بلندترین قلل رشته کوه آلپ

تاریخ انتشار: 1401/12/21 - تاریخ آخرین تغییرات: 1402/12/11

آلپ رشته کوهی است که در اروپا قرار گرفته است و در کشورهای مختلفی مانند اتریش، لیختناشتاین، موناکو، اسلوونی، فرانسه، آلمان، ایتالیا و سوئیس قرار گرفته است و مسافتی در حدود 750 مایل را شامل می‌شود. این رشته کوه را می‌توان بلندترین قله‌هایی دانست که در اروپا قرار گرفته است. رشته کوه آلپ بیش از 100 قله را شامل می‌شود که ارتفاعی بالاتر از 4000 متر دارند. این رشته کوه بیش از ده میلیون سال سن دارد و با برخورد صفحات تکتونیک آفریقا و اوراسیا ایجاد شده است. رشته کوه آلپ از جمله لوکیشن‌های بسیار محبوب در سراسر جهان برای گردشگران به شمار می‌رود که فعالیت‌های اسکی، هایکینگ، ترکینگ، صعودهای سنگنوردی و یخنوردی مناسب باشد. بیشتر قلل بلند رشته کوه آلپ در کشورهای سوئیس و ایتالیا و فرانسه قرار گرفته‌اند.


آنچه میخواهید درباره بلندترین قلل رشته کوه آلپ بدانید:

صعود در رشته کوه آلپ

     رشته کوه آلپ برای بسیاری از کوهنوردان جذابیت‌های خاص دارد و می‌توان بسیاری از این صعودها را در زمره صعودهای سخت طبقه بندی کرد. هر دو قله ماترهورن و مون بلان در راستای قلل بسیار پر چالش در دنیا طبقه بندی شده‌اند. قله ماترهورن تا به امروز چیزی بیش از 500 زندگی را از زمان اولین صعودش در سال 1865 گرفته است و مون بلان چیزی بیش از 6000 مرگ را در خود دیده است. باید توجه داشته باشید که سطح فنی این قلل مانند قله کی 2 یا قله اورست نیست اما هنوز هم برای بسیاری از کوهنوردان چالش‌های زیادی را به همراه دارد.

بلندترین قلل رشته کوه آلپ

     در جدول زیر قصد داریم بلندترین قلل رشته کوه آلپ را معرفی کنیم. همچنین بعد از این جدول به طور مجزا به صحبت پیرامون این قلل جذاب و زیبا خواهیم پرداخت.

ردیف

نام کوه

نام انگلیسی

ارتفاع (متر)

رشته کوه

کشور

1

مون بلان

Montblanc

4808

مجموعه مون بلان

فرانسه / ایتالیا

2

مون روزا

Monte Rosa

4634

مونت روزا آلپ

سوئیس

3

دوم

Dom

4545

میشابل

سوئیس

4

لیسکام

Lyskamm

4527

مونت روزا آلپ

   سوئیس / ایتالیا

5

ویس هورن

weisshorn

4506

ویس هورن – ماترهورن

سوئیس / ایتالیا

6

ماترهورن

Matterhorn 

4478

ویس هورن – ماترهورن

سوئیس / ایتالیا

7

دنت بلانش

Dent Blanche

4357

ویس هورن – ماترهورن

سوئیس

  8

گراند کومبین

  Grand Combine

4314

گران د کامبین آلپ

سوئیس

9

فینستراهورن

Finsteraarhorn

4274

برنس آلپ

سوئیس

10

زینالروتورن

zinalrothorn

4221

ویس هورن – ماترهورن

سوئیس

مون بلان (Mont Blanc)

درباره قله مون بلان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     مون بلان بلندترین قله آلپ می‌باشد که ارتفاع آن معادل با 4804 متر (15774 فوت) می‌باشد. این قله در مرز بین دو کشور فرانسه و ایتالیا رخ داده است و از نظر برجستگی یازدهمین قله بلند در جهان به شمار می‌رود. قله این کوه پوشیده از یخ و برف است. ضخامت یخی که در قله وجود دارد در فصول مختلف متفاوت است که در ارتفاع اندازه‌گیری شده این قله نیز تغییراتی ایجاد می‌کند. همچنین قله مون بلان برای انجام هایکینگ و تفریحات زمستانی نیز بسیار توریست پذیر و پر طرفدار است و محدوده بسیاری وسیعی از تفریحات برای انجام در این منطقه وجود دارد.

مونت روزا (Monte Rosa)

درباره مونت روزا در رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     در کنار مون بلان، مونت روزا دومین قله بلند در رشته کوه آلپ است که در مرز بین دو کشور سوئیس و ایتالیا قرار گرفته است. همانطور که گفته شد قله مونت روزا دومین قله بلند در این رشته کوه است و ارتفاعی معادل با 4634 متر (15203 فوت) دارد. این قله به طور کامل با یخ پوشیده شده است و تعداد زیادی یخچال در بخش‌های مختلف این کوه وجود دارد. یخچال بسیار عظیم گورنر (Gorner Glacier) یخچالی بسیار مشهوری است که در این قله قرار گرفته است. این منطقه برای توریست‌ها و به دلیل پیست‌های اسکی زیادی که وجود دارد برای توریست‌ها و گردشگران بسیار مطبوع و محبوب است.

     قله مونت روزا بلندترین قله کشور سوئیس به شمار می‌رود. این قله در مرز شرقی پنین آلپ و در مرز با ایتالیا واقع شده است. این منطقه دارای چندین قله مختلف نیز می‌باشد که از میان به قلل دونانسپیتز (Dunantspitze) (4632 متر) و گرنزگیپفل (Dunantspitze) (4618 متر) و قله نوردند (Nordend) (4609 متر) اشاره کرد. تور قله مونت روزا که ترکینگ دور قله مونت روزا را شامل می‌شود و از کشورهای سوئیس و ایتالیا می‌گذرد ترکینگ دشواری است. این ترکینگ نمایی بسیار زیبا از قله را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای رسیدن به این منطقه می‌توانید با حمل و نقل ریلی گورنرگرات (Gornergrat) در زرمات استفاده کنید.

  • اولین صعود این کوه در 1 آگوست 1855 توسط تیمی از کوهنوردان سوئیس و انگلیس رخ داده است. در طی ماه‌های تابستان، بسیاری از کوهنوردان سعی می‌کنند به این منطقه بروند و امید رسیدن به قله را دارند.

قله دوم (Dom Peak)

درباره قله دوم رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     این قله به ارتفاع 4545 متر (14911 فوت) و در نزدیکی قله مونت روزا قرار گرفته است و می‌توان آن را نیز در منطقه گورنرگرات مشاهده کرد. دوم را شاید بتوان ساده‌ترین قله مرتفع رشته کوه آلپ دانست که می‌تواند آن را از مسیری معمول صعود کرد. اولین صعود این قله به سال 1858 برمی‌گردد.

قله لیسکام

درباره قله قله لیسکام رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     قله لیسکام ارتفاع 4527 متر (14852 فوت) از سطح دریا دارد که در منطقه پنین آلپ قرار گرفته است و در مرز دو کشور سوئیس و ایتالیا قرار گرفته است. اولین صعود این قله توسط یک تیم 14 نفره در سال 1861 انجام گرفت. قبل از این صعود بسیاری از روی نقاب‌های برفی روی این قله سقوط کرده و به کام مرگ کشیده شده بودند. این قله به خاطر بهمن‌های بسیار زیاد شناخته می‌شود و نام محلی آن Menschenfresser است که ترجمه محلی آن People Eater یا خورنده انسان می‌باشد. امروزه کوهنوردان باید قبل از صعود شرایط منطقه را به طور کامل بررسی کنید و بدانید که قله‌ای که قصد صعود آن را دارید به نسبت سخت می‌باشد.

ویس هورن

درباره قله ویس هورن در رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     قله ویس هورن در نزدیکی ماترهورن و در آلپ پنین قرار گرفته است. ارتفاع این قله 4506 متر (14783 فوت) می‌باشد. زیبایی محسور کننده این کوه معمولا با ماترهورن مقایسه می‌شود اما بازدید کنندگان آن به اندازه ماترهورن نیست. اگر بخواهید دست به صعود قله ویس هورن بزنید باید بدانید که این صعود نسبتا تکنیکال است و صعود به شکل میکس برف و سنگ می‌باشد.

ماترهورن

درباره قله ماترهورن در رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     یکی دیگر از کوه‌هایی که در مرز دو کشور سوئیس و ایتالیا قرار گرفته است ماترهورن نام دارد. ماترهورن به دلیل ظاهر متقارن خود که شبیه به یک هرم است به عنوان یکی از زیباترین کوه‌هایی است که در جهان وجود دارد و بسیاری آن را می‌شناسند. این قله در همان منطقه مونت روزا قرار گرفته است. ارتفاع قله ماترهورن در حدود 4478 متر (14692 فوت) می‌باشد و قله ماترهورن را به ششمین قله مرتفع رشته کوه آلپ تبدیل کرده است. یکی از مواردی که ماترهورن را از کوه‌های دیگر جدا می‌کند ماهیت ایزوله بودن و تنها بودن این کوهستان است که می‌توان آب و هوا را در روی این کوه متغیر کند. در واقع هوا در این قله می‌تواند دستخوش تغییرات سریع بشود. بر همین اساس، شیب‌های بسیار زیادی که این کوه دارد می‌تواند سبب مانع از تشکیل ابر می‌شود.

     اولین صعود این قله در سال 1865 توسط کوهنوردان بسیار معروف آن سال‌ها انجام گرفته است. هر ساله چیزی بالغ بر 3000 نفر به این قله صعود می‌کنند. صعود به این قله سخت‌ترین صعود نیست اما به دلیل سنگی بودن ساختار قله چالش‌های نسبتا فراوانی در مسیر صعود وجود دارد. اگر شما قصد انجام صعود به این قله را دارید باید شناخت نسبتا خوبی نسبت به آن داشته باشید.

قله دنت بلانش

درباره قله دنت بلانش در رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     قله دنت بلانش دارای ارتفاع 4357 متر (14295 فوت) می‌باشد و در محدوده زرمات قرار گرفته است. این قله را نیز می‌توان به سادگی از منطقه گورنرگرات مشاهده کرد. اولین صعود این قله نیز به سال 1862 برمی‌گردد. دنت بلاش را به عنوان سخت‌ترین قله بالای 4000 متری در رشته آلپ می‌شناسند.

قله گراند کومبین

درباره قله گراند کومبین رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     قله گراند کومبین در بخش غربی آلپ پنین قرار گرفته است که دارای ارتفاع 4314 متر معادل با 14154 فوت می‌باشد. اولین صعود این قله به سال 1859 برمی‌گردد. قله گراند کومبین نیز از لحاظ فنی صعودی دشوار است و بهمن‌ها و یخشارهای خطرناکی را در خود جای داده است. برای رسیدن به این قله ترکینگ 6 روزه‌ای مورد نیاز است که معمولا در شرایط آب و هوایی سخت و مسیر پیاده‌روی سنگین انجام می‌گیرد.

قله فینستراهورن

درباره قله فینستراهورن رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     این قله در آلپ برنس (Bernese Alps) قرار گرفته است. قله فینستراهورن دارای ارتفاعی معادل با 4274 متر (14022 فوت) می‌باشد و امکان مشاهده آن حتی از مسافتی معادل با 100 مایل نیز وجود دارد. این قله سومین قله بسیار مهم در رشته کوه آلپ نیز به شمار می‌رورد اما در کمال تعجب در بین گردشگران جذابیت و محبوبیت بالایی ندارد. اولین صعود این قله در سال 1857 انجام شده است. مسیرهای مختلفی برای صعود به این قله وجود دارد که کوهنوردان می‌توانند انتخاب کنند. در طی ماه‌های زمستان، فینسرتاهورن مقصدی محبوب برای اسکی به شمار می‌رود.

قله زینالروتورن

درباره قله زینالروتورن رشته کوه آلپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

     زینالروتورن دارای ارتفاع 4221 متر (13848 فوت) می‌باشد که در بین ویس هورن و ماترهورن قرار دارد و آن را به سادگی می‌توان از گورنرگرات مشاهده کرد. این قله برای اولین بار در آگوست 1864 صعود شده است. کوهنوردان و صعود کنندگان از کیفیت سنگ بسیار خوب این منطقه لذت می‌برند و از مسیرهای معمول برای صعود به این قله استفاده می‌کنند.