همه چیز درباره گنبد نمکی جاشک

زمان مطالعه: 6 دقیقه

استان بوشهر پر از جاذبه است، جاذبه‌هایی دیدنی که برخی در جرگه طبیعی‌ها و برخی دیگر در جرگه تاریخی‌ها قرار می‌گیرند. هر کدام از این جاذبه‌ها به خودی خود آنقدر ارزشمند هستند که شما را رهسپار این دیار کنند. یکی از جاذبه های گردشگری استان بوشهر که در این مطلب قصد داریم درباره‌اش حرف بزنیم، گنبد نمکی جاشک نام دارد.


گنبد نمکی جاشک

    گنبد یا کوه نمکی جاشک که به آن گنبد نمکی دشتی نیز می‌‌گویند، یک ناحیه وسیع و مرتفع از کوه چاشک است که در جنوب رشته کوه زاگرس در حد فاصل شهرستان‌های دشتی و دیر در از توابع استان بوشهر قرار دارد. این تنها کوه نمکی جهان نیست. درواقع تعداد دیگری کوه نمکی دیگر هم در ایران، هم در خاورمیانه و هم در جهان وجود دارد اما گنبدهای نمکی بوشهر از زیباترین و فعال‌ترین‌ها در ایران و خاورمیانه به حساب می‌آید.

    در مطلب گنبد نمکی جاشک، قصد داریم هر آنچه را که لازم است درباره این جاذبه گردشگری بدانید؛ بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت، سپس ویژگی‌ها و افسانه‌های موجود درباره آن را بررسی می‌کنیم و در پایان نیز دیگر نکات مهم درباره این جاذبه گردشگری مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان بازدید و جاذبه‌ های گردشگری اطرافش را بیان می‌نماییم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

گنبد نمکی جاشک از زیبایی های استان بوشهر محسوب می شود که درباره آن در دکوول میتوانید بخوانید.

گنبد نمکی جاشک کجاست؟ 

    در پاسخ به این سوال که گنبد نمکی جاشک کجاست باید گفت، این جاذبه طبیعی در استان بوشهر، بخش کاکی و بردخون، بین دو شهرستان دشتی و دیر قرار گرفته است. این گنبد در روستای گنخک قرار دارد. این جاذبه همچنین حدود 144 کیلومتر با شهر زیبای بوشهر فاصله دارد. مسیر دسترسی به گنبد نمکی جاشک به این صورت است که ابتدا باید وارد جاده بوشهر-برازجان شوید، زمانی که به چغادک رسیدید، مسیرتان را به سمت بزرگراه اهرم - چغادک تغییر دهید. این مسیر را ادامه دهید تا به خورموج برسید. وقتی از خورموج عبور کردید، 50 کیلومتر را باید طی کنید تا به روستای گنخک و این جاذبه طبیعی زیبا برسید.

    این گنبد یک ناحیه وسیع است که در سال 1388 به ثبت ملی رسید و باید آن را یکی از فعال‌ترین و زیباترین کوه‌های نمکی در ایران و خاورمیانه دانست. این جاذبه تنها جاذبه طبیعی استان بوشهر است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از ویژگی‌های کوه نمکی جاشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در ازای این گنبد 12 کیلومتر و پهنای آن حدود پنج کیلومتر است. گنبد نمکی همچنین سه هزار 666 هکتار وسعت دارد. قله این کوه از نوک قله تا زمین 1350 متر ارتفاع دارد.
 • شاید برایتان جالب باشد که بدانید موقعیت خاص این گنبد باعث شده آب رودخانه مند شور شود. این رودخانه تا قبل از اینکه به روستای باغان برسد، شیرین و قابل شرب است و برای مصارف کشاورزی از آن استفاده می‌شود اما زمانی که به این روستا می‌رسد، شور و غیر قابل شرب می‌شود.
 • زمانی که فصل پر بارش فرا می‌رسد، دشت‌های چغاپور و دشتی  توسط آب رودخانه پر می‌شود اما، چون تبخیر زیاد است تنها نمک روی زمین باقی می‌ماند و خاک این منطقه را شور می‌کنند.
 • در این منطقه کوهستانی هیچگونه چشمه آب شیرینی وجود ندارد. حتی چاه و آبشخور نیز وجود ندارد اما تعداد زیادی غارهای نمکی و چشمه‌های نمکی را می‌توانید در این منطقه کوهستانی ببینید.
 • از آنجایی که خاک منطقه شور است و آب شیرینی هم وجود ندارد پوشش گیاهی خاصی در گنبد نمک وجود ندارد. لایه‌های سازنده کوه آهکی اما پوشش گیاهی بسیار خوبی دارند. در  دامنه کوه نمک نیز گیاهانی را مشاهده خواهید کرد که در برابر شوری مقاوم هستند. گون، گیشدار و قیچ اصلی‌ترین پوشش‌های گیاهی این منطقه هستند. این گیاهان معمولا یک ساله هستند و در بهار و تابستان چهره زیبایی به این منطقه بخشیده است.

گنبد نمکی جاشک در مسیر رودختنه ای قرار دارد که درباره آن میتوانید در دکوول بخوانید.

افسانه گنبد نمکی جاشک

    گنبد نمکی جاشک بوشهر هم مانند هر جاذبه طبیعی عجیب و غریب دیگری افسانه‌های جالبی را در دل خود جای داده است که به نظر نمی‌رسد هیچ کدام از این افسانه‌ها ریشه درواقعیت داشته باشند. در ادامه به دو افسانه مشهور اشاره خواهیم کرد:

    افسانه اول این پدیده عجیب و غریب زمین شناختی را یک نفرین می‌داند. کسانی که این افسانه را باور دارند معتقدند، در قدیم بزهایی در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند که شیرهای بسیار خوشمزه‌ای داشته‌اند. زنان به دلیل مزه خوب این شیرها وسوسه می‌شده‌اند که بزها را بدوشند و هر کدام دست به این کار می‌زده‌اند با همان بز به سنگ تبدیل می‌شده‌اند. زنان و بزهای زیادی تبدیل به سنگ شدند و به مرور گنبد نمکی را ایجاد کردند.

    افسانه دیگر درباره این مکان این است که گنبد نمکی جاشک در قدیم محل زندگی یک دیو بوده و با قدرت جادویی که داشته از این دیو محافظت می‌‌کرده است. در هر حال امروز می‌دانیم که همه این قصه‌ها افسانه‌ای بیش نیستند و ریشه در واقعیت ندارند اما شنیدن این که روزگاری برخی از مردم چنین چیزهایی را باور داشته‌اند؛ شاید برای انسان‌هایی امروزی جالب باشد.

جاذبه‌های گردشگری گنبد نمکی جاشک

    در اطراف گنبد نمکی جاشک بوشهر جاذبه های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارد. اگر یک روز صبح راهی روستایی که این جاذبه طبیعی در آن قرار گرفته است، شوید، حتما تا پایان روز جاهای دیدنی زیادی برای بازدید در گزینه‌‌هایتان برای انتخاب وجود خواهد داشت. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

یخچال‌های نمکی

    یکی از جاذبه‌هایی که می‌توانید در جریان این بازدید به سراغش بروید، یخچال‌های نمکی هستند. این یخچال‌ها در شمال غربی گنبد قرار دارند. این پدیده زمین شناسی بر اثر حرکت ثقلی توده‌های نمکی در جهت شیب زمین تشکیل شده است. آنها از نظر ظاهری شبیه به یخچال‌های یخی هستند و به همین دلیل به آنها یخچال‌های نمکی می‌گویند.

سازه‌های رنگین نمکی

    یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه که ارزش بازدید دارد، سازه‌های رنگین نمکی است. درواقع این سازه‌ها  کانی‌ها و بلورهای زیبایی هستند که اطراف گنبد نمکی را فرا گرفته‌اند. سازه‌های رنگین نمکی پدیده‌های شگفت‌انگیزی هستند که کمتر جایی می‌توانید شبیه به آن را ببینید. در این پدیده رنگ‌های  قرمز، قهوه‌ای، سفید، زرد، سیاه و نارنجی وجود دارد و به دلیل همین بلورهای رنگارنگ است که نام رنگین را به آن داده‌اند.

دره گل کلم

    از جذاب‌ترین چیزهایی که می‌توانید در طول این بازدید ببینید، دره گل کلم است. درواقع گل کلم دره‌ای است که سرتاسر سطحش را نمک پوشانده است. اگر از دور به این دره نگاه کنی گمان خواهی کرد که سرتاسر آن را کلم کاشته‌اند و به همین دلیل هم با این نام معروف شده است.

دودکش‌های جن

    اگر گذرتان به گنبد نمکی جاشک بوشهر خورد، حتما زمانی هم برای بازدید از دودکش‌های جن کنار بگذارید. این دودکش‌ها که با نام تخت دیو نیز شناخته می‌شوند، درواقع یک پدیده طبیعی هستند که به دلیل اختلاف در میزان فرسایش‌پذیری سنگ‌ها، به صورت ستون در میان نمک‌ها ایجاد شده‌اند. از آنجایی که این پدیده‌های زمین‌شناسی شکل منحصر به فردی دارند، افسانه‌های زیادی نیز درباره آنها ساخته شده است که اگر قبل از بازدید کمی درباره این افسانه‌ها تحقیق کنید، حتما بازدیدتان لذت‌بخش‌تر خواهد شد. از دیگر جاذبه های گردشگری موجود در این منطقه که می‌توانید در طول این سفر از آنها بازدید کنید، می‌توان به پلایا، غارهای نمکی، چشمه‌های نمکی و ... اشاره کرد.

درباره جاذبه های جذاب گردشگری اطراف گنبد نمکی جاشک در دکوول بخوانید.

نکات مهم درباره گنبد نمکی جاشک

 • بهترین زمان بازدید از گنبد نمکی جاشک در بوشهر را باید فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار دانست. زیرا این نقطه از بوشهر نیز مانند هر بخش دیگری از این استان دارای آب و هوای گرمسیری است و بنابراین سفر به آن در تابستان برای همه کار آسانی نیست.
 • بهتر است این بازدید را همراه با یک راهنما بومی یا لیدری که قبلا هم این جاذبه را دیده باشد، انجام دهید. تا در مسیر یابی و دیگر مسائل دچار مشکل نشوید.
 • فراموش نکنید که در حال بازدید از یک جاذبه طبیعی هستید. بنابراین از هر گونه آسیب زدن به این جاذبه پرهیز کنید. برای مثال کندن بخشی از نمک‌ها حتی برای یادگاری، نوعی آسیب زدن به این مجموعه به حساب می‌آید.
 • همچنین به هیچ عنوان زباله‌های خود را در این منطقه نریزید. یک کیسه همراه با خود ببرید، زباله‌هایتان را در آن جمع کنید و با خود برگردانید.
 • مردم بومی این منطقه بسیار مهمان‌نواز هستند و معاشرت با آنها سفرتان را زیباتر خواهد کرد. شما هم جواب این مهمان‌نوازی را با احترام به آداب و رسوم و فرهنگ آنها بدهید.
 • اگر دوست دارید هم یادگاری از این سفر داشته باشید و هم به اقتصاد بومی منطقه کمک کنید؛ به سراغ صنایع دستی مردم منطقه بروید.

کلام آخر

    در مطلب گنبد نمکی جاشک، هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه زیبای استان بوشهر بدانید بیان کردیم، حالا دیگر آماده بازدید از آن هستید. برای اینکه سفری هیجان‌انگیزتر داشته باشید، می‌توانید قبل از سفر افسانه‌های موجود درباره این منطقه که سینه به سینه گشته و به گوش مردم امروز رسیده است را بخوانید. اگر در طول سفر نکات مهمی را که در بالا هم بدان اشاره کردیم، فراموش نکنید و رعایت نمایید؛ قطعا سفری رویایی را پیش رو خواهید داشت.

    این جاذبه در فهرست ملی به ثبت رسیده و در تاریخ در ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ نیز برای ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو اقدام شده است. بنابراین باید آن را یک جاذبه طبیعی مهم چه برای ایران و چه در جهان دانست. اگر نکته دیگری وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها