سیر تا پیاز درباره آبشار نوژیان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

لرستان را باید یکی از استان‌های جنوب غربی ایران دانست که جاذبه‌های گردشگری فراوانی برای بازدید دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به جز چند دشت کوچک، قسمت‌های دیگر این استان را کوه‌های زاگرس پوشانده است. بنابراین طبیعی است که در دل این کوه‌ها، آبشارهای زیبا و منحصر به فردی هم پیدا شود.

برخی از این آبشارها برای خود نامی دست و پا کرده‌اند و شهرتشان باعث شده گردشگران بیشتری برای بازدیدشان اقدام کنند و بنابراین کمی از بکر بودنشان فاصله گرفته‌اند. اما برخی دیگر هنوز بکر بودنشان را حفظ نموده‌اند. لرستان را باید استانی دانست که برای هر سلیقه‌ای جاذبه دارد. هم جاذبه‌های تاریخی و هم جاذبه‌های طبیعی فراوانی در این استان پیدا می‌شود و بنابراین سفر به آن را برای همه اقشار می‌توان جذاب دانست.

حتی کسانی که دوست دارند در دل طبیعت کمپ کنند، در این استان مکان‌های مناسبی برای این کار پیدا خواهند کرد. در این مطلب قصد داریم درباره یکی از جاذبه‌های طبیعی این استان، یعنی آبشار نوژیان حرف بزنیم. ابتدا به معرفی این آبشار خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی آبشار نوژیان

    لرستان را باید سومین استان پر آب ایران دانست و این مساله را مدیون رودخانه ها و چشمه‌های فراوانی هستیم که در آن وجود دارد. معمولا این رودخانه‌ها منجر به تشکیل آبشارهای جذاب در لرستان شده است. معمولا طبیت‌گردها برای دیدن این آبشارهای پراکنده در استان است که راهی لرستان می‌شوند. زیرا در اطراف این آبشارها می‌توان آب و هوای مطلوع و طبیعت سبز و جذابی را پیدا کرد.

    معمولا در کنار اکثر این آبشارها هم رودخانه وجود دارد و هم کوه. بنابراین اگر اهل کوهنوردی و طبیعت‌گردی باشید می‌توانید از این جاذبه‌های طبیعی هم برای زیباتر شدن سفرتان استفاده کنید. فقط اگر قصد چنین کاری را دارید یادتان باشد که تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید. یکی از جذاب‌ترین و بکرترین آبشارهای استان لرستان، نوژیان نام دارد. این آبشار در شهر زیبای خرم آباد قرار گرفته است. نوژیان را باید پس از آبشار بیشه معروف‌ترین آبشار استان لرستان دانست.

    در سمت راست این آبشار یک رودخانه کوچک وجود دارد که آب آن را چشمه‌های مختلف تامین می‌کنند. این آب‌ها هنگامی که با هم ترکیب شدند، مسیرشان را ادامه می‌دهند و به یک رودخانه بزرگ‌تر می‌ریزند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آب‌های این منطقه بهترین جا برای پرورش ماهی قزل آلا هستند. اگر کمی پایین‌تر از آبشار را نگاه کنید می‌توانید حوضچه‌‌های پرورش ماهی را ببینید.

درباره معرفی آبشار نوژان لرستان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسیر دسترسی به آبشار نوژیان

    برای رسیدن به این آبشار باید وارد کمربندی خرم آباد شوید و از آنجا به سمت جنوب شرقی رانندگی کنید. پس از طی کردن 38 کیلومتر در این مسیر به روستای نوژیان خواهید رسید. آبشار نوژیان را می‌توانید بین دو کوه «تاف» و «هشتاد پهلو» پیدا کنید. ارتفاع این آبشار95 متر است.

بهترین زمان بازدید از آبشار نوژیان

    بهترین زمان بازدید از این آبشار مانند دیگر آبشارهای استان لرستان، فصل بهار و اوایل تابستان است. در این فصل می‌توانید طبیعت اطراف نوژیان را در باشکوه‌ترین حالت خود ببینید و جدا از آن آب و هوای مطبوعی هم بر مناطق اطراف نوژیان حاکم است. آب آبشار نوژیان را چشمه‌های طبیعی تامین می‌کنند. این چشمه‌ها معمولا در فصل بهار آب بیشتری دارند و هر چه به پایان تابستان نزدیک می‌شویم منابع آب نوژیان نیز کم آب‌تر می‌شوند. این مساله را هم باید به دلایل مناسب بودن بهار و تابستان برای بازدید از آبشار نوژیان اضافه کرد.

اما به طور کلی نوژیان در هر فصل زیبایی‌های خودش را دارد. تو گویی یک موجود زنده است که در هر فصل خودش را مناسب با آن می‌آراید. شاید دلیل انتخاب نام نوژیان به معنای " آب زنده"را هم بتوان در همین مساله جستجو کرد.

نوژیان زیستگاه گیاهان دارویی

    آبشار نوژیان فقط به خاطر زیبای خودش و محیط اطرافش در میان طبیعت‌گردان محبوب نشده است. بلکه در اطراف این آبشار گیاهان دارویی فراوانی یافت می‌شود که بر محبوبیت آن افزوده و انگیزه مضاعفی برای گردشگران ایجاد کرده است. درواقع گیاهان دارویی که در این منطقه رشد می‌کنند بسیار معروف هستند اما برای رسیدن به آنها باید تا قله تاف بالا بروید. آنجا یک جنگل منتظر شماست تا هم بتوانید گیاهان دارویی را بچینید و هم پس از یک کوهنوردی زیر سایه درختانش استراحت کنید.

درباره نوژان زیستگاه گیاهان دارویی در استان لرستان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جایی به بکری آبشار نوژیان

    آبشار نوژیان در یک طبیعت بکر قرار گرفته است و اطراف آن نمی‌توان رستوران و فروشگاه برای خرید پیدا کرد. بنابراین هرچه که لازم دارید را از قبل تهیه کنید تا در طول مسیر طبیعت‌گردی‌تان دچار مشکل نشوید. توجه داشته باشید که نداشتن مواد غذایی مناسب باعث از بین رفتن انرژی شما در این مسیر خواهد شد و راه بازگشت را سخت خواهد کرد. اصلا همین بکر بودن است که بسیاری از گردشگران و طبیعت‌گردان را به سوی این جاذبه طبیعی در استان لرستان می‌کشاند. پس اگر به دنبال جاذبه‌های طبیعی با امکانات هستید نوژان انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود. حتما بسیاری از شما دوست دارید که شب را در دل طبیعت بمانید و کمپ کنید.

    اگرچه امکان کمپ کردن در اطراف آبشار نوژیان وجود دارد اما اگر قصد چنین کاری را دارید، باید نکات ایمنی را رعایت کنید. ممکن است شب هنگام زمانی که اطراف آبشار خلوت می‌شود حیوانات وحشی پیدایشان شود. بنابراین اگر می‌خواهید شب در چادر کنار نوژیان بمانید در درجه اول باید تعداتان زیاد باشد و در درجه دوم باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

کلام اخر

    در مطلب سیر تا پیاز درباره آبشار نوژیان هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه جذاب در استان لرستان بدانید بررسی کردیم. بازدید از آبشار نوژیان یک طبیعت‌گردی ناب محسوب می‌شود که همیشه فرصت انجام آن را نخواهید داشت. بنابراین اگر به لرستان سفر کرده‌اید از این فرصت استفاده نمایید و از نوژیان بازدید کنید. اگر اهل عکاسی هستید دوربین خود را فراموش ننمایید.

    اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از آبشار نوژیان را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.