گران است.

خرید بلیط پیست اسکی دیزین و سایت پیست اسکی دیزین با دکوول

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از پیست اسکی دیزین، هر آنچه را باید درباره این مجموعه گردشگری بدانید، بررسی کردیم. حالا برای بازدید آماده هستید. فراموش نکنید که وسایل لازم را همراه با خود ببرید. زیرا ممکن است اگر بخواهید این وسایل را در خود مجموعه تهیه کنید، مجبور شوید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

    اگر چه با بررسی قیمت‌ها به این نتیجه رسیدیم که بازدید از پیست اسکی دیزین البرز تفریح گرانی است اما سعی کنید حداقل یک بار این تجربه را در طول زندگی خود کسب کنید زیرا یقینا بازدید از چنین مجموعه‌ای به عنوان یکی از خاطرات فراموش نشدنی‌تان ثبت خواهد شد. اگر نکته دیگری درباره پیست اسکی دیزین کرج وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها