راهنمای بازدید از آبشار فاریاب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بوشهر یکی از استان‌های زیبای کشورمان است که جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده و بسیاری این استان را یکی از بهترین مقاصد سفر زمستانی می‌دانند. شاید با خودتان فکر کنید که استان بوشهر به دلیل آب و هوای گرمسیری‌اش کمتر جاذبه طبیعی برای بازدید دارد. اما اصلا اینگونه نیست. کسانی که به این استان زیبا سفر کرده‌اند و یا درباره‌اش خوانده‌اند می‌دانند که بوشهر همانطور که از نعمت جاذبه‌های تاریخی لذت می‌برد؛ جاذبه‌های طبیعی فراوانی نیز برای بازدید دارد. در این مطلب قصد داریم یکی از این جاذبه‌های طبیعی، یعنی آبشار فاریاب را به شما معرفی کنیم.


آبشار فاریاب

    آبشار فاریاب پشتکوه که در روستای رودفاریاب از توابع شهرستان دشتستان قرار دارد، از به هم پیوستن چشمه‌های این منطقه تشکیل شده است. از آنجایی که دمای هوا در استان بوشهر بالا است و کم آبی هم بیداد می‌کند، وجود چنین آبشاری اهمیت فراوانی برای مردم این استان دارد و بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. چشمه‌هایی که در نهایت این آبشار را تشکیل می‌دهد، منبع آبیاری زمین‌های کشاورزی در این منطقه هستند. بنابراین می‌توان گفت اطراف این آبشار را باغات و زمین‌های کشاورزی فراگرفته و منظره اطراف آن را زیبا و سرسبز جلوه می‌دهد.

    در مطلب راهنمای بازدید از آبشار فاریاب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه گردشگری بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس اطلاعات و نکات مهم دیگر درباره آن را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آبشار فاریاب کجاست؟

    آبشار فاریاب در روستایی به همین نام در استان بوشهر قرار گرفته است و از جاهای دیدنی استان بوشهر محسوب می‌شود. این آبشار از توابع شهرستان دشتستان است و 65 کیلومتر تا برازجان فاصله دارد. همانطور که در بالا هم ذکر شد، چشمه‌هایی که در این منطقه وجود دارند، سرچشمه اصلی آب آبشار فاریاب محسوب می‌شوند. چشمه‌ی تنگ فاریاب با سه کیلومتر طول مهم‌ترین این سرچشمه‌هاست.

    اطراف این آبشار را مناظری همچون نخلستان‌ها، باغ‌های لیمو و...  فراگرفته و قابی رویایی را ایجاد کرده است. برای آبیاری این باغ‌ها معمولا از از آب این چشمه‌ها استفاده می‌شود. کسانی که برای بازدید از این آبشار اقدام کرده‌اند، یقینا حصارکشی‌های اطراف آن را دیده‌اند. این حصارکشی‌ها باعث شده اطراف آبشار فاریاب وسعت کمی داشته باشد. برای رسیدن به این آبشار تعدادی پله سنگی به صورت مارپیچ تعبیه شده است که پس از طی کردن این پلکان خود را کنار آبشار پیدا خواهید کرد. این پلکان باعث شده کودکان و افراد مسن‌تر نیز به راحتی بتوانند به آبشار فاریاب دسترسی پیدا کنند.

    از ویژگی‌های آبشار فاریاب می‌توان به آب شور آن اشاره کرد که البته در فصل بارش بارندگی این شوری کمتر می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اطراف فاریاب برخلاف دیگر نقاط استان بوشهر هوای خنکی حاکم است و فاریاب این هوای خنک را باید مدیون وجود همین آبشار باشد. این اختلاف دما را باید یکی از جالب توجه‌ترین نکات درباره این جاذبه گردشگری دانست.

    درباره وجه تسمیه آبشار فاریاب باید گفت، کلمه فاریاب همان پاریاب به زبان عربی است که از عبارت "پا روی آب گرفته" شده است درواقع این کلمه برای زمینی استفاده می‌شود که برای آبیاری آن از رود و قنات استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد نام این روستا را هم به همین دلیل فاریاب گذاشته‌اند و از آنجایی که آبشار مذکور در این روستا قرار دارد، نام روستا روی این جاذبه نیز مانده است.

درباره آبشار فاریاب وافع در استان بوشهر در دکوول بخوانید.

مسیر دسترسی به آبشار فاریاب

    برای رسیدن به آبشار فاریاب پشتکوه، سه مسیر دسترسی وجود دارد. در مسیر اول باید در جاده بوشهر- شیراز قرار بگیرید و از این مسیر خود را به روستای فاریاب برسانید. مسیر دوم  به راه بند اروز و شاهزاده ابراهیم معروف است و در مسیر سوم نیز باید از شهر اهرم بگذرید و در نهایت خود را به منطقه پشتکوه برسانید. از آنجایی که این آبشار در محلی دور افتاده قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از مسیرهای فرعی زیادی عبور کنید، بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرد تا مسیر را اشتباه نروید.

نکات مهم درباره آبشار فاریاب

  • آبشار فاریاب بوشهر در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی این استان شناخته می‌شود و برای جذب گردشگر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگرچه دور تا دور آن را حصار کشیده‌اند و زیاد گستردگی ندارد اما باز هم به دلیل زیبایی بی‌نظیر اطرافش گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.
  • بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری را باید فصل بهار و اوایل تابستان دانست. اگرچه فاریاب هوای خنکی نسبت به سایر نقاط استان دارد اما باز اواخر تابستان زمان مناسبی برای بازدید از آن نیست.
  • در چند سال اخیر به دلیل بروز کم آبی در استان، حجم آب این آبشار زیبا تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. این مساله نه تنها کمی از جذابیت آبشار کاسته بلکه بر روی زمین‌های کشاورزی و باغات اطراف نیز تاثیر منفی داشته است.
  • در نزدیکی آبشار فاریاب پشتکوه آبشارهای زیبای دیگری نیز وجود دارد که اگر گذرتان به این منطقه خورد می‌توانید زمانی را هم برای بازدید از این آبشارها کنار بگذارید. از میان این آبشارها می‌توان به آبشار تلخاب رودشور، آبشار زیر راه و آبشار آبگرم دالکی اشاره کرد.
  • آبشار فاریاب را با نام آبشار چرمکی نیز می‌شناسند. بنابراین اگر در میان بومیان کسی این آبشار را با نام چرمکی معرفی کرد، گیج نشوید.
  • یک مراسم سنتی در روستای فاریاب وجود دارد که براساس آن یک روز از سال را انتخاب می‌کنند و در فضای سبز روستا دور یک سفره جمع می‌شوند و به نوعی اتحاد خود را با هم نشان می‌دهند. برخی معتقدند که این مراسم نوعی دعا برای برای باران نیز هست. اگر بتوانید در روز برگزاری این رسم قدیمی برای بازدید از آبشار اقدام کنید، حتما سفرتان لذت بخش‌تر خواهد شد.
  • در صورتی که قصد داشته باشید شب را در نزدیکی روستا بگذرانید می‌توانید خانه‌ای برای اجاره در روستای فاریاب پیدا کنید.

در رابطه با مسیرهای دسترسی به آبشار فاریاب و محل قرارگیری آن در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از آبشار فاریاب هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری بدانید، بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم، پس ویژگی‌هایش را بررسی نکردیم، پس از آن درباره مسیرهای دسترسی بدان حرف زدیم و در نهایت نیز به نکات مهم درباره آن اشاره کردیم. حالا آماده بازدید از این جاذبه طبیعی و منحصر به فرد در استان بوشهر هستید.

    در پایان این نوشته لازم است به دو نکته مهم اشاره کنیم. نکته اول اینکه مردم روستای فاریاب، مردمی مهمان‌نواز و خونگرم هستند. بنابراین در جریان این بازدید با احترام گذاشتن به فرهنگ و آداب و رسوم این مردم بومی مهمان‌نوازی آنها را پاسخ بگویید. نکته دوم اینکه آبشار فاریاب پشت کوه یک جاذبه طبیعی است. بنابراین با زباله ریختن اطراف آن به آن آسیب نزنید. اگر کسی هم در اطراف شما چنین کاری کرد حتما به او تذکر دهید.  اجازه دهید که ما نیز بتوانید این میراث را به دست آیندگان بسپاریم تا آنها هم بتوانند از نعمت وجود چنین جاذبه زیبایی لذت ببرند.

    برای اینکه چنین مشکلی به وجود نیاید کافی است که یک کیشه زباله همراه خود داشته باشید، زباله‌هایتان را داخل آن بریزید و با خود برگردانید. اگر نکته دیگری درباره آبشار فاریاب پشتکوه وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها