دشت دریاسر تنکابن: راهنمای جامع و بررسی کامل

زمان مطالعه: 6 دقیقه

شمال کشورمان جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد که هر کدام دارای جذابیت‌های ویژه‌ای هستند و به همین دلیل هم در تمام طول سال گردشگرانی را می‌بینید که به سوی شمال کشور می‌روند تا این جاذبه‌ها را ببینند. دشت دریاسر یکی از این طبیعت‌های زیباست که هر سال عده زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره دشت دریاسر بررسی خواهیم کرد. ابتدا به معرفی این دشت خواهم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به این دشت حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی دشت دریاسر تنکابن

    منطقه شمال ایران زیبایی‌های خاص خود را دارد. هنوز هم جنگل‌ها و دشت‌هایی در این منطقه وجود دارند که بکر و دست‌ نخورده باقی‌مانده‌اند. طبیعت زیبا و بی‌نظیر مازندران تمامی ندارد. این طبیعت در فصل بهار به بهترین شکل نمایان می‌شود و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در این بین دشت دریاسر تنکابن جایگاه ویژه‌ای در بین گردشگران دارند. اگر به فصل بهار پا به این دشت بگذارید، آن را مملو از گل‌های بابونه زرد پیدا خواهید کرد، گل‌هایی که دشت را به زیبایی هرچه تمام فرش کرده‌اند. در نگاه اول این دشت را می‌توان به بهشت روی زمین تشبیه کرد.

    یک دست پر از گل را در کنار یک جنگل با انبوه درختان تصور نمایید که کوه‌های بلندی هم اطرافش را فرا گرفته است. ارتفاعاتی که معمولا رویشان را برف پوشانده. چنین قابی هر کسی را به خود جذب خواهد کرد. در فصل بهار این دشت زیبا می‌تواند به یکی از خاطره‌انگیزترین مقصدهای گردشگری برای شما تبدیل شود. حتی جاده و مسیر رسیدن به این دشت نیز رویایی است. جاده‌ای مارپیچ با درختانی بلند و که تمام مسیر جاده را احاطه کرده‌اند.

دشت دریاسر کجاست

    دریاسر در استان مازندران و در نزدیکی شهر تنکابن قرار دارد. این دشت که تا مدت‌ها از دید انسان‌ها محصور مانده بود؛ در بین جنگل‌ها و کوه‌ها محصور شده است. بعدها که برخی از افراد از دشت دریاسر دیدن کردند و زیبایی آن را به گوش افراد و گردشگران دیگر رساندند کم‌کم به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری شناخته شد. این دشت در منطقه دو هزار قرار دارد و نزدیک‌ترین روستا به آن، روستای عسل محله است. از نکات جالب این دشت، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که از چهار طرف توسط چهار کوه بلند احاطه ‌شده که معروف‌ترین و بلندترین آنها کوه الموت نام دارد. نکته جالب ‌توجه در خصوص این دشت این است که ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک دو هزار متر است. به همین دلیل هم دشت حتی در گرم‌ترین روزهای سال آب‌ و هوای معتدلی دارد. این امر باعث شده درختان اطراف طراوت و شادابی چشمگیری پیدا کنند.

سفر به دشت دریاسر  در بهار و پاییز

    بهترین زمان بازدید از دشت دریاسر را باید فصل بهار خصوصا اردیبهشت‌ ماه دانست. در این زمان از سال برفی که روی کوه‌ها قرار دارد، شروع به ذوب شدن کرده و به همین خاطر چشمه‌ها و رودخانه‌های کوچکی را در سرتاسر دشت پدید آورده است. در این فصل هوا مطبوع و خنک است و گل‌های رنگارنگی در دشت وجود دارد. وجود شکوفه‌ها در این فصل به زیبایی آن افزوده است. در فصل بهار رودخانه‌ای در میان دشت قرار دارد، که سرچشمه آن از کوه‌های بلند اطراف است. جنگل اطراف دشت که با نام جنگل دو هزار شناخته می‌شود، از جنگل‌های زیبا و دست‌نخورده در شمال کشور هستند.

    مسیر دسترسی به این دشت به این صورت است که باید به سمت جنگل دو هزار بروید. زمانی که شما از جاده دو هزار به سمت دشت حرکت می‌کنید جنگل انبوه دو هزار را مشاهده می‌کنید. حتی وقتی به روستای عسل محله هم می‌رسید ممکن است بخش‌هایی از مسیر را در داخل ابرها طی کنید. زیبایی رسیدن به دشت آنقدر زیاد است که حتی برخی از افراد به‌کل دشت را فراموش می‌کنند از زیبایی‌های مسیر آن به‌اندازه کافی لذت می‌برند.

درباره دشت زیبای دریاسر تنکابن با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پاییز رویایی دشت دریا سر

    نکته‌ای که ممکن است برخی از افراد از آن غافل شوند. زیبایی دشت شهسوار در فصل پاییز است. درواقع هرچه در فصل بهار شما این دشت را سرسبز و زیبا می‌بینید در فصل پاییز می‌توانید آن را سراسر رنگی و مانند یک تابلوی نقاشی مشاهده کنید. برگ‌های درختان در این فصل رنگ سبز خود را از دست می‌دهند و همین امر باعث شده است که جلوه خاصی از این دشت در فصل پاییز به وجود بیاید. تنوع رنگ‌ها در همه جای این دشت وجود دارد. در کنار این موارد شما می‌توانید روزهای بارانی را در این فصل از سال تجربه کنید.

    در مسیر جاده این دشت تشکیل ابرها و مه ملایمی را خواهید دید که جاده دو هزار، یعنی مسیر رسیدن به دریاسر را زیباتر کرده‌اند. اگر فصل پاییز وارد این مسیر شوید، طبیعت آن را در زیباترین زمان خود خواهید دید. البته مسیر رسیدن به دشت دریاسر و خود این دشت در هر فصل از سال زیبایی‌های مخصوص به خودش را دارد.

درباره پاییز رویایی دشت دریا سر تنکابن با دکوول همراه باشید.

مسیر دسترسی به دشت دریا سر تنکابن

    فرقی نمی‌کند از سمت چالوس بیایید یا از سمت لاهیجان. در هر صورت مقصد شما باید تنکابن باشد. سپس باید به سمت جاده دو هزار حرکت کنید. مسیر جاده دو هزار را باید تا امامزاده قاسم ادامه دهید. وارد فرعی‌های دیگر نشوید. بعد از امامزاده قاسم جاده را به سمت هلو کوه ادامه دهید از اینجا به بعد مسیر زیباتر ولی به ‌صورت مارپیچ می‌شود. سپس به روستای عسل محله می‌رسید. اینجا انتهای مسیر است و دیگر نمی‌توانید مسیر را با خودرو طی کنید. ادامه مسیر را باید به‌صورت پیاده‌روی طی کنید. اگر در تعطیلات آخر هفته به این روستا بیایید مملو از گردشگران است که همه آنها به یک مسیر می‌روند.

    شیب مسیر تا دشت دریاسر را باید ملایم دانست که این شیب در برخی از نقاط تند و سربالا می‌شود ولی پیاده‌روی در کل مسیر برایتان سخت نخواهد بود. در این مسیر باید یک ساعت تا یک ساعت و نیم پیاده‌روی نمایید تا به دشت به نام دشت دریاسر تنکابن برسید که مانند آن را در هیچ جای ایران نمی‌توان دید. مسیر عسل محله به دشت دریا سر به خاطر پیاده‌روی که دارد. برای اشخاص ناتوان جسمي مناسب نيست. همچنين به خاطر بكر بودن در دشت امکاناتی برای گردشگران وجود ندارد.

فاصله تهران تا دشت دریا سر

    از تهران تا دشت دریاسر باید حدود 245 کیلومتر را طی کنید. قسمتی از این مسیر را باید با خودرو طی نمایید. میانگین زمان رسیدن تا روستای عسل محله با ماشین شخصی حدودا چهار ساعت است. شما باید ابتدا به سمت چالوس حرکت کنید و سپس از چالوس به سمت تنکابن بروید. بعد از تنکابن به سمت روستای عسل محله بروید و از آنجا به سمت دشت پیاده‌روی کنید.

تفریحات در دشت دری اسر 

    اطراف دشت دریاسر را کوه‌های بلندی فراگرفته است و به همین خاطر علاقمندان به کوهنوردی می‌توانند در به فتح ارتفاعاتی همچون البرز غربی، خشچال، طالقان، کندیگان و کوه سیالان نبر بپردازند. تفریح دیگری که در این منطقه وجود دارد، پیاده‌روی و دیدن بابونه‌ها در مسیر و همچنین لذت بردن از وجود چشمه‌ها و محیط تميز و پرطراوت است. شما می‌توانید در دشت دریاسر کمپ کنید و شبی را در کنار طبیعت زیبا و تماشاي رودخانه‌های خروشان و عكاسي بپردازید.

نکات مهم سفر به دشت دریاسر

    هنگام بازدید از دشت دریاسر نکاتی وجود دارد که دقت به آنها کیفیت بازدید شما را بالا خواهد برد. مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد،  دقت به وضعیت آب‌وهوایی منطقه در روز بازدید است، اگر هوا بارانی باشد امکان دارد بخشی از زیبایی‌های این دشت را نتوانید ببینید، همچنین پیاده‌روی در مسیری که به دلیل باران گل شده بسیار سخت و طاقت فرساست و زمان بیشتری از شما می‌گیرد. پس حتماً قبل از این‌که به سمت این دشت حرکت کنید وضعیت آب ‌و هوا را چک نمایید تا مطمئن شوید که هوا در آن منطقه بارانی نیست.

    نکته مهم بعدی وسیله نقلیه شماست که باید از ایمنی مناسب برخوردار باشد. شما با خودرو تا روستای عسل محله می‌توانید بروید و در آنجا باید خودروی خود را پارک کرده و سپس پیاده به سمت دشت حرکت کنید. در بخش زیادی از مسیر به سمت روستای عسل محله باید از دل جنگل‌های دو هزار و از مسیر پرپیچ‌وخم و سربالایی آن عبور کنید. بنابراین شاید بهتر باشد از سلامت جلوبندی خودروی خود اطمینان حاصل کنید تا در طول مسیر مشکلی برایتان پیش نیاید. نکته مهم بعدی که به‌عنوان راهنمای سفر به دشت باید به آن توجه کرد، وسایل همراه است. در فصل بهار پیدا کردن مکانی خشک در داخل دشت که بتوان در آن چادر زد، کمی سخت است. چرا که تمامی زمین‌های دشت تقریباً نمناک بوده و عملاً امکان چادر زدن وجود ندارد.

آب و هوای دشت دریاسر

    دشت دریاسر حدود دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بنابراين دشت در منطقه‌ي کوهستانی قرار گرفته است. براي همين زمستان‌‌ سرد و پاییزی بارانی دارد. فصل بهار و تابستان این منطقه هم بسیار خوش آب و هوا است. بنابراین اگر قصد کمپ کردن دارید، برای بردن چادر باید کمی فکر کنید. همچنین این دشت حتی در گرم‌ترین روزهای سال نیز دارای آب‌ و هوایی معتدل و حتی سرد است و اگر کمی از دمای هوا کاسته شود ممکن است دمای هوای دشت رو به سردی برود. بهتر است که همراه خود لباس مناسب سرما نیز داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید؛ حتی لباس‌های بارانی در فصل بهار نیز پیشنهاد می‌شود تا دچار مشکل نشوید.

    امکانات رفاهی زیادی نمی‌توانید در دریاسر تنکابن پیدا کنید زیرا این منطقه به‌عنوان یک طبیعت بکر محسوب می‌شود. پس اگر می‌خواهید شب را در این دشت بگذرانید حتماً لازم است وسایل گرمایشی و کیسه‌خواب‌های مناسب سرما به همراه داشته باشید، شب‌های این دشت بسیار سرد می‌شود و داشتن این وسایل ضروری به نظر می‌رسد. همچنین احتمال مشاهده حیوانات وحشی نیز وجود دارد. مسیر رسیدن به دشت به‌صورت پیاده‌روی در مسیر کوهستانی است و به‌عنوان کوه‌پیمایی می‌توان از آن یادکرد. درنتیجه باید لباس و کفش مناسب به همراه کوله‌پشتی و وسایل ایمنی و جعبه کمک‌های اولیه به همراه داشته باشید. درصورتی‌که می‌خواهید وعده غذایی در آنجا میل کنید حتماً از غذاهای کنسرو شده استفاده کنید. هیچ‌گونه محلی برای فروش آب‌معدنی، رستوران و کافی‌شاپ در این دشت وجود ندارد. پس باید تمام موارد مورد نیاز را همراه خود ببرید.

درباره بهترین زمان سفر به دشت دریاسر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بهترین زمان سفر به دشت دریاسر

    بهترین زمان برای بازدید از این دشت را باید فصل‌های بهار و پاییز دانست اما در فصل تابستان می‌توان به‌راحتی از این دشت بازدید کرد. اگر مسیر پیاده‌روی تا این دشت برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند می‌توانید به همراه خانواده خود از این دشت زیبا دیدن کنید. در فصل زمستان دسترسی به این دشت کمی سخت می‌شود. دمای هوا در این فصل به‌شدت کاهش پیدا می‌کند ممکن است درگیر برف و بوران و باران‌های تند شوید. فصل زمستان برای مسافرت خانوادگی به این دشت مناسب نیست. در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز می‌توانید به‌راحتی از این دشت دیدن نمایید.

جاهای ديدني نزديك به دشت دریاسر

    از جاذبه‌های گردشگري و جاهای ديدني نزديك به دریاسر مي‌توان به آبشار سنگ بن چشمه، روستای عسل محله، سواحل دریای خزر و آبگرم فلکده اشاره كرد.

وسايل مورد نياز براي سفر به دشت دریاسر

    برای بازدید از این جاذبه طبیعی در استان مازندران، یک روز زمان بیشتر لازم نخواهید داشت. اما ضروری است که در جریان این بازدید وسایل و تجهیزات مورد نیازتان را همراه داشته باشید. از میان این وسایل می‌توان به کفش مناسب براي پیاده‌روی، پتو، لباس اضافه‌، لباس گرم، غذا و خوراكي، داروهاي شخصي، كارت شناسايي، عصای کوهنوردی در صورت کوهنوردی، قمقمه آب، چراغ قوه، پاور بانك و كيسه زباله اشاره کرد. در صورت كمپ و چادر زدن تجهيزات براي شب‌گذارني نيازمند است. بازدید از این جاذبه طبيعي و گردشگری زيبا رایگان است.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره دشت دریاسر تنکابن هر چیزی را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی در شمال کشور بدانید بیان کردیم. این جاذبه که در جاده دو هزار قرار دارد، هم دارای مسیر زیبایی است و هم خود یک طبیعت شگفت‌انگیز دارد. بنابراین از شروع تا پایان این بازدید بسیار برایتان لذت‌بخش خواهد بود. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این دشت زیبا را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها