دیواره یافته

زمان مطالعه: 7 دقیقه

کوه یافته را باید یکی از رشته کوه‌های منفرد سفید کوه دانست که در رشته کوه زاگرس و نزدیک به شهر خرم آباد قرار دارد. این کوه در کیلومتر 10 تا 15 جاده خرم آباد به کوهدشت یعنی در جهت شرقی- غربی واقع شده است. جنوب این کوه دیواره‌های بسیار بزرگ و عمیقی وجود دارد که برای ورزش سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی بسیار مناسب است و بسیاری از علاقمندان به این ورزش در طول سال، برای تمرین سنگ‌نوردی در دیواره یافته راهی خرم آباد می‌شوند.


   دیواره یافته

  در این نوشته قصد داریم سیر تا پیاز را درباره کوه و دیواره یافته بررسی کنیم. ابتدا به معرفی کوه یافته خواهیم پرداخت سپس دیواره و مسیرهای صخره‌نوردی را بررسی خواهیم کرد و درباره اطلاعات مهم این منطقه حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

    کوه یافته یکی از رشته کوه های منفرد در سفید کوه است که فاصله بسیار کمی تا خرم آباد استان لرستان دارد. این کوه در رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از دره خرم آباد به راحتی می توان این کوهستان را دید. کوهنوردان یافته را کوهی با دیواره‌های بلند و دره‌های ترسناک توصیف می‌کنند. اگرچه در اطراف این کوهستان روستاهای بسیار زیبایی همچون روستای سرخه لیزه، روستای مله شبانان، روستای چنگایی و...وجود دارد و همچنین در دل آن غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای فوق‌العاده زیبایی پیدا می‌شود اما یافته بیشتر به دلیل دیواره های مناسب صخره‌نوردیش معروف شده است.

    برای صعود به کوه زیبای یافته بیشتر از ده مسیر وجود دارد که درجه سختی همه آنها نسبتا بالا است. ساختار این کوه به شکلی است که برای صعود به آن باید با سنگ‌ها و دیواره های سنگی رو به به رو شوید. درجه سختی این مسیر را از 7.5 تا 9.5 پیش بینی کرده‌اند. باید بدانید که مسیرهای صعود به صورت گرده‌ای است و مبتدی‌ها حتما نیاز به حمایت دارند. این قله دارای جان‌پناه نیست اما پناهگاه‌ها و غارهای طبیعی زیادی دارد. همچنین باید بدانید که آنتن‌دهی تلفن در اکثر نقاط کوه یافته وجود دارد.

    کوه یافته 2762 متر ارتفاع دارد و نمی‌توان آن را در دسته قله‌های بلند ایران قرار داد. این کوه از آهک‌های توده‌ای تشکیل شده و گسل‌ها و درزهای متعددی دارد. این گسل‌ها و درزها باعث به وجود آمدن چشمه‌ها در دامنه کوه شده‌اند.

دیواره یافته در لرستان را با دکوول بشناسید.

پوشش گیاهی و جانوری کوه یافته

    کوه یافته از نظر گوشش گیاهی و جانوری غنی است و باید آن را یکی از معدود پناهگاه‌های بز کوهی در لرستان دانست. از دیگر حیواناتی که در این منطفه. زندگی می‌کنند باید به پلنگ، گراز وحشی، خرس، سنجاب، کل، بز و انواع پرندگانی همچون شاهین، عقاب، کبوتر و ... اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه نیز کاملا جنگلی است و درختان و گیاهانی همچون زالزالک کوهی، بلوط، پسته وحشی، گلابی وحشی و انواع گیاهان دارویی را در خود جای داده است.

جاذبه‌های گردشگری کوه یافته

    کوه یافته را باید یک جاذبه طبیعی جذاب برای علاقمندان به طبیعت‌گردی و جاذبه‌های طبیعی دانست. جدا از روستاهای بسیار زیبا در اطراف این کوه و همچنین مسیرهای صخره‌نوردی دو جاذبه طبیعی مهم در کوه یافته وجود دارد که بازدید از آنها بسیار لذت‌بخش خواهد بود. در ادامه این دو مورد را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

غار یافته 

    در شمال روستای سرخه لیزه، یعنی دقیقا در دامنه کوه یافته، یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر را می‌توانید ببینید. باستان‌شناسان معتقدند پیشینه این غار مربوط به دوره پارینه سنگی جدید است. به نظر می‌رسد سکونت‌های اولیه در این غار به 38 تا 40 هزار سال پیش باز می‌گردد. البته غارهای باستانی دیگری هم در کوه یافته وجود دارد که می‌توانید آنها را نیز در لیست بازدیدتان قرار دهید. از میان این غارها می‌توان به غار گچي، اشكَف قورچعلي، اشكَف حسين خاني، اشكف قلانژدي و ... اشاره کرد.

غار یافته با دکوول و صعود دیواره یافته

پله‌های باستانی کوه یافته

    پله‌های باستانی یکی دیگر از آثار تاریخی در دل این کوه است که دلیل وجود آن هنوز مبهم به نظر می‌رسد. 64 پله دست کند سنگی روی یک دیواره عمومی و ترسناک کنده شده‌اند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند. برای دسترسی به این پلکان سنگی باید در کیلومتر 12 جاده خرم آباد-کوه دشت وارد یک جاده خاکی سنگلاخی شوید و حدود یک کیلومتر آن را طی نمایید تا به ابتدای تنگه گچی برسید.

    سپس از تنگه عبور کنید و راهتان را تا دو راهی دامنه غار گچی ادامه دهید. این دو راهی را به سمت شمال بروید تا به پلکان تاریخی برسید. در دامنه این پلکان خرابه‌هایی از سنگ‌های عظیم وجود دارد که نشان می‌دهید روزگاری یک سازه بزرگ در اینجا قرار داشته است. اینجا یک فضای کنده شده در دل صخره‌ها خواهید دید که به نظر می‌رسد روزگاری آب انبار بوده است.

پله های باستانی کوه یافته را در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

مسيرهاي سنگنوردي ديواره يافته

    حالا که با کوه یافته آشنا شدید، بهتر است به موضوع اصلی این مطلب یعنی دیواره یافته و سنگ نوردی در آن بپردازیم. به طور کلی مسیرهای سنگنوردی بر روی دیواره یافته را می توان به دو دسته تقسیم کرد. مسیر قدیمی و مسیرهایی که جدیدا گشوده شده‌اند. هر دوی این دسته‌ها در امتداد ضلع شرقی – غربی قرار دارند.

    مسیرهای جدید به شرح زیر هستند:

  • مانا m 240
  • دژ m 500
  • آفتاب
  • چشمک (ناتمام)
  • آریا m710
  • سایه m420
  • خشایار

    مسیرهای قدیمی نیز به شرح زیر هستند:

  • گرده طاق زرد و گاشو
  • مادر

    دسترسی به اکثر این مسیرها به جز طاق زرد و گرده و خشایار از روبه روی روستای سرخه لیزه امکان‌پذیر خواهد بود. دسترسی به طاق زرد و گرده و خشایار نیز یا از طریق  تنگه گچی و یا از طریق تنگه طاق زرد امکان‌پذیر خواهد بود. در ادامه چند مورد از این مسیرها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مسیر مانا

    مسیر مانا را باید اولین مسیر دیواره یافته از سمت راست دانست که دسترسی به آن از طریق تنگه گچی امکان‌پذیر است. این مسیر در سمت راه پله‌های باستانی قرار دارد و در طول استفاده از آن می‌توانید از این پلکان نیز دیدن نمایید. دو طاقچه نسبتا بزرگ در مسیر مانا وجود دارد که به طاقچه اصلی بیمارجا گفته می‌شود. دلیل این نامگذاری را می‌توان این دانست که بزها و کل‌های پیر و زخمی در این طاقچه پناه می‌گیرند.

    مسیر مانا حدود 240 متر طول دارد و 8 کارگاه (حلقه و زنجیر) در آن قرار گرفته است. در این مسیر همچنین 7 میانی به صورت ثابت وجود دارد. مانا که در بهار طبیعت فوق‌العاده زیبایی دارد دارای پیچیدگی و پوشیدگی خاصی نیست و درجه آن را نیز بیاد  5.10dدانست.

مسیر دژ

    این مسیر با 500 متر طول دارای بیست عدد کارگاه است و درجه سختی آن را نیز باید  5.11a دانست. مسیر دژ که در سال 1378 افتتاح شد، در کارگاه‌های خود حلقه فرود و زنجیر دارد.

مسیر سایه

    مسیر سایه نیز در سال 1383 گشایش شد. این مسیر که 420 متر طول و 18 متر کارگاه دارد، دارای درجه سختی 5.10a است. سایه در سمت چپ مسیر آریا قرار گرفته و بیشتر افرادی که در مرحله مقدماتی آموزش صخره‌نوردی هستند و برای اولین بار می‌خواهند در یک مکان طبیعی تمرین کند، از آن استفاده می‌نمایند. نام این مسیر را از این جهت سایه گذاشته‌اند که در بیشتر اوقات سال سایه است. 

مسیر آریا

    مسیر عظیم آریا در سال 1385 گشایش شد. این مسیر با درجه سختی 5.11a، 710 متر طول دارد و 29 کارگاه (با زنجیر) را در خود جای داده است. این مسیر زیبا و بزرگ در ضلع جنوبی دیواره یافته قرار گرفته است.

کلام آخر

    در این مطلب درباره کوه یافته، جاذبه‌های تاریخی آن و همچنین دیواره یافته و مسیرهای صخره نوردیش حرف زدیم. کوه یافته خرم آباد را باید یکی از بهترین مناطق برای تمرین سنگنوردی دانست. دیواره های زیادی در این کوه وجود دارد که هم برای مبتدیان و هم برای صخره‌نوردان حرفه‌ای مناسب است.

    این کوه همچنین طبیعت فوق‌العاده زیبایی دارد و شماری جاذبه تاریخی را هم در دل خود جای داده است. به همین دلیل هم نه تنها از سوی صخره‌نوردان و کوهنوردان مورد استقبال قرار می‌گیرد بلکه بازدید از آن برای طبیعت‌گردان نیز جذاب است. اگر نکته دیگری درباره دیواره یافته وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.