سوتیتسخولی، کلیسایی قدیمی در بین کوه‌ های قفقاز

تاریخ انتشار: 1401/5/24 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/12/2

کلیسای سوتیتسخولی نه تنها به این دلیل که یک مکان مقدس برای مسیحیان به حساب می‌آید، بلکه به دلیل قدمت طولانی و معماری بی‌نظیرش، یکی از مهم‌ترین جاذبه گردشگری گرجستان است. در ادامه با این کلیسا که دومین کلیسای بزرگ گرجستان است و در شمال پایتخت این کشور شهر تفلیس واقع شده بیشتر آشنا می‌شویم.


گرجستان، مقصد توریست هایی با سلیقه های مختلف

    در سال‌های اخیر گرجستان بیش از گذشته روی صنعت توریسم برنامه‌ریزی کرده و توانسته هزاران گردشگر خارجی از کشورهای مختلف را به سمت خود بکشاند. کسانی که این کشور واقع در قفقاز جنوبی را به عنوان مقصد خود برای سفر انتخاب می‌کنند، اغلب با جاذبه‌های تفریحی این کشور به ویژه در پایتخت آن آشنایی دارند.

    برای جذب گردشگر بیشتر در سال‌های اخیر تفلیس علاوه بر رونق دادن به پارک‌های آبی، مراکز تفریحی و… اقدام به برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های مختلف کرده و این فعالیت‌ها توجه بیشتری را به این شهر جلب کرده است. با وجود این، جاذبه‌های گردشگری گرجستان محدود به جاذبه‌های تفریحی نیست و کسانی با سلیقه‌های مختلف و با اهداف متفاوت می‌توانند به این کشور رفته و سفر خوبی را تجربه کنند.

    گرجستان یکی از جمهوری‌های جدا شده از شوروی است که از نظر تقسیمات سیاسی در قاره اروپا قرار گرفته است. با وجود این، این کشور را باید کشوری اروپایی – آسیایی دانست. گرجستان در ساحل دریای سیاه و هم مرز با روسیه، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان است. این کشور که اغلب در طول تاریخ استانی از کشورهای دیگر به شما می‌رفته، تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و موقعیت جغرافیایی آن باعث شده هم زمان تحت تاثیر فرهنگ غرب و شرق باشد. هر چند گرجستان امروز با شهرهای مدرنش شناخته می‌شود، اما این فقط جاذبه‌های مدرن این کشور نیست که می‌تواند لحظات خوشی را برای گردشگران رقم بزند.

    گرجستان طبیعتی بکر و منحصر به فرد دارد و سالانه هزاران گردشگر طبیعت به ویژه برای فتح قله‌های این کشور به آن سفر می‌کنند. همچنین در جای جای این کشور بناهای تاریخی به یادگار مانده از قرن‌های گذشته وجود دارد که برخی از آنها اعتبار و اهمیت جهانی داشته و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. یکی از این بناها کلیسای سوتیتسخولی است که یک مکان مقدس نیز به حساب می‌آید و گردشگران مذهبی را هم به خود جذب می‌کند.

سوتیتسخولی، کلیسایی قدیمی در بین کوه‌ های قفقاز درباره آن در دکوول بخوانید.

همه چیز درباره کلیسای سوتیتسخولی

    مردی یهودی به نام الیوز که اهل متسختا بود وقت به صلیب کشیدن مسیح در اورشلیم بوده و ردای او را با خود به همراه می‌آورد. وقتی خواهرش سدونیا ردا را می‌بیند، آن را در آغوش می‌کشد و از عذاب گناهی که به صلیب کشندگان مسیح مرتکب شده اند، می‌میرد.

    او را با همان ردا به خاک می‌سپارند، اما محل دفن او به مرور زمان گم شده و از یاد دیگران می‌رود. چهار قرن بعد شاه میریان سوم تصمیم می‌گیرد کلیسای بزرگی در گرجستان بسازد. جایی خاص برای ساخت این مکان مذهبی در نظر می‌گیرند، اما در حین ساخت با مشکلی مواجه می‌شوند و آن هم این است که ستونی که قرار است در مرکز کلیسا قرار گیرد از جای خود تکان نمی‌خورد.

    بعد از مدت‌های راز و نیاز، ستون خود به خود و به طرز معجزه آسایی جا به جا می‌شود و در محلی قرار می‌گیرد که بعد از کندن جای آن ردای حضرت عیسی (ع) را در آنجا پیدا می‌کنند. این روایت مذهبی که مسیحیان ارتدوکس به آن باور دارند باعث شده که کلیسای سوتیتسخولی که در واقع همان محل پیدا شدن ردای مسیح است به یکی از مکان‌های مقدس مسیحیان تبدیل شود.

    این کلیسا که از آن با عنوان دومین کلیسای بزرگ گرجستان یاد می‌شود، حدود هزار و ششصد سال پیش ساخته شده است، اما ساختمان فعلی آن قدمتی هزارساله دارد. کلیسای سوتیتسخولی شامل بحش‌های مختلف از جمله بخش اصلی کلیسا، برج ناقوس، قلعه و محل اقامت روحانیون است. علاوه بر معماری خاص این کلیسا که آن را باید از طرفی مربوط به معماری سده‌های اولیه و از طرف دیگر مربوط به معماری سده‌های میانی دانست، تزئینات آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. البته از کل تزئینات کلیسای سوتیتسخولی آثار کمی بر جا مانده است، چرا که در اواخر قرن نوزدهم و به دستور تزار روسیه بخش زیادی از نقاشی‌های کلیسا با گچ پوشانده شده است.

    این کلیسا همچنین از جمله مکان‌های مذهبی است که از گزند حکومت شوروی در امان مانده و کاملا ویران نشده است. بعد از اینکه کلیسای سوتیتسخولی توانست این فراز و نشیب‌ها را پشت سر بگذارد، تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گرجستان شد.

همه چیز درباره کلیسای سوتیتسخولی در دکوول بخوانید.

چند نکته درباره بازدید از کلیسای سوتیتسخولی

    کلیسای سوتیتسخولی در شمال شهر تفلیس و در شهر متسختا واقع شده است. متسختا از جمله شهرهای تاریخی گرجستان است که هم طبیعتی زیبا دارد و هم آثار تاریخی متعددی را در خود جای داده است. این شهر که در ایالت شیدا کارتلی گرجستان قرار دارد، در ساحل رودهای متکواری و آراگوی واقع و با کوه‌هایی بلند احاطه شده است.

    در قرون اولیه میلادی متسختا مهم‌ترین شهر گرجستان و به نوعی پایتخت این منطقه بود. از آنجا که این شهر در تسلط رومی‌ها قرار داشت، کلیساهای زیادی در آن ساخته شد که یکی از مهم‌ترین آنها کلیسای سوتیتسخولی است. برای رسیدن به متسختا و بازدید از کلیسای سوتیتسخولی باید از قطار استفاده کرده و در ایستگاه نارکواوی – متسختا پیاده شوید. فاصله کلیسا تا این ایستگاه راه آهن حدود ۱.۵ کیلومتر است.

    همانطور که عنوان شد متسختا از شهرهای قدیمی گرجستان است و جز کلیسای سوتیتسخولی جاذبه‌های دیگری نیز دارد. صومعه سامتاورو در ۷۰۰ متری، پل پومپئوس در ۱۴۰۰ متری، قلعه ببریس تسیخه در ۱۷۰۰ متری، صومعه جواری در ۱۳ کیلومتری و صومعه زدازنی در ۱۸ کیلومتری کلیسای سوتیتسخولی قرار دارند و با رفتن به شهر متسختا می‌توانید از این جاذبه‌ها نیز بازدید کنید.

    متسختا از جمله شهرهای گرجستان با آب و هوای خشن است و به ویژه سرمای سوزناکی دارد. به همین دلیل بهترین زمان برای سفر به متسختا و بازدید از جاذبه‌های دیدنی این شهر فصل بهار و اوایل تابستان است. البته اگر در این فصل به متسختا می‌روید، زمان برداشت محصولات کشاورزی در آنجا را که حال و هوا و آیین‌های خاص خودش را دارد از دست داده اید. فصل مناسب برای دیدن برداشت محصولات، پاییز است، اما در صورتی که این زمان را برای سفر خود انتخاب می‌کنید باید لباس گرم به همراه داشته باشید.

    بسیاری از کسانی که به گرجستان می‌روند معمولا در برنامه سفر خود بازدید از کلیسای سوتیتسخولی را هم می‌گنجانند. فاصله تفلیس که معمولا به عنوان مقصد اصلی گردشگران شناخته می‌شود تا متسختا تنها ۲۴ کیلومتر است و یک روزه می‌توان به این شهر رفت، از جاذبه‌های آن بازدید کرد و به تفلیس برگشت.

چند نکته درباره بازدید از کلیسای سوتیتسخولی در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    جاذبه‌های زیادی در گرجستان وجود دارد که می‌تواند شما را به سفر به این کشور ترغیب کند. گردشگرانی که از جاهای مختلف جهان به گرجستان می‌روند با اهداف خاصی این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. قرار گرفتن بخشی از رشته کوه‌های قفقاز در گرجستان باعث شده این کشور مقصد مناسبی برای کوهنوردان باشد.

    علاوه بر این، ساخت مجموعه‌های رفاهی و تفریحی و برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های مختلف می‌تواند افراد را جذب این کشور و به ویژه شهر تفلیس کند که در سال‌های اخیر با سرعت رشد کرده و مدرن شده است. با این همه، جاذبه‌های گردشگری گرجستان محدود به این موارد نمی‌شود و قدمت این منطقه که باعث شده مکان‌های تاریخی و میراثی زیادی در جای جای آن وجود داشته باشد، یکی از دلایلی است که بسیاری این کشور را برای سفر انتخاب می‌کنند.

    شهرها و ایالت‌های مختلف گرجستان هر یک به دلیلی مشهور شده اند. اگر از آن دسته افرادی هستید که در سفر خود علاقه‌مند به دیدن آثار تاریخی نیز هستید می‌توانید به متسختا رفته و از جاذبه‌های دیدنی آن به ویژه کلیسای سوتیتسخولی دیدن کنید. فاصله کوتاه این شهر با تفلیس دسترسی به آن را آسان کرده و بازدید از جاذبه‌های آن به سفر شما کیفیت بیشتری می‌دهد.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها