آشنایی با دریاچه لاک پشت تفلیس

زمان مطالعه: 11 دقیقه

طبیعت‌گردی دلیلی است که بسیاری از افراد به خاطر آن راهی سفر می‌شوند. بسیاری از سفر دوستان فقط برای تماشای جلوه‌هایی زیبا از مناطق طبیعی کوله‌بارشان را بر می‌دارند و به دل جاده می‌زنند. کوهستان‌های جذاب و تماشایی، دریاهای نیلگون، دشت‌های بزرگ، دریاچه‌ها و... هزاران هزار جاذبه طبیعی دنیا را تشکیل می‌دهند.


دریاچه لاک پشت تفلیس

    در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره یکی از این جاذبه‌های طبیعی که در کشور گرجستان قرار دارد یعنی دریاچه لاکپشت، بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

چرا دریاچه لاک پشت تفلیس؟

    دریاچه لاک‌پشت در پایتخت گرجستان یعنی شهر تفلیس واقع شده است. گردشگران ترجیح می‌دهند در فصول گرم سال راهی بازدید از این دریاچه شوند. در کنار دریاچه رستوران‌ها و کافه‌هایی هم وجود دارد، بنابراین آن هنگام که از بودن کنار دریاچه خسته شدید می‌توانید با حضور در این کافه‌ها و رستوران‌ها فضای خود را تغییر دهید. در کنار این دریاچه، رویدادهای ورزشی و تفریحی فراوانی برگزار می‌شود. دریاچه لاک‌پشت در ارتفاع 686 متری از سطح دریا واقع شده است و همین چشم‌اندازی بسیار رویایی را ایجاد نموده است.

آشنایی با دریاچه لاک پشت تفلیس

    دریاچه لاک پشت که به آن دریاچه کورک (Cork Lake) نیز می‌گویند؛ در جنوب غربی شهر تفلیس قرار دارد. این دریاچه فوق‌العاده زیبا 686.7 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جایگاه آن را باید در شیب‌های شمالی کوه متاتسمیندا (mtatsminda) پیدا کرد. قرار گرفتن در منطقه‌ای مرتفع، چشم‌انداز منحصر به فردی را در این جا به وجود آورده است که انگیزه بازدید از آن را دو چندان می‌کند. آب این دریاچه از طریق رود ورزیس‌خووی (VarazisKhevi) تامین می‌شود که یکی از شاخه‌های رود کورا(Kura) است؛ اما آب باران و همچنین، چشمه‌های زیرزمینی نیز در تامین آب دریاچه لاک پشت بی تاثیر نیستند.

    نکته جالب این است که دریاچه لاکپشت ابتدا بر اثر لغزش یا رانش زمین به وجود آمده است؛ اتفاقی اکثر دریاچه‌های کره زمین از جمله دریاچه‌های چورِت و گهر در کشورمان را هم به وجود آورده است.

    مساحت دریاچه لاک پشت حدودا 34 هزار مترمربع است و به طور کلی می‌توان گفت 40 هزار متر مربع در تصرف این دریاچه است. میانگین عمق این دریاچه تقریبا 1.7 متر اندازه‌گیری شده است و طول و عرضش هم به طور میانگین 180 در 50 متر است. باید بدانید معمولا بیشتر افرادی که از این منطقه بازدید می‌کنند آن را به عنوان یک آبگیر کوچک بر روی کوه‌ها معرفی می‌نمایند.

    یکی دیگر از دلایلی که باعث محبوبیت دریاچه لاک‌پشت شده، این است که در اطراف آن رویدادهای ورزشی بسیاری برگزار می‌شود. همچنین، با آمدن تابستان، حمام آفتاب به یکی از کارهای محبوب در این دریاچه تبدیل می‌شود. زمین بازی کودکان، کافه‌های تابستانی، شنا، برگزاری کنسرت و... از کارهای جذابی به شمار می‌رود که می‌توانید در کنار دریاچه انجام دهید.

درباره دریاچه لاک پشت تفلیس در دکوول بخوانید.

 دلیل نامگذاری دریاچه لاکپشت تفلیس

    اما دلیل نامگذاری این دریاچه چیست؟! نام این مکان در زبان گرجی کوس تبا (Kus Tba) خوانده می‌شود. واژه «کو» به معنی لاک‌پشت است و پسوند «س» هم برای جمع بستن استفاده می‌شود، «تبا» هم یعنی دریاچه. با شنیدن این نام، حتما در تصورتان دریاچه‌ای مجسم می‌شود که هر گوشه‌اش، تعدادی لاک‌پشت وجود دارد و منظره جالب و تماشایی به منطقه بخشیده‌اند؛ اما این فکر را از ذهن‌تان دور کنید، این جا چشم‌اندازی تماشایی دارد ولی نه به خاطر حضور لاک‌پشت ها! گرجی ‌ها اعتقاد دارند که اگر از بالا به دریاچه نگاه کنید، آن را به شکل یک لاک‌پشت خواهند دید و همین دلیلی برای انتخاب این نام است.

    بنابراین در صورتی که گذرتان به این جاذبه طبیعی افتاد، وقت‌تان را با گشتن به دنبال لاک‌پشت‌ها تلف ننماید؛ از تفریحات آبی لذت ببرید، در محیط زیبای دریاچه قدم بزنید و زمانی را در کافه و رستوران های اطراف بگذرانید. در ادامه بیشتر درباره این تفریحات جذاب حرف خواهیم زد. با ما همراه باشید.

تفریحات دریاچه لاک پشت

    دریاچه لاک‌پشت را باید یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی گرجستان دانست که بسیار برای تفریح و گشت و گذار مناسب است. در فصل تابستان، این دریاچه به یک مقصد محبوب برای محلی‌ها و گردشگران بدل می‌شود. در ادامه چندی از امکانات تفریحی که در اطراف این دریاچه هستند را با بررسی خواهیم کرد.

    تله‌کابین سواری: تله‌کابین را باید وسیله نقلیه‌ای دانست که با کمک آن مسیر رسیدن به دریاچه تسهیل می‌شود، اما این وسیله جدا از این کاربردش یکی از تفریحات دریاچه نیز به شمار می‌رود. حتی افرادی که برای رسیدن به ارتفاعات خودروی شخصی خود را دارند، باز هم امکان دارد با شنیدن نام تله‌کابین، به ویژه در این طبیعت فوق‌العاده زیبا وسوسه شوند از آن استفاده کنید.

    پس بهتر است استفاده از تله‌کابین دریاچه را در لیست تفریحاتی که دوست دارید در هنگام بازدید از دریاچه لاک‌پشت انجام دهید؛ بگذارید. شاید جالب باشد که بدانید به کمک تله‌کابین در عرض 6 دقیقه به کنار دریاچه خواهید رسید. این تله کابین در سال 1965 شروع به کار کرد اما در سال 2016 کابین هایش را تعویض کردند؛ این خط در طول روز می‌تواند حدود دو هزار نفر را جا به جا نماید.

     همچنین بد نیست بدانید ظرفیت هر کابین بین 10 تا 12 تَن است و افراد معلول یا مسن نیز می‌توانند به راحتی با این کابین‌ها بالا روند و از سختی مسیرشان کاسته می‌شود. امکان جا به جایی وسایلی همچون دوچرخه یا ویلچر نیز با این کابین ها وجود دارد.

 • هزینه: 1 لاری گرجستان
 • ساعت کاری تله کابین: 8:00 تا 00:0

جاده تندرستی

    دور تا دور این دریاچه زیبا، مسیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و... وجود دارد و این امکان برایتان فراهم خواهد بود تا در کنار چشم‌انداز تماشایی دریاچه لاک‌پشت، این مسیر را دنبال نمایید و از ورزش کردن در این مکان لذت ببرید.

شنا

    در اینجا محدوده‌ای را به شنا کردن اختصاص داده‌اند؛ اگرچه آب دریاچه چندان تمیز نیست و شنا کردن در این آب پیشنهاد نمی‌شود، اما در نهایت تصمیم با خودتان است.

عکاسی

    با وجود تمام تعریف‌هایی که از این دریاچه و چشم‌انداز زیبایش شد، حتما شما هم به این نتیجه رسیده‌اید که عکاسی یکی از جذاب‌ترین کارها در این منطقه است.

قایق سواری

    به راحتی و با قیمت مناسب  قایقی کرایه کنید و  هیجان گردش‌تان را بالا ببرید. نکته مهمی که در این مورد باید بدانید این است که در میان قایق‌های کرایه‌ای دریاچه لاک‌پشت، کارتامرن (Catamaran) نیز به چشم می‌خورد که نوعی قایق دو بدنه است. اگرچه باید به شما درباره قیمت قایق‌ها تذکری بدهیم.

    هیچ قیمت ثابت و مشخصی برای این قایق‌ها وجود ندارد و همین دلیلی برای آن است که به دلخواه خود کرایه تعیین کنند و حتی امکان دارد در عرض یک ساعت 30 لاری گرجستان به قیمت کرایه قایق‌ها اضافه شود، در نتیجه اگر قیمت غیرمنطقی شنیدید، اصلا تعجب نکنید.

حمام آفتاب

    با رسیدن فصل تابستان، حمام آفتاب به یکی از تفریحات رایج در دریاچه بدل می‌شود بسیاری از مردم راهی دریاچه لاک‌پشت می‌شوند تا حمام آفتاب بگیرند؛ حتی تخت‌های مخصوص آفتاب گرفتن نیز در اطراف دریاچه تعبیه شده است.

پیک نیک

    اگر به کافه‌گردی و رستوران‌گردی علاقه ندارید و یا حتی هزینه‌های بالای آن علاقه شما را کم رنگ کرده است، می‌توانید در فضای اطراف، پیک نیک کنید و از هوای آزاد و همینطور چشم‌انداز تماشایی این جاذبه طبیعی بهره‌مند شوید.

زمین های ورزشی

    در کنار دریاچه لاک‌پشت دو زمین ورزشی هم وجود دارد که چمن یکی از آنها مصنوعی و چمن دیگری خاکی است. در این دو زمین بازی امکان انجام ورزش‌های دسته جمعی را برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

زمین بازی برای کودکان

    در اطراف دریاچه هم وسایلی نیز برای بازی کودکان وجود دارد و همین موضوع، ثابت می‌کند که این محیط خانوادگی است. پس به راحتی می‌توانید دست فرزندتان را بگیرید و به سمت دریاچه بروید و اوقات خوشی را در این مکان سپری نمایید.

زیپ لاین

    در اطراف دریاچه یک زیپ‌لاین وجود دارد که باید آن را از تفریحات هیجان‌انگیز در این محدوده دانست. لازم است بدانید که این زیپ‌لاین طول زیادی ندارد و سرعت آن هم کم است؛ پس اگر اولین تجربه زیپ لاین شماست لازم نیست استرس بگیرید.

امکانات دریاچه لاک پشت

    دریاچه لاک‌پشت یکی از جاذبه‌های شناخته شده شهر تفلیس است که هر روزه افراد بسیاری از آن دیدن می‌کنند. همین موضوع سبب شده تا این جاذبه گردشگری از امکانات خوبی برخوردار باشد که در ادامه به چند موردشان اشاره می کنیم:

    رستوران ها و کافه‌ها: در اطراف دریاچه لاک پشت چند کافه و رستوران هست که از میان آنها می‌توان به رستوران آپتاون اسپیس (Uptown Space)، کافه اینتلیجنسیا (Intelligentsia)، لیک ویو (Lake View) و کافه ترتل لیک (Cafe Turtle Lake) اشاره کرد. لازم به ذکر است که در رستوران آخر منوی مخصوص گیاه‌خواران در دسترس است.

    به طورکلی با وجود این کافه‌ها و رستوران‌ها لحظات خوش و لذت‌بخش کنار دریاچه‌تان چندین برابر خواهد شد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که  قیمت غذا در این رستوران‌ها کمی بیشتر از رستوران‌های داخل شهر هستند.پارکینگ: دقیقا در کنار دریاچه، محوطه‌ای برای پارک ماشین‌ها در نظر گرفته شده است؛ البته باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از این این پارکینگ باید هزینه پرداخت کنید.

سرویس بهداشتی: این منطقه سرویس بهداشتی دارد؛ اما بنابر گفته‌ها باید برای استفاده از آن مبلغی پرداخت کنید. همچنین باید بدانید که این سرویس‌ها چندان بهداشتی و تمیز نیستند که یکی از دلایلش، شلوغی بیش از حد این منطقه است. نیمکت و آلاچیق: در اطراف دریاچه نیمکت‌ها و آلاچیق‌هایی هم برای استراحت و کسب آرامش شما در نظر گرفته شده‌اند، به کمک این امکانات شما می‌توانید ساعت‌ها در کنار دریاچه بنشینید و لحظات خوشی را سپری کنید.

بهترین زمان بازدید از دریاچه لاک پشت ها

    دریاچه لاک‌پشت‌ در حومه شهر تفلیس قرار گرفته است، اما فاصله چندانی تا شهر ندارد. به همین دلیل آب و هوای این ناحیه مشابه تفلیس است. تفلیس در نیم‌کره شمالی و در میان دریای سیاه و کوه‌های قفقاز قرار دارد. اقلیم این شهر را نیمه گرمسیری و مرطوب می‌دانند و با این حساب، تابستان‌های داغی دارد و زمستان‌هایش تا حدودی سرد است.

    در این شهر و به طور کلی در کشور گرجستان باران قابل توجهی می‌بارد. همه این موارد برای دریاچه لاک‌پشت نیز صدق می‌کند؛ اگرچه به این دلیل که این جا دریاچه است و کمی بالاتر از شهر قرار گرفته، آب و هوایش به ویژه در فصل‌های گرم، به مراتب دلپذیرتر است. در ادامه وضعیت دریاچه در هر فصل از سال را را با شما در میان می‌گذاریم تا خودتان، با توجه به سلایق شخصی، بهترین فصل برای سفر به این مکان را انتخاب کنید.

 • بهار: این فصل با باران‌های بهاری همراه است و چشم‌اندازی از شکوفه‌ها و طبیعت سرسبز پیش رویتان قرار می‌گیرد. طبیعتا در بهار، مسافران بیشتری به سوی دریاچه رهسپار می‌شوند؛ اما با این وجود، بازهم با ازدحام مردم در تابستان قابل مقایسه نیست.
 • تابستان: جشن‌ها و مراسم متعددی در این فصل از سال، کنار دریاچه زیبای لاک پشت برگزار می‌شود و همچنین کنسرت‌ها و رویدادهای ورزشی متعددی را در جوار این دریاچه می‌توانید ببینید. افراد بسیاری هم برای گرفتن حمام آفتاب راهی این جاذبه می‌شوند.در تابستان شور و هیاهوی عجیبی در کنار دریاچه برپاست؛ از یک سو گردشگرانی را می‌بینید که تفلیس را به عنوان مقصد سفرشان برگزیده‌اند و از سوی دیگر با گرجی‌هایی مواجه می‌شوید که برای فرار از روزمرگی‌هایشان راهی دریاچه شده‌اند. بسیاری از افراد این فصل گرم را بهترین زمان برای گشت و گذار در کنار دریاچه لاک‌پشت می‌دانند. اما اگر علاقه‌ای به شلوغی و ازدحام ندارید بهتر است بازدید از دریاچه لاک‌پشت را به فصلی غیر از تابستان موکول کنید.
 • پاییز: فصل خزان، نواحی اطراف دریاچه لاک‌پشت چهره‌ای رویایی به خود می‌گیرند. درختان با رنگ‌های آتشین و تماشایی مزین می‌شوند و همین باعث می‌شود، این دریاچه جلوه‌ای ویزه پیدا کند. در این فصل، آرامش مسحورکننده اطراف دریاچه را فرا می‌گیرد که می تواند لحظاتی دلپذیر برایتان بسازد. درباره آب و هوا هم لازم نیست خودتان را نگران کنید، بارش‌های پاییزی تنها فضا را دلنشین‌تر می‌کند.
 • زمستان: این فصل را برای سفر به کنار دریاچه به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. هوا سردتر از هر زمان دیگری است و امکان دارد مسیر ماشین‌رو از شرایط خوبی برخوردار نباشد. اگرچه با بارش برف زمستانی، چشم‌اندازی سراسر سفید در محدوده دریاچه پدید می‌آید و ممکن است شما خواهان تماشای این جلوه رویایی باشید؛ با این وجود حتما پیش از این بازدید، هواشناسی را چک کنید تا مبادا، در میانه اره دچار مشکل شوید.

درباره خدمات دریاچه لاک پشا گرجستان در دکوول بخوانید.

مسیر و دسترسی دریاچه لاک پشت

    دریاچه لاک‌پشت در غرب شهر تفلیس جای گرفته است و بیشتر مسافران در طی سفرشان به این شهر، بازدید از این دریاچه را نیز در برنامه خود جای می‌دهند. ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش برای حرکت از این شهر و رسیدن به دریاچه، گرفتن تاکسی است که هزینه‌اش بین 5 تا 7 دلار  می‌شود و تقریبا 30 دقیقه زمان می‌برد. بد نیست بدانید یکی از شرکت‌هایی که می‌توانید برای گرفتن تاکسی رویش حساب کنید تاکسی آن (TaxiOnn)  نام دارد.

 1. تله کابین: ایستگاه تله کابینی که مسافران را به بالای کوه و به کنار دریاچه می‌رساند در گوشه شمال شرقی پارک واکه قرار گرفته است. هزینه استفاده از تله کابین 1 لاری گرجستان می‌شود. مسافران متعددی از این مسیر برای رسیدن به دریاچه استفاده می‌کنند؛ البته اگر از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشید، پیاده‌روی به سوی دریاچه هم گزینه خوبی خواهد بود. این را نیز بدانید که ساعت کاری تله‌کابین 8 صبح تا 12 شب است.
 2. اتوبوس: دو ایستگاه اتوبوس دقیقا کنار تله‌کابین ترتل لیک (Turtle Lake Ropeway) وجود دارد، ایستگاه اتوبوس خیابان کیپشیدز (Kipshidze Street) با تله کابین 130 متر فاصله دارد که در حدود یک دقیقه پیاده‌روی می‌شود و ایستگاه اتوبوس واکه پارک (Vake Park) فاصله‌ای در حدود 170 متر با تله کابین دارد. همچنین ایستگاه اتوبوس (Vake Cemetary) نیز در حدود 2.6 کیلومتر با دریاچه فاصله دارد. شما می‌توانید از این ایستگاه از اتوبوس پیاده شوید و سپس با استفاده از تاکسی به سمت دریاچه بروید.
 3. ماشین: فاصله مرکز شهر تفلیس تا دریاچه لاک پشت 12.9 کیلومتر است و با ماشین، در حدود 30 دقیقه زمان می‌برد تا شما به دریاچه برسید. باید بدانید که برای رسیدن به دریاچه باید خودتان را به ضلع شمالی پارک واکه برسانید و مسیرتان را تا انتهای پارک ادامه بدهید و سپس به سوی جنوب حرکت کنید، موزه مردم‌شناسی را نیز بگذرانید و همچنان به راهتان ادامه دهید تا به پارکینگ دریاچه برسید.
 4. مترو: ایستگاه‌های مترو فاصله زیادی با تله‌کابین دریاچه لاک‌پشت و همینطور با خود دریاچه دارند؛ اما اگر قصد دارید که از این وسیله نقلیه استفاده کنید، یکی از گزینه‌های خوب، ایستگاه مترو m/s "Delisi" است که دو کیلومتر با تله‌کابین‌ها فاصله دارد و با پای پیاده 27 دقیقه طول می‌کشد تا شما را به مقصدتان، یعنی ایستگاه تله کابین‌ها برساند.

دیدنی های اطراف

 • پارک واکه | Vake Park: فاصله 3.8 کیلومتر (تله کابینی که به سوی دریاچه می رود در شمال شرقی این پارک قرار دارد.)
 • موزه روباز مردم نگاری | Open Air Museum of Ethnography: فاصله 1.2 کیلومتر

دانستنی هایی از دریاچه لاک پشت

 1. زمانی که از طرف شرقی دریاچه به سوی پایین رهسپار شوید می‌توانید چشم‌اندازی به مهم‌ترین ورزشگاه فوتبال کشور گرجستان داشته باشید و حتی مسابقات در حال برگزاری را تماشا کنید؛ البته نه چندان واضح.
 2. در سال 2016 ویروس زیکا (Zika virus) در اطراف دریاچه شایع شد. این ویروس نسبتا جدید است و از پشه به انسان منتقل می‌شود. از خطرات این ویروس می توان به تاثیر مخرب آن بر سیستم اعصاب جنین و شیوع سریعش اشاره کرد. همین موضوع سبب شد تا مسوولین نوعی ماهی به نام پشه ماهی را در این دریاچه رها کنند.

    همان طور که از نام پشه ماهی بر می آید در رژیم غذایی این گونه دریایی، پشه‌ها وجود دارند. این ماهی‌ها را از مناطق غربی گرجستان به ویژه شهر آباشا به دریاچه لاک‌پشت آوردند تا مانعی باشند برای پشه‌هایی که ویروس زیکا را منتقل می‌کنند.

 1. پیشتر دلیل نامگذاری دریاچه را برای تان شرح دادیم؛ اما باید بدانید برخی منابع به این اشاره کرده‌اند که نام لاک‌پشت به خاطر حضور لاک‌پشت های متعدد در این مکان، انتخاب شده است. این ادعا را می‌توان بی اساس دانست، چرا که هیچ لاک‌پشتی در اطراف این دریاچه به چشم نمی‌خورد.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با دریاچه لاک‌پشت هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی در کشور گرجستان بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این جاذبه پرداختیم و سپس درباره امکانات، جاذبه‌های اطراف و دیگر موارد مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره دریاچه لاک‌پشت وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با و دیگر خوانندگان به اشتراگ بگذارید. تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.