پارک ملی سرنگتی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

جهان پر است از طبیعت‌های شگفت‌انگیز که پارک ملی سرنگتی یکی از آنهاست. این حیاط وحش تانزانیا را باید صحنه‌ای بی بدیل و پدیده‌ای خارق‌العاده از طبیعت دانست. اگر از آن دسته از افراد هستید که دوست دارند از حیاط وحش بازدید کنند و از سافاری و دیدن حیوانات لذت می‌ برند؛ بازدید از پارک ملی سرنگتی تانزانیا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


پارک ملی سرنگتی

    در تورهای سافاری این پارک ملی حیواناتی را از نزدیک خواهید دید که تا قبل از آن فقط آنها را از قاب تلویزیون مشاهده کرده‌اید. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره پارک ملی سرنگتی بررسی نماییم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

سفر به تانزانیا

    تانزانیا را باید یکی از کشورهای قاره آفریقا دانست که جایگاه آن در شرق این قاره است. بیشتر گردشگران این کشور را به عنوان یک مقصد مناسب برای تماشای حیات‌وحش می‌شناسند. این کشور با کشورهایی نظیر کنیا، اوگاندا و رواندا از شمال و غرب به ترتیب همسایه هستند. شهرت اصلی تانزانیا در کنار پارک‌های ملی و حیات وحش بی‌نظیری که دارد بدون شک قله کلیمانجارو می‌باشد. صعود به قله کلیمانجارو به عنوان بخشی از پروژه صعود به هفت قله بلند هفت اقلیم و بلنتدرین نقطه کل قاره آفریقا از جمله مواردی است که برای بسیاری از افراد جذاب است. در کنار این صعود قطعا با بازدید از سواحل و پارک‌های ملی زیبا لذت طبیعت گردی چندین برابر می‌شود.

    واژه تانزانیا را باید مرکب از تانگانیکا و زنگبار دانست. این دو کشور در سال ۱۹۶۴ یا یکدیگر متحد شده‌اند و جمهوری تانزانیا شکل گرفته است. مهم‌ترین شهرهای این کشور دارالسلام، دودوما، ارینگا و آروشا هستند. شهر آروشا را باید نزدیک‌ترین شهر به این پارک ملی زیبا که در لیست یونسکو نیز ثبت شده است دانست که اکثر تورهای سافاری به این پارک از این شهر آغاز می‌شود. جالب است بدانید در این شهر برخی از دیدنی‌ترین شگفتی‌های کشور تانزانیا را می‌توانید ببینید.

درباره پارک ملی سرنگتی در آفریقا در دکوول بخوانید.

پارک ملی سرنگتی کجاست؟

    پارک ملی سرنگتی دروازه مناطق حیاط وحش در شمال تانزانیا است. مکانی که پارک ملی دریاچه مانیارا، پارک ملی تارانجیر و پارک ملی آروشا را و پارک ملی انگورونگورو را در خود جای داده است. این پارک در مناطق مارا و سیمیو قرار گرفته و دارای مساحتی حدودی 15 میلیون هکتار منطقه جنگلی ساوانا است. این منطقه به دلیل مهاجرت سالانه بیش از 1.5 میلیون گاو وحشی آفریقایی و 250 هزار گورخر و بزرگترین جمعیت شیر در آفریقا شناخته شده است.

    از لحاظ موقعیت جغرافیایی، پارک سرنگتی در شمال غربی تانزانیا واقع شده است و از شمال، یعنی جایی که به ذخیره حیاط وحش ماسایی ما را می پیوندد؛ با کشور کنیا مرز مشترک دارد. این منطقه از طرف جنوب شرقی به منطقه حفاظت شده انگورونگورو خواهد رسید.

    در قسمت جنوب غربی منطقه حیاط وحش ماسوا در غرب مناطق ایکورونگو و گرومتی و در شمال شرقی لولایندو قرار گرفته که در مجموع اکوسیستم سرنگتی را تشکیل می دهند. تقریبا 200 سال پیش اولین کاوشگر به نام  اسکار ‌باچان اهل اتریشی و اروپایی به این منطقه دم گذاشت و با نام گذاری این منطقه با نام سرنگتی به معنی دشت بی پایان به کل دنیا معرفی کرد.

    در چمنزار وسیع و خالی از درخت دشت‌های سرنگتی گاوهای وحشی تولید مثل می‌کنند و از ماه دسامبر تا می چهارپایان دیگر مانند گورخر ، غزال، ایمپالا، بوفالو در گله‌هایی با تعداد زیاد در این منطقه پیدا می‌شوند. رودخانه گرومتی محل زیست گروکودیل‌های نیل ، میمون‌های کلوبوس‌، کرگدن‌ها و عقاب‌ها نیز هست. بهترین زمان سفر به این منطقه را باید ماه‌های می و جولای ( خرداد تا مرداد ماه) دانست.

مهم‌ترین حیوانات حیاط وحش سرنگتی

    در پارک ملی سرنگتی پنج حیوان بزرگ و نادر جهان یعنی شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن وجود دارند که اکثرا به صورت گله‌ای زندگی می کنند. این حیوانات در فصل‌های مختلف درون خود این منطقه مهاجرت می‌نمایند. در ادامه این حیوانات شگفت‌انگیز را بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

شیر

    شیر را باید پادشاه ساوانای آفریقا دانست. شما می‌توانید در تور سفاری این پارک، غرور شیرها در زیستگاه خودشان را مشاهده کنید و خاطره‌ای جذاب و به یاد ماندنی را برای خودتان رقم بزنید. شیرها با افتخار زندگی می‌کنند برای اینکه حیواناتی اجتماعی هستند. در یک گروه، شیرهای ماده بیشتر از شیرهای نر شکار می‌شوند. فعالیت موردعلاقه شیرها در این پارک، چرت زدن زیر درخت است. آنها حتی می‌توانند تا 20 ساعت در روز بخوابند! در حال حاضر حدود سه هزار شیر در این پارک زندگی می‌کنند.

درباره شیر آفریقایی در دکوول بخوانید.

پلنگ آفریقایی

    یکی از ویژگی‌های اصلی پلنگ‌های آفریقایی این است که در راه رفتن‌شان ظرافت زیادی خرج می‌کنند. پلنگ‌ها را به‌عنوان شاهزاده تاریکی می‌شناسند. این حیوان را باید یکی خجالتی‌ترین و دست نیافتنی‌ترین حیوانات پارک ملی سرنگتی دانست. پلنگ‌ها در مخفی کردن خودشان بسیار خوب عمل می‌کنند و اگر نخواهند دیده شوند به گونه‌ای استتار می‌کنند که هیچکس نتواند پیدایشان کند. این پلنگ‌ها معمولا روی شاخه درخت استراحت می‌کند.

    اگر به دنبال یک پلنگ در این پارک هستید، نگاه کردن به شاخه درختان را فراموش نکنید. شاید یک پلنک خجالتی آنجا خواب یا مشغول نهار خودن باشد. بیش از هزار پلنگ در این پارک زندگی می‌کند که اگر شکارچیان و دیگر حیوانات اذیتشان نکنند. کاری به کار دیگران ندارند.

درباره پلنگ آفریقایی در دکوول بخوانید.

فیل آفریقایی

    فیل آفریقایی را باید بزرگ‌ترین حیوان خشکی در جهان دانست. در تور سافاری پارک سرنگتی می‌توانید این حیوانات شگفت‌انگیز را که در قسمت شمالی پارک زندگی می‌کنند؛ از نزدیک ببینید. در این پارک این غول‌های خاکستری را خواهید دید که در حال پرسه زدن در دشت‌ها هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید روابط خانوادگی این فیل‌ها تا 50 سال هم دوام می‌آورد و بیشتر ماده‌ها در این رابطه تنگاتنگ زندگی می‌کنند.

    فیل‌های نر اما معمولا پس از 12 سال طایفه را ترک می‌نمایند تا بتوانند گله تشکیل دهند یا تنهایی پرسه بزنند. فیل‌ها معمولا آرام هستند مگر اینکه احساس خطر نمایند. در این گونه مواقع بهتر است از آنها دور شوید. زیرا هیچ چیز نمی‌تواند ترسناک‌تر از این باشد که یک حیوان هفت هزار کیلویی به دنبال گرفتن شما باشد و در این تعقیب و گریز صدای شیپور هم از خود در بیاورند.

درباره فیل آفریقایی در دکوول بخوانید.

 کرگدن سیاه

    کرگدن یک حیوان سنگین وزن است که 2500 کیلو وزن دارد. در آفریقا دو نوع کرگدن وجود دارد: کرگدن سیاه و کرگدن سفید. آنطور که انتظار می‌رود، کرگدن سفید سفید نیست، بلکه خاکستری رنگ است. شاید برایتان جالب باشد که بدانیدف کرگدن دارای شاخی است که ارزش آن از ارزش طلای هم وزنش هم بیشتراست. طی چند دهه گذشته، جمعیت کرگدن‌ها در اکوسیستم سرنگتی به دلیل شکار ، صدمه دیده: تعداد کرگدن‌ها از 1000 نفر به کمتر از 70 نفر کاهش یافته است.

    کرگدن‌های ماده فقط هر پنج سال یکبار زایمان می‌کنند. این حیوان یکی از چالش برانگیزترین حیوانات در این پارک ملی است. در طول تور سافاری به این پارک اگر خوش‌شناس باشید می‌توانید این حیوانات را از نزدیک ببینید.

درباره  کرگدن سیاه آفریقایی در دکوول بخوانید.

گاومیش آفریقایی (بوفالو)

    یکی از وحشی‌ترین و خطرناک‌ترین حیوانات موجود در آفریقا بوفالو است. در چرخه طبیعی کمتر حیوانی تصمیم می‌گیرد به شکار بوفالو بپردازد. شیرها ممکن است سعی کنند به سراغ بوفالوهای کوچک بروند، اما به احتمال زیاد بعدا وقتی گله‌ای عصبانی انتقام می‌گیرد تقاص کارشان را پس خواهند داد. بوفالوها باید هر روز آب بنوشند، بنابراین آنها را باید بیشتر در یک چاله آب پیدا کرد.

    این حیوانات می‌توانند به طرز بسیار عجیبی بداخلاق باشند، مخصوصا زمانی ک مجروح می‌شوند، این بداخلاقی چندین برابر خواهد شد. در سرنگتی، گاومیش‌های سالم بسیار زیاد زندگی می‌کنند. به احتمال زیاد اگر برای بازدید از این پارک اقدام کنید؛ گله هایی با بیش از هزار  گاومیش خواهید دید.

درباره گاومیش یا بوفالو آفریقایی در دکوول بخوانید.

بهترین زمان بازدید

    یه طور کلی بهترین زمان بازدید از سرنگتی را باید از ژانویه تا فوریه (بهمن تا اسفند) یا از ژوئن تا سپتامبر (تیر تا مهر) دانست. اما اگر هدف خاصی از بازدید از این پارک دارید بهتر است بر اساس آن هدف برنامه‌ریزی خود را انجام دهید. اگر دوست دارید حیوانات را به صورت گله‌ای ببینید، زمستان بهترین زمان برای دیدن گله در سرنگتی جنوبی محسوب می‌شود. در حالی که اگر دوست دارید در فصل بارندگی از این پارک ملی دیدن کنید آوریل و مه (اردیبهشت و خرداد) زمان مناسبی است. معمولا اجراکنندگان تورهای سافاری شما را برای یک انتخاب خوب راهنمایی می‌کنند.

هزینه تور سرنگتی چقدر است؟

  • هزینه بلیط ورودی به پارک ملی سرنگتی برای  بزرگسال بالای 16 سال 60 دلار، کودکان  بیین 5 تا 16 سال 30 دلار و زیر 5 سال رایگان است.
  • هزینه یک سافاری برای مدت یک هفته در سرنگتی بین 2500 دلار (اقتصادی) و 7500 دلار هزینه خواهد داشت. در قیمت تور هزینه اکثر امکانات رفاهی و مجوزها را نیز می‌گنجانند. کوتاه‌ترین زمانی که شما می‌توانید برای تور سافاری انتخاب نمایید، چهار روز است.
  • همچنین اگر بخواهید پرواز با بالن را تجربه کنید، هزینه آن برای هر نفر  599 دلار آمریکا می‌شود. در این قیمت هزینه ترانسفر از محل اقامت، صبحانهف نوشیدنی و... نیز می‌شود.

نزدیک‌ترین فرودگاه به پارک ملی سرنگتی

    در حال حاضر بازدیدکنندگان پارک ملی توسط تعدادی خط هوایی جابه جا می‌شوند. فرودگاه سرونرا Seronera شلوغ‌ترین است. فرودگاه‌های اصلی در مجاورت پارک عبارتند از: فرودگاه موانزاMwanza Airport ، 166کیلومتر تا گیتNdabaka ، فرودگاه آروشا Arusha Airport، 226 کیلومتر و فرودگاه بین المللی کلیمانجارو 284 فاصله که قطعا بهترین گزینه فرودگاه بین المللی کلیمانجارو است.

 کلام آخر

    پارک ملی سرنگتی یکی از جاذبه‌های طبیعی کشور تانزانیا است که در طول سال میلیون‌ها گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند و باید آن را یکی از جذاب‌ترین و بهترین مقاصد سافاری در آفریقا دانست. تورهای سافاری زیادی سالانه به منطور بازدید از این جاذبه گردشگری برنامه‌ریزی می‌شوند. در کنار بازدید از این حیاط وحش بی نظیر از طریق تورهای سافاری و یا سافاری بالون با زندگی، سنت‌ها و آداب و رسوم قوم ماسایی‌ها نیز آشنا خواهید شد که همین امر جذابیت این بازدید را برای گردشگران چندین برابر می‌کند.

    در این نوشته همه چیز را درباره پارک ملی سرنگتی بررسی کردیم. اگر نکته دیگری درباره این جاذبه طبیعی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.