آبشار شلماش

زمان مطالعه: 4 دقیقه

استان آذربایجان غربی سراسر زیبایی است اما اگر بخواهید یک جاذبه از این استان زیبا را برای بازدید انتخاب کنید، بازدید از شهر سردشت و آبشار شلماش گزینه خوبی است. دره سرسبز شلماش را که در واقع از سه آبشار تشکیل شده، فرا گرفته است. این منطقه، مکانی تفریحی است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. سه آبشاری که در این منطقه وجود دارند، با فاصله پشت سر هم قرار گرفته‌اند. اولین آبشار نزدیک به پارکینگ و دو آبشار دیگر با فاصله دورتر در عمق دره قرار دارند. در حال حاضر به راحتی و با استفاده از پله و حصار می‎توانید از هر سه این آبشارها دیدن نمایید.


آبشار شلماش سردشت، نگینی در دل یک طبیعت زیبا

    یک منظره محصور کننده در جوار دره‌ای سرسبز، جایی که آن را آبشار شلماش می‌نامند. این نام که به معنای سنگ بزرگ است، از زبان زیبای کردی نشئت می‌گیرد. دلیل این نام‌گذاری این است که آبشار شلماش در میان سنگ‌های بزرگ یک کوه قرار دارد. همانطور که در بالا اشاره شد، شلماش، یک آبشار سه طبقه است که راهش از نزدیکی پارکینگ شروع شده و به سمت دره ادامه پیدا می‌کند.

    تا چند سال پیش بازدید از آبشارهایی که در نزدیکی دره قرار دارند، کار نسبتا دشواری بود اما در حال حاضر با ساخت پله‎‌هایی در این مسیر بازدید از تمامی آبشارها و لذت بردن از منظره اطراف آن، راحت شده است. سرمنشاء آب آبشار شلماش، رودخانه‌ای به نام زاب کوچک است. این رودخانه در فصل بهار، به خصوص اردیبهشت ماه پر آب‌تر از سایر فصل‌‎های سال است و به طبع آن آبشار نیز در بهار آب بیشتری دارد.

آبشارهای زیبای شلماش از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی واقع در شهرستان سردشت

 از آنجایی که آبشار شلماش در بهار در پر آب‌ترین حالت خود است و همچنین دره اطراف آن نیز بسیار سرسبز و زیباست، بهترین زمان سفر به سردشت و بازدید از آبشار شلماش را باید فصل بهار دانست. البته لازم به ذکر است که هوای این منطقه تا اردیبهشت ماه هنوز کمی سرد است. بنابراین برای کسانی که سفر در سرما را دوست ندارند، فصل تابستان نیز گزینه خوبی برای بازدید از شلماش به حساب می‌آید. در مطلب آبشار شلماش سردشت، نگینی در دل طبیعت زیبا قصد داریم شما را با سیر تا پیاز این جاذبه طبیعی که در شهر سردشت و استان آذربایجان غربی قرار دارد آشنا کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از دکوول همراه باشید.

شلماش کجاست؟

    برای رسیدن به آبشار شلماش، باید به سوی شهر سردشت حرکت کنید. این شهر حدود 4 ساعت با ارومیه و سه ساعت با نقده (سولدوز) فاصله دارد. همچنین از جاده‌های دیگری از سمت مهاباد نیز می‌توانید به این شهر کوهستانی زیبا دسترسی پیدا کنید. بدون شک جاده پیرانشهر به سردشت را باید زیباترین مسیر دسترسی به آبشار شلماش دانست. مسیری زیبا برای طی کردن پیش رویتان قرار دارد و هر آنچه از جاذبه‌های آن بگوییم کم گفته‌ایم. همچنین جاده‌ای که شما را به مقصد می‌رساند دارای آسفالت خوب و امنیت بسیار بالاست. پس با خیال راحت در آن قدم بگذارید.

آبشار شلماش از جاذبه های مهم سردشت واقع در استان آذربایجان غربی است

نکات مهم هنگام بازدید از آبشار شلماش

    هنگام بازدید و تفریح در آبشار زیبای شلماش، چند نکته مهم وجود دارد که رعایت آنها می‌تواند گردش شما را زیباتر کند. در ادامه به برخی از این نکات اشاره خواهد شد:

  • برای اینکه بتوانید از هر سه آبشار بازدید نمایید، باید حدود 380 پله را طی کنید. داشتن این اطلاعات قبل از سفر به شما کمک می‌کند تا در صورتی که توانایی جسمی طی کردن این پله‌ها را ندارید و یا از ارتفاع می‌ترسید، به بازدید از آبشار اول اکتفا نمایید.
  • هر چه به آبشارها نزدیک‌تر می‌شوید، ممکن است پله‌‎ها لیز و خیس باشند، بنابراین باید احتیاط کنید تا مبادا خطری شما را تهدید نماید.
  • ممکن است شنا در حوضچه آبشارها شما را وسوسه کند اما باید این نکته را بدانید که چنین کاری بسیار خطرناک است و ممکن است باعث ایجاد حادثه برایتان شود. پس در حوضچه آبشارها شنا نکنید.
  • بهتر است برای حفظ طبیعت زیبای اطراف آبشار شلماش از روشن کردن آتش برای پخت غذا در این منطقه پرهیز نمایید و به جای آن از رستوران‌های اطراف استفاده کنید.
  • اگر در فصل‌های بهار و پاییز برای بازدید از آبشار شلماش به شهر سردشت سفر می‌کنید، حتما همراه با خود لباس گرم ببرید، زیرا در این فصول هوای اطراف آبشار هنوز سرد است.

