دریاچه کوه گل

زمان مطالعه: 3 دقیقه

طبیعت و طبیعت‌گردی همیشه طرفداران مخصوص به خود را دارد که شمارشان به هیچ عنوان کم نیست. سالانه عده زیادی گردشگر راهی طبیعت‌گاه‌های زیبایی می‌شوند که در گوشه گوشه خاک سرزمینمان مانند نگین می‌درخشند. استان کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان‌هایی است که سهم زیادی از جاذبه‌های طبیعی کشورمان برده است. یکی از این طبیعت‌های فوق‌العاده زیبا و بهشت‌گونه را باید دریاچه کوه گل دانست.

دریاچه کوه گل سی سخت، یک دریاچه کوچک و زیباست که در میان قله‌های سر به فلک کشیده محصور شده است. زمانی که به دریاچه نزدیک می‌شود، بوی خوش گیاهان معطر کوهی مشامتان را پر خواهد کرد و طبیعت بکر و رویایی پیش چشمتان نمایان خواهد شد. تو گویی پا به بهشت زمینی گذاشته‌ای.

    در مطلب راهنمای بازدید از دریاچه کوه گل قصد داریم سیر تا پیاز مربوط به این جاذبه گردشگری را بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این دریاچه خواهیم پرداخت و سپس اطلاعات مهم دیگر درباره آن مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان بازدید و جاذبه‌ های گردشگری اطرافش را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد بازدید از این دریاچه را دارید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید


معرفی دریاچه کوه گل

    دریاچه کوه گل را باید یکی از مناطقی دانست که در کوه دنا قرار دارد. در این منطقه کوهستانی شمار زیادی دریاچه وجود دارد که همگی جزو جاهای دیدنی سی سخت محسوب می‌شوند. دریاچه کوه گل نیز یکی از این دریاچه‌هاست. این جاذبه طبیعی یک دریاچه فصلی است که از آخر زمستان تا اوایل بهار آب دارد. درواقع بارش باران و ذوب شدن برف‌هایی که بر ارتفاعات دنا نشسته‌اند، منبع اصلی آب این دریاچه است.

    آب این دریاچه تا اواخر تابستان خشک می‌شود، بنابراین باید بهترین زمان سفر به دریاچه کوه گل سی سخت را اوایل بهار تا اوایل تابستان دانست که هم دریاچه پر از آب باشد و هم آب و هوای مطبوعی بر منطقه حاکم باشد. در این دوره زمانی همچنین طبیعتی فوق‌العاده زیبا منطقه را فرا می‌گیرد و آن را به جایی فوق‌العاده برای پیک نیک و گردش تبدیل می‌نماید.

    دریاچه کوه گل حدود نیم هکتار مساحت و 15 متر عمق دارد. اطراف این دریاچه اکوسیستم خاصی ایجاد شده و از نظر زیست گیاهی و جانوری این منطقه را باید حائز اهمیت دانست. درواقع این منطقه از نظر پوشش گیاهی و جانوری یکی از غنی‌ترین بخش‌های دنا محسوب می‌شود. پرندگان مهاجر در طول تابستان این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده و بر این ارزش اضافه می‌کنند.

    از میان پوشش گیاهی غنی و متنوع اطراف دریاچه کوه گل نیز می‌توان به  نعناع کوهی، ریواس، قارچ کوهی، پونه کوهی، چویل، جاشیر، بابونه و... اشاره کرد. این منطقه را باید جای مناسبی برای عکاسی دانست. بنابراین اگر قصد بازدید از دریاچه کوه گل سی سخت یاسوج را دارید، دوربین عکاسیتان را آماده کنید.

درباره دریاچه کوه گل یکی از زیبایی های منطقه کهگیلویه و بویر احمد در دکوول بخوانید.

دریاچه کوه گل کجاست؟

    در پاسخ به این سوال که دریاچه کوه گل کجاست، باید گفت این دریاچه در استان کهگیلویه و بویر احمد، 32 کیلومتری یاسوج و هشت کیلومتری سی سخت قرار گرفته است. مسیر دسترسی به دریاچه کوه گل به این صورت است که ابتدا باید خود را به شهر یاسوج برسانید. سپس باید 35 کیلومتر را طی نمایید تا به سی سخت برسید. در شهر سی سخت با توجه به تابلوهای راهنما و کمک گرفتن از محلین مسیر خود را به سوی دریاچه ادامه دهید. پس از طی کردن هشت کیلومتر به دریاچه کوه گل خواهید رسید.

    برای رسیدن به این جاذبه گردشگری باید کمی پیاده‌روی کنید و از تپه بالا بروید. بنابراین در طول این سفر کفش و وسایل مناسب را همراه با خود داشته باشید. زیرا در نزدیکی این جاذبه گردشگری جایی برای خرید این وسایل وجود ندارد. پس از نیم ساعت پیاده روی می‌توانید این دریاچه زیبا را ببینید. در این منطقه سکوهایی ساخته شده که اگرچه کمی به بکر بودنش آسیب زده اما جای مناسبی برای کمپ کردن و استراحت به حساب می‌آید.

