قله ماترهورن

زمان مطالعه: 10 دقیقه

قله ماترهورن را باید یکی از ارتفاعات رشته کوه آلپ دانست که در مرز بین کشورهای سوئیس و ایتالیا قرار دارد. این قله با 4478 متر ارتفاع یکی از بلندترین کوهستان‌های رشته کوه آلپ به حساب می‌آید و از آنجایی که درجه فنی صعود به آن سخت است، می‌توان قله زیبای کشنده نامیدش. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از سال 1865 تا 1995، 500 نفر از کوهنوردانی که قصد صعود به این قله را داشته‌اند، جانشان را از دست داده‌اند.


قله ماترهورن

    قله ماترهورن از قسمت شمالی به شهر زرمات و از قسمت جنوبی به سروینیا می‌رسد. در شهر زرمات می‌توانید از موزه ماترهورن نیز دیدن کنید و با تاریخ کوهنوردی و وقایع تاریخی این قله بیشتر آشنا شوید. در مطلب آشنایی با قله ماترهورن قصد داریم همه چیز را درباره این قله زیبا در رشته کوه آلپ بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر اطلاعات مهمش حرف می‌زنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

قله ماترهورن

ارتفاع

4478 متر

موقعیت

قاره اروپا، کشور سوئیس

رشته کوه

رشته کوه آلپ

معرفی قله ماترهورن

    اولین صعود به قله ماترهورن در سال 1865 از شهر زرمات، توسط گروهی که ادوارد ویمپر رهبری آنها را برعهده داشت، به وقوع پیوست. آنها توانستند قله را فتح کنند اما متاسفانه همه اعضای این گروه هنگام بازگشت از قله کشته شدند. هنوز هم فیلم‌های زیادی درباره این اتفاق تاریخی ساخته می‌شود. تا سال 1931 هنوز بخش شمالی این قله را کسی فتح نکرده بود. اما نهایتا در سال 1962 قله ماترهورن به صورت کامل فتح شد و در حال حاضر گردشگران و کوهنوردان زیادی در طول سال برای صعود به آن اقدام‌ می‌کنند. این قله از سال 1983 در لیست آثار طبیعی کشور سوئیس قرار گرفته است. این کوه هم از نظر طبیعی و هم از نظر صنعت گردشگری برای کشور سوئیس بسیار مهم است.

درباره قله ماترهورن در رشته کوه آلپ واقع در کشور سوئیس در دکوول بخوانید.

مختصری از تفریحات در قله ماترهورن

    در قله ماترهورن علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت کارهای دیگری هم برای تفریح کردن و لذت بردن وجود دارد. بسته به اینکه در چه فصلی به سراغ این قله می‌روید، این تفریحات می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه برخی از تفریحاتی که می‌توان در ماترهورن انجام داد را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ماترهورن، بهشت اسکی بازان

    یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی که در ارتفاع 3883 قله ماترهورن می‌توان انجام داد اسکی کردن است. طول خط اسکی در این قله به 360 کیلومتر می‌رسد و باید آن را بهشتی برای اسکی بازان دانست. سالانه عده زیادی از اسکی بازان حرفه‌ای برای انجام این ورزش راهی این کوهستان می‌شوند. توجه داشته باشید که مسیرهای پر پیچ و خم و خطرناکی برای اسکی پیش پای شما وجود دارد  و به هیچ عنوان استفاده از این پیست برای مبتدیان بدون آموزش آسان نیست و توصیه نمی‌شود اما، در صورتی که نیازمند آموزش باشید، مربیان ماهری برای آموزش در این پیست وجود دارند.

    برای رسیدن به بالای کوه تله کابین و تل سیژهای زیادی وجود دارد که اگر نخواهید کوهنوردی کنید می‌توانید از آنها استفاده نمایید و یک طبیعت خیره کننده را زیر پاییتان ببینید. همچنین قبل از صعود می‌توانید لوازم اسکی و تجهیزات ایمنی را از مغازه‌هایی که در این منطقه وجود دارد، خریداری یا اجاره کنید. در صورتی که همیشه ایکی نمی‌کنید اجاره این وسایل منطقی‌تر است.

پرش از هلیکوپتر، اسکی کردن

    تصور کنید که سوار هلیکوپتر شده‌اید و آرام آرام ارتفاع بیشتر می‌شود. یک نقطه وجود دارد که وقتی به آنجا برسید باید به بیرون بپرید و از بالا اسکی کنان به سمت پایین حرکت نمایید. درهای هلیکوپتر را برایتان باز می‌کنند و با شمارش یک، دو، سه  ...به پایین خواهید پرید.

    بعد از چندین متر خود را بر روی برف‌ها می بینید که با سرعت به سمت پایین در حال حرکت هستید. همه جا سفید است و سطح آدرنالین بدنتان به بالاترین حد خود رسیده است. بعد از گذشت چند دقیقه خود را با کوه تنها خواهید یافت. این نوع اسکی فقط مخصوص افراد حرفه‌ای است و به دیگران اجازه انجام همچین کاری داده نمی‌شود .اما کسانی که آن را تجربه می‌کنند، یقینا یکی از دلچسب‌ترین تجربه‌های زندگیشان خواهد بود.

درباره پرش از هلیکوپتر، اسکی کردن از قله ماترهورن در دکوول بخوانید.

پیاده روی بر روی برف‌ها

    یکی از دیگر تفریحاتی که می‌توانید در این منطقه انجام دهید، پیاده‌روی روی برف است. در این کوه ساعت‌ها می‌توان پیاده‌روی کرد و پس از خسته شدن هم در رستوران‌های بین راه خستگی درکرد و غذا و نوشیدنی خورد. اگر بتوانید غروب این منطقه را ببینید یک قاب زیبا همیشه در خاطرتان باقی خواهد ماند. البته باید برای این پیاده‌روی تجهیزات مورد نیاز را باید به همراه داشته باشید.

لژ سواری، سُر خوردن

    از بالای دامنه به سمت پایین سُر بخورید و بخندید. این فعالیت را از کودک گرفته تا جوان و مسن می‌توانند بدون اینکه خطری تهدیدشان کند، انجام دهند و لذت ببرند. حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا به پایین برسید و مسافتی برابر با 233 متر را سُر خواهید خورد .طول این پیست لژ سواری حدود 1.5 کیلومتر است .

گورنر گورگ، Gorner gorge

    یک تفریح بسیار جذاب که مناسب تمامی اعضای خانواده است را باید گورنر گورگ دانست. از آخرین عصر یخبندان آب‌های جاری باعث بوجود آمدن این صخره‌ها و راه‌های میان آنها شده‌اند. مسیرهای بوجود آمده از سال 1886 و 1887 در اختیار توریست‌ها قرار گرفته است و همه می‌توانند تجربه‌ای فوق‌العاده را در این مسیرها  تجربه کنند. سن این سنگ‌ها و صخره‌ها به حدود 220 میلیون سال پیش باز می‌گردد. از شهر زرمات باید 15 دقیقه را طی کنید تا به این منطقه برسید. بازدید از آن در تمامی فصول سال امکان‌پذیر است اما بهار بهترین فصل محسوب می‌شود. در این فصل آبشارهای کوچک و بزرگ که به حوضچه اصلی می‌ریزند بسیار زیبا هستند  و دیدن آنها لذت بازدیدتان را دو چندان می‌کند.

پرواز با پاراگلایدر

    با امتحان کردن پاراگلایدر، برای اولین بار حس کنید که پرنده هستید و از دید یک پرنده به مناظر اطراف می‌نگرید. اگر بخواهید می‌توانید تکی و یا به همراه مربی به پرواز در بیایید. یقینا تجربه‌ای خاص و در عین حال جذاب به دست خواهید آورد که با هیچ چیز قابل قیاس نیست.

پیاده‌روی زیر نور خورشید

    در تابستان بیشتر برف‌ها در این کوهستان آب شده‌اند و فقط در ارتفاعات و قله می‌توان برف دید. هوا هم نسبتا گرم و مطبوع‌تر از فصول سر خواهد شد. تابستان را می‌توان بهترین زمان برای این دانست که حدود 400 کیلومتر مسیر پیاده‌روی را در این کوهستان طی کنید و از قله ماترهورن لذت ببرید. بهتر است در این پیاده‌روی نقشه به همراه داشته باشید تا مسیر را گم نکنید.

صخره نوردی

    کوه‌ها و صخره‌های این منطقه را باید جزو بهترین‌ گزینه‌ها برای کوهنوردی به حساب آورد. صحره‌نوردان حرفه‌ای زیادی در مسیر رسیدن به قله ماترهورن اقدام به صخره‌نوردی می‌کنند. در تابستان صخره‌نوردی لذت بیشتری نسبت به سایر فصول دارد ولی در زمستان هم این کار را انجام می‌دهند البته فقط حرفه‌ای‌ها. داشتن تجهیزات برای این فعالیت ضروری است.

دوچرخه سواری در کوهستان

    دوچرخه سواری فعالیت دیگری است که در کوهستان می‌توان آن را انجام داد. اگر علاقه مند به دوچرخه سواری هستید این تجربه را به هیچ عنوان از دست ندهید.  با دوچرخه سواری در ماترهورن از کنار دریاچه‌های فصلی عبور خواهید کرد، به ارتفاعات می‌روید و سپس از سمت دیگر کوه پایین می‌آیید. دره‌ها را پشت سر می‌گذارید و گاهی هم به برف برمی‌خورید. این تجربه‌ای سرشار از هیجان خواهد بود. اگر دوچرخه ندارید می‌توانید از پایین یک دوچرخه کرایه کنید و بعد آن را پس دهید. همچنین تورهای دوچرخه سواری منتظر شما هستند که می‌توانید با آنها همراه شوید و یک فعالیت گروهی را تجربه کنید.

شیرجه در آسمان

    به کمک این تفریح  می‌توانید حس حال پرواز را مثل یک عقاب تجربه کنید. کمتر کسی هست که نخواهد این تجربه را داشته باشد. تصور کنید از ارتفاع چندین کیلومتری از هلیکوپتر به سمت پایین شیرجه می‌زنید. در این اقدام هیجان‌انگیز تنها نخواهید بود بلکه یک مربی حرفه‌ای به شما چسبیده است و به همراه او به سمت پایین خواهید آمد. پس به هیچ عنوان ترس در دلتان راه ندهید. بعد از شیرجه، چترها باز خواهد شد و شما در تماشای مناظر زیبای این کوهستان محو می‌شوید. سپس آرام آرام به زمین نزدیک می‌شوید و فرود آیید.

مسیرهای کوهنوردی در ماترهورن

    در حال حاضر از تمامی راه‌های عبوری در اطراف این کوهستان، امکان صعود به این قله زیبا فراهم است. در تمامی فصل‌ها افرادی هستند که به شما در این صعود کمک خواهند کرد تا شما و همراهانتان را به قله برسانند و هستند تا راه را گم نکنید و به آن 500 نفر نپیوندید. در تابستان روزانه حدود 150 نفر اقدام به صعود به این قله می‌کنند و قدم به سوی آسمان بر می‌دارند.

    طبق رده بندی میزان سختی کوهنوردی، ماترهورن را می‌توان برای صعود سخت قلمداد کرد ولی برای کوهنوردان حرفه‌ای صعود و رسیدن به قلعه کار سختی نخواهد بود و مطمئنا هر چه بالا رفتن سخت‌تر و خطرناک‌تر باشد برای دوست داران این رشته لذت بخش‌تر خواهد بود. وجود صخره‌های زیاد، وجود برف در بیشتر فصل‌های سال و وزش باد در زاویه صعود تقریبا بیش از 80 درجه صعود از این صخره را سخت کرده است.

    کسانی که تجربه این صعود را داشته‌اند معتقدند بهترین فصل برای انجام این کار تابستان است اما، اگر می‌خواهید کمی بیشتر خطر کنید، زمستان را به شما پیشنهاد می‌کنیم البته به شرط آنکه تمام نکات ایمنی را رعایت کرده و تجهیزات لازم را همراه با خود ببرید و چه بهتر اگر از یک راهنمای حرفه‌ای هم کمک بگیرید. از هر چهار طرف کوه شما می‌توانید اقدام به بالا رفتن از ماترهورن کنید ولی شناخته شده‌ترین مسیرها به شرح زیر هستند:

  1. هورنیل، زمان صعود 6 ساعت
  2. زموت، زمان صعود 7 الی 10 ساعت
  3. لیون، زمان صعود 5 ساعت
  4. فورگن، زمان صعود 7 ساعت
  5. شمال کوه
  6. غرب کوه، زمان صعود 12 ساعت
  7. جنوب کوه، زمان صعود 15 ساعت
  8. شرق کوه، زمان صعود 14 ساعت                        

جغرافیای کوه ماترهورن

    کوه ماترهورن را باید به یک هرم چهار وجهی تشبیه کرد که قسمت‌های شمالی، شرقی و غربی آن به کشور سوئیس می‌رسند و جنوبش هم به ایتالیا ختم می‌شود. نمی‌توان گفت که ماترهورن کاملا شبیه به هرم است چراکه قسمت‌های شمالی و جنوبی عریض‌تر از قسمت‌های شرقی و غربی آن هستند. مسیر رسیدن به قله کمی کج می‌شود و به همین دلیل هم کاملا شبیه یک هرم نیست. در تمامی فصول سال بر روی این کوه و به خصوص قله‌اش برف وجود دارد و انگار همیشه لباسی سفید به تن کرده است .

    شمال و شرق این کوهستان بیشتر از سایر نقاطش شناخته شده است. این قسمت‌ها از شهر زرمات به خوبی قابل مشاهده هستند و زیبایی‌هایشان را به رخ همه می‌کشد. صعود از قسمت شرقی می‌تواند کمی خطرناک باشد زیرا همیشه در آن خطر ریزش وجود دارد. ارتفاع این قسمت هزار متر است. اما قسمت شمالی با ارتفاع 1200 متر، جزو خطرناک‌ترین مسیرهای صعود در کل رشته کوه آلپ است. زیرا معمولا در آن سقوط سنگ و طوفان‌های سهمگین اتفاق می‌افتد که می‌تواند به راحتی جان کوهنوردان را به خطر بیاندازد. قسمت جنوبی هم 1350 متر است و مسیر صعود به آن سخت است. در قسمت غربی کوه مسیرهای کمی برای صعود وجود دارد و ارتفاع آن هم 1400 متر است .

درباره کوهنوردی بر قله ماترهورن در دکوول بخوانید.

زمین شناسی ماترهورن

    برخی از سنگ‌های این کوه از جنس گَنیس یا همان سنگ جرقه است. یک فیزیکدان اهل هورس بندیکت در این رابطه می‌گوید: "چه قدرتی این کوه را به شکل کنونیش درآورده است که شبیه یک هرم به نظر برسد. این موضوع برای ما هنوز مشخص نیست اما چیزی که به خوبی می‌دانیم این است که با نگاه کردن به تمام بخش‌های این کوهستان به یک هنر خلق شده توسط زمین نگاه می‌کنیم."

    این کوهستان حدود 200 میلیون سال پیش به وجود آمده و در ابتدا شبیه به یک تپه گرد و بزرگ بوده است. فرایندهای طبیعی در طول سال‌های متوالی این کوه به شکل امروزی آورده و دیگر آن را شبیه به یک تپه گرد نمی‌بینیم. در طول تاریخ این کوهستان تغییرات زمین شناختی زیادی را به خود دیده و هنوز هم زمین شناسان به دنبال پیدا کردن شواهد بیشتری نسبت به این موضوع هستند.

تاریخ قله ماترهورن

    بیش از دو قرن کسی به ماترهورن صعود نکرده بود و حتی تحقیقی هم روی آن انجام نشده بود تا این که شخصی به نام هورس بندیکت دو سوسور به این کوه سفر کرد و تحقیقات جامعی درباره آن انجام داد. از آنجایی که بارش برف شدید بود و امکانات او هم کم، نتوانست از کوه بالا برود تا بیشتر تحقیق کند. او بار دیگر به این کوهستان سفر کرد و در سفر دومش در سال 1792 دو روز را در کوه ماند، سنگ‌هایی را جمع‌آوری کرد و تحقیقات بیشتری انجام داد. در کنار جمع‌آوری سنگ حشرات و گیاهانی این منطقه را نیز جمع‌آوری کرد تا بر روی آنها مطالعه کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی هورس را ابداع کننده کوهنوردی مدرن معرفی می‌کنند.

افسانه‌های قله ماترهورن

    برای سال‌های زیادی تصور می‌شد قله ماترهورن را نمی‌توان فتح کرد. بزرگترها برای کوچکترها از سختی‌های مسیر صعود به آن حرف می‌زدند و معتقد بودند که این صعود جان کوهنوردان را می‌گیرد. بومیان از موجودی بزرگ و پشمالویی حرف می‌زدند که در بالای کوه و میان صخره‌ها منتظر انسان‌ها ایستاده است تا آنها را بگیرد و با خود به ناکجاآباد ببرند.  محلی‌ها به قله ماترهورن نگاهی مملو از ترس داشتند اما از دور زیبایش را تحسین می‌کردند و از آن لذت می‌بردند و برایش احترام زیادی قائل بودند. دقیقا همان نگاه اسطوره‌ای که درباره همه کوه‌های مهم در همه جای جهان (مانند دماوند در ایران) وجود دارد، درباره قله ماترهورن هم صادق بود.

    بومیان شب‌ها به نظاره این کوهستان می‌نشستند و افسانه‌های مربوط به آن را برای هم تعریف می‌کردند. یکی از معروف‌ترین افسانه‌های مربوط به ماترهون که نسل به نسل چرخیده و امروز به گوش ما رسیده، به شرح زیر است: در زمان‌های قدیم، روزی یک پدر و پسر چوپان، صبح زود آماده شدند تا گوسفندانشان را برای چرا به دامنه این کوه ببرند. در آن روز هوا ابری و احتمال بارش باران زیاد بود. پدر رو به پسر گفت که باید امروز از کوهستان زود بازگردند زیرا هوا مساعد نیست و ممکن است خطر ما را تهدید کند. پسر هم این موضوع را قبول کرد.

    آنها به سمت دامنه رفتند و زمانی که به آنجا رسیدند، بارش باران هم آغاز شد. پدر در نزدیک غروب از پسر خواست که گوسفندان را جمع کند تا به خانه بازگردند. ناگهان صدای فریاد پسر را شنید که وحشت‌زده و ترس‌آلود فریاد می‌زد و کمک می‌خواهد. زمانی که مرد به پسرش رسید، موجود بزرگی را دید که بدنش پوشیده از پشم سفید بود و سعی داشت پسر را با خود ببرد. پدر ابتدا سعی کرد با پرتاب سنگ او را بترساند اما تاثیری نداشت، سپس یک گوسفند را بلند و به سمت موجود پشمالو پرتاب کرد.

    ناگهان موجود پشمالو پسر را رها کرد و به سمت گوسفند رفت و آن را برداشت و به سرعت از آنجا دور شد و دیگر آن پدر و پسر او را ندیدند. راست و دروغ این افسانه‌ها مانند هر افسانه دیگری مشخص نیست اما دانستن برخی از آنها می‌تواند مسیر صعود به این قله را برای کوهنوردان جذاب‌تر کند.

آب و هوا قله ماترهورن

    قله ماترهورن در محیطی محصور شده قرار گرفته است. این کوه در منطقه خط راس قرار دارد و به همین دلیل تغییرات آب و هوایی به سرعت در آن رخ می دهند. بارش برف در این کوهستان زیاد اتفاق می‌افتد و ارتفاع برف هم به چندین متر می‌رسد .در برخی از ایام سال مانند بهار شاهد بارش باران خواهیم بود. بارش نم نم باران در حین کوهنوردی حسی آرامش بخش را به کوهنوردان هدیه می‌کند.

گردشگری و کوهپیمایی در قله ماترهورن

    از قرن هجدهم تا امروز به تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان از کوه‌های آلپ افزوده شده است و نسل‌های زیادی از کوهنوردان و کاوشگران از ارتفاعات این منطقه بالا رفته‌ و لذت کوهنوردی را تجربه کرده‌اند. متاسفانه گاهی هم پایان خوشی در انتظار این کوهنوردان نبوده است. در حال حاضر دسترسی به این ارتفاعات راحت است. در سال 1888 از شهر ویسپ به شهر زرمات خط آهن کشیده شد و اولین قطار آن هم در تاریخ 18 جولای 1891 به شهر زیبای زرمات رسید. این راه‌‌ آهن از سال 1930 کاملا برقی شد و به همین دلیل هم سرعت رفت آمد به دامنه این قله بسیار بالاتر رفت.

    ساخت این خط راه آهن باعث شد تا مردم بیشتری به ارتفاعات آمده و قله ماترهورن را از نزدیک ببینند و این قله علاوه بر یک جاذبه طبیعی به یک منبع درآمد گردشگری تبدیل شود. همانطور که بالاتر هم ذکر شد، یک موزه مربوط به کوه ماترهورن در شهر زرمات وجود دارد که با سیر تا پیاز این کوهستان در این موزه آشنا شوند. برای کسانی که تصمیم دارند به ماترهورن صعود کنند بازدید از این موزه قبل از صعود لذت دو چندانی به فتحشان خواهد داد.

    همچنین تورهای 10 روزه‌ای برای این کوهپیمایی وجود دارد که برای تازه کارها و گردشگران انتخاب خوبی است زیرا علاوه بر صعود به ماترهورن، برنامه صعود به دیگر ارتفاعات آلپ را نیز می‌چینند و همچنین کمک می‌کند که مبتدیان در این مسیر تنها نباشند و خطری تهدیدشان نکند. همچنین اگر دوست داشته باشید در ماترهورن اقامت کنید در ارتفاعات این کوه پناهگاهی ساخته شده است که برای اقامت گزینه مناسبی به نظر می‌رسد و می‌توانید به آن مراجعه کنید.

مختصری از گردشگری و کوهپیمایی در قله ماترهورن در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب قله ماترهورن هر آنچه را که لازم بود درباره این کوهستان زیبا بدانید بیان کردیم. به معرفی این قله، تاریخ و جغرافیای آن، مسیرهای صعودش و افسانه‌هایی که درباره‌اش وجود دارد پرداختیم. آلپ نوردی رویای بسیاری از کوهنوردان، صخره نوردان، گردشگران و اسکی بازان است؛ اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، یقینا خواندن این مطلب برایتان جذاب خواهد بود.

    اگر نکته دیگری درباره قله ماترهورن وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها