همه چیز درباره دره ستارگان قشم

زمان مطالعه: 6 دقیقه

همه ما عجایب هفت‌گانه جدید و قدیم از باغ‌های معلق بابل گرفته تا اهرام ثلاثه مصر را به عنوان عجیب‌ترین جاذبه‌های جهان به خاطر می‌آوریم و اطلاعات کاملی درباره آنها داریم؛ اما نمی‌دانیم که یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های دنیا، همینجا در جزیره قشم خودمان قرار دارد. دره ستارگان را باید یکی از جذاب‌ترین و عجیب‌ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم و ایران دانست. اکثر بومیان این منطقه اعتقاد دارند که برخورد یک ستاره باعث شکل‌گیری این منطقه شده است. البته بومیان روایت‌های متفاوتی درباره نحوه شکل‌گیری تعریف می‌کنند. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره دره ستارگان قشم بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این جاذبه خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


  دره ستارگان کجاست؟

    دره زیبای ستارگان در جنوب شرقی جزیره قشم، نزدیک به روستای برکه خلف قرار گرفته است. فاصله این جاذبه گردشگری تا مرکز جزیره بین بیست دقیقه تا نیم ساعت است و شما حتی در صورتی که هتل‌تان در مرکز جزیره باشد به راحتی می‌توانید بازدید از این جاذبه را در لیست خود قرار دهید. برای رسیدن به این دره منحصر به فرد، ابتدا باید وارد جاده برکه خلف شوید و سپس از سمت شمال غرب این روستا خارج شده و به سوی دره ستارگان حرکت کنید. مسیر جاده روستای برکه خلف را از هر بومی که بپرسید به شما نشان خواهد داد.

نام های محلی دره ستارگان

    دره ستارگان قشم به دلیل ویژگی‌های عجیب و منحصر به فردی که دارد از قدیم به‌عنوان جایی با ویژگی‌های فرازمینی میان مردم بومی منطقه شناخته می‌شده است. مردم محلی این منطقه را با نام استاله کفته یا استار کفتیده که هر دوی این عبارات ستاره‌ افتاده معنا می‌شود، می‌شناسند.

    بنا به باور مردم بومی این منطقه، دلیل به وجود آمدن این منطقه برخورد یک ستاره با زمین است و تمامی اشکال منحصر به فرد موجود در این دره، حاصل برخورد همین ستاره است. براساس افسانه دره ستارگان پس از برخورد ستاره یا شهاب سنگ به این منطقه، تمامی ماسه‌هایی که به هوا پرتاب شدند، ستون‌هایی را تشکیل دادند که امروزه آنها را می‌بینیم. افسانه‌های دره ستارگان به اینجا محدود نمی‌شود و داستان‌های متعدد و عجیبی دیگری هم درباره این مکان وجود دارد.

دلیل شکل گیری دره ستارگان

    اعتقادات مردم محلی درباره دره ستارگان قشم باعث شد تا زمین‌شناسان و متخصصان کنجکاو شوند تا درباره این منطقه تحقیق کنند و ویژگی‌های زمین‌شناختی و دلایل به وجود آمدن آن را کشف نمایند. مشخصا دره ستارگان را باید یکی از عجیب‌ترین نقاط ایران از نظر زمین‌شناسی دانست که از فرسایش خاک، فشار باد و آب به سطح زمین به وجود آمده است.

    قسمت‌های مختلف خاک این دره مقاومت متفاوتی با هم دارند و بنابراین اثر فرسایشی در تمام بخش‌ها یکسان نیست. به عبارت ساده‌تر قسمت‌های مقاوم این خاک به صورت ستون‌های ناهمگون باقی خواهند ماند. به نظر می‌رسد قدمت دره ستارگان قشم مربوط به دوران زمین‌شناسی سنوزوئیک، یعنی حدودا دو میلیون سال پیش است. زمین این منطقه در طول این دو میلیون سال تحت تاثیر فرسایش و فشار باد و باران قرار گرفته و به تا به شکل امروزیش در آمده است.

    معمولا در این منطقه بارش‌های معدودی در طول سال اتفاق می‌افتد که شدت بالایی دارد و لایه‌های سطحی زمین که مقاومت کمتری دارند را تخریب می‌کند. جالب است بدانید که مقاومت لایه‌های زیرین این منطقه نسبت به لایه‌های رویی کمتر است. بنابراین در طول سال‌ها، لایه‌های رویی که مقاومت بیشتری دارند، فرسایش می‌یابند و لایه‌ی زیرین هم به همین ترتیب تغییر شکل خواهند داد.

درباره دره ستارگان قشم در دکوول بخوانید.

نکات قابل توجه دره ستارگان قشم

    یکی از چیزهایی که در دره ستارگان قشم توجه شما را به خود جلب می‌کند، ستون‌ها و دیواره‌های نوک تیزی است که در قسمت‌های مختلف این دره قرار دارد. دلیل تشکیل این ستون‌ها را باید جریان دورانی و چرخشی آب باران در اطراف آنها دانست. این فرایندها سعی می‌کنند ستون‌ها را تخریب نمایند اما از آنجایی که آنها مقامت بالایی دارند به این شکل درآمده‌اند. این تغییرات حتی حالا هم ادامه دارند. امکان دارد شما قبلا از دره ستارگان دیدن کرده باشید و اگر دوباره امروز آن را ببینید و در این مدت بارندگی شده باشد، ستون‌ها به شکلی که قبلا دیده‌اید نباشند.

    به خاطر همه این موارد عجیب و غریب، نام دره ستارگان را به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم در فهرست میراث یونسکو ثبت کرده‌اند. ترکیب این موارد یاد شده با اعتقادات عجیب مردم محلی درباره این دره بازدید از آن را به یکی از تجربه‌های منحصر به فرد در طول زندگی گردشگران تبدیل کرده است. به اعتقاد بسیاری از افراد دره ستارگان یکی از ترسناک‌ترین جاذبه‌های طبیعی در ایران است.

زمان بازدید و هزینه بازدید از دره ستارگان قشم

    زمان بازدید از دره ستارگان در فصل‌‌های مختلف سال با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه متغییر است. در ۶ ماه اول سال از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب امکان بازدید از دره ستارگان وجود دارد و در شش ماه دوم یعنی فصل‌های پاییز و زمستان هم از ساعت ۸ صبح تا ۷ عصر می‌توانید از این منطقه بازدید کنید. برای ورود به این جاذبه طبیعی باید پنج هزار تومان ورودی پرداخت کنید.

افسانه جن در دره ستارگان

    مردم بومی قشم، افسانه‌های زیادی درباره دره ستارگان تعریف می‌کنند و اعتقاداتی درباره آن دارند که باعث جذاب‌تر شدن دره برای گردشگران شده است. درواقع اگر کسی کمی درباره افسانه‌های موجود درباره دره ستارگان بداند، قطعا دلش می‌خواهد حتی یک بار هم شده این دره را از نزدیک ببیند.

    مردم بومی جزیره اعتقاد دارند که در طول شب جن‌ها و ارواح در دره رفت و آمد می‌کنند و درواقع این منطقه را به عنوان محل زندگیشان انتخاب کرده‌اند و اگر کسی شب آنجا باشد می‌تواند صدای جن‎ها را بشنوند. مردم قشم معتقدند دلیل این صداهای شبانه ناراحتی جن‌ها از حضور انسان‌ها در نزدیکی محل زندگیشان است و همین مساله است که باعث می‌شود محلی‌ها بازدید شبانه از دره ستارگان را خطرناک بدانند.

    بنابراین اگر به قشم سفر کردید و تصمیم گرفتید در غروب آفتاب و تاریک شدن هوا از این جاذبه گردشگری بازدید کنید، شاید محلی‌ها عجیب و غریب به شما نگاه کنند زیرا گمان می‌کنند شما دارید کار خطرناکی انجام می‌دهید و پا در محدوده ارواح و جن‌ها می‌گذارید. از زمین‌شناسان این خرافات را رد می‌کنند و با بررسی‌های خود ثابت نموده‌اند، علت این صداها وزش بادهای مختلف در بین ستون‌های متعدد این منطقه است و اشکال مختلفی که به دلیل پدیه فرسایش در این دره به وجود آمده، باعث تولید صداهای مختلف خصوصا هنگام غروب آفتاب و تاریک شدن هوا می‌شود.

بهترین زمان بازدید از دره ستارگان

    آب و هوای جزیره قشم گرم و مرطوب است و شاید بهتر باشد در فصلی به جزیره قشم سفر کنید و به بازدید از دره ستارگان بروید که هوا خنک‌تر شده باشد و آفتاب به صورت مستقیم نتابد. بهترین زمان بازدید از دره ستارگان قشم اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. در این زمان بهترین شرایط آب و هوایی در جزیره قشم را تجربه می‌کنید. در صورتی که با اندکی گرما مشکل ندارید ماه‌های اسفند و فروردین هم برای این بازدید مناسب است. در این دو ماه به دلیل اینکه هوا رو به گرمی می‌رود، گردشگران کمتری در قشم هستند و دره ستارگان خلوت‌تر خواهد بود.

بازدید از دره ستارگان در شب

    اگر در تاریکی شب و صداهای عجیب غریب ترسی ندارید به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما در زمان تاریکی شب را تا صبح در دره ستارگان سپری کنید. دره ستارگان قشم در شب یکی از پرستاره‌ترین آسمان‌هایی را خواهد داشت که در تمام طول زندگی‌تان مشاهده خواهید کرد.

    یکی از دلیل‌های محبوبیت منطقه دره ستارگان دور بودن از منطقه شهری و آلودگی نوری است که باعث می‌شود ستاره‌ها همچون دانه‌های برف در آسمان شب‌های دره ستارگان به چشم بیایند. اگر زیبایی آسمان کویر را در شب تجربه کرده باشید، آسمان شب‌های دره ستارگان می‌تواند چندین برابر شما را به وجد بیاورد. تجربه دیدن دره ستارگان در شب به دلیل آرامش و آسمان بی‌نظیرش، بدون شک یکی از تجربه‌هایی خواهد بود که تا سال‌ها در ذهنتان باقی می‌ماند و فراموش نخواهد شد.

تفریحات دره ستارگان

    دره ستارگان به دلیل داستان جذاب و همچنین عجیب و غریب بودنش به خودی خود گردشگران را مسحور خود می‌کند اما در کنار آن تفریحات دیگری هم وجود دارد که می‌توان در این دره انجام داد و از لحظات خود لذت بیشتری برد. در ادامه برخی از این تفریحات را به شما معرفی خواهیم کرد.

گشت و گذار

    در اطراف این دره مناطق جذاب زیادی وجود دارد که جزو جاذبه های گردشگری قشم هستند. در هر نقطه‌ از این منطقه، مجموعه‌ای از زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی هیجان انگیز خواهید دید. بنابراین پس از بازدید از این دره می‌توانید زمانی را هم برای بازدید از جاذبه‌های اطراف کنار بگذارید.

عکاسی

    این دره برای عکاسی هم جای بسیار مناسبی است. بنابراین دوربینتان را آماده کنید زیرا در دره ستارگان آن قدر سوژه‌های بکر و ناب برای عکاسی وجود دارد که می‌توانید زمان زیادی را صرف عکاسی در این منطقه کنید. اگر دوربین حرفه‌ای داشته باشید که چه بهتر، می‌توانید تصاویری بسیار زیبا و به یاد ماندنی از دره ستارگان به ثبت برسانید.

خرید سوغات

    در کنار این جاذبه طبیعی، غرفه‌های صنایع دستی هم وجود دارد که آنها را بومیان منطقه اداره می‌کنند. شما می‌توانید در این غرفه‌ها، لوازم تزیینی و یادگاری‌های زیبایی را برای دوستان و خانواده از سفر به قشم تهیه کنید و علاوه بر تهیه یک یادگاری زیبا به اقتصاد این منطقه نیز کمک نمایید.

بازدید از موزه سنگ

    موزه سنگ دره ستارگان مجموعه‌ای از سنگ‌ها و کانی‌های منطقه را در خود جای داده است که به همراه توضیحات مفصل و ویژگی‌های زمین شناسیشان به نمایش در آمده‌اند و شما می‌توانید بیشتر با اجزای تشکیل دهنده این جاذبه طبیعی شگفت‌انگیز آشنا شوید. در این موزه می‌توانید با دلایل شکل‌گیری دره ستارگان، علت صداهایی که در شب شنیده می‌شوند و اطلاعات دیرینه شناسی دره ستارگان آشنا شوید.

روستای برکه خلف

    جاذبه دیگری که در نزدیکی دره ستارگان قرار دارد و می‌توانید زمانی را هم برای بازدید از آن کنار بگذارید، روستای برکه خلف است. در این روستا می‌توانید با لباس‌های محلی منطقه عکس بگیرید و همچنین سوغات و غذاهای محلی تهیه نمایید. شترسواری در کنار دره ستارگان را هم باید تفریح دیگری دانست که می‌تواند لذت بازدید از این جاذبه را چند برابر نماید.

فیلم اژدها وارد می‌ شود و دره ستارگان

    افسانه‌ها و خرافاتی که درباره دره ستارگان وجود دارد، آنقدر جذاب بوده است که فیلم سینمایی اژدها وارد می‌شود را از روی این داستان‌ها ساخته‌اند. کارگردان این فیلم مانی حقیقی است و براساس اعتقادات بومیان منطقه آن را ساخته‌اند. داستان این دره در فیلم مانی حقیقی این گونه روایت می‌شود که در صورتی که جسدی در خاک قبرستان دره ستارگان دفن شود، در این منطقه زلزله خواهد آمد.

    به همین دلیل یک زمین‌شناس و یک صدابردار و یک افسر پلیس که برای پیگری پرونده به این جزیره آمده، تلاش می‌کنند تا یک جسد را در قبرستان دره ستارگان قشم دفن کنند تا ببیند چه اتفاقی رخ می‌دهد. در این بین این سه نفر با بخشی از آداب و رسوم مردم جزیره قشم آشنا می‌شوند. اژدها وارد می‌شود داستان دره ستارگان؛ ترسناک‌ترین دره ایران است.

درباره افسانه های دره ستارگان قشم در دکوول بخوانید.

اجاره اقامتگاه در قشم

    بدون شک قشم بهشت اقامتگاه‌های بومگردی در ایران محسوب می‌شود و تنوع اقامتگاه‌های بومگردی در قشم بسیار زیاد است. بنابراین بهترین انتخاب برای اقامت در قشم، حضور در اقامتگاه‌های بومگردی این منطقه است. البته که در جزیره قشم هتل‌های متعدد که اکثرا کیفیت بسیار بالایی هم دارند، وجود دارد اما تجربه حضور در اقامتگاه بومگردی و زندگی با مردم محلی، در خانه‌هایی با معماری بومی منطقه، واقعا تجربه فراموش نشدنی‌ خواهد بود.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره دره ستارگان قشم هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی در جزیره قشم بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این جاذبه پرداختیم و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جاذبه را دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.