محوطه زیبای آبشار شلماش از آبشارهای مهم ایران و از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی

جاذبه‌های دیدنی اطراف آبشار شلماش

    در اطراف آبشار جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. بنابراین اگر به سردشت سفر کردید بهتر است با یک برنامه‌ریزی دقیق از دیگر جاذبه‌هایی که در اطراف آبشار شلماش وجود دارد نیز دیدن کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پل قلاتاسیان

    پل قلاتاسیان یکی از جاذبه‌های تاریخی شهرستان سردشت است که قدمت آن به زمان حکومت ساسانیان می‌رسد. این پل روی رودخانه زاب کوچک، همان رودخانه‌ای که منشاء آب آبشار شلماش است، قرار دارد. این پل در قدیم مسیر کاروان‌های تجاری را راحت می‎‌کرده و به دلیل اینکه مسیر ارتباط به شمال و غرب ایران بوده، از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. به دلیل سنگ‌های چینی که در پل وجود دارد به نظر می‌رسد قلاتاسیان یک بار در زمان حکومت قاجاریه مرمت شده است. دستور این مرمت را شیخ مولانا صادر کرده بود. به همین دلیل این سازه به پول مولانا نیز معروف است. پل قلاتاسیان به عنوان یک اثر ملی، در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

چشمه کانی گراوان

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که هنگام سفر به شهرستان سردشت می‌توانید از آن بازدید کنید، چشمه کانی گراوان است که در 12کیلومتری شمال شرق این شهر قرار دارد. بومیان منطقه معتقدند آب این چشمه خواص درمانی دارد و به خصوص برای بیماری‌های پوستی بسیار مفید است. گراوان به معنای آب سنگین است. دلیل این نام‌گذاری را باید در املاحی که در این چشمه وجود دارد جستجو کرد. لازم به ذکر است که به دلیل شوری آب این چشمه نمی‌توان از آن به عنوان آب شرب استفاده نمود.

دشت وزینه

    مگر می‌شود به سردشت رفت و از دشت زیبای وزینه دیدن نکرد؟ این دشت در 40 کیلومتری شمال شرق این شهرستان قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از طبیعت بکر و فوق‌العاده آن، به سویش رهسپار می‌شوند. اطراف این منطقه را کوه‌ها فرا گرفته و پوشش گیاهی آن مخملی شکل است. در میانه دشت یک رودخانه به صورت مارپیچ قرار دارد که بر زیبایی منطقه افزوده است. اگر به دنبال طبیعتی فوق‌العاده برای تفریح، کسب آرامش و عکاسی هستید، بازدید از دشت وزینه، انتخاب خوبی برایتان خواهد بود.

غار طبقاتی کرفتو

    یک جاذبه گردشگری دیگر که می‎توان هنگام سفر به سردشت و آبشار شلماش از آن دیدن نمود، غار طبقاتی کرفتو است. این غار آهکی یکی از زیباترین غارهای ایران به شمار می‌رود که در نزدیکی شهر دیواندره دره قرار دارد. بخشی از این غار به صورت طبیعی ایجاد شده و بخش دیگری از آن با دست کنده شده است. در غار کرفتو، چهار طبقه، 7 اتاق و 9 راهرو وجود دارد. به نظر می‌رسد این غار بیش از سه هزار سال قدمت دارد و برای سکونت انسان‌ها ساخته شده است.

دریاچه های زیبای آبشار شلماش سردشت از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی

کلام آخر 

    در مطلب آبشار شلماش سردشت، نگینی در دل طبیعت زیبا همه چیز را درباره این جاذبه طبیعی که در استان آذربایجان غربی قرار دارد بررسی کردیم. درباره نحوه رسیدن به این  جاذبه از سمت ارومیه حرف زدیم. نکاتی مهمی را که لازم است قبل از بازدید بدانید، بیان کردیم و دیگر جاذبه‌های اطراف این آبشار را نیز معرفی کردیم. در اطراف آبشار شلماش، رستوران‌ها و اقامتگاه‌هایی برای سکان وجود دارد که اگر بخواهید بیشتر از یک روز در این منطقه زیبا بمانید می‌توانید از آنها استفاده کنید. همچنین آبشار شلماش دارای امکانات عمومی مانند پارکینگ است، بنابراین با خیال راحت از امنیت منطقه می‎‌توانید به گشت و گذار در آن بپردازید.

    تنها نکته‌ای که لازم است در پایان این نوشته به آن اشاره شود، این است که طبیعت این منطقه بسیار بکر و تمیز است. شما هم سعی کنید در طول سفر خود آن را همینطور تمیز حفظ کنید تا علاوه بر اینکه زیبایی‌های آن به نسل‌های پس از ما نیز منتقل می‎‌شود، به زیست گیاهی و جانوری منطقه آسیبی نرسد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 3 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها