راهنمای بازدید از تنگ مهریان

تاریخ انتشار: 1401/4/13 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/28

یاسوج، یاسوج زیبا و رویایی، مگر می‌شود یک جاذبه را از میان این همه جذابیت انتخاب کرد و به عنوان نماینده جاذه‌های استان کهگیلویه و بویر احمد آن را معرفی کرد؟ این منطقه از ایران مانند بخشی از بهشت زیبا و سرسبز است. طبیعت تمام هنرش را به کار گرفته تا آنچه زببایی در خود دارد را در این استان به نمایش بگذارد.

 

یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد به نام تنگ مهریان را انتخاب کردیم تا در این مطلب به شما معرفی کنیم. تنگ مهریان در پنج کیلومتری جاده یاسوج به اقلید قرار دارد. این تنگ در فصل‌های بهار و تابستان مقصدی برای پیک نیک و تفریح و در زمستان محل مناسبی برای اسکی است.

درواقع مهریان نام روستایی در استان کهگیلویه و بویر احمد و در نزدیکی یاسوج است. رودخانه معروف مهریان در شرق و کوه‌های دنیا در شمال این روستا را محصور کرده است. درواقع در این منطقه سه عنصر کوه، آب و دشت را می‌توان در یک قاب دید. یک طبیعت فوق‌العاده زیبا در منطقه انتظارتان را می‌کشد.

در مطلب راهنمای بازدید از تنگ مهریان قصد داریم سیر تا پیار مربوط به این جاذبه گردشگری را بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس دیگر موارد مهم درباره آن مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان سفر، جاذبه‌های گردشگری اطراف و... را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی تنگ مهریان

    زمانی که از شهر یاسوج خارج شوید و پا به جاده یاسوج- اقلید بگذارید، وقتی پنج کیلومتر را طی کردید به یک جاذبه گردشگری بی‌نظیر به نام تنگ مهریان خواهید رسید. مسیر دسترسی به این جاذبه کمی سخت است و به همین دلیل بخش زیادی از زیبایی‌های آن هنوز بکر و ناشناخته باقی مانده است. این تنگ که در دو کیلومتری روستای مهریان قرار دارد، هم رودخانه، هم کوه و هم دشت را در خود جای داده و تصور کنید که حضور این سه عنصر در کنار هم چه منظره‌ای را می‌تواند پدید آورد.

    درواقع تنگ مهریان از تلاقی دو رودخانه آب نهر و مهریان که سرچشمه هر دوی آنها هم در کوه‌های بالادست است، به وجود آمده و 1850 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پوشش گیاهی سرسبزی از درختان بلوط، بید و چنار اطراف این تنگ را فرا گرفته و جایی مناسب برای پیک نیک را پدید آورده است. سالانه تعداد زیادی گردشگران برای بازدید از این جاذبه گردشگری راهی یاسوج می‌شوند.

درباره ویژگی های خاص تنگه مهریان در دکوول بخوانید.

    در اطراف تنگ مهریان شماری امکانات رفاهی مانند پارکینگ وجود دارد. همچنین این جاذبه در فاصله بسیار نزدیکی از یاسوج و در فاصله نزدیک‌تری از روستای مهریان قرار گرفته و بنابراین در صورتی که گردشگران به چیزی نیاز پیدا کنند به راحتی می‌توانند به یاسوج یا روستای مهریان بروند. اما متاسفانه این کنترل درستی بر ورود گردشگر در این جاذبه صورت نگرفته و این مساله باعث شده گردشگران آسیب‌هایی به طبیعت تنگ مهریان وارد کنند.

    شنا در رودخانه مهریان ممنوع است. اگرچه این رودخانه در ظاهر آرام به نظر می‌رسد اما چند سال پیش چندین نفر را به کام مرگ کشیده است. بنابراین اگر به تنگ مهریان سفر می‌کنید، با شنا در رودخانه جان خود را به خطر نیندازید. اگر قصد دارید شب را در نزدیکی این جاذبه گردشگری اقامت کنید. می‌توانید به هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی یاسوج مراجعه نمایید. همچنین رستوران‌هایی در نزدیکی این جاذبه وجود دارد که می‌توانید غذایتان را در این رستوران‌ها نوش جان کنید.

درباره تنگ مهریان در استان کهگیلویه و بویر احمد در دکوول بخوانید.

جاذبه های گردشگری اطراف تنگ مهریان

    از آنجایی که تنگ مهریان فاصله زیادی تا یاسوج ندارد، تمام جاذبه های گردشگری شهر یاسوج در نزدیگی این تنگ قرار دارند. جدا از این موارد، جاذبه‌های دیگری نیز هستند که در نزدیکی این تنگ قرار گرفته‌اند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این جاذبه‌ها اشاره خواهیم کرد. اگر گذرتان به تنگ مهریان افتاد، وقتی هم برای بازدید از این جاذبه‌ها کنار بگذارید که لذت سفرتان را دو چندان خواهد کرد.

میل مهریان

    میل یخی مهریان، جاذبه‌ای در تنگ مهریان است که اگر از دور بدان نگاه کنید، مانند یک آبشار یخی به نظر می‌رسد. آب‌های جاری روی صخره‌های این منطقه معمولا در فصل زمستان یخ می‌زند و به شکل یک کوه یخی در می‌آید. قندیل‌های بزرگی نیز ایجاد می‌شود که این میل یخی را تزئین می‌کنند. اگر در زمستان گذرتان به شهر یاسوج خورد، حتما از این جاذبه نیز دیدن نمایید.

درباره میل مهریان در دکوول بخوانید.

موزه مردم شناسی یاسوج

    یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که در نزدیکی تنگ مهریان می‌توانید از آن دیدن کنید، موزه مردم شناسی یاسوج است. این موزه که در خیابان گلستان چهارم شهر یاسوج قرار دارد و دارای 150 متر مساحت است؛ کاوش‌های باستان شناختی که در منطقه پیدا شده است را به نمایش عموم می‌گذارد. سکه‌هایی از دوره ساسانیان، صفویان و دوره حکومت اسلامی در ایران در موزه مردم شناسی یاسوج وجود دارد.

رودخانه مهریان

    یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌هایی که در تنگ مهریان وجود دارد، رودخانه مهریان است. این رودخانه بسیار زیبا و فریبنده است و اطرافش را طبیعتی رویایی و آب و هوایی عالی فراگرفته است. در برخی از قسمت‌های تنگه این رودخانه به رنگ فیروزه‌ای در می‌آید و انگار فرشی از فیروزه میان تنگه پهن شده باشد. البته زمانی که برف‌های زمستانی ذوب می‌شود یک جریان دیگر آب در تنگه راه می‌افتد که از رودخانه جداست و نباید این دو را با هم یکی دانست.

از دیگر جاذبه‌های نزدیک به تنگ مهریان می‌توان یه امامزاده حسن که در روستای مهریان قرار دارد و به آبشار یاسوج در شهر یاسوج اشاره کرد.

درباره جاذبه های گردشگری تنگه مهریان در دکوول بخوانید.

مسیر دسترسی به تنگ مهریان

    تنگ مهریان در هشت کیلومتری شهر یاسوج در پنج کیلومتری جاده یاسوج به اقلید قرار دارد. برای رسیدن به این جاذبه گردشگری باید ابتدا خود را به شهر یاسوج برسانید که هم از طریق ماشین شخصی، هم اتوبوس و هم هواپیما می‌توانید به این شهر دسترسی پیدا کنید. سپس وارد جاده اقلید شود و پس از طی کردن پنج کیلومتر به این جاذبه گردشگری زیبا خواهید رسید. بهترین زمان سفر به تنگ مهریان را باید اواخر بهار و تا پایان تابستان دانست زیرا در این دو فصل آب و هوای فوق ‌العاده‌ای در این منطقه حاکم است.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از تنگ مهریان اطلاعات زیادی درباره این جاذبه گردشگری که در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد به دست آوردید و با جاذبه های گردشگری اطراف آن نیز آشنا شدید. حالا آماده بازدید از این طبیعت بکر و زیبا هستید. فقط دو نکته مهم دیگر وجود دارد که ارزش تاکید دوباره را دارد.

    نکته اول اینکه ورود گردشگران بدون نظارت درست، آسیب‌هایی به این طبیعت زیبا وارد کرده است. شما کسی نباشید که آسیب بیشتر به آن وارد می‌کند. در طول بازدیدتان سعی کنید از طبیعت زیبای تنگ مهریان مراقبت کنید. زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید و اگر زباله‌ای هم دیدید آن را از دامان طبیعت پاک نمایید و به دیگران نیز گ.شزد کنید که باید از طبیعت محافظت کنند. تا همانطور که ما توانستیم این جاذبه طبیعی را ببینیم و از آن لذت ببریم؛ آیندگان نیز بتوانند آن را ببینند.

    نکته دوم اینکه به هیچ عنوان برای شنا وارد رودخانه مهریان نشوید. این رودخانه تاکنون چندین نفر را به کام مرگ کشانده است. بنابراین گول ظاهر آرام و فریبنده‌اش را نخورید و از زیبایی این رودخانه از دور لذت ببرید.  یک روز زمان کافی است تا بتوانید از تنگ مهریان دیدن نمایید. بنابراین سعی کنید برنامه ریزی درستی برای ادامه سفرتان داشته باشید. برای مثال می‌توانید جاده اقلید را ادامه دهید و از جاذبه‌هایی که در این جاده وجود دارد دیدن کنید. شاده اقلید به سوی شیراز یکی از زیباترین جاده های کوهستانی کشورمان است. همچنین می‌توانید به یاسوج بازگردید و به یاسوج گردی بپردازید.

    اگر نکته دیگری درباره تنگ مهریان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده نمایید.  
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها