جنگل‌های دو هزار و سه هزار

زمان مطالعه: 8 دقیقه

همه ما قبول داریم که طبیعت زیبا و سرسبز شمال ایران در هر زمان از سال برای همه گردشگران و طبیعت‌دوستان جذاب است. دلیل این امر را باید در ترکیب دریای زیبای خزر با ارتفاعات سرسبز و جنگل‌های انبوهی دانست که هارمونی فوق‌العاده‌ای را پدید آورده است. هارمونی‌ای که چشم هر ببینده‌‌ای را نوازش می‌دهد. در کشورمان جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز زیادی وجود دارد که بازدید از آنها نشاط و سرزندگی را به انسان هدیه می‌دهد. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی که می‌توانید در کشور پیدا کنید جنگل و جاده دو هزار و سه هزار است. این جنگل‌ها از جاهای دیدنی مازندران به حساب می‌آید. درهم آمیختن این دو جنگل بزرگ، با جاده‌های زیبای اطرافش، یک پدیده شگفت‌انگیز را در مقابل دیدگان شما می‌گستراند. حال ممکن است این پرسش برای شما ایجاد شود که جنگل دو هزار کجاست یا به‌دنبال جاهای دیدنی جنگل سه هزار باشید. حتی شاید از خود پرسیده باشید که دلیل نامگذاری جنگل دو هزار چیست و هزاران سوال دیگر. در این مطلب ما قصد داریم سیر تا پیاز را درباره جنگل‌های دو هزار و سه هزار بررسی کنیم و به این پرسش‌ها تا حد امکان پاسخ دهیم اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی جاده دو هزار و سه هزار

    جاده دو هزار و سه هزار از زیباترین مسیرهای جنگلی در استان مازندران هستند. این دو جاده از میان جنگل‌های انبوه جنوب تنکابن می‌گذرند و بعد از اتصال جنگل‌های مرتفع این منطقه به یکدیگر، در جوار رودخانه خروشان تا دشت‌های ییلاقی ادامه پیدا می‌کنند. هنگام حرکت در این جاده‌ها، یک چشم‌انداز فوق‌العاده از مناطق سرسبز شمالی پیش روی‌تان گسترده خواهد شد. یقینا زیبایی این مناظر که هوش از سرتان برده و شما را مجذوب خود خواهد کرد. با وجود همه این گفته‌ها جای تعجب نخواهد بود که جاده های دو هزار و سه هزار جزو جاذبه‌های طبیعی ایران به شمار آید.

درباره جاده دو هزار و سه هزار در دکوول بخوانید.

جنگل های دو هزار و سه هزار کجاست

    جاده دو هزار از منطقه خرم آباد در شهر تنکابن شروع شده و در ادامه مسیر خود از میان جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، آبشارهای طبیعی و چشمه‌های جوشان آب معدنی گذر می‌کند. این جنگل‌های زیبا با درختان و گیاهان بی‌نظیرشان جزو جنگل دو هزار به حساب می‌آیند. در ادامه جاده دو هزار به جاده سه هزار وصل خواهد شد. جاده سه هزار هم از بین جنگل‌های زیبا و سرسبزی عبور می‌کند که به آنها جنگل‌های سه هزار می‌گویند و درواقع طبیعتی چشم‌نواز و بکری دارند. اگر این جاده را ادامه دهید، در نهایت به ارتفاعات ییلاقی مازندران خواهید رسید. در این جاده گردشگران زیادی را خواهید دید که مانند شما برای بازدید از این جاده‌ها و جنگل‌ها کوله‌بار سفر به این منطقه را بسته‌اند.

    در امتداد جاده دو هزار تا محدوده جنگل سه هزار، شما همچنان شاهد رودخانه بسیار زیبا و خروشان دو هزار هستید. در ادامه مسیر فاصله رودخانه با جاده سه هزار نیز کمتر شده و به جای آن شاهد درخت‌های زیبای راش، چنار و هیرکانی جنگل سه هزار پوشیده می‌شود. با ادامه ‌دادن این مسیر و رسیدن به ارتفاعات بالاتر، مناظر بکرتر و زیباتر شده و توجه شما با چشم‌اندازهای جذاب‌تری از دریا و جنگل جلب خواهد شد.

    با توجه به این که جنگل دو هزار و سه هزار در منطقه مرزی با استان گیلان قرار دارد، زبان محلی این روستایان این منطقه گیلکی است. با توجه به شرایط  اهالی نزدیک جاده بیشتر روستاهای جاده به زراعت، دام‌پروری و باغداری مشغولند؛ به همین دلیل در مسیر جاده دو هزار و سه هزار باغ‌های متنوع میوه و دام‌های در حال چرا به چشم می‌خورند که خود همین مسئله باعث زیبای بخشیدن هر چه  بیشتر این مسیر شده است.

درباره جنگل های  دو هزار و سه هزار استان مازندران با دکوول همراه باشید.

دلیل نامگذاری جنگل دو هزار و سه هزار

    در گویش گیلکی یک روایت قدیمی وجود دارد که براساس آن  «هراز» را رود معنی می‌کنند. در قدیم سه رود «شلف رود»، «مرانرود» و «گرمارود» در این جنگل‌ها وجود داشته‌اند که از ارتفاعات اطراف جنگل سرچشمه می‌گرفته‌اند، به همین دلیل هم نام سه هزار روی آنها مانده است.

    این سه رود توانستند در مسیر جریان خود جلگه‌های حاصل‌خیزی را به‌وجود آورده‌اند و باید آنها را دلیل اصلی سرسبزی در این منطقه دانست. این رودها در نهایت به دریای خزر می‌ریخته‌اند. نقل قول دیگری که درباره نام این جنگل‌ها وجود دارد؛ می‌گوید نام‌گذاری این جنگل‌ها به ارتفاعات اطرافش مربوط است. زیرا این ارتفاعات دو هزار متر و سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارند.

جاهای دیدنی جنگل و جاده دو هزار

    همان‌طور که بالاتر هم گفته شد، اطراف جنگل‌های دو هزار و سه هزار را شمار زیادی جاذبه طبیعی زیبا پوشانده است. اگر شنا کردن را دوست دارید، در فصول گرم سال می‌توانید داخل چشمه‌ها و آبشارهایی که در این منطقه وجود دارد، این ورزش را تجربه کنید. همچنین در قسمت‌هایی از این جنگل‌ها استخرهایی مخصوص پرورش ماهی دیده می‌شود که بازدید از آنها برای بسیاری از گردشگران جالب است. جدا از این موارد جاذبه‌ های گردشگری زیادی نیز در این منطقه وجود دارد که در ادامه به معرفی تعدادی از این جاذبه‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رودخانه دو هزار 

    یکی از مشهورترین جاهایی که می‌توانید در این منطقه ببینید، رودخانه دو هزار است. این رودخانه آنقدر زیباست که آن را یکی از بهترین مکان‌ها برای کمپ کردن در این منطقه می‌دانند. در سرچشمه رود دو هزار یک آبشار به نام «ماهی‌ورزان» وجود دارد که آن را باید یکی از جاذبه‌های دیدنی استان مازندران به حساب آورد. زیبایی طبیعی این آبشار در طول سال گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

درباره رودخانه دو هزار با دکوول همراه باشید.

روستای عسل محله

    اگر کوهنورد هستید یا به کوهنوردی علاقه‌ دارید، جاذبه دیگری که می‌توانید در این منطقه برای بازدید از آن وقت بگذارید، روستای عسل محله و ییلاقات اطراف آن است. این روستای ییلاقی را باید یکی از پرطرفدارترین بخش‌های جنگل دو هزار دانست. همچنین روستای عسل محله یکی از نقاط شروع مسیر صعود به قله سیالان محسوب می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود در صورتی که به صورت حرف‌های کوهنوردی می‌کنید، تجربه فتح ارتفاعات این منطقه را از دست ندهید.

درباره روستای عسل محله در دکوول بخوانید.

دشت دریاسر

    در مسیر کوهنوردی در قله سیالان، با نمایی خیره کننده مواجه با دشت زیبا دریاسر روبه‌رو خواهید شد. دشتی خوش آب و هوا و سرسبز با منظره‌ای رویایی به کوه‌های اطراف که چشمه‌های زلال و رودهای خروشانی در آن جریان دارند. اگر در مسیر دریاسر به مدت یک ساعت پیاده‌روی کنید، به ییلاق «هرسنگ» خواهید رسید  این ییلاق نیز دارای طبیعتی دیدنی است.

درباره دشت دریاسر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پارک جنگلی چالدره

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که می‌توانید در این منطقه ببینید، پارک جنگلی چالدره است. این پارک را درواقع باید معروف‌ترین جاذبه موجود در جاذبه جاده دو هزار دانست. به طوری که اکثر گردشگرانی که به شمال سفر می‌کنند، آن را می‌شناسند. در این پارک جنگلی امکاناتی همچون پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی و آلاچیق وجود دارد و باید آن را جای مناسبی برای پیک نیک و گردش خانوادگی دانست.

    محل تقاطع رودخانه‌هایی که در جنگل‌های دو هزار و سه هزار وجود دارد در همین منطقه چالدره است. همه جای این پارک جنگلی را درختان انبوه پوشانده است و همین مساله باعث دل‌انگیزتر شدن طبیعت این پارک شده است. در این پارک جنگلی چند قلعه تاریخی هم وجود دارد که بازدید از آنها لذت گردشتان را دو چندان می‌کند.

درباره پارک جنگلی چالدره با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قلعه گردن

    یکی دیگر از جاذبه‌های موجود در جنگل‌های دو هزار و سه هزار، روستای قلعه گردن در ۸ کیلومتری تنکابن است. این روستا دقیقا در مجاورت جاده دو هزار قرار دارد. روستای قلعه گردن را باید منطقه‌ای با طبیعت بکر و زیبا دانست که هر آنچه زیبایی از شمال کشور انتظار دارید را در خود جای داده است. اگر دوست دارید در طول سفرتان به جنگل‌های دو هزار و سه هزار این روستای ییلاقی را هم ببینید باید در مسیر فرعی جنگلی به‌سمت جاده سه هزار حرکت نمایید. هنگامی که در این روستا قرار دارید حتما زمانی را هم برای بازدید از آبشار فرهادجوی کنار بگذارید.

درباره روستای قلعه گردن در دکوول بخوانید.

ییلاق ونی

    یک ییلاق دیدنی دیگر که در این منطقه وجود دارد، ییلاق ونی است. این ییلاق  ۳ تا ۴ ساعته از روستای هرسنگ فاصله دارد و باید آن را یک منطقه فوق‌العاده خوش آب و هوا و جای مناسبی برای چرای دام‌ها دانست. بسیاری از دامدارانی که در روستای الموت زندگی می‌کنند، دام‌های خود را برای چرا به این منطقه می‌آورند.

    لازم به ذکر است که ییلاق وینی در طول زمستان برف‌گیر است و هوای بسیار سردی دارد و باید ان را آخرین مقصد و توقفگاه برای کوهنوردانی که قصد فتح کوه سیالان را دارند، دانست. کوهنوردان پس از اینکه در مسیر این ییلاق چهار ساعت کوهپیمایی کردند به قله خواهند رسید. اگر کوهنورد حرفه‌ای هستید و خود را برای کوهنوردی طولانی‌مدت آماده کرده‌اید، می‌توانید بعد از رسیدن به قله سیالان، از همان‌جا به‌سمت دهستان الموت و شهر قزوین بروید.

درباره ییلاق ونی با دکوول همراه باشید.

آبگرم سه هزار

    در دامنه‌های آهکی کوهستان‌های سه هزار، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی منطقه به نام آبگرم سه هزار وجود دارد. این آبگرم در حوضچه‌ای به مساحت پنج متر مربع قرار دارد که عمق آن کمتر از یک متر است و آب زلال آن حدود مثبت ۴۰ درجه سانتی‌گراد حرارت دارد. از آنجایی که در این چشمه آبگرم مواد معدنی فراوانی مانند گوگرد، اسید کربنیک و آهن یافت می‌شود، برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی و گوارشی می‌توان آب آن را مفید دانست. چشمه آب معدنی فلکده از دیگر چشمه‌های آبگرم در نزدیکی جنگل سه هزار است.

آبگرم سه هزار و محل قرارگیری آن در دکوول بخوانید.

امکانات جاده و جنگل دو هزار و سه  هزار

    اگر می‌خواهید از جاده دو هزار راهی جنگل دوهزار و بعد از آن جاده سه هزار شوید، لازم است که از امکانات موجود در این مسیر آگاه باشید. امکان این وجود دارد که پس از گذشتن از جاده دوهزار به پارک جنگلی چالدره بروید و برای اقامت شبانه در این پارک کمپ کنید. چراکه این پارک امکاناتی از قبیل پارکینگ، سرویس بهداشتی و آلاچیق برای اقامت مسافران را در اختیار آنها قرار می‌دهد. مانند جنگل دوهزار، در جنگل سه هزار نیز امکاناتی از قبیل پارک جنگلی، هتل، کافه‌های سنتی، استخر پرورش ماهی و… وجود دارد.

   در اطراف جاده سه هزار نیز روستاهای زیادی هستند که حداقل امکانات را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. با این حال با نزدیک‌ شدن به مناطق کوهستانی این امکانات کمتر شده و شما باید حداقل تجیزات لازم را همراه داشته باشید.

سفر در بهار و تابستان

    بهترین زمان بازدید از جنگل‌های دو هزار و سه هزار، فصل بهار است. در این فصل طبیعت این منطقه هم در زیباترین حالت خود قرار دارد و مسیر هم بسیار دیدنی است. در بهار جنگل‌هایی با درختان پوشیده از گل و شکوفه و رودخانه‌هایی پر از آب در این منطقه انتظار شما را می‌کشد. لازم است این نکته را بدانید که آب اکثر چشمه‌ها در این منطقه زلال و قابل شرب است و بنابراین حتی اگر میزان زیادی آب معدنی همراه خود نبرید می‌توانید از آب این چشمه‌ها برای آشامیدن استفاده نمایید.

    همچنین در صورتی که قصد دارید در چشمه‌ها و رودخانه‌های موجود در این منطقه شنا کنید، بهتر است فصل تابستان را برای سفر انتخاب نمایید. به جز ماه مرداد، در دیگر ماه‌های گرم سال هوای این منطقه گرم و شرجی نیست و بنابراین هنگام شنا کردن اذیت نخواهید شد. فصل بهار همچنین بهترین زمان برای کوهنوردی در ارتفاعات این منطقه است. زیرا نه شدت گرما کوهنوردان را اذیت می‌کند و نه به خاطر سرمای هوا دچار مشکل می‌شوند.

درباره سفر در بهار و تابستان به منطقه دو هزار و سه هزار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

سفر در پاییز و ز مستان

    سفر در پاییز و ز مستان به این منطقه هم می‌تواند جذابیت‌های مخصوص به خود را داشته باشد. مثلا اگر از نخستین روزهای شهریور تا اوایل فصل پاییز به بازدید از این جنگل‌ها بپردازید؛ می‌توانید یک طبیعت رنگارنگ و تماشایی را از نزدیک مشاهده کنید. این زمان را باید بهترین وقت برای عکاسی در این منطقه دانست. البته زمستان‌های جاده و جنگل‌های دو هزار و سه هزار نیز بسیار دیدنی و چشم‌نواز است. فقط باید حواستان به مسیر پر از گِل جاده دو هزار و سه هزار باشد. همچنین فراموش نکنید که بدون همراه ‌داشتن تجهیزات مناسب فصل سرما، امکان جنگل‌نوردی و کوه‌نوردی در این منطقه در زمستان وجود ندارد.

سفر در پاییز و زمستان به دو هزار و سه هزار با دکوول همراه باشید.

پیشنهادهای جذاب برای سفر

    اگر منظره‌ها و آب و هوای پاییزی را دوست دارید، باید ابتدای شهریور تا اوایل پاییز را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. در این زمان جنگل‌های دو هزار و سه هزار در رنگارنگ‌ترین و تماشایی‌ترین زمان خود است. بنابر این اهل عکاسی هستید، دوربین‌هایتان را آماده کنید. البته زمستان‌های جاده و جنگل های دو هزار و سه هزار نیز بسیار دیدنی و چشم‌نواز است. فقط باید حواستان به مسیر پر از گِل جاده دو هزار و سه هزار باشد. همچنین فراموش نکنید که بدون همراه ‌داشتن تجهیزات مناسب فصل سرما، امکان جنگل‌نوردی و کوه‌نوردی در این منطقه در زمستان وجود ندارد.

    به‌طور کلی فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای صعود به ارتفاعات جنگل‌ و جاده دو هزار و سه هزار و کوهنوردی در این منطقه است. در این ایام از سال دیگر نه گرما شما را اذیت خواهد کرد و نه سرما.

توصیه‌های مهم سفر

  • در صورتی که می‌خواهید در جنگل‌های بکر دو هزار و سه هزار کمپ کنید، بهتر است تجهیزات لازم برای شب ماندن را همراه خود داشته باشید.
  • سعی کنید مناطق نزدیک به رودخانه را برای اتراق انتخاب نکنید؛ زیرا احتمال وقوع سیل در این نواحی بسیار زیاد است.
  • همراه ‌داشتن اقلام ضروری کمپ مانند آب کافی، غذای مقوی و در عین حال سبک، کفش مناسب، کیسه خواب، لباس گرم، پماد ضد گزش حشرات و پاور بانک از واجبات است. همچنین می‌توانید برای ثبت تصاویر زیبا و به‌یادماندنی، دوربین عکاسی خود را نیز همراه داشته باشید.
  • در قسمت‌های زیادی از جنگل‌های دو هزار و سه هزار تلفن همراه آنتن نمی‌دهد. بنابراین بهتر است قبل از اینکه آنتن‌تان برود نقشه آفلاین تهیه نمایید تا در شناسایی مسیر دچار مشکل نشوید.
  • برای رفتن به ییلاق‌های اطراف، بهتر است از راهنماهای محلی کمک بخواهید زیرا ممکن است ناآشنا بودن به مسیر شما به نقاط دور و خطرناک جنگل بکشاند.

مسیر دسترسی به جنگل دو هزار و سه هزار

    برای اینکه به جنگل‌های دو هزار و سه هزار دسترسی پیدا کنید، مسیر حرکتتان باید به سمت ارتفاعات جنوبی تنکابن باشد. سپس باید وارد محله خرم‌آباد شوید و پس از آن مسیرتان را تا روستای قلعه گردن ادامه دهید. اگر از سمت روستای چلاسر حرکت کنید تابلو جاده سه هراز را در سه راهی سلیمان‌آباد خواهید دید. از دیگر مسیرهای دسترسی به جنگل و جاده دو هزار و سه هزار، جاده الموت به جنگل سه هزار است که میان کوهنوردان بسیار محبوبیت دارد.

    بخش‌هایی از این جاده خاکی است و بنابراین آفرود سواران نیز می‌توانند در آن تفریح کنند. در این مسیر ابتدا باید خود را به قزوین رسانده و بعد از گذراندن الموت، به سمت روستای گرمارود حرکت کرده و از آنجا خود را به جنگل سه هزار برسانید. جاده دو هزار تنکابن نیز یکی دیگر از راه‌های رسیدن به جنگل دو هزار است که از معروف‌ترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران نیز به‌حساب می‌آید. این جاده با نام‌های جاده دو هزار مازندران، جاده دو هزار شمال، جاده دو هزار رامسر و جاده دو هزار کلاردشت نیز شناخته می‌شود.

  • آدرس: استان مازندران، تنکابن، خرم آباد، روستای خشکه رود، جاده دو هزار، جنگل های دو هزار و سه هزار

اقامت در تنکابن

    در صورتی که قصد داشته باشید شب را در جنگل‌های دو هزار و سه هزار اقامت کنید، راه‌های متعددی پیش روی شما وجود دارد. می‌توانید سراغ ویلاهای لوکس و هتل‌های مجهز تنکابن بروید یا در خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های بومگردی منطقه دو هزار و سه هزار اقامتی متفاوت را تجربه نمایید. نکته‌ای که باید بدان توجه داشته باشید این است که با پیشروی به عمق جنگل و جاده دو هزار و سه هزار اقامتگاه‌های بومی‌تر و سنتی‌تری پیدا خواهید کرد و ویلاهای مدرن کمتری را خواهید یافت. شما حتی می‌توانید در طبیعت جنگل دو هزار و سه هزار نیز اقامت داشته باشید؛ فقط حتما قبل از اتراق در جنگل‌های دو هزار و سه هزار وضعیت آب و هوا را چک کنید. همچنین وسایل لازم کمپینگ را همراه داشته باشید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با جنگل‌های دو هزار و سه هزار، هرآنچه را که لازم بود درباره این جنگل‌ها و جاده‌های زیبا بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آنها پرداختیم و سپس جاذبه‌ها و جاهای دیدنی‌شان را بررسی کردیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جنگل‌ها را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها