رشته کوه آلپ

زمان مطالعه: 14 دقیقه

رشته کوه آلپ را باید یکی از بزرگ‌ترین ارتفاعات و جاذبه‌های گردشگری جهان دانست که فرصت لذت بردن از یک طبیعت فوق‌العاده را در اختیار علاقمندان به طبیعت قرار می‌دهد، اما این را نمی‌توان تمام مزیت‌های این رشته کوه عظیم و رویایی دانست. در ارتفاعات آلپ شما می‌توانید ماجراجویی و هیجان را تجربه کنید. همچنین می‌توانید ورزش‌های جذاب و مفرحی همچون اسکی، اسنوبرد، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و ... را تجربه نمایید.

در مطلب رشته کوه آلپ قصد داریم همه چیز را درباره این جاذبه طبیعی مهم که یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین رشته کوه‌های جهان محسوب می‌شود و بخش زیادی از آن در قاره اروپا قرار دارد؛ بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

معروف ترین قله‌های رشته کوه آلپ

    همانطور که می‌دانید در رشته کوه آلپ قله‌های مهم زیادی وجود دارد که بلندترین آنها مون بلان است. در ادامه جدولی از این قله ها را به شما ارائه خواهیم کرد.

کشور

ارتفاع 

قله

ایتالیا – فرانسه

۴۸۱۰ متر

  مون بلان

ایتالیا – سوییس

۴۶۳۴ متر

مونته روزا

سوییس

۴۵۴۵ متر

دام (DOM)

سوییس

۴۵۰۶ متر

ویس هورن

ایتالیا – سوییس

۴۴۷۸ متر

ماترهورن

سوییس

۴۳۵۷ متر

دنت بلانش (Dent Blanche)

سوییس

۴۳۱۴ متر

گراند کامبین

سوییس

۴۲۷۳ متر

فینسترارهورن

ایتالیا – فرانسه

۴۲۰۸ متر

گراند ژوراسس

سوییس

   4199 متر

ریمپفیشهورن (Rimpfischhorn)

سوییس

 4193 متر

آلچ هون (Aletschhorn)

بخش‌های مختلف رشته کوه آلپ

    به طور کلی رشته کوه آلپ را می‌توان به سه بخش مرکزی، شرقی و غربی تقسیم کرد که در ادامه به توضیح جزئیات مربوط به هر یک از این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

رشته کوه آلپ شرقی

    بخش شرقی این رشته کوه در کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا و اسلوونی قرار گرفته است و مناطق معروفی مانند باوارین آلپ، آلپ کارنیک، آلپ دیناری، آلپ دولومیت و جولیان آلپ در این قسمت قرار دارند. وسعت این قسمت از رشته کوه، به 130 هزار کیلومتر مربع می‌رسد و مرتفع‌ترین نقطه آن پیز بوئین  نام دارد.

درباره رشته کوه آلپ شرقی در دکوول بخوانید.

رشته کوه آلپ مرکزی

    آلپ مرکزی از گذرگاه وسیع سنت برنارد و مرزهای بین سوئیس و ایتالیا شروع می‌شود و تا گذرگاه اسپلوگن ادامه دارد. در این قسمت، قله‌های مهمی مانند ماترهورن و ویشورن وجود دارد. از دریاچه‌های مهم موجود در این قسمت نیز می‌توان به دریاچه ماجیوره و کومو اشاره کرد.

درباره رشته کوه آلپ مرکزی در دکوول بخوانید.

رشته کوه آلپ غربی

    بخش غربی رشته کوه آلپ در کشورهای فرانسه و ایتالیا قرار دارد و تا دریاچه ژنو و دره رون در کشور سوئیس ادامه پیدا می‌کند. در بخش غربی سنگ‌هایی را خواهید دید که از جنس آهک‌های آلپ دریایی (نزدیک دریای مدیترانه) هستند. در این قسمت بریدگی‌های عمیق فرانسه و انواع یخچال و قله بلورین نیز دیده می‌شود. مون بلان که بلند‌ترین قله آلپ محسوب می‌شود، در بخش غربی آلپ قرار دارد. همانطور که می‌دانید بخش بزرگی از آلپ در اروپا قرار دارد و اگر با تورهای اروپا سفر کردید، می‌توانید این بخش‌ها را از نزدیک ببینید.

درباره رشته کوه آلپ غربی در دکوول بخوانید.

با رشته کوه آلپ آشنا شوید

    رشته کوه آلپ در منطقه مرکزی قاره اروپا قرار گرفته است و از آنجایی که بسیار پهناور است، قسمت‌هایی از آن در چند کشور مهم اروپایی مانند اتریش، آلمان، ایتالیا، فرانسه، سوئیس، اسلوونی و لیختن‌اشتاین قرار دارد. بلندترین قله‌ای که در رشته کوه آلپ وجود دارد، قله مون بلان است. ارتفاع این قله به 4810 متر می‌رسد. قله مون بلان در مرز کشور‌های ایتالیا، سوئیس و فرانسه قرار دارد اما بخشی از خاک فرانسه به حساب می‌آید. توجه داشته باشید که این قله زیبا را نباید تنها قله مرتفع رشته کوه آلپ دانست، بلکه قله مونته‌روزا با ارتفاع 4633 متر واقع در کشور‌های ایتالیا و سوئیس و وایسهورن با ارتفاع 4506 متر در کشور سوئیس نیز از قله‌های بلند آلپ به حساب می‌آیند.

    رشته کوه آلپ در همه این کشورهایی که از آنها نام بردیم، مکان‌های مناسبی برای تفریح و گردشگری را ایجاد کرده‌اند. در ادامه این مطلب، به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد که چه بخشی از آلپ در کدام کشور قرار دارد تا هر زمان در یکی از این کشورها بودید، سری هم به آلپ بزنید.

سفر به کوه‌‌های آلپ در کشور فرانسه (شامونی)

    اگر در کشور فرانسه هستید، می‌توانید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آلپ را ببینید. اگر دوست داشته باشید در یک جعبه شیشه‌ای بنشینید و طبیعتی سفید رنگ را زیر پایتان ببینید و حس کنید، می‌توانید به سراغ تله کابین‌هایی بروید که در بخش‌هایی از رشته کوه آلپ در فرانسه، وجود دارند. اگر زیاد اهل پیاده‌روی در طبیعت نیستید ولی دوست دارید در این محیط باشید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید، این تله کابین‌های شامونی انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

درباره سفر به کوه‌ های آلپ در کشور فرانسه chamonix در دکوول بخوانید.

سفر به کوه‌‌های آلپ در کشور سوئیس 

    نسبت به کشورهای دیگر بخش بیشتری از رشته کوه آلپ در کشور سوئیس قرار دارد که معمولا از این بخش‌ها برای ورزش‌های زمستانی هم استفاده می‌شود. در ادامه قصد داریم سه منطقه بکر از رشته کوه آلپ که در کشور سوئیس قرار دارد را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

روستای گروباندن (Graubunden)

    یکی از جاذبه‌های رشته کوه آلپ که اگر در کشور سوئیس باشید می‌توانید آن را ببینید، روستای گرابوندن است. این روستا طبیعتی فوق‌العاده زیبا و آب و هوایی پاک دارد. همچنین کسانی که به ورزش اسکی علاقه دارند، زمستان‌ها این روستا را به عنوان جای مناسبی برای انجام این ورزش انتخاب می‌کنند. چراکه گرابوندن دارای طولانی‌ترین مسیر اسکی روی برف در کل رشته کوه آلپ است.

درباره روستای Graubunden فرانسه در دکوول بخوانید.

کوه‌های آلپ و دره لوتربرون (Lauterbrunnrn)

    در دل رشته کوه آلپ، در کشور سوئیس می‌توانید یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی اروپا را ببینید. نام این منطقه‌ لاوتربرانن است و باید طبیعت آن را شبیه به یک نقاشی دانست که خداوند خودش ترسیم کرده است. این مکان فوق‌العاده زیبا به دلیل داشتن دره‌های عمیق، چشمه‌های پر آب و آبشارهای زیبا و بلند درک درستی از بهشت را به گردشگران می‌دهد. دره‌ لاوتربرانن که به آن دره آبشار نیز می‌گویند، 72 آبشار پرخروش را در دل خود جای داده است. به جرات می‌توان گفت که زیباترین دره طبیعی جهان در این منطقه از آپ قرار دارد.

درباره کوه های آلپ در سوئیس و دره لوتربرون Lauterbrunnrn در دکوول بخوانید.

سفر به کوه‌‌های آلپ در کشور اتریش

    رشته کوه زیبای آلپ به کشور اتریش نیز  بخشی از زیبایی‌های طبیعت را هدیه داده است. در این کشور می‌توانید از شهر گستین (Gastein) به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی آلپ دیدن کنید. این شهر که در دامنه آلپ ساخته شده، طبیعت بی نظیری دارد. یکی از دلایل مهم که این مکان را تبدیل به یک مکان گردشگری کرده است، آب‌های معدنی و گرمی است که در منطقه وجود دارد. این آب‌ها از نظر خواص درمانی، خواص بسیار زیادی دارند و این موضوع باعث شده تا افراد بسیاری به این منطقه سفر کنند.

    اما جدا از این چشمه‌های آب معدنی شهر گستین به دلیل داشتن آب و هوایی مطلوب و طبیعی زیبا پر از درختان بلند نیز محبوب شده است. این منطقه را می‌توان برای یک پیک نیک دو روزه و یک سفر ماجراجویانه مناسب دانست.

سفر به کوه‌‌های آلپ در کشور اتریش در دکوول بخوانید.

سفر به کوه‌‌های آلپ در کشور ایتالیا

    کشور ایتالیا نیز بخشی از جاذبه‌های طبیعیش را مدیون رشته کوه آلپ است. در ادامه برخی از محبوب‌ترین این جاذبه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 ایتالیا و جاده استلویو (The Stelvio Pass)

    در قلب رشته کوه آلپ یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین جاده‌های اروپا را می‌توانید ببینید. نام این جاده ویوپارس است که اتریشی‌ها آن را در سال 1820 میلادی در کشور ایتالیا احداث کردند و در حال حاضر به عنوان یکی از جذاب‌ترین بخش‌های رشته‌ کوه آلپ شناخته می‌شود. اگر گذرتان به ایتالیا افتاد، حتما از این جاده قدیمی دیدن کنید.

درباره سفر به آلپ در کشور ایتالیا و جاده  The Stelvio Pass در دکوول بخوانید.

دریاچه ماگوار (Maggiore)

    قطعا یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی در کشور ایتالیا را باید دریاچه ماگیوره دانست. این دریاچه منظره‌ای فوق‌العاده زیبایی را برای طبیعت دوستان به وجود آورده است. تا جایی که طبیعت بکر و آب و هوای عالی اطراف دریاچه، آن را به مکان مناسبی برای یک پیک‌ نیک چند ساعتی بدل کرده است. اگر در فصل تابستان گذرتان به این دریاچه بخورد می‌توانید از حضور در فستیوال‌های متنوعی که کنار آن برگزار می‌شود نیز لذت ببرید. این منطقه همچنین مکان مناسبی برای دوچرخه سواری است.

درباره سفر به آلپ در ایتالیا و دریاچه Maggiore در دکوول بخوانید.

پارک ملی گراند پارادیسو (Gran Paradiso)

    این پارک در منطقه شمال غرب کوه‌‌های آلپ در ایتالیا قرار گرفته است افرادی که به کوه‌نوردی علاقه مند هستند پارک ملی گرن پارادیسو می‌تواند گزینه شگفتانگیزی برای بازدیدشان باشد. این کوه فوق‌العاده از چشم انداز بسیاری زیبایی برخوردار است که تماشای آن برای هر فردی می‌تواند لذت‌بخش باشد. در قسمت میانی این کوه یک دریاچه بسیار  رویایی وجود دارد که فضا را برای شما به شکل فیلم‌های هالیوودی در می‌آورد. این منطقه از نظر حیات وحش نیز غنی است و دارای حیواناتی مانند بز کوهی، عقاب و سایر حیوانات است.

درباره پارک ملی  Gran Paradiso در دکوول بخوانید.

  7 حقیفت تاریخی درباره رشته کوه آلپ

 1. می‌توان رشته کوه آلپ را جوان‌ترین کوهستان در اروپا دانست. این رشته کوه از ۶۵ میلیون سال پیش ایجاد شده است.
 2. انسان‌ها برای ۶۰ هزار سال است که در منطقه آلپ سکونت می‌کنند.
 3. در حال حاضر در طول هر سال بیش از صد میلیون بازدیدکننده از رشته کوه آلپ دیدن می‌کنند و آن را باید یک منبع بزرگ گردشگری برای چند کشور اروپایی دانست. اما در روزگاری نه چندان دور به دلیل شرایط سخت موجود در این منطقه، مردم از زندگی در آن اجتناب می‌کردند.
 4. در قرون ۱۸ و ۱۹ شمار زیادی از هنرمندان، شعرا، نویسندگان و طبیعت شناسان تفریح و گردش در منطقه الپ را آغاز کردند. این تاریخ را باید آغاز دوران کوهنوردی در آلپ نیز دانست.
 5. در زمان خصومت‌های جنگ جهانی دوم مانند "جنگ دوم آلپ" توجه‌ها بیشتر به این رشته کوه جلب شد. گردشگری هم پس از جنگ دوم در این ناحیه گسترش پیدا کرد.
 6. جالب است که بدانید ناپلئون بناپارت در سال ۱۸۰۰ با ارتشی ۴۰۰۰۰ نفری از یکی از گذرگاه‌های صعب العبور کوهستانی این منطقه عبور کرد.
 7. مرد یخی معروف به اوتزی، که بر اساس تحقیقات انجام شده دارای  ۵۰۰۰ سال قدمت است، در سال ۱۹۹۱ در رشته کوه آلپ پیدا شد.

کلام آخر

    دیدن رشته کوه آلپ برای بسیاری از افراد یک رویای بزرگ است. طبیعتی بی نظیر، آب و هوایی فوق‌العاده و یک دنیا ماجراجویی، تفریح و هیجان در آلپ انتظار گردشگران را می‌کشد. اینکه ما ایرانی‌ها این رشته کوه را با کارتن بچه‌های کوهستان آلپ شناخته‌ایم نیز دلیل دیگری است که دوست داشته باشیم این رشته کوه را از نزدیک ببینیم. این رشته کوه را باید یکی از مهم‌ترین ارتفاعات اروپا و جهان دانست که به صنعت گردشگری کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، سوئیس و اتریش کمک شایانی می‌کند زیرا، سالانه عده زیادی گردشگر از سراسر دنیا به دنبال هیجان و ماجراجویی، راهی رشته کوه آلپ می‌شوند.

    در این مطلب هر آنچه را که لازم بود درباره این رشته کوه سفید پوش بدانید، بیان کردیم و درباره جاذبه‌های گردشگری، قله و دیگر اطلاعات مربوط به آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره آلپ وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.