سفر در زمان با بازدید از کاپادوکیا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاپادوکیا یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری برای کسانی است که ترکیه را برای سفر انتخاب می‌کنند. این سرزمین شگفت‌انگیز که در آناتولی واقع شده پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که قدمت برخی از آنها به هزاران سال پیش می‌رسد. تعداد این جاذبه‌ها آنقدر زیاد است که اگر قرار باشد مفصل درباره آنها حرف بزنیم زمان زیادی لازم است. در ادامه برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های کاپادوکیا را معرفی خواهیم کرد. با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


همه چیز درباره کاپادوکیای ترکیه

    سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به ترکیه سفر و از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این کشور که برخی از آنها در جهان بی‌نظیر هستند، بازدید می‌کنند. هر چند شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و وان بیشتر از سایر مناطق ترکیه پذیرای مسافران خارجی هستند، اما جاهای جذاب این کشور محدود به این شهرها نمی‌شود. اگر بازدید از شگفتی‌های طبیعی و باستانی جزو علاقه‌مندی‌های شماست، کاپادوکیا منطقه‌ای است که در آن این جذابیت‌ها به اوج می‌رسند.

    کاپادوکیا در منطقه آناتولی ترکیه قرار دارد. آناتولی که خود نامی یونانی است به معنای محل برآمدن خورشید است. نوشهیر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه برخی از شهرهای بزرگ ترکیه هستند که در آناتولی واقع شده‌اند. کاپادوکیا یا کاپادوکیه در مرکز آناتولی واقع شده است و به شهرهایی که از آنها نام بردیم نزدیک است.

    قدمت کاپادوکیا به هزاران سال پیش می‌رسد و در عصر برنز این منطقه با نام هتی شناخته می‌شد و مرکز قلمرو هیتی‌ها بود. بعد از اینکه هیتی‌ها از بین رفتند، کاپادوکیا به طور ارباب رعیتی اداره می‌شد و بخش‌های مختلف آن حکمرانان محلی داشت که بخشی از جاذبه‌های تاریخی این منطقه به ویژه قلعه‌های مستحکم و زیبای کاپادوکیا در این زمان ساخته شده‌اند. به طور کلی کاپادوکیا بارها بین ایرانیان، رومیان و بعدتر ترک‌های عثمانی دست به دست شده است و این موضوع باعث شده این منطقه چند فرهنگی باشد که نمود آن را در آثار تاریخی به جا مانده از دوره‌های مختلف مشاهده می‌کنیم.

    از زمان مادها کاپادوکیا بخشی از امپراتوری ایران بود و در سده ششم پیش از میلاد در کتیبه‌ای به جا مانده از دوران خشایارشا، پادشاه بزرگ هخامنشی، از کاپادوکیا نام برده می‌شود. همین موضوع باعث شده که مردمان ساکن در این منطقه ایزدان ایرانی مانند مهر و آناهیتا را بپرستند که این موضوع هنوز در فرهنگ ساکنان آن دیده می شود. بعد از هخامنشیان کاپادوکیا به دست یونانی‌ها افتاد، هر چند این منطقه بارها بین آنها و ایرانیان دست به دست شد و از جمله حدود ۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مهرداد ششم پادشاه اشکانی، آن را فتح و ضمیمه امپراتوری ایران کرد.

    در نتیجه عوامل طبیعی مانند فرسایش و همچنین عوامل انسانی، جاذبه‌های چشم نوازی در کاپادوکیا به وجود آمده که دیدن آنها شما را حیرت زده می‌کند. می‌توان کل این منطقه را موزه‌ای رو باز و پر از جاذبه توصیف کرد. در واقع وقتی به کاپادوکیا می‌روید لازم نیست دنبال جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بگردید، چرا که در دل جاذبه ایستاده‌اید. با این حال برخی از قسمت‌های این منطقه از شهرت بیشتری برخوردار هستند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می‌شویم.

جاذبه‌های کاپادوکیای ترکیه

    مانند بسیاری از جاهای دیدنی ترکیه در کاپادوکیا هم شاهد تلفیق جاذبه‌های طبیعی و تاریخی هستیم. شاید بیش از همه این تلفیق خود را در روستای گورمه نشان می‌دهد که در برخی نظرسنجی‌ها به عنوان زیباترین روستای جهان انتخاب شده است. این روستا متشکل از صخره‌های سنگی کوتاهی است که با کنده‌کاری، خانه‌هایی در آن ساخته شده است. در سال‌های اخیر بالن سواری بر فراز این روستا و خانه‌های صخره‌ای آن به یکی از جذاب‌ترین تفریحات در ترکیه تبدیل شده است. این بالن‌ها، کاپادوکیا را به سرزمین بالن‌های رنگی تبدیل کرده است.

    شهرهای زیرزمینی واقع در کاپادوکیا از دیگر جاذبه‌های این منطقه است که جز زیبایی ظاهری، ارزش میراثی فوق العاده‌ای داشته و همواره مورد توجه باستان‌شناسان بوده اند. در کاپادوکیا تا کنون ۳۶ شهر زیرزمینی کشف شده است که معروف‌ترین آنها کایمالکی است. کایمالکی که قدمت آن به عصر برنز می‌رسد شهری چند طبقه در زیر زمین است که با دقت مهندسی و به زیبایی ساخته شده است. از شگفتی‌های مهندسی این شهر که البته در برخی دیگر از شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا نیز شاهد آن هستیم، تهویه مناسب هواست، به گونه‌ای که زمستان‌ها گرم و تابستان‌ها خنک است.

    در این شهر که جز خانه‌های ویژه سکونت، مکان‌های عمومی مانند کلیسا نیز وجود دارد، شاهد سنگ تراشی‌ها و رنگ‌آمیزی‌های خیره کننده‌ای هستیم که جلوه‌ای خاص به آن داده است. قدم زدن در طبقات مختلف شهر زیرزمینی کایمالکی شبیه سفر در تونل زمان است و شما را به هزاران سال پیش می‌برد. از جمله جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی در کاپادوکیا می‌توان به دره سرخ اشاره کرد که بین روستای گورمه و کاسین است. صخره‌های این دره زیبا سرخ، صورتی، زرد و نارنجی هستند و اگر با بالن‌های رنگی از فراز آن بگذرید، مکانی رویایی را تماشا می‌کنید که نظیر آن در هیچ جای جهان وجود ندارد.

    موزه فضای باز زلو که در واقع یک صومعه بوده از سال ۱۹۵۲ تغییر کاربری داده و پذیرای گردشگرانی است که بعد از دیدن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کاپادوکیا قصد دارند کشفیات باستان‌شناسی در این منطقه را از نزدیک ببینند. همچنین در ۱۰ کیلومتری شهر نیغده در کاپادوکیا معبدی سنگی قرار دارد که به آن معبد اسکی گوموسلر می‌گویند. این معبد به دلیل نقوش زیبایش مشهور است و بازدید از آن می‌تواند برای شما لذت بخش باشد.

    کایسری، اوچ حیصار، پسابگ، اوانوس، سوگانلی، روستای کاسین و دره ایهلارا نیز برخی دیگر از نقاط دیدنی کاپادوکیا هستند، اما شاید از همه خاص‌تر و جالب‌تر موزه‌ای با عنوان موزه مو است که داستان جذابی پشتش دارد. عنوان می‌شود که در کاپادوکیا سفالگری به نام گالیپ زندگی می‌کرده است.

    گالیپ معشوقی داشته که زمانی تصمیم می‌گیرد کاپادوکیا را ترک کند. او از معشوقش می‌خواهد به او یادگاری بدهد و معشوق او هم دسته‌ای از موهایش را به گالیپ می‌دهد. او موها را در مغازه‌اش آویزان می‌کند و به مرور زمان وقتی گردشگران درباره موها از او می‌پرسند و داستانش را می‌شنوند آنها نیز دسته‌ای از موهای خود را به یادگار در مغازه آقای گالیپ می‌گذارند. مغازه سفالگری او حالا تبدیل به موزه‌ای از موهای مختلف شده که دیدن آن می‌تواند برای برخی جذاب باشد.

چند نکته درباره کاپادوکیا

    از ایران پرواز مستقیم به کاپادوکیا وجود ندارد و اگر همراه با تور به این منطقه سفر نمی‌کنید، لازم است خود را به یکی از شهرهای واقع در آناتولی برسانید و از آنجا با وسایل نقلیه‌ای از جمله تاکسی و اتوبوس به کاپادوکیا بروید. به دلیل واقع شدن کاپادوکیا در منطقه کوهستانی در آنجا شاهد آب و هوایی خشن خواهید بود. آب و هوای خشن به این معناست که تابستان‌ها گرم است و آفتاب سوزنده‌ای وجود دارد و زمستان‌ها شاهد آب و هوایی بسیار سرد خواهید بود.

    به همین دلیل بهترین زمان برای سفر به کاپادوکیا اوایل بهار و پاییز است که آب و هوای این منطقه تا حد زیادی معتدل است. به ویژه اگر در اوایل پاییز به کاپادوکیا بروید، می‌توانید از تاکستان‌های زیبای آن که در نوع خود شگفت‌انگیز هستند بازدید کنید. بالن سواری بر فراز این تاکستان‌ها هم می‌تواند تجربه‌ای منحصر به فرد و فراموش نشدنی باشد که با وجود سایت‌های مختلف بالن سواری، تفریحی در دسترس گردشگران است.

کلام آخر

    سفر به کاپادوکیا سفری فراموش نشدنی است، چرا که همزمان از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بازدید می‌کنید. جاذبه‌های طبیعی این منطقه در نوع خود بی‌نظیر هستند و صخره‌های رنگی آن را با صخره‌های واقع در ماه مقایسه می‌کنند.

    از نظر تاریخی هم که همانطور که عنوان شد کاپادوکیا جاذبه‌هایی دارد که شما را به هزاران سال قبل می‌برد. دستکندهای این منطقه جلوه‌ای باستانی و افسانه‌ای به آن داده است و شاید بتوان عنوان کرد که مانند این دستکندها و همچنین شهرهای زیرزمینی آن در کل جهان وجود ندارد. علاوه بر این در سال‌های اخیر دولت ترکیه، کاپادوکیا را به عنوان یک منطقه هدف گردشگری مورد توجه قرار داده و امکانات و تفریحات زیادی برای گردشگران ایجاد کرده است.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها