قله لوبوچه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله لوبوچه شرقی یک قله ترکینگی است که در بخش خومبو نپال واقع شده است. این قله طبق دسته بندی فرانسوی از نوع PD+ یا کمی دشوار قرار گرفته است هر چند از نظر بسیاری دیگر این قله تا حدودی فنی است. قطعا این قطه نسبت به قلل دیگری که در همسایگی این قله قرار گرفته‌اند مانند آیلند پیک و قله مراپیک فنی‌تر است. قله لوبوچه شرقی یکی از محبوب‌ترین قلل ترکینگی در نپال به شمار می‌رود. این قله درست در مسیر رسیدن به کمپ اصلی اورست قرار گرفته است و بسیاری از افرادی که قصد دارند نمایی زیبا از قله اورست و منطقه خومبو ببینند اقدام به صعود به قله لوبوچه شرقی می‌کنند. همچنین بعضی از افرادی که قصد هم هوایی برای انجام صعود قلل 8000 متری دارند بخشی از هم هوایی خود را روی این قله انجام می‌دهند.


قله لوبوچه شرقی

صعود به این قله تا حد زیادی بدون چالش فنی خاص است. کمپ اصلی و کمپ ارتفاع هر دو دسترسی به آب خوب دارند و کوهنوردان می‌توانند بدون نگرانی و با داشتن لوژستیک خوب از محیط کوهستان لذت ببرند. البته ذکر این نکته که چالش فنی ندارد نباید این را به ذهن بیاورد که آمادگی جسمانی نسبتا مناسبی برای صعود به این قله لازم است. در نظر داشته باشید که برای انجام این صعود باید تناسب اندام کافی داشته باشید تا بتوانید از پس قله 6119 متری لوبوچه شرقی بربیایید. برای رسیدن به لوبوچه شرقی که در قلب یکی از محبوب‌ترین لوکیشن‌های ترکینگی نپال قرار گرفته است دو گزینه و انتخاب وجود دارد. بعد از رسیدن به کاتماندو شما می‌تواند از طریق با استفاده از اتوبوس مسافتی یک روزه را طی کنید و سپس مسافت باقیمانده 13 کیلومتری را پیاده طی کنید تا به کمپ اصلی برسید.

نام قله

لوبوچه شرقی

ارتفاع

6119 متر  

موقعیت

   شرق  کشور نپال، بخشی از  رشته کوه‌های ماهالانگور هیمال

ناحیه

کوهستانی   

ارتفاع نقطه شروع صعود

4950 متر

 

    گزینه دوم نیز پرواز از طریق لوکلا است که زمان را کاهش می‌دهد و بعد از پیاده شدن از پرواز مسافتی 6 تا 7 ساعته را پیاده طی می‌کند. اگر قرار بر این باشد که ملاک را بر استفاده از پرواز لوکلا بگذاریم برنامه سفر به قله لوبوچه را می‌توان به این شکل مطرح کرد:

درباره قله لوبوچه و مسیر دسترسی به آن با پرواز به لوکلا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    روز اول به تا فاکدینگ پیاده‌روی کنید و در یک لوژ اقامت برگزینید. روز دوم به سمت نامچه بازار حرکت کنید و مجدد اقامت در لوژ را تجربه کنید. روز سوم می‌توانید به منظور هم هوایی در محیط اطراف قدم بزنید و روز پنجم به پریچه خواهید رسید و شب را در یک لوژ کوهستانی خواهید گذراند. روز ششم می‌تواند استراحت کنید و می‌توانید به کوهستان‌ها اطراف دینگ بوچه بروید تا از نمای آیلند پیک، چولاتسه و لوتسه لذت ببرید و هم هوایی خوبی را نیز تجربه کنید. روز هفتم تمام مسیر را به سمت کمپ اصلی لوبوچه ادامه خواهید داد و مسیر شما از مسیر معمولی که برای رسیدن به کمپ اصلی اورست می‌رود جدا می‌شود. شما اینجا هستید؛ کمپ اصلی قله لوبوچه شرقی. باقی برنامه به منظور انجام صعود برنامه ریزی می‌شود و سپس مسیر برگشت را در پیش خواهید گرفت.

توجه مهم برای صعود به قله لوبوچه

    در ابتدا باید توجه کنید که نیازی به دریافت مجوز برای انجام این صعود ندارید. باید هزینه ورود به پارک ملی به مبلغ 10 دلار به ازاء هر نفر پرداخت کنید. همچنین باید هزینه صعود به این قله را پرداخت کنید که برای یک تا 6 نفر مبلغ 350 دلار می‌باشد. ترتیبات این مجوز و دریافت آن را باید در کاتماندو انجام دهید. با توجه به دسته بندی انجام شده قله لوبوچه شرقی به عنوان یک قله ترکینگ دسته بندی شده است و دارای ارتفاع 6119 متر می‌باشد و قله لوبوچه غربی با ارتفاع 6145 متر به عنوان یک قله اکسپدیشنی دسته بندی شده‌اند.

    به همین دلیل است که قله شرقی نسبت به قله غربی پر صعودتر می‌باشد. هرچند مسافت تا قله اصلی فقط چند ساعت است اما یال منتهی به قله اصلی یالی پر شکاف و همچنین با فراز و نشیب فراوان است که عملا امکان صعود قله غربی را از قله شرقی غیر ممکن می‌سازد.

درباره بهترین زمان برای صعود به قله لوبوچه و بیس کمپ لوبوچه با دکوول همراه باشید.

بهترین زمان برای صعود به قله لوبوچه

    در کل هیمالیای نپال دارای دو فصل است. بهترین هوا در ماه‌های آوریل تا می و همچنین اکتبر تا نوامبر می‌باشد.

کمپینگ

    در کمپ اصلی و کمپ‌های بالایی قطعا نیاز به چادر وجود دارد. اما در طی مسیر پیمایش با توجه به اینکه در قلب یکی از پرترددترین مسیرهای کوهنوردی جهان قرار گرفته‌اید تعداد زیادی لوژهای کوهستانی در فواصل نزدیک به هم در روستاهای مختلف قرار گرفته‌اند که می‌توانید با پرداخت هزینه در آنها اقامت کنید. البته در نظر بگیرید اگر برای انجام این صعود با شرکتی قرارداد بسته باشید قطعا این شرکت ترتیبات و هماهنگی‌های اقامت شما را نیز مشخص خواهد کرد. هماهنگ کردن اقامت‌ها همچنین وابسته به مسیری که برای صعود انتخاب می‌کنید نیز دارد.

درباره کمپینگ و مسیر صعود لوبوچه با دکوول همراه باشید.

شرایط کوهستان

     این کاملا بستگی به فصلی که قصد سفر را دارید و همچنین زمانی که سفر می‌کنید بستگی دارد. بنابراین قبل از سفر خود شرایط آب و هوایی و شرایط بارش را بررسی کنید و تجهیزات متناسب با شرایط مشخص شده را همراه داشته باشید.

مسیرهای صعود به قله لوبوچه شرقی

    یال جنوب شرقی معمول‌ترین یال صعود به قله لوبوچه شرقی است. کمپ اصلی که در ارتفاع حدود 4800 متری قرار گرفته است حدوده 2 ساعت پیمایش داشته باشید تا به محل کمپ ارتفاع در ارتفاع حدود 5000 متری برسید. این مسیر دو ساعته در مسیری انجام می‌شود که به خوبی علامت گذاری شده است. در سال‌های قبل مقدار کمپ در کنار دریاچه مخفی نبود بلکه جلوتر و در محل گرده سنگی برقرار می‌شد. از محل کمپ ارتفاع مسیر ادامه پیدا می‌کند تا به یال اصلی دسترسی پیدا کنید. یال اصلی جنوب شرقی که بیشتر برای صعود استفاده می‌شود در این بخش ملاک است. در این بخش‌ها شکاف‌های یخی وجود دارد و برای گذر از این بخش نیازمند استفاده از طناب هستید و باید دقت کافی را به عمل آورید. بعد از عبور از گرده‌های سنگی باید حدود 50 متر در روی یک شیب برفی با زاویه حدود 50 درجه فرود بروید تا به یال برسید. بعضا در این بخش طناب ثابت ثبت می‌شود.

    شروع یال از حدود ارتفاع 5700 متر می‌باشد و در این بخش حتی در صورت نیاز می‌توانید کمپ ارتفاع دوم را نیز ایجاد کنید تا بتوانید در روز بعد خیلی راحت‌تر به قله دست پیدا کنید. با ادامه دادن مسیر در روی یال و چند بالا و پایین به اولین قله دست خواهید یافت. در بین قله فرعی و قله اصلی باید مقداری فرود بروید و بعضا حتی نیاز به فرود رفتن در اینجا برای یک مسافت 60 متری نیز احساس می‌شود. هیچ خطر خاصی در این بخش از مسیر وجود ندارد و با ادامه دادن مسیر به قله دست خواهید یافت.

درباره مسیرهای صعود به قله لوبوچه شرقی با دکوول همراه باشید.

تاریخچه صعود قله لوبوچه شرقی

    مسیرهای دیگری نیز برای صعود به قله لوبوچه شرقی وجود دارند. اولی صعود موفق ثبت شده به این قله به 25 آوریل سال 1984 برمی‌گردد که در طی آن لورس نیلسون و انگ گیالزن شرپا توانستند به قله دست یابند. قله لوبوچه غربی نیز برای اولین بار در سال 1955 از طریق شانه جنوبی صعود شد. در سال 1988 و در 29 اکتبر، توماز هومار اسلوونیایی، یانژ چقلیک و کارلوس کارسولیو مکزینی ادعا کردند که مسیری جدید از طریق جبهه شمال غربی به شیوه آلپی صعود کردند و اسم مسیر را نیز "صحبت کردن راجع به سامپا" گذاشتند.

درباره تاریخچه صعود قله لوبوچه شرقی با دکوول همراه باشید.

    در گرده جنوب غربی لوبوچه غربی مسیرهای مختلفی گشایش شده است. در اکسپدیشن 1991، اریک براند و پمبا نوربو با استفاده از طناب‌های ثابت توانستند گرده غربی را صعود کنند و توانستند خود را به قله شمال غربی برسانند. در سال 1995، کارلوس میگوئل و ادوارد سانچز توانستند مسیری با درجه 6b+ را روی گرده غربی به پایان برسانند. نصفی از مسیر آنها با مسیر براند و نوربو یکی بود. در سال 2010، جول کافمن و جاراد ویلهور آمریکایی مسیری جدید در مسیر جبهه جنوب غربی صعود کردند. این صعود در 30 اکتبر انجام شد. آنها این مسیر را ترور شبانه (Night Terrors) نامگذاری کردند. این صعود از کمپ اصلی در طی 37 ساعت انجام گرفت و سپس از مسیر معمول به کمپ اصلی بازگشتند.

    در سال 2010، آنتونین چجینی، لورنت تنوت، اورلین ویاسری و سیمون ولفگرینر به روستای زونگتا رسیدند و مسیی مشابه با مسیری که تیم اسپانیایی در سال 1995 صعود کرده بودند را انجام دادند و در طی دو روز آن را تکمیل کردند و سپس به سمت قله اصلی را به سمت قله فرعی تراورس کردند و سپس به سمت پایین برگشتند. فرود آنها حدود 5 ساعت و نیم طول کشید.

کلام آخر

قله لوبوچه شرقی، واقع در کشور نپال، یکی از قله‌های محبوب برای کوهنوردان است که به دلیل مناظر خیره‌کننده و چالش‌های فنی‌اش شهرت دارد. این قله، که جزو مجموعه کوه‌های هیمالیا است، اغلب توسط کوهنوردانی که به دنبال تجربیات کوهنوردی فراتر از قله‌های معمول هستند، انتخاب می‌شود.

با ارتفاعی حدود 6119 متر، لوبوچه شرقی نه تنها چشم‌اندازهای بی‌نظیری از رشته کوه‌های هیمالیا ارائه می‌دهد بلکه فرصتی منحصربه‌فرد برای کسب تجربه در ارتفاعات بالا و آمادگی برای صعودهای دشوارتر مانند اورست را فراهم می‌کند. صعود به این قله نیازمند مهارت‌های فنی، آمادگی جسمانی بالا و تحمل شرایط سخت کوهستانی است.

علاوه بر چالش‌های فیزیکی، لوبوچه شرقی همچنین ارزش‌های فرهنگی و تاریخی دارد. منطقه اطراف قله شاهد فرهنگ‌ها و سنت‌های محلی نپال و به‌ویژه جامعه شرپا است که این صعود را فراتر از یک تجربه کوهنوردی معمولی می‌برد.

در نهایت، لوبوچه شرقی نه تنها یک چالش کوهنوردی برجسته است بلکه یک فرصت برای غنی‌سازی تجربیات فرهنگی و ارتباط عمیق‌تر با طبیعت است. این قله برای کوهنوردانی که به دنبال تجربه‌ای کامل و همه‌جانبه از هیمالیا هستند، گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود.

جهت مطالعه بیشتر درباره قلل منطقه هیمالیای نپال با دکوول همراه باشید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

انجام این صعود به هر حال در ارتفاع بالای 6000 متر انجام می‌گیرد و ریسک‌ها و خطراتی را در پی دارد. بنابراین باید مطمئن شوید که آمادگی جسمانی کافی و توان کافی برای تحمل فشارهای ارتفاع و مدت زمان برنامه را دارید. آموزش‌های کافی مربوط به استفاده از کرامپون و راه رفتن طولانی مدت حداقل 8 ساعت در روز را باید داشته باشید تا بتوانید بر روی قله بایستید و به اهداف خود برسید.
    تجهیزات معمول کار در ارتفاع و صعود به قلل مرتفع مانند کفش و جوراب و کرامپون، هلمت، کلنگ، باتوم، کوله پشتی، هارنس، کارابین و ابزارهای خود حمایت، چادر، چراغ خوراک پزی، کیسه خواب و زیر انداز کیسه خواب و وسایل دیگری که برای شب مانی نیاز دارید. پوشاک مناسب مانند کت پر سبک و سنگین، دستکش بیس و دستکش پر از جمله دیگر تجهیزاتی هستند که بخش اصلی از این اکسپدیشن به شمار می‌روند.