    یکی از کارهایی که می‌توانید در بازدید از دریاچه کوه گل استان کهگیلویه و بویر احمد انجام دهید، پرنده نگری است. در فصل مهاجرت، پرندگان مهاجری مانند لک لک، اردک کله سبز، مرغابی، درنا، خروص کولی، حواصیل و چتگر به پرندگان بومی که در این منطقه زندگی می‌کنند، می‌پیوندند. بنابراین اگر در این فصل به دریاچه گل سی سخت مراجعه نمایید، می‌توانید شمار زیادی از پرندگان زیبا را در این منطقه ببینید.

جاذبه های گردشگری اطراف دریاچه گل

    دریاچه کوه گل در نزدیکی سی سخت قرار گرفته است. بنابراین اگر قصد بازدید از این جاذبه گردشگری را دارید، حتما گشتی هم در شهر سی سخت بزنید. در ادامه به برخی از جاذبه‌هایی که می‌توانید در کنار بازدید از دریاچه گل، از آنها نیز بازدید نمایید، اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چشمه میشی

    چشمه میشی را باید یکی از جاهای دیدنی سی سخت دانست که در چهار کیلومتری این شهر قرار گرفته است. آب خنک این چشمه که آن را به نام "بشو" نیز می‌شناسند، از زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پر آبی از ویژگی‌های اصلی آن است. این چشمه دائمی، در امتداد یک دره طولانی، با شیب نسبتا تند قرار گرفته است و به دلیل رنگ سفیدش زمانی که در دره حرکت می‌کنند، مانند رشته‌ای از مروارید، می‌درخشد. این چشمه آب شرب سی سخت و همچنین برخی از باغات و زمین‌های کشاورزی ممنطقه را تامین می‌نماید.

    یکی دیگر از ویژگی‌های این چشمه سردی آن است. آب چشمه میشی آنقدر سرد است که تا فاصله 800 متری از محل جوشش نمی‌توان این آب را در دست نگه داشت. یک روایت اسطوره‌ای درباره این چشمه وجود دارد که براساس آن کی‌خسرو به امیر اهورامزدا، سر و تنشان را در این چشمه شسته‌اند.

دهکده توریستی کریک

    یکی از جذابیت‌هایی که می‌توانید در نزدیکی دریاچه کوه گل به بازدید از آن بپردازید و ساعاتی خوشی را در آن بگذرانید، دهده توریستی کریک است. این دهکده در ارتفاعات دنا، 15 کیلومتری سی سخت و 25 کیلومتری یاسوج قرار دارد. از ویژگی‌های این دهکده که در میان دره‌ای سبز واقع شده، می‌توان به رودخانه‌ای که از میانش می‌گذرد، آب و هوای فوق‌العاده خب و همچنین تاکستان‌ها و باغ‌های زیبا اشاره کرد.

    دهکده توریستی کریک همچنین یکی از مسیرهای صعود به قله دنا محسوب می‌شود و بنابراین کسانی که راهی کوه‌نوردی در دنا می‌شوند، حتما سری هم به این روستا خواهند زد. این روستا جای مناسبی برای اقامت، خصوصا در نیمه نخست سال است. وجود چشمه‌های متعدد و طبیعتی رویایی دلایل بسیار خوبی برای حضور گردشگران در دهکده توریستی کریک به حساب می‌آید. از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به دریاچه کوه گل می‌توان به چشمه سیاه، چشمه تاگی، گردنه بیژن، منطقه محافظت شده دنیای شرقی و... اشاره کرد.

درباره محل قرار گیری این دریاچه زیبا و مسیر دسترسی به آن در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    مطلب راهنمای بازدید از دریاچه کوه گل، هر آنچه را باید درباره این جاذبه گردشگری بدانید، بررسی کردیم. حالا وقت سفر رسیده است. از آنجایی که این منطقه جای بسیار مناسبی برای عکاسی است، دوربینتان را آماده کنید و از آنجایی که برای رسیدن به چشمه کمی باید پیاده‌روی کنید، کفش مناسب بپوشید. همچنین امکان دارد هوای این منطقه کمی سرد شود بنابراین حتی اگر در نیمه اول سال مسافرت می‌کنید یک لباس گرم با خودتان داشته باشید.

    یکی از تفریحاتی که می‌توانید در طول این بازدید انجام دهید، جمع آوری گیاهان دارویی است. شمار متنوعی گیاه با خاصیت دارویی در این منطقه وجود دارد که بسیار مفید هستند. اگر بتوانید با کسی که این گیاهان را می‌شناسد سفر کنید، می‌توانید تعداد زیادی از آنها را با خود به خانه ببرید و استفاده نمایید. دریاچه کوه گل سی سخت تا حد زیادی توانسته بکر بودنش را حفظ کند. البته این مساله را مدیون دسترسی نسبتا سختش است. در صورتی که برای بازدید از این جاذبه گردشگری اقدام کردید سعی کنید تا حد ممکن از طبیعت بکر و زیبای منطقه محافظت نمایید و بدان هیچگونه آسیبی نزنید و این مساله را به دیگران نیز تذکر دهید.

    اگر نکته دیگری درباره دریاچه کوه گل وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این نوشته برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده نمایید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها