چگونه حشرات را در طبیعت از خود دور کنیم؟

تاریخ انتشار: 1402/4/6 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

برخورد با حیات وحش در فضای باز می‌تواند تجربه‌ای عمیق باشد. هرچند برخورد با موجودات گزنده و پرنده احساسات و واکنش‌های مختلفی را در ما ایجاد می‌کند. با توسعه تعداد بیماری‌ها و گستره آفاتی که آن‌ها را منتقل می‌کنند، انتخاب و استفاده مناسب از دفع کننده‌های حشرات مهم‌تر از همیشه است. درباره این موضوع مهم چگونه دفع کننده حشرات را انتخاب کنیم در سفرهای طبیعت‌گردی با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره چگونه حشرات را در طبیعت از خود دور کنیم؟ بدانید:

دفع کننده حشرات

ممکن است که انتخاب روش‌های موثر در دفع حشرات در حالی که از تماس مستقیم با مواد شیمیایی‌ای که ممکن است بخواهیم از آن‌ها دوری کنیم، مبهم باشد. در این مقاله، گزینه‌های مختلف را برای شما شرح می‌دهیم. گزینه‌های اصلی شما در انتخاب دفع کننده عبارتند از:

 • دفع کننده‌هایی که روی پوست استفاده می‌کنید: این‌ها گزینه‌های موثر به شمار می‌روند، اما شما باید محصولات را با دقت و به صورت مکرر استفاده کنید.
 • دفع کننده‌هایی که روی لباس استفاده می‌شود: شما آماده به رفتن هستید همان زمانی که لباس‌هایتان را پوشیده‌اید و این نوع دفع کننده حفاظتی برای گستره‌ای وسیع از حشرات فراهم می‌کند. با این حال، لباس‌های حفاظتی تنها محافظت محدودی برای پوست آشکار ارائه می‌دهند، بنابراین ترکیب دفع کننده‌های مبتنی بر لباس و پوست، راهی برای ارائه پوشش کامل به خودتان است.
 • دفع کننده‌های هوایی: برای استفاده از این نوع دفع کننده، نیازی به استفاده از آن نیست و این دفع کننده، حشرات را در فاصله‌ای از شما دور می‌کند. با این حال، این روش بر روی آفات دیگر یا در شرایط بادی و هنگام حرکت موثر نخواهد بود.

    همچنین ارزش ذکر آن است که دفع کننده‌های مختلف بر روی گونه‌های حشراتت مختلف اثر می‌گذارند. پشه‌ها یکی از معضلاتی هستند که به نوعی تمام دفع کننده‌ها برای مقابله با آن طراحی شده است و بسیاری از دفع کننده‌ها نیز موثر در برابر کنه‌ها هستند. مگس‌های سیاه و حشره‌هایی که نمی‌بینند (مشهورها، پشه خاکی و مگس گزنده) خطر بزرگی برای بیماری نیستند، اما با این وجود آفت هستند. دفع کننده‌ها سطوح مختلفی از محافظت را در برابر مگس‌ها ارائه می‌دهند (بسیاری از آن‌ها هیچ گونه محافظتی ارائه نمی‌دهند). در نهایت، هیچ دفع کننده‌ای در مقابل حشرات نیش‌زن عمل نمی‌کند. اگر در خانه با کت های زرد سر و کار دارید، محصولات به سبک تله بهترین گزینه شما خواهند بود.

    همچنین توجه داشته باشید که همه آفاتی که در اینجا ذکر شده‌اند، در دسته حشرات قرار نمی‌گیرند (مانند کنه‌ها که در دسته خانواده‌ای مرتبط با عنکبوت‌ها قرار دارند). با این حال، به سادگی برای استفاده از عبارت "حشره" در معنای رایج آن ("هر حشره‌ای که ممکن است با بیماری عفونی کننده مرتبط شود") در طول این مقاله استفاده خواهیم کرد. با ما در دکوول همراه باشید.

چگونه دفع کننده حشرات را انتخاب کنیم با این مقاله از دکوول همراه باشید.

انواع دفع کننده‌های برای پوست

    دفع کننده‌های که روی پوست استفاده می‌شوند شامل مواد شیمیایی مانند DEET و پیکاریدین، و همچنین روغن‌های گیاهی طبیعی یا مصنوعی هستند. به طور کلی، دفع کننده‌های شیمیایی مانند DEET و پیکاریدین محافظتی بلند مدت و گسترده را ارائه می‌دهند و پشه‌ها، کنه‌ها و بسیاری از گونه‌های پروانه را دور نگه می‌دارند. روغن‌های گیاهی سنتز شده مانند روغن اوکالیپتوس لیمو، مدت محافظت کمتری دارند و در برابر پشه‌ها و برخی از گونه‌های کنه موثر هستند. دفع کننده‌های مبتنی بر گیاهان منجر به ترجیح آنها می‌شوند، اما عملکرد آنها به طور قابل توجهی در سطح محافظت، مدت محافظت و تعداد حشراتی که دور می‌کنند، کاهش می‌یابد.

    تمامی دفع کننده‌های مبتنی بر شیمیایی به عنوان اساساً مناسب برای استفاده به دستورالعمل‌های EPA تأیید شده‌اند. اما مهم است دستورالعمل‌های استفاده را به دقت رعایت کنید، به خصوص زمانی که کودکان یا حیوانات خانگی درگیر هستند. راهنمای سن در این زمینه متفاوت است، بنابراین دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه کنید - حداقل بیشتر دفع کننده‌ها توصیه می‌کنند که از استفاده در کودکان زیر 6 ماه اجتناب شود. در ادامه این همه، اینجا نوع اصلی دفع کننده‌های حشرات برای پوست شما آمده است:

 • DEET (پشه‌ها، کنه‌ها، برخی از پروانه‌ها): در دهه 1940 توسط ارتش آمریکا توسعه یافته است و به عنوان پرکاربردترین دفع کننده جهان شناخته می‌شود. اگر چه برای دهه‌ها مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است، DEET می‌تواند قطعات پلاستیکی و مصنوعی را آسیب برساند، بنابراین بعد از استفاده دست‌ها را به دقت بشویید و در مورد تماس آن با تجهیزات خود مراقبت کنید.
 • درصدهای DEET از 10 درصد (برای حدود دو ساعت محافظت) تا 100 درصد (تا 10 ساعت) متغیر است. بیشترین محافظت در فرمولاسیون‌های 30٪ DEET حاصل می‌شود - سطوح غلظت بالاتر فقط مدت محافظت شما را طولانی‌تر می‌کنند. فرمولاسیون‌های آزادسازی کنترل شده، با فقط 20 تا 30 درصد DEET، تا 12 ساعت محافظت را فراهم می‌کنند. این امر باعث می‌شود DEET آزادسازی کنترل شده یک گزینه عالی برای افرادی باشد که سطوح غلظت DEET را در خود یا فرزندانشان کمینه کردند. به علاوه، DEET آزادسازی کنترل شده نیز تأثیر DEET روی پلاستیک و مصنوعی را کمینه می‌کند.
 • در مورد DEET توصیه‌های متفاوتی وجود دارد و برخی از افراد ممکن است از استفاده از آن احساس ناراحتی کنند. با این حال، DEET بیشتر از هر دفع کننده دیگری مورد مطالعه قرار گرفته است و EPA اعلام کرده است که استفاده صحیح از DEET هیچ نگرانی ایمنی برای جمعیت عمومی، از جمله کودکان، ایجاد نمی‌کند. همچنین، راهنمای دفع کننده حشرات Environmental Working Group (EWG) اعلام می‌کند که DEET از آنچه اکثر افراد تصور می‌کنند، ایمن‌تر است و برای مناطقی با حشرات حامل بیماری بسیار موثر است. اگر از دفع کننده DEET استفاده می‌کنید، باید به دقت دستورالعمل‌های استفاده را که با محصول ارائه می‌شود رعایت کنید، به خصوص زمان استفاده در کودکان.
 • پیکاریدین (پشه‌ها، کنه‌ها، پروانه‌ها): در برابر بیشترین طیف حشرات موثر است، این ماده شیمیایی نسخه مصنوعی یک دفع کننده یافت شده در گیاهان فلفل است. بیشترین محافظت در فرمولاسیون‌های حاوی 20 درصد پیکاریدین فراهم می‌شود. نسخه‌های اسپری برای تا 12 ساعت در مقابل پشه‌ها و کنه‌ها و تا هشت ساعت در مقابل پروانه‌ها محافظت می‌کنند؛ فرمولاسیون‌های لوسیون تا 14 ساعت در مقابل پشه‌ها و کنه‌ها و تا هشت ساعت در مقابل پروانه‌ها دوام می‌آورند.

درباره انواع دفع کننده‌های برای پوست با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پیکاریدین در مقابل DEET

    به دلیل اینکه اینها مؤثرترین دفع کننده‌ها هستند، مردم اغلب می‌پرسند کدام بهتر است. در ادامه یک مقایسه سریع آورده شده است:

 •  DEET: به لحاظ کارآمدی به عنوان استاندارد طلایی محسوب می‌شود. بیشتر از هر دفع کننده دیگری در تاریخ انسان مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است، اگر چه باید با دقت با آن برخورد کرد زیرا می‌تواند قطعات پلاستیکی را آسیب برساند.
 •   پیکاریدین: مؤثرترین دفع کننده جایگزین برای DEET است. برخی از افراد ممکن است از استفاده از DEET ناراحت شوند و به دنبال راه حل دیگری برای حفاظت در برابر حشرات باشند. پیکاریدین نسبتاً جدیدتر است و به عنوان دفع کننده طبیعی‌تر و ایمن‌تر شناخته می‌شود.

    در نهایت، انتخاب بین DEET و پیکاریدین به عوامل مختلفی مانند نوع حشرات، سطح فعالیت حشرات، زمان و مکان استفاده، سطح راحتی شخصی و ترجیحات شخصی بستگی دارد. بهتر است هر دو راهنما و دستورالعمل استفاده از محصولات را به دقت مطالعه کنید و از مشاوره پزشک یا متخصص سلامت استفاده کنید، به خصوص اگر درباره استفاده از دفع کننده‌ها در کودکان و زنان باردار سؤالی دارید.

لباس‌های دارای اثر دفع کننده

 •   Permethrin (پشه‌ها، کنه‌ها): لباس‌های دارای اثر دفع کننده از این ماده شیمیایی مصنوعی استفاده می‌کنند که عملکردی مشابه عصاره‌ای طبیعی از گل مریم دارد و حشراتی که به آن برخورد می‌کنند را می‌کشد. شما می‌توانید لباس‌های را که قبلاً با آن تیمار شده‌اند بخرید یا آن را به صورت اسپری روی لباس‌ها پاشید تا از نیش پشه‌ها جلوگیری کنید و کنه‌ها را از روی لباس‌ها عبور ندهید. توجه کنید که بدون توجه به اینکه آیا لباس‌های دارای اثر حشره کش خریداری کنید یا پرمترین را روی لباس‌های خود بپاشید، باید فرآیند شست و شوی جداگانه‌ای برای لباس‌های خود به کار ببندید.

    این روش، محافظتی همیشه فعال را ارائه می‌دهد و قبل از اینکه لباس‌ها خود را بشورید و آماده کنید، می‌توانید در چندین سفر از آن استفاده کنید. با این حال، حشره‌کش‌هایی که روی لباس اعمال می‌شوند در برابر پروانه‌ها موثر نیستند و برای حفاظت کامل نیاز به محصولاتی است که روی پوست استفاده می‌شوند.

دو روش برای خرید حشره‌کش‌های مبتنی بر لباس‌ها وجود دارد:

 • لباس‌ها دارای اثر حشره‌کش پیش‌تیمار شده: خرید لباس‌های که تولیدکنندگان آن‌ها را با پرمترین تیمار کرده‌اند، نسبت به تیمار خود لباس‌ها با محصولات اسپری راحت‌تر است. همچنین، لباس‌ها پیش‌تیمار شده تا ۷۰ بار شستشو مؤثر باقی می‌مانند.  

درباره لباس‌های دارای اثر دفع کننده با این مقاله از دکوول همراه باشید.

دفع کننده‌های حشرات هوایی

    دفع کننده‌های حشرات هوایی عموماً مانند توری‌ها یا شبکه‌ها که پشه‌ها را در فاصله‌ای نگه می‌دارند عمل می‌کنند. این روش برای محیط‌های با جمعیت پشه بالا و وجود باد مناسب است. با این حال، باید توجه داشته باشید که دفع کننده‌های حشرات هوایی به طور کلی به گونه‌های دیگر حشرات موثر نیستند و فقط بر روی پشه‌ها تأثیر دارند.

درباره دفع کننده‌های حشرات هوایی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اهمیت انتخاب مناسب دفع کننده

    مهمترین نکته در انتخاب دفع کننده مناسب، این است که از تأثیرات جانبی محتمل آن بر روی سلامت شخص و محیط اطراف بپرهیزید. برخی از محصولات ممکن است برای برخی افراد حساسیت‌ها یا عوارض جانبی ناخوشایند ایجاد کنند. در صورتی که شما یا کسانی که در ارتباط با آن‌ها هستید حساسیت یا آسیب دیگری دارند، بهتر است از محصولات طبیعی یا روش‌های جایگزین مانند استفاده از لباسهای محافظتی و تهویه مناسب در محیط معافیت کنید. همچنین، قبل از استفاده از هر گونه دفع کننده، به دقت دستورات مصرف را مطالعه کرده و دستورات را به طور صحیح دنبال کنید. در صورت بروز عوارض جانبی یا مشکلات سلامتی، به پزشک خود مراجعه کنید.

    در نهایت، توصیه می‌شود همیشه مواردی مانند پوشیدن لباس‌های مناسب، استفاده از مش برای پنجره‌ها و درها، و اقدامات اصولی بهداشتی در محیط زندگی خود را همراه با استفاده از دفع کننده‌ها انجام دهید تا بهترین محافظت را در برابر حشرات حاصل کنید. با ما در دکوول همراه باشید.