چگونه یک مانیتور ضربان قلب انتخاب کرده و استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تناسب اندام نه تنها به مقداری زمانی که به ورزش اختصاص می‌دهید بستگی دارد، بلکه شدت آن ورزش نیز مهم است. یک مانیتور ضربان قلب (HRM) می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد و به شما بگوید که کی باید سریعتر ورزش کنید یا برعکس از سرعت خود بکاهید، تا به نتایج مطلوب برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره "چگونه یک مانیتور ضربان قلب انتخاب کرده و استفاده کنیم؟" با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

   مانیتور ضربان قلب

برای انتخاب بهترین مدل برای خودتان ، دو عامل را در نظر بگیرید:

 • نوع مانیتور: بیشترین مانیتورها از حسگرهای قرار گرفته در یک بند سینه یا مچ استفاده می‌کنند. مانیتورهای ضربان قلب با بند سینه دقیق‌تر هستند. مانیتورهای فقط مچ دست می‌توانند راحت‌تر باشند.
 • ویژگی‌های مانیتور: گرانترین مدل‌ها همه چیز را انجام می‌دهند. ویژگی‌های کلیدی را در زیر برجسته می‌کنیم و دستگاه‌ها همچنان ویژگی‌های جدید را اضافه می‌کنند.

    این مقاله همچنین نکاتی برای استفاده از HRM و کسانی که باید از آن استفاده کنند، ارائه می‌دهد:

 • زون هدف ضربان قلب اهمیت زیادی دارد که HRM فراهم می‌کند. ما توضیح می‌دهیم که محدوده صحیح برای سن و اهداف تناسب اندام خودتان زون هدف ضربان قلب چیست.
 •  یادداشت‌های کاربر نحوه بهره‌مندی از HRM را مشخص می‌کنده که آیا در راستای کاهش وزن قصد استفاده از این دستگاه را دارند یا به دنبال افزایش عملکرد ورزشی خود هستند.

انواع دستگاه‌های مانیتورینگ ضربان قلب

    مانیتورینگ قلبی با بند سینه: یک سنسور بی‌سیم بر روی بند سینه، ضربان قلب شما را الکترونیکی تشخیص می‌دهد و این اطلاعات را به یک رسیور شبیه به ساعت دستی می‌فرستد که ضربان قلب شما را نمایش می‌دهد. بعد از اینکه با روتین استفاده از مانتیتور قلبی با بند سینه آشنا شدید، برای نتایج دقیق‌تر، باید از بند سینه استفاده کنید. برخی از این نظارات همچنین می‌توانند به کامپیوترهای دوچرخه‌سواری GPS هم پخش شوند. این امکان را به شما می‌دهد که در طول سواری به ساعت خود نگاهی نداشته باشید. همچنین، این نظارات با داده‌های فیتنس از طریق برنامه‌هایی مانند Strava، Garmin Connect و سایر پلتفرم‌های نرم‌افزاری فیتنس به خوبی ادغام می‌شوند.

درباره مانیتورینگ قلبی با بند سینه برای بررسی ضربان قلب با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    مانیتورینگ قلبی با دستبند: یک سنسور نوری در دستبند یا قسمت پشتی دستگاه، ضربان قلب شما را تشخیص می‌دهد. هر چند که مانیتورینگ قلبی با دستبند دقت کمتری نسبت به نوع سینه‌ای دارد، این دستگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که از اتصال دست بند سینه و کارهای اضافی پیش از ورزش جلوگیری کنید. مانیتورینگ قلبی با دستبند می‌تواند ۲۴ ساعته (به جز زمان شارژ) استفاده شود که باعث می‌شود ضربان قلب شما به صورت دقیق‌تری پیگیری شود. این همچنین با داده‌های بازیابی و خواب شما کمک می‌کند. هر چه دستگاه شما بیشتر بتواند ضربان قلب شما را بخواند، دقت زمان بازیابی و داده های خواب شما بیشتر خواهد بود.

درباره مانیتورینگ قلبی با دستبند با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ویژگی‌های دستگاه‌های Heart Rate Monitor (HRM)

    دستگاه‌های HRM ساده زمان ورزش شما را ثبت کرده و اطلاعات مداوم، میانگین، حداکثر و حداقل ضربان قلب شما را نشان می‌دهند، همچنین حداکثر، حداقل و هدف ضربان قلب را نشان می‌دهد. بسیاری از مدل‌ها با foot pod هماهنگ شده‌اند که به شانه بند شما متصل شده و سرعت، فاصله و کدانس را ردیابی می‌کند. مدل‌های دیگر دارای قابلیت دریافت GPS برای ردیابی سرعت و فاصله هستند و قابلیت محاسبه ارتفاع و پیمایش را نیز فراهم می‌کنند. مدل‌های پیشرفته تر و گران قیمت‌تر دارای مجموعه‌ای گسترده و همواره در حال افزایش از ویژگی‌ها هستند.

 • توانایی داشتن مناطق هدف: مدل‌های پایه تا ۳ منطقه هدف را ارائه می‌دهند؛ مدل‌های پیشرفته حداکثر ۶ منطقه هدف دارند. با توانایی داشتن مناطق هدف چندگانه، می‌توانید نظارت بیشتری بر تمرینات مختلف (مانند تحمل، ایروبیک و آناهوا) داشته باشید. اگر HRM شما تنها یک منطقه هدف ایروبیک داشته باشد، باید هر بار که می‌خواهید پارامترهای ورزشی را تغییر دهید، آن را دوباره برنامه‌ریزی کنید.
 • ساعت ورزشی: مدل‌های ساعت هوشمند HRM شامل قابلیت‌هایی مانند ساعت، هشدار، تایمر شمارش معکوس و تقویم هستند.
 • کرونومتر و زمان لپ / اسپلیت: پس از هر لپ در یک مسیر دویدن یا هر مایل در مسیر مسابقه با فاصله مشخص، دکمه «لپ» را فشار داده تا ببینید چگونه سرعت شما در طول تمرین یا مسابقه (همان «اسپلیت») تغییر کرده است.
 • حالت فعالیت بازیابی ضربان قلب: زمان بازگشت قلب شما به ضربان خود در حالت استراحتی را ردیابی می‌کند. این یک نشانگر خوبی از سلامت قلبی عروقی شما است و به ویژه در صورتی که تمرینات شما شامل دویدن سریع و تمرینات تناوبی باشد، بسیار مهم است.
 • زمان در منطقه هدف: زمانی که در بازه هدف خود ورزش می‌کنید را ردیابی می‌کند. برخی مناطق هدف و اهداف نیاز به بیشترین زمان ممکن دارند.
 • شمارنده کالری: برآورد کالری مصرفی در طول تمرین است. این ویژگی به ویژه برای برنامه‌های کاهش وزن مفید است.
 • مانیتور سرعت و فاصله: سرعت و مسافت طی شده در هر تمرین را محاسبه می‌کند. این کار معمولاً با استفاده از گیرنده GPS برای استفاده در فضای باز یا پا قدم در فضای داخلی یا در مناطق با محدودیت دریافت سیگنال انجام می‌شود. پا قدم از شتاب‌سنج استفاده می‌کند تا طول هر گام را تعیین کند.
 • رابط دیجیتال: ارتباط قلبی-عروقی شما را با کامپیوتر خانگی یا تلفن همراه شما ارتباط می‌دهد تا بتوانید آمارهای آموزشی خود را برای تحلیل، به اشتراک گذاری و ذخیره سازی دانلود کنید. این ممکن است به صورت بی‌سیم باشد یا نیاز به اتصال کامپیوتر جداگانه داشته باشد.
 • مجازی سازی: به طور بی‌سیم با تلفن همراه شما جفت شده و به شما اجازه می‌دهد تا کنترل مچ‌دستی برای عملکردهای تلفن همراه خود مانند پیامک، موسیقی، اعلان‌های فشاری، برنامه‌های ورزشی و رسانه‌های اجتماعی را داشته باشید - همه اینها بدون این که نیاز به خارج کردن تلفن همراه خود از جیب یا بند بازویی باشد.
 • مربی ورزشی: هشدارهایی را برای سطوح شدتی که بیشتر یا کمتر از مناطق هدف آموزشی شما است، فراهم می‌کند.
 • فرستنده کد شده: این فرستنده از سنسور بند سینه مانیتور ضربان قلب به واحد مچی استفاده می‌کند تا از اختلال سیگنال‌های (از سیگنال‌های HRMs بی‌سیم افراد دیگری که در اطراف شما ورزش می‌کنند) جلوگیری کند.
 • ویژگی‌های ورزشی خاص: این ویژگی‌ها می‌توانند شامل بازخورد سرعت و ضربان در دوچرخه سواران یا شمارنده لپ استخر و شناسایی حرکات شنا باشند.
 • تعویض باتری: برخی از گیرنده‌های مچی HRM از باتری‌های قابل تعویض یا شارژی مصرف‌کننده برای ساده‌تر کردن نگهداری استفاده می‌کنند.

مناطق هدف ضربان قلب

    یکی از مزایای اصلی یک HRM، کمک به شما برای حفظ منطقه هدف ضربان قلب بهینه برای هدف خاص شماست. مدل های پیشرفته تر، این موضوع را از طریق صفحه نمایش دیجیتال و / یا صدای شنیدنی به شما اطلاع می دهند.

منطقه هدف، یک محدوده درصدی بر اساس حداکثر ضربان قلب شما (HR max) است. الگوریتم های مختلفی برای محاسبه تخمین HR max ارائه شده است. فرمول کلاسیک 220 – سن شما برای افراد بالای ۶۰ سال دقیق نیست. فرمول بازبینی شده، ۲۰۸ - ۰.۷ × سن شما، بهتر است.

    جدول انجمن قلب آمریکا در زیر یک نمای کلی از مقادیر HR برای مناطق آموزشی هدف و مقادیر متوسط HR max را ارائه می دهد. برای جزئیات بیشتر در مورد محاسبه HR max شخصی شما و نحوه کار مناطق آموزشی، بخوانید چگونه با استفاده از مناطق ضربان قلب آموزش دهیم. (همیشه بهتر است با نظارت پزشک تست استرس داشته باشید تا HR max واقعی شما را مشخص کنید.)

چه کسانی باید از مانیتور ضربان قلب استفاده کنند؟

    توجه: قبل از شروع هر برنامه ورزشی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه‌ای مناسب برای هدف و شرایط کنونی شما طراحی شود.

 • جاگینگ و پیاده‌روی: ورزشکاران تفریحی همانطور که ورزشکاران حرفه‌ای از مانیتور ضربان قلب بهره می‌برند، می‌توانند از مانیتور ضربان قلب بهره ببرند. با هدف داشتن زون هدف چربی سوزی و اروبیک در مانیتور ضربان قلب خود، می‌توانید بیشتر از زمان ورزش خود استفاده کنید.
 • دوندگان: مانیتور ضربان قلب می‌تواند شما را در زون هدف قلبی بالاتر در روزهای آموزش شدید و در پایه اروبیک خود در جلسات آسان‌تر نگه دارد.
 • دوچرخه‌سواران: مانیتور ضربان قلب می‌تواند عملکرد آموزشی شما را در دوره‌های استقامتی، تمپو و تمرینات تناوبی در بلندمدت، بر روی جاده، مسیرهای پیاده‌روی و یا تراکم در خانه ردیابی کند. برخی از مدل‌ها از طریق حسگر کادانس یا پا اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهند.
 • تریاتلون‌ها: علاوه بر ویژگی‌های مرتبط با دوچرخه سواری، برخی از سیستم‌های مانیتور قلبی، اطلاعات مربوط به شنا مانند فاصله، سرعت، تعداد و نوع حرکات شنا و تعداد دورهای استخر را نیز نظارت می‌کنند.
 • پیمایشگرهای ضربان قلب راهپیمایان، کوهنوران و اسکی‌بازان برای بهینه‌سازی برای صعود در قله‌ها موثر هستند.
 • شرکت‌کنندگان در برنامه کاهش وزن: سیستم‌های مانیتور قلبی به افراد کمک می‌کنند تا با تمرینات روزانه و رژیم غذایی پایدار، وزن خود را کاهش دهند. بسیاری از این سیستم‌ها اطلاعات کالری سوزانده شده در طول تمرینات را نمایش می‌دهند و بسیاری از آنها می‌توانند به شما در هدف‌گذاری تمرینات برای سوزاندن چربی بیشتر کمک کنند.
 • بیماران تحت درمان: بازخورد به زمان واقعی، سیستم‌های مانیتور قلبی برای بیمارانی که از یک زخم یا بیماری، از جمله حوادث قلبی، بهبودی پیدا می‌کنند، بسیار ارزشمند هستند. این اطلاعات می‌توانند به شما در اطمینان از آن که بازگشت به نیروی کامل و استقامت به طور ایمن و پایدار انجام شود، کمک کنند.