آشنایی با کاخ زمستانی روسیه

تاریخ انتشار: 1401/6/24 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/12/11

کاخ‌های باشکوهی در قسمت‌های مختلف روسیه وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. برخی از آنها را به سبک معماری اروپایی ساخته‌اند و برخی دیگر اما منحصر به فردترند و معماری مخصوص به خود را دارند. یکی از جذاب‌ترین قصرهایی که می‌توانید در روسیه ببینید، کاخ زمستانی سن پترزبورگ است.

این کاخ باشکوه که طراحی خیره کننده‌ای دارد، امروزه به عنوان بخشی از موزه آرمیتاژ(هرمیتاژ) شناخته می‌شود و در کنار کاخ اصلی پتر کبیر قرار دارد. در این نوشته قصد داریم سیر تا پیاز را درباره کاخ زمستانی بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این کاخ خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی کاخ زمستانی سن پترزبورگ

    کاخ زمستانی سن پترزبورگ را باید یک بنای تاریخی جذاب و یکی از جاذبه‌ های گردشگری شهر سن پترزبورگ دانست که معماری آن به سبک باروک در اوایل قرن هجدهم است. معماری زیبا و تزئینات ظریف با هم ترکیب شده‌اند و دنیای متقاوت و خیره کننده از شکوه و ثروت را در این کاخ به وجود آورده‌اند.

    برای 150 سال پادشاهان از این قصر به عنوان اقامتگاه خود استفاده می‌کرده‌اند تا اینکه بالاخره در نوامبر ۱۹۱۷  یعنی بعد از انقلاب اکتبر، آن را به موزه تغییر کاربردی دارند و به مجموعه آرمیتاژ اضافه کردند. در بازدید از این موزه می‌توانید از تالارها و اتاق‌های باشکوه دیدن نمایید و شک نکنید که این بازدید از اتاق‌های کاخ زمستانی یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های بازدیدتان از موزه آرمیتاژ خواهد بود.

    زمانی که در اتاق‌های باشکوه این کاخ قدم می‌زنید، انگار دارید سفر به گذشته را تجربه می‌کنید و به دنیایی پا می‌گذارید که هیچ نشانی از امروز ندارد. در بخشی از این قصر می‌توانید مجموعه‌ای از وسایل قدیمی اوراسیا و شرق و همینطور مجموعه‌ای از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و آثار هنری شرقی و اروپایی که به نمایش در آمده‌اند را مشاهده کنید. در داخل کاخ از رنگ‌های سفید و طلایی استفاده شده و این رنگ‌ها فضایی خاص را در این قصر به وجود آورده است. همچنین فرش قرمز مخملی که پله‌ها را پوشانده گرمای خاصی به فضای داخلی این قصر زیبا داده است.

    اگر فیلم‌های تاریخی و پادشاهی را دیده باشید، دقیقا می‌توانید تصور کنید که چه فضایی در انتظار شماست. با بالا رفتن از پله‌های کاخ زمستانی احساس خواهید کرد که از طرف پادشاه به یک مهمانی دعوت شده‌اید. با هر قدمی که برمی دارید مجسمه‌‎ها، نقاشی‌ها و آینه‌های بزرگ و با شکوهی را خواهید دید که بسیار زیبا و باشکوه کنار هم قرار گرفته‌اند. اگر با دقت به طراحی داخلی این کاخ دقت کنید اطلاعات ز یادی درباره تاریخچه و فرهنگ سن پترزبورگ دستگیرتان خواهد شد.

تاریخچه کاخ زمستانی

    پتر کبیر شخصی بود که نخستین کاخ زمستانی در سال ۱۷۰۸ به دست وی ساخته شد. اما این کاخ در طول حیات خود بارها و بارها تغییر کرده و مورد بازسازی قرار گرفته است. سه سال طول کشید تا این ساختمان کوچک چوبی جای خود را به یک ساختمان سنگی بدهد. در اوایل دهه ۱۷۳۰، ملکه آنا، معمار فرانچسکو بارتولومئو را مامور کرد تا قصر بزرگ‌تری بسازد.

    کار ساخت قصر جدید در سال ۱۷۳۵ به اتمام رسید اما چند سال بعد الیزابت (دختر پتر کبیر) تلاش کرد این کاخ را مرمت کند و قصری به وجود بیاورد که از نظر شکوه با هیچ قصر دیگری قابل مقایسه نباشد. در نهایت معمار فرانچسکو بارتولومئو قصر جدیدی را طراحی نمود که تبدیل به شاهکار معماری باروک روسی شد.

    استارت ساختن این بنا در سال ۱۷۵۴ زده شد که باعث شد چیزی  حدود ۴ هزار نفر در ساخت این بنا که ۴۶۰ اتاق داشت  مشغول کار شوند. در آخر چهارمین کاخ زمستانی در سال ۱۷۶۲ تمام شد و آنقدر باشکوه و لوکس بود که خیلی زود به شهرت رسید. آخرین تزاری که در این کاخ زندگی کرد نیکولاس دوم بود اما با مرگ او در سال ۱۸۸۱ تزارهای دیگر به کاخ‌های حومه شهر رفتند اما هنوز هم برای مراسمات رسمی از این کاخ استفاده می‌شد.

درباره کاخ تاریخی زمستانی روسیه در دکوول بخوانید.

معماری کاخ زمستانی

    این ساختمان سه طبقه به صورت چهارگوش ساخته شده و با اینکه هر کدام از چهار نمای آن منحصر به فرد بوده اما در همه ی آنها ستون‌های سفید، گچ بری‌های طلایی و پس زمینه صورتی به کار رفته بود. با قرار دادن ۱۷۶ مجسمه در بالای پشت بام این سازه، نمای ساختمان حتی از قبل هم جذاب‌تر شده است. هنگامی که کاترین دوم روی کار آمد و قدرت گرفت، طراحی فضای داخلی کاخ را زیاد دوست نداشت، بنابراین تصمیم گرفت به جای طراحی‌های گوتیک قبلی، فضای داخلی کاخ را به سبک نئوکلاسیک طراحی و دکور کند.

    در سال ۱۸۳۷، قسمت‌هایی از فضای داخلی کاخ در یک آتش‌سوزی از بین رفت و چهار سال طول کشید تا مرمت کامل بر روی این قسمت‌ها انجام شود. در جریان این مرمت ظاهر طراحی نئوکلاسیک فضای داخلی را حفظ کردند اما طراحی‌های جدیدتری نیز به کاخ اضافه نمودند. نمای بیرونی کاخ هم که کمی آسیب دیده بود براساس همان نقشه‌های قبلی بازسازی شد.

    کاخ زمستانی را در طول سالیانی که به عنوان اقامتگاه پادشاهان از آن استفاده می‌شود، بارها رنگ‌آمیزی کردند. امروزه این کاخ به رنگ سبز و سفید درآمده است. نمای جنوبی قصر که مشرف به میدان است، یکی از باشکوه‌ترین بخش‌های بیرونی کاخ به حساب می‌آید. در این قسمت از سه طاق استفاده شده تا ورودی باشکوهی را رو به حیاط خلق کند و با بکار بردن ستون‌های دوتایی آن را کاملا برجسته نماید. طبقه همکف کاخ هم دفاتر اداری، در طبقه اول اتاق‌های امپراتوری و طبقه دوم محل اقامت مقامات مهم بوده است.

درباره معماری کاخ زمستانی روسیه در دکوول بخوانید.

چگونه به کاخ زمستانی برویم؟

    کاخ زمستانی در کنار کاخ اصلی پتر کبیر قرار گرفته است و جزئی از موزه آرمیتاژ است و برای دسترسی به آن فقط کافی است خود را به قلب شهر سن پترزبورگ برسانید. بازدید از این جاذبه گردشگری در اولین پنج شنبه هر ماه رایگان است اما در روزهای دیگر هزینه ورود به مجموعه اصلی حدود ۱۸ یورو خواهد بود.

درباره اینکه چگونه به کاخ زمستانی برویم در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با کاخ زمستانی سن پترزبورگ، هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری زیبا در کشور روسیه بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این کاخ پرداختیم و سپس درباره تاریخچه، معماری و دیگر اطلاعات مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره کاخ زمستانی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این قصر باشکوه و زیبا را دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز توانند از آن استفاده کنند.. